Przejdź do zawartości

Puzur-Aszur III

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Puzur-Aszur III (akad. Puzur-Aššur, tłum. „Ochroną jest bóg Aszur[1]) – władca asyryjski, syn i następca Aszur-nirari I. Panował w XVI w. p.n.e.[2] W zależności od kopii Asyryjskiej listy królów rządzić miał przez 14 lat (kopia A) lub 24 lata (kopia C)[3].

Władca ten znany jest z kilku inskrypcji odkrytych w mieście Aszur. W jednej z nich występuje on jako ten, który odrestaurował jedno z pomieszczeń w świątyni bogini Isztar[4]. Według innej odnowić miał on też jedną z bram miejskich[5]. W inskrypcji późniejszego władcy, Aszur-bel-niszeszu (1417-1409 p.n.e.), Puzur-Aszur III wymieniany jest jako ten, który otoczył murami południowe przedmieścia Aszur, które w ten sposób, pod nazwą "Nowego Miasta" (akad. alu eššu), stały się jego częścią[6].

Puzur-Aszur III jest pierwszym asyryjskim władcą, który pojawia się w Kronice synchronistycznej[7]. Według niej miał on być współczesny Burna-Buriaszowi I, kasyckiemu władcy Babilonii, z którym miał wyznaczyć przebieg asyryjsko-babilońskiej granicy[8].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. hasło puzru, The Assyrian Dictionary, tom 12 (P), The Oriental Institute, Chicago 2005, s. 558.
 2. hasło Puzur-Ashur III, [w:] Gwendolyn Leick, Who's Who in the Ancient Near East, London and New York 2002, s. 132.
 3. A.K. Grayson, Königslisten..., s. 108.
 4. A.K. Grayson, Assyrian..., s. 34-35.
 5. A.K. Grayson, Assyrian..., s. 35.
 6. A.K. Grayson, Assyrian..., s. 38.
 7. A.K. Grayson, Assyrian..., s. 36.
 8. J.-J. Glassner, Mesopotamian..., s. 177.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • J.-J. Glassner, Mesopotamian Chronicles, Society of Biblical Literature, Atlanta 2004.
 • A.K. Grayson, Assyrian Royal Inscriptions, tom I (From the Beginning to Ashur-resha-ishi I), seria Records of the Ancient Near East (RANE), Otto Harrassowitz, Wiesbaden 1972.
 • A.K. Grayson, Königslisten und Chroniken. B. Akkadisch, w: Reallexikon der Assyriologie, tom VI (Klagesang-Libanon), Walter de Gruyter, Berlin - New York 1980-83, s.86-135.