Aszur-nadin-apli

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Aszur-nadin-apli (akad. Aššur-nādin-apli, tłum. „bóg Aszur jest tym, który dał syna”) – król Asyrii, syn Tukulti-Ninurty I; według Asyryjskiej listy królów panować miał przez 3 lata[a]. Jego rządy datowane są na lata 1206-1203 p.n.e.[1]

W zachowanych kopiach Asyryjskiej listy królów nie ma zgody co do tego, kto był następcą Tukulti-Ninurty I. Według kopii A i B miał nim być Aszur-nadin-apli, natomiast według kopii C Aszur-nasir-apli[1]. Zdaniem uczonych niezgodność ta wynikła najprawdopodobniej z faktu istnienia dwóch synów Tukulti-Ninurty I noszących bardzo podobne imiona: Aszur-nadin-apli i Aszur-nasir-apli (w zapisie klinowym zapis obu imion różni się tylko jednym znakiem)[2]. Pierwszy, Aszur-nadin-apli, znany jest z własnych inskrypcji królewskich odkrytych w mieście Aszur[3]. Drugi, Aszur-nasir-apli, znany jest ze swej roli, jaką odegrał w zabójstwie swego ojca:

Po tym jak akadyjscy oficerowie z Karduniasz (tj. Babilonii) zbuntowali się i osadzili Adad-szuma-usura na tronie swego ojca, Aszur-nasir-apli, syn Tukulti-Ninurty I - który zrealizował swe zbrodnicze plany względem Babilonu - i oficerowie asyryjscy zbuntowali się przeciw niemu (tj. Tukulti-Ninurcie I), usunęli go z jego tronu, zamknęli go w jednej z sal w Kar-Tukulti-Ninurta i (tam) go zabili[2]

fragment z Kroniki P

Ponieważ według skrybów układających Asyryjską listę krolów tylko jeden z synów Tukulti-Ninurty I został jego następcą, przyjmuje się, iż był nim Aszur-nadin-apli, jako że tylko jego inskrypcje królewskie są znane[2]. Aszur-nasir-apli najprawdopodobniej nigdy nie przejął tronu asyryjskiego, a jeżeli nawet udało mu się tego dokonać, to w dość krótkim czasie musiał zostać z niego usunięty przez swego brata[4].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Taką liczbę lat podają kopie B i C Asyryjskiej listy królów. Według kopii A panować miał on przez 4 lata; A.K. Grayson, Königslisten ..., s.110.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b A.K. Grayson, Königslisten ..., s.127.
  2. a b c A.K. Grayson, Assyrian..., s. 134.
  3. A.K. Grayson, Assyrian..., s. 135-136.
  4. A.K. Grayson, Assyrian..., s. 135.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • A.K. Grayson, Assyrian Royal Inscriptions, tom I (From the Beginning to Ashur-resha-ishi I), seria Records of the Ancient Near East (RANE), Otto Harrassowitz, Wiesbaden 1972.
  • A.K. Grayson, Königslisten und Chroniken. B. Akkadisch, w: Reallexikon der Assyriologie, tom VI (Klagesang-Libanon), Walter de Gruyter, Berlin - New York 1980-83, s.86-135.