Sheamus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Stephen Farrelly
Ilustracja
Pseudonim

Sheamus
Celtic Warrior („Celtycki Wojownik”)
Sheamus O'Shaunessy
King Sheamus
Great White

Data i miejsce urodzenia

28 stycznia 1978
Dublin

Obywatelstwo

Irlandia

Wzrost

194 cm

Masa ciała

124 kg

Strona internetowa

Stephen Farrelly, znany jako Sheamus, a także jako Sheamus O'Shaunessy (ur. 28 stycznia 1978 w Dublinie w Irlandii) – irlandzki zawodowy zapaśnik, aktualnie występujący w federacji WWE. Mieszka na Florydzie. Na lewym ramieniu ma sześciocalową bliznę. Jest pierwszym Irlandczykiem, który był mistrzem WWE.

Był w celu promocji SmackDown World Tour 19 maja 2011 w Warszawie.

W 2012 roku tuż przed Night of Champions został mu zakazany Brogue Kick przez Bookera T, gdyż przypadkowo trafił tym ciosem odpychającego Alberto Del Rio – wspólnika tego zawodnika, co spowodowało przesunięcie kręgów wspólnika Alberto. Następnie ponownie zalegalizowano ten cios. Po krótkiej przerwie powrócił do WWE w 2015 roku.

Florida Championship Wrestling[edytuj | edytuj kod]

Sheamus zadebiutował w federacji rozwojowej Florida Championship Wrestling (FCW) 2 października 2007 w walce z Bryanem Kelly. Występował pod pseudonimem Sheamus O'Shaunessy. W tej federacji został do lipca 2009. Zdobył tam dwa razy pas FCW Florida Heavyweight Championship. 22 lipca 2009 z rozwojówki przeszedł do głównej federacji World Wrestling Entertainment (WWE).

Przebieg kariery w WWE[edytuj | edytuj kod]

Był dwukrotnym mistrzem WWE Championship. Zdobył także tytuł King of the Ring pokonując Johna Morrisona. W 2011 roku zdobył pas WWE United States Championship odbierając go Danielowi Bryan'owi. Pas utracił na rzecz Kofiego Kingstona na Extreme Rules 2011. Został przeniesiony na WWE SmackDown. W roku 2012 Sheamus zwyciężył Royal Rumble 2012. Na WrestleManii XXVIII zdobył World Heavyweight Championship pokonując w 18 sekund Daniela Bryana. Stracił pas na rzecz Big Showa na Hell in a Cell 2012, uderzony dwoma z rzędu K.O. Punch'ami. Na Survivor Series ponownie przegrał z Big Show'em. Big Show zasłonił się sędzią, gdy zobaczył, że Celtycki Wojownik wykonuje Brogue Kick'a. W tym wypadku Big Show został zdyskwalifikowany, lecz zachował tytuł. Na TLC Sheamus ponownie przegrał z Big Show'em po uderzeniu wielkim krzesełkiem. Na Smackdown zdobył po raz drugi mistrzostwo USA wygrywając battle royal jako ostatniego eliminując mistrza Deana Ambrose. W roku 2015 dnia 14 czerwca pokonał na Money In The Bank Dolpa Zigglera, Romana Reignsa, Kane’a, Randiego Ortona oraz Koffiego Kingstona wchodząc w posiadanie walizki Money In the Bank. Następnie na gali Survivor Series (2015) wykorzystał walizkę pokonując Romana Reigns'a i zdobywając mistrzostwo gdzie Roman Reigns był mistrzem 5 minut i 15 sekund. Jest jednokrotnym RAW tag team championem. Na gali Roadblock: End of the Line wraz z Cesaro zdobył pasy WWE Raw Tag Team Championship a na Royal Rumble stracili na rzecz Luke Gallows'a i Karl Anderson'a. Obecnie prowadzą feud z The Hardy Boyz. Przeszedł Heel Turn wraz z Cesaro na gali Payback

Osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

 • Florida Championship Wrestling
  Sheamus to 3-krotny WWE World Champion. W swojej karierze był też m.in. WWE United States Championem (2 razy) i zwycięzcą Royal Rumble w 2012 roku
  • FCW Florida Heavyweight Championship (2 razy)
 • Irish Whip Wrestling
  • Irish Whip Wrestling International Heavyweight Championship (2 razy)
 • World Wrestling Entertainment
 • Wrestling Observer Newsletter
  • Most Improved (2010)
 • Pro Wrestling Illustrated