Corrina, Corrina

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Corrina, Corrina
Utwór Boba Dylana
z albumu The Freewheelin’ Bob Dylan
Wydany 27 maja 1963
Nagrywany 26 października 1962
Gatunek folk, blues, blues rock
Długość 2:44
Twórca nieznany
Producent John Hammond
Wydawnictwo Columbia Records

Corrina, Corrina (oryg. Corrine Corrina) – tradycyjna bluesowa piosenka z roku 1928, której autorami w wersji pierwotnej byli tekściarz Mitchell Parish, afroamerykański producent muzyczny J. Mayo Williams i Bo Carter[1]. Blisko 35 lat później Bob Dylan zaaranżował utwór w gatunku muzyki folkowej. Jego wersja została wydana na drugim albumie muzyka – The Freewheelin’ Bob Dylan, wydanym w maju 1963 roku[2].

Geneza utworu[edytuj | edytuj kod]

Utwór „Corrine Corrina” powstał pod koniec lat 20. XX wieku, który stał się popularny w kręgach bluesmanów. Pod różnymi tytułami i w różnych wersjach piosenka nagrywana była wiele razy zarówno przez najbardziej znanych wykonawców, jak i tych nierozpoznawalnych.

Badacze historii bluesa z reguły uważają, iż „Corinna, Corinna” należy do całej rodziny piosenek utworzonych od słynnego bluesa „C.C. Rider” znanego także jako „See See Rider”. Standard jest równocześnie jedną z najbardziej znaczących kompozycji w amerykańskim kanonie muzyki folkowej.

W listopadzie 1928 roku w Nowym Orleanie została nagrana pierwotna wersja utworu pt. „Corrine, Corrina”, firmowana przez Charliego McCoya i Armentera „Bo” Chatmana[3]. „Bo” Chatman, znany także jako Bo Carter był muzykiem związanym z grupą Mississippi Sheiks.

Inne wersje[edytuj | edytuj kod]

Wersje Dylana[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze znane nagranie tej piosenki przez Boba Dylana pochodzi z klubu „Gerde’s Folk City” w Nowym Jorku i zostało ono zrobione w kwietniu lub maju 1962.

Ze względu na wielką ilość nagrań trudno znaleźć wykonania, które na niego wpłynęły. Sam w tekście na okładce albumu wspomina Lonniego Johnsona.

Ponieważ Dylan nieco zmienił tekst utworu tu wpływ miał na niego blues „Stones in My Passway” Roberta Johnsona.

Wersja albumowa Dylana nie naśladuje pogodnych wykonań tego utworu przez tzw. jug bandy. Jego interpretacja jest raczej pełnym refleksji wspomnieniem kobiety, której cień jest przywoływany przez samo śpiewanie tej piosenki.

Przygotowując album Freewheelin’… Dylan nagrał ten utwór aż na trzech z ośmiu sesji.

 • Pierwsza wersja – sesja z 24 kwietnia 1962 r.; jest to solowe akustyczne wykonanie piosenki, bardzo mocno bluesowe, dość dramatyczne i smutne. Powstały co najmniej dwa nagrania.
 • Druga wersja – sesja z 26 października tego samego roku; za sugestią producenta Johna Hammonda Dylan nagrał tę wersję z muzykami. Byli to: Richard Wellstood (pianino); Bruce Langhorne (gitara); Howie Collins (gitara); Leonard Gaskin (bas); Herb Lovelle (perkusja). Jedno z dwu nagrań zostało stroną B singla „Mixed Up Confusion”.
 • Trzecia wersja – sesja z 14 listopada 1962 r. Powstało co najmniej 7 nagrań i trzecie trafiło na album. Tak jak poprzednia wersja, jest to wykonanie folkrockowe częściowo z tymi samymi muzykami. Byli nimi: Richard Welstood, Bruce Langhorne, Howie Collins, George Barnes (gitara); Gene Ramey (bas).

Są to wszystkie znane wykonania tej kompozycji przez Dylana.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Corrina, Corrina (ang.). secondhandsongs.com. [dostęp 2014-08-18].
 2. Corrina, Corrina by Bob Dylan (ang.). secondhandsongs.com. [dostęp 2014-08-18].
 3. Corrine Corrina by Charlie McCoy and Bo Chatman (ang.). secondhandsongs.com. [dostęp 2014-08-18].
 4. Ray Peterson – Corinna, Corrina / Be My Girl (ang.). discogs.com. [dostęp 2014-08-18].
 5. Bob Leszczak: Who Did It First?: Great Rhythm and Blues Cover Songs and Their Original Artists. Plymouth: Scarecrow Press, Inc., 2013, s. 30. ISBN 978-0-8108-8866-1.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • Paul Williams. Bob Dylan. Performing Artist 1960-1973. The Early Years. Omnibus Press, Nowy Jork 2004 ​ISBN 1-84449-095-5​.
 • Clinton Heylin. Bob Dylan. The Recording Sessions 1960-1994. St. Martin Press, Nowy Jork 1995 ​ISBN 0-312-13439-8​.
 • Oliver Trager. Keys to the Rain. The Definitive Bob Dylan Encyclopedia. Billboard Books, Nowy Jork 2004. ​ISBN 0-8230-7974-0​.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]