Aszur-uballit II

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Aszur-uballit II
król Asyrii
Okres panowania od 612 p.n.e.
do 610 p.n.e.

Aszur-uballit II (akad. Aššur-uballiṭ, tłum. „bóg Aszur ożywił/obdarzył życiem”[1]) – ostatni król Asyrii. Generał, który po śmierci Sin-szar-iszkuna w 612 roku p.n.e. kontynuował walkę o ocalenie resztek państwa asyryjskiego w oparciu o Egipt, w zamian za Syrię, Fenicję i Judę.

Wojna z koalicją[edytuj | edytuj kod]

Po upadku stolicy przeniósł się do Harranu, skąd kierował walką z Medami i Babilończykami. Zmagania o miasto toczyły się blisko przez dwa lata do 608 r. p.n.e., które dwukrotnie przechodziło z rąk do rąk. Świadczy to o determinacji Asyryjczyków, którzy pomimo utraty rdzennej Asyrii i klęskach pod Aszur i Niniwą nadal walczyli o uratowanie państwa. Ostatecznie gdy Harran został zdobyty i zniszczony przez Babilończyków, Medów i sprzymierzonych z nimi Scytów w 608 r. p.n.e., pozostałości armii asyryjskiej skierowały się na zachód w kierunku Eufratu, gdzie miały czekać na posiłki egipskie.

Śmierć króla[edytuj | edytuj kod]

Nie znamy okoliczności śmierci króla, bowiem źródła urywają się na r. 608 p.n.e. i z tą datą wielu historyków wiąże jego koniec. Istnieje hipoteza, według której do śmierci Aszur-uballita II przyczynili się Egipcjanie, którzy nie widzieli już potrzeby wspomagania przegranego, słabego sojusznika, skoro sami mogli zająć to, co chcieli.

Jego śmierć oznacza ostateczny koniec państwa asyryjskiego, którego resztki wojsk zostały pokonane pod Karkemisz w 605 roku p.n.e.

Przypisy

  1. Laessøe J., Ludy Asyrii,Państwowe Wydawnictwo Naukowe Warszawa 1972, str. 133.