Dyskusja portalu:Chemia (archiwum)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Nabór na edytora[edytuj kod]

Tutaj proszę się wpisywać (edytować stronę) wraz z linkiem do swojej Wikistrony.

Propozycje[edytuj kod]

Tutaj proszę się podawać swoje propozycje na:

Od pomysłodawcy portalu chemia[edytuj kod]

Dear Chemists,

WikiChem, the english version of the chemistry section currently ads "Supplier links". My point of view is: this will give conflicts of interest. The following points are not clear: a) Where is a guideline for the selection of companies (there is a certain preference for aldrich) b) Are editors of WikiChem paid for the selection of certain companies? c) Is the educational, non-commercial character of wikipedia affected?

There are currently running several discussions. Please add your opinions. For me, Wikipedia is user-contributed and "WikiChem" is part of Wikipedia and not the product of two or three editors...

Currently, there are only two voices talking. Please add your opinion!

Best regards

http://en.wikipedia.org/wiki/User_talk:213.188.227.119 http://en.wikipedia.org/wiki/Wikipedia_talk:Requests_for_comment#Commercial_Suppliers 213.188.227.119 03:50, 30 maja 2006 (CEST)

Dyskusja[edytuj kod]

a moze tak stworzyc i dodac do strony szablon Szablon:Wikiportale:Chemia/Pomoc? kocio 01:44, 21 gru 2004 (CET)

Już kilka tygodni temu dodałem Portal:Chemia/Pomoc, ale wypadałoby go jakoś umieścić na stronie.
Po za tym wypadałoby coś zrobić z ramką 'związki chemiczne', są w niej trzy części: związki nieorganiczne (OK), związki organiczne (OK) i cząstki elementarne (nie OK, bo to nie związki chemiczne). Może by jakoś lekko zmienić tytuł tej ramki? Ja osobiście nie wiem jak... pitazboras 10:44, 16 sty 2005 (CET)

Ogólnie trzeba by z tym zrobić porządek, bo mi się tu wiele innych rzeczy nie podoba, ale jakoś to odkładałem bo inne rzeczy były do zrobienia. Może byś się zajął tym wikiportalem? O tym jak się zajmować Wikiportalami można poczytać tutaj:

Wikipedia:Tworzenie wikiportali

a lista wikiportali i ich opiekunów jest tutaj:

Wikipedia:Portale

Żeby prowadzić wikiportal nie trzeba być administratorem.

Ja osobiście wywaliłbym dział "reakcje" a zamiast tego dał dział "Podstawowe zagadanienia" oraz "Działy chemii". Usunąłbym też z artykułu tygodnia "Nomenklatura chemiczna" - bo ten artykuł jest wg. mnie generalnie nieporozumieniem, a zamiast niego wybrał coś innego na początek. Zgadzam się też, że wstawianie cząstek elementarnych pod hasłem "Związki chemiczne" to jakieś nieporozumienie. Jakbyś się podjął być głównym opiekunem tego portalu to ja chętnie się przyłączę do pomocy. Moglibyśmy np. po jego uporządkowaniu, wybierać potem wspólnie związek tygodnia i artykuł tygodnia. Polimerek 23:16, 16 sty 2005 (CET)

Ależ zgadzam się z największą przyjemnością. Wielkie dzięki za propozycję. pitazboras 23:37, 16 sty 2005 (CET)

plany na przyszłość[edytuj kod]

Witajcie, czy jest może, lub gdzie najlepiej utworzyć, stronę widoczną z Wikiportalu chemia (wystarczy link), na której można by wpisywać planowane zmiany w dziedzinie chemii. Bo zamierzam się powoli wziąć za ujednolicenie grup funkcyjnych (grupy funcyjne i organiczne grupy funkcyjne) w jeden zbiór i żebyśmy sobie zbytnio w drogę nie wchodzili lub pomogli jak się komuś chce. Albo możliwość dopisania, co się komuś nasunęło do dopisania/poprawienia (np. literówki w Wędzenie, bo już na dzisiaj mi wystarczy siedzenia na Wiki).

A żeby nie szukać po stronach innych Wikipedystów, co kto planuje zrobić/ulepszyć..., bo nie wszyscy wpisują coś takiego, to może byśmy sobie zrobili gdzieś w podstronie Wikiportalu:Chemia stronę, na której by się wpisywało bliższe i dalsze zamierzenia edycyjne, po czym można by je usuwać po ich wykonaniu. Kalium 17:28, 3 wrz 2005 (CEST)

dane ogólne[edytuj kod]

jestem gimnazjalistą, sądzę że przydałyby się jakies dane ogólne, jakaś tablica ze zworami czy coś podobnegoo

Propozycje tematów[edytuj kod]

Na stronie Dyskusja Wikipedii:Propozycje tematów znalazłem czyjąś uwagę, że chemia nie ma własnej podstrony z listą potrzebnych haseł. Czy nie warto utworzyć takiego miejsca? Paweł ze Szczecina 20:34, 4 mar 2006 (CET)

