Lekarz dentysta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Dentysta)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dentysta przy pracy

Lekarz dentysta, lekarz stomatolog, pot. dentysta (z łac. dens dopełniacz dentis „ząb”) – osoba uprawniona do praktycznego stosowania wiedzy z zakresu stomatologii.

W Polsce tytuł lekarza dentysty i ograniczone prawo wykonywania zawodu uzyskuje się po pięcioletnich jednolitych studiach magisterskich na kierunku lekarsko-dentystycznym w jednej z uczelni medycznych. Pełne prawo wykonywania zawodu (PWZ) lekarza dentysty uzyskuje się po pozytywnym zdaniu Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego lub Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Państwowego (przed rokiem 2013) oraz po odbyciu rocznego stażu podyplomowego[1][2] (dotyczy wyłącznie osób kończących studia przed 1 października 2016[3]).

Zgodnie z ustawą o zawodzie lekarza i lekarza dentysty z dnia 5 grudnia 1996 r.[4], lekarz dentysta upoważniony jest do leczenia schorzeń zębów, jamy ustnej oraz obszaru twarzoczaszki i okolic przyległych.

Lekarze dentyści mogą specjalizować się w następujących specjalnościach:

Specjalizacje te odbywają się na zasadzie modułów jednolitych trwających od 3 do 6 lat (najdłużej chirurgia twarzowo-szczękowa).

Od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej tytuł zawodowy to „lekarz dentysta”. Osoby, które przed 2002 uzyskały tytuł „lekarza stomatologa”, mają prawo się nim posługiwać. W niektórych państwach odróżnia się pojęcia stomatologa i dentysty: „stomatolog” to specjalista od całej jamy ustnej, natomiast „dentysta” leczy wyłącznie zęby[5].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 27 kwietnia 2021 r. w sprawie Lekarskiego Egzaminu Końcowego i Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego (Dz.U. z 2021 r. poz. 828)
  2. Centrum Egzaminów Medycznych w Łodzi
  3. Staż podyplomowy lekarzy i lekarzy dentystów | Ministerstwo Zdrowia, www.mz.gov.pl [dostęp 2016-06-16].
  4. Dz.U. z 2021 r. poz. 790
  5. Stomatolog czy dentysta?. dentonet.pl, 2014-12-09. [dostęp 2020-03-16].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Star of life.svg Przeczytaj ostrzeżenie dotyczące informacji medycznych i pokrewnych zamieszczonych w Wikipedii.