Przejdź do zawartości

Chris Benoit

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Chris Michael Benoit
Ilustracja
Pseudonim

Chris Benoit
Pegasus Kid
Wild Pegasus
The Crippler
Rabid Wolverine

Data i miejsce urodzenia

21 maja 1967
Montreal

Data i miejsce śmierci

24 czerwca 2007
Fayetteville

Wzrost

180 cm

Masa ciała

100 kg

Styl walki

Technik

Trenowany przez

Stu Hart
New Japan Dojo
Frank „Chic” Cullen

Debiut

22 listopada 1985

Federacja

WWE/WWF, WCW, ECW, NJPW

Kategoria wagowa

Waga ciężka

Chris Benoit, właściwie Christopher Michael Benoit (ur. 21 maja 1967, zm. 24 czerwca 2007) – kanadyjski wrestler.

Walczył w: Extreme Championship Wrestling, World Championship Wrestling, World Wrestling Entertainment a także w japońskim New Japan Pro Wrestling. W swojej karierze trzydzieści dwa razy zdobywał tytuły mistrzowskie. Posiadał pięciokrotnie pas United States, dwukrotnie WCW i trzykrotnie WWE. Był także jednym z trzech zawodników posiadających jednocześnie tytuł World Heavyweight Championship (WWE) i federacjach WWE i WCW. 24 czerwca 2007 Chris Benoit prawdopodobnie popełnił samobójstwo, poprzedzone zabójstwem żony i syna. Po tym incydencie federacja WWE zmieniła swoją politykę antydopingową[1].

Przebieg wydarzeń zbrodni[edytuj | edytuj kod]

Według oficjalnej wersji policji jako pierwsza już dwa dni przed mężem zginęła Nancy Benoit. W piątek 22 czerwca miała ona zostać uduszona przez Chrisa w sypialni na piętrze. Po zamordowaniu żony Kanadyjczyk miał związać jej kończyny, a następnie owinąć ciało w ręcznik. Benoit położył obok niej Biblię, co było dowodem na to, że Chris mógł być niepoczytalny podczas dokonywania tego czynu. Samo zabójstwo było dość brutalne i według sekcji zwłok było podobne do typowej egzekucji przez uduszenie. Benoit wcisnął kolano w plecy Nancy i w tym samym czasie przełożył jej przez głowę ręcznik, za który ciągnął do czasu zgonu. Lekarze ustalili jednak, że Nancy chciała uciekać. Sekcja zwłok była bardziej utrudniona niż w dwóch innych przypadkach, ponieważ była pracownica WCW zginęła przynajmniej kilkanaście godzin wcześniej niż Chris i Daniel. W ciele Amerykanki odnaleziono alkohol, ale nie ma dowodów na to, że mąż chciał ją „uspokoić” przed dokonaniem zabójstwa.

Dzień później, o godzinie 15:30 najlepszy przyjaciel Kanadyjczyka, Chavo Guerrero otrzymał wiadomość głosową od Chrisa, że ten przez problemy z transportem nie pojawi się na zaplanowanym live evencie w Teksasie. Chavo stwierdził później, że głos Chrisa był jednak bardzo dziwny i zmęczony. Meksykanin wysłał sms-a koledze i ten kilkanaście minut później oddzwonił do niego. Stwierdził, że zmienił godzinę lotu w Delta Air Lines, a do tego ma problemy domowe, bowiem Nancy i Daniel zachorowali na zatrucie pokarmowe. Kanadyjczyk zakończył później słowami I love you. W niedzielę wysłane zostały kolejne wiadomości z telefonów Chrisa oraz Nancy. Większość z nich poinformowała współpracowników Benoit o jego adresie. Ostatnia za to mówiła, gdzie są schowane psy oraz że drzwi garażowe są otwarte. Policja stwierdziła później, że Kanadyjczyk poinformował najbliższych, jak mają wejść do domu, szukając zaginionych. Następnie Benoit zadzwonił do WWE, informując, że razem z żoną pojechał z synem do szpitala i poleci do Houston później samolotem. Tego samego dnia miał on walczyć z CM Punkiem na gali Vengeance, ale nigdy nie pojawił się na arenie.

Daniel Benoit był trzecim dzieckiem Chrisa Benoit (wcześniej doczekał się Dawida i Megan). Nancy nie miała innych dzieci ze swoimi wcześniejszymi partnerami. Chris przed dokonaniem drugiego zabójstwa uspokoił swojego syna Alprazolamem. Następnie ojciec udusił go, ale okazało się, że dziecko nie miało żadnych większych urazów. Dokładny czas śmierci nie jest znany, ale jego ciało było w mniejszym stanie rozkładu niż Nancy. Po całej sytuacji sugerowano, że Daniel cierpiał na zespół łamliwego chromosomu X. Właśnie to mogło być powodem konfliktów w domu. Być może ojciec podawał mu hormon wzrostu, bowiem na ramionach dziecka odnaleziono ślady po igle. Później jednak prokurator okręgowy wydał oświadczenie, że Daniel Benoit był w 100% zdrowy. Potwierdziła to także siostra, Nancy Benoit, więc nadal nie wiadomo, co było podawane Danielowi za pomocą igieł. Ojciec Daniela po dokonaniu zabójstwa położył obok ciała Biblię.

Chris Benoit po dokonaniu dwóch zabójstw popełnił samobójstwo we własnej siłowni, wieszając się na maszynie do podnoszenia ciężarów. To właśnie w takiej pozycji został on odnaleziony przez pierwsze osoby, które weszły na jego posiadłość. Sandra Toffoloni (siostra Nancy) rok temu poinformowała w audycji Chrisa Jericho, że w komputerze Kanadyjczyka odnalezione zostały strony internetowe, które mówiły, jak najszybciej złamać sobie kark.

WWE było bardzo zaniepokojone brakiem Chrisa Benoit na gali PPV. Do tego odczytano wiadomości, które Kanadyjczyk wysłał do m.in. Chavo Guerrero oraz Scotta Armstronga. Federacja poprosiła lokalną policję o sprawdzenie domu Chrisa. Po godzinie 16:00 federacja otrzymała informację, że w domu odnaleziono trzy ciała i od razu uznano go za miejsce zbrodni. Pierwotnie nie podejrzewano samobójstwa, ale z biegiem czasu wszystko zaczęło być oczywiste i prokuratura nie miała wielkich wątpliwości.

Osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

Catch Wrestling Association

  • CWA World Tag Team Championship (1x)

Extreme Championship Wrestling

  • ECW World Tag Team Championship (1x)

Universal Wrestling Association

New Japan Pro Wrestling

Pro Wrestling Illustrated

  • PWI Feud of the Year (2004)
  • PWI Match of the Year (2004)
  • PWI Wrestler of the Year (2004)

World Championship Wrestling

World Wrestling Federation/World Wrestling Entertainment

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. BBC NEWS | Americas | Wrestler in US 'murder-suicide' [online], news.bbc.co.uk [dostęp 2017-11-22].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]