Szamszi-Adad V

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy Szamszi-Adada V. Zobacz też: innych władców Asyrii o tym imieniu.
Szamszi-Adad V
Šamšī-Adad
ilustracja
górny fragment steli Szamszi-Adada V ze zbiorów British Museum.
król Asyrii
Okres panowania od 823 p.n.e.
do 811 p.n.e.
Poprzednik Salmanasar III
Następca Adad-nirari III
Dane biograficzne
Data urodzenia  ?
Data śmierci 811 p.n.e.
Ojciec Salmanasar III
Matka nieznana
Żona Sammu-ramat
Dzieci Adad-nirari III

Szamszi-Adad V (akad. Šamšī-Adad, tłum. „Słońcem moim jest bóg Adad[1]) - władca Asyrii, młodszy syn i następca Salmanasara III; według Asyryjskiej listy królów panować miał przez 13 lat[2]. Jego rządy datowane są na lata 823-811 p.n.e.[3]

Jeszcze za życia ojca został wyznaczony na jego następcę, ku niezadowoleniu starszego brata Aszur-da"in-apla. W pierwszych latach panowania 827-822 p.n.e. musiał skupić się na tłumieniu buntów, którym przewodził właśnie jego brat. Pokonał przeciwników dzięki pomocy króla babilońskiego Marduk-zakir-szumi I, ale za cenę uznania jego zwierzchnictwa. W latach 820-815 trzykrotnie najeżdżał kraj Nairi położony nad jeziorem Wan. Później walczył z Urartu, Medami i Elamem. Pokonał koalicję plemion chaldejskich i nowego króla babilońskiego Marduk-balassu-iqbi. Pod koniec panowania przyjął tytuł „Króla Sumeru i Akadu”. Jego żoną była Sammu-ramat, utożsamiana przez niektórych badaczy z Semiramidą.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. hasło šamšu, The Assyrian Dictionary, tom 17 (Š/1), The Oriental Institute, Chicago 1989, s. 337.
  2. A.K. Grayson, Königslisten..., s. 114.
  3. A.K. Grayson, Königslisten..., s. 134.

Bibliografia[edytuj]

  • A.K. Grayson, Königslisten und Chroniken. B. Akkadisch, w: Reallexikon der Assyriologie, tom VI (Klagesang-Libanon), Walter de Gruyter, Berlin - New York 1980-83, s.86-135.
  • Praca zbiorowa pod redakcją naukową Joachima Śliwy, 2005, Wielka Historia Świata Tom 2 Stary i Nowy Świat od „rewolucji” neolitycznej do podbojów Aleksandra Wielkiego, Oficyna Wydawnicza FOGRA, ss. 326-327, ​ISBN 83-85719-83-0​.