Aszur-dan III

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Aszur-dan III
Król Asyrii
Okres

od 772 p.n.e.
do 755 p.n.e.

Dane biograficzne
Ojciec

Adad-nirari III

Aszur-dan III (akad. Aššur-dān, tłum. „bóg Aszur jest potężny”) – król Asyrii, syn Adad-nirari III, brat i następca Salmanasara IV; według Asyryjskiej listy królów panować miał przez 18 lat[1]. Jego rządy datowane są na lata 772-755 p.n.e.[2]

Źródła dotyczące panowania tego króla są bardzo ubogie. Wzmiankowany jest głównie w inskrypcjach wpływowych dostojników państwowych, co świadczy o słabości władzy królewskiej i państwa w tym czasie.

Za czasów Aszur-dana III odnotowano w asyryjskiej kronice eponimów informację o zaćmieniu słońca (tzw. zaćmienie Bur-Saggile), do którego miało dojść w dziewiątym roku jego panowania. Uczonym udało się ustalić, że zaćmienie to miało miejsce 15 czerwca 763 r. p.n.e. Tym samym możliwe stało się dokładne osadzenie w czasie chronologii starożytnego Bliskiego Wschodu 1. połowy I tys. p.n.e.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. A.K. Grayson, Königslisten..., s. 114.
  2. A.K. Grayson, Königslisten..., s. 127.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • A.K. Grayson, Königslisten und Chroniken. B. Akkadisch, w: Reallexikon der Assyriologie, tom VI (Klagesang-Libanon), Walter de Gruyter, Berlin – New York 1980-83, s. 86-135.
  • hasło Ashur-dan III, [w:] Gwendolyn Leick, Who’s Who in the Ancient Near East, London and New York 2002, s. 27-28.