Muddy Waters

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Muddy Waters
ilustracja
Imię i nazwisko

McKinley Morganfield

Data i miejsce urodzenia

4 kwietnia 1913
Issaquena County, Missisipi

Data i miejsce śmierci

30 kwietnia 1983
Westmont, Illinois

Instrumenty

gitara, harmonijka ustna

Gatunki

blues

Aktywność

19411983

Wydawnictwo

Columbia Records

Strona internetowa

McKinley Morganfield znany jako Muddy Waters (ur. 4 kwietnia 1913 w hrabstwie Issaquena w Mississippi, zm. 30 kwietnia 1983 w Westmont w Illinois) – amerykański bluesman, przedstawiciel bluesa chicagowskiego i bluesa Delty.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jeden z pionierów elektrycznego bluesa. Obok B.B. Kinga był „ojcem chrzestnym” blues-rocka zwanego „białym bluesem”.

Pierwszego nagrania Muddy Waters dokonał w 1941, jeszcze na plantacji w tzw. Delcie Mississippi, dla Alana Lomaxa, rejestrującego nagrania dla Biblioteki Kongresu. Później Waters przeniósł się do Chicago. Zmienił gitarę akustyczną na elektryczną, a do zespołu dodał sekcję rytmiczną oraz harmonijkę ustną. Jego zespół grywał w zachodnich dzielnicach Chicago, aby następnie dołączyć do wytwórni płytowej Chess Records, która wylansowała później wiele gwiazd bluesa.

Wpływ twórczości Muddy Watersa był olbrzymi i to na tak różnorodne gatunki jak blues, rhythm and blues, rock, folk, jazz i country. Waters osobiście pomógł w rozpoczęciu kariery muzycznej Chuckowi Berry’emu i wielu innym.

Do inspiracji muzyką Watersa przyznawali się tacy znani muzycy i grupy jak Jimi Hendrix[1], The Band, Jeff Beck, Rod Stewart, Eric Clapton, Led Zeppelin czy Ten Years After.

Tura koncertowa zespołu Muddy Watersa po Anglii w 1958 odbiła się szerokim echem, ponieważ był to prawdopodobnie pierwszy zespół grający tam muzykę inną niż muzyka pop. Nic dziwnego, że zespół The Rolling Stones przybrał swoją nazwę od tytułu utworu Watersa „Rollin' Stone” z 1950, a Led Zeppelin oparł swój hit „Whole Lotta Love” na utworze „You Need Love”. Autorem wielu piosenek Watersa był kontrabasista jego zespołu, słynny bluesman Willie Dixon.

W 1980 roku Muddy Waters został wprowadzony do Blues Hall of Fame, a w 1987 do Rock and Roll Hall of Fame[2].

Chociaż później mówił, że urodził się w Rolling Fork w 1915, najprawdopodobniej urodził się w Jug's Corner w sąsiednim hrabstwie Issaquena w 1913.[3]

Dyskografia Muddy Watersa[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kurt Loder, Voodoo Child: The Jimi Hendrix Collection, wyd. 2CD, książeczka, MCA Records, Experience Hendrix, 2001 (ang.).
  2. Muddy Waters: inducted in 1987. The Rock and Roll Hall of Fame and Museum, Inc.. [dostęp 2016-07-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-06-29)]. (ang.).
  3. Robert Gordon, Can't Be Satisfied: The Life and Times of Muddy Waters, Boston: Little, Brown, 2002, s. 3, ISBN 0-316-32849-9, OCLC 48162712.