Szablon: Laureaci Nagrody Nobla z chemii[edytuj kod]

Witam. Zrobiłem szablon:

Czy jakiś bot mógłby go automatycznie umieścić we wszystkich artykułach do których zawiera linki? PiotrgDyskusja 22:09, 1 paź 2006 (CEST)

Do poprawki[edytuj kod]

Czy któraś osoba obeznana bardziej z chemią mogłaby na ten komentarz spojrzeć ? Dyskusja:Rod (pierwiastek). Bo ja nie mogę stwierdzić czy to prawda czy nie. --Pmgpmg 18:47, 4 lut 2007 (CET)

Zmiana wyglądu[edytuj kod]

zrobiłem taki projekt Wikipedysta:Swisstack/brudnopis_2 jak uważacie? czy to dobry pomysł? wypowiadajcie się na stronie tej dyskusji. uważam, że przyda się odświeżony i ładniejszy wygląd portalu. przy okazji zrobiłbym układ okresowy specjalnie na portal (taki szablon mały Swisstackdyskusja 15:45, 6 mar 2007 (CET)


Symbol support vote.svg - Za:[edytuj kod]

  1.  Za - Jestem za bo sam to zrobiłem. Swisstackdyskusja 15:45, 6 mar 2007 (CET)
  2.  Za - za zmianami ale trzeba to jeszcze dopracować :) Karol007dyskusja 16:34, 6 mar 2007 (CET)
  3.  Za - dla mnie bomba Stepa 16:46, 6 mar 2007 (CET)

Symbol oppose vote.svg - Przeciw:[edytuj kod]

Zmieniłem obrazek przy "Artykule miesiąca" - bo generalnie symbol medalu jest zastrzeżony do rzeczywiście medalowych artykułów - a ten który tam teraz jest wstawiony jest co najwyżej średniej jakości zalążkiem. Zmieniłem też obrazek przy reakcji na bardziej abstrakcyjny - bo ten konkretny schemat reakcji bromowania cyklooktadienu wyglądał dość dziwne przy wstawionym haśle o zupełnie innym rodzaju reakcji. Polimerek 15:39, 18 kwi 2007 (CEST)

Grafika miesiąca[edytuj kod]

Co powiecie na małe głosowanko na grafikę miesiąca? propozycje zgłaszajcie na stronie dyskusji. tak samo przydąłoby się zrobić ze związkiem na medal, reakcją itd. Wikipedysta:Swisstack 15:18, 25 mar 2007 (CEST)

Trzeba by tylko ustalić jakie grafiki wolno zgłaszać. Czy wszystkie z commons, czy np: musi być wymóg, że grafika musi być wstawiona do jakiegoś hasła u nas? Ja bym optował za tym drugim rozwiązaniem, bo będzie to motywowało do dodawania grafik do naszych haseł. Polimerek 15:43, 18 kwi 2007 (CEST)
Przy związku miesiąca wprowadziłbym wymóg, że musi on mieć wstawiony infobox, zaś przy artukule miesiąca, że musi on być przynajmniej minimalnie uźródłowiony... Polimerek 15:44, 18 kwi 2007 (CEST)

Polimerek ma rację, kandydujące grafiki powinny być wstawione u nas, a wymogi co do związku i artykułu miesiąca są dobre, ja bym jeszcze dołożył obowiązek wstawiania jakiejś grafiki (to też byłoby motywacją do ich wstawiania) Karol007dyskusja 00:49, 19 kwi 2007 (CEST)

Wikiprojekt:Genetyka i biologia molekularna[edytuj kod]

Chciałbym poinformować ze powstał nowy wikiprojekt:Genetyka i biologia molekularna. Każda para rąk się przyda :) Filip em 16:31, 2 gru 2007 (CET)

Propozycja nowego shablonu[edytuj kod]

Przetłumaczyłem z ang. Wiki popularny także na innych szablon nawigacyjny do artykułów o pierwiastkach: Wikipedysta:Szczureq/brudnopis i odrobinę go poszerzyłem. Mogę go wrzucić jako nową wersję Szablon:Pierwiastki chemiczne, pytam tylko czy chcecie. A- i pomóżcie mi zaznaczyć z jakiej to było wersji, bo nie wiem jak to zapisać używając tego szablonu :/ -Szczureq (dyskusja) 14:12, 19 wrz 2008 (CEST)

Popieram. Alfabetyczna lista to zdecydowanie niepraktyczne rozwiązanie. BartekChom (dyskusja) 22:38, 23 paź 2008 (CEST)

ASOS[edytuj kod]

Witam i proszę o pomoc kolegów chemików. Szukam polskiej nazwy związku: antimony-sulfide oxy-sulfide (ASOS). Z góry dziękuję! Hubert Bartkowiak (dyskusja) 13:35, 13 paź 2008 (CEST)