Richard Ernst

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Richard Ernst
Richard Robert Ernst
Ilustracja
Richard Ernst (2009)
Data i miejsce urodzenia

14 sierpnia 1933
Winterthur

Data i miejsce śmierci

4 czerwca 2021
Winterthur

Zawód, zajęcie

chemik

Odznaczenia
Komandor Orderu Gwiazdy Rumunii (republ.)

Richard Robert Ernst (ur. 14 sierpnia 1933 w Winterthur, zm. 4 czerwca 2021 tamże[1]) – szwajcarski chemik, laureat Nagrody Nobla z dziedziny chemii w roku 1991 za rozwój metody badań za pomocą wysokorozdzielczego magnetycznego rezonansu jądrowego (NMR)[2]. Laureat Nagrody Wolfa.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Od 1976 r. profesor chemii fizycznej Politechniki w Zurychu (Eidgenössische Technische Hochschule). Członek m.in. Niemieckiej Akademii Przyrodników w Halle i Szwajcarskiej Akademii Nauk Technicznych.

W roku 1966 wspólnie z Westonem Andersonem zaproponowali wprowadzenie transformaty Fouriera do analizy NMR. To przekształcenie matematyczne pozwala na rozłożenie fali sumarycznej na poszczególne składowe sinusoidalne z określeniem ich amplitudy.

Za wkład w rozwój metodologii spektroskopii magnetycznego rezonansu jądrowego wysokiej rozdzielczości (wprowadzenie dwuwymiarowej spektroskopii wykorzystującej transformatę Fouriera) w 1991 otrzymał Nagrodę Nobla.

W 2002 r. Uniwersytet Karola w Pradze przyznał mu tytuł doktora honoris causa[3]. W 2004 otrzymał Komandorię Orderu Gwiazdy Rumunii[4].

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

  • R. Ernst, G. Bodenhausen, Principles of nuclear magnetic resonance in one and two dimmension.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]