John Pople

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
John Anthony Pople
ilustracja
Państwo działania

Wielka Brytania

Data i miejsce urodzenia

31 października 1925
Burnham-on-Sea

Data i miejsce śmierci

15 marca 2004
Sarasota

Specjalność: matematyka, fizyka
Alma Mater

University of Cambridge

Uczelnia

Uniwersytet Carnegie-Mellon,
Northwestern University

Odznaczenia
Narodowy Medal Nauki (USA)
Nagrody

Nagroda Nobla w dziedzinie chemii
Nagroda Wolfa
Medal Copleya

John Anthony Pople (ur. 31 października 1925 w Burnham on Sea w hrabstwie Somerset w Wielkiej Brytanii, zm. 15 marca 2004 w Sarasota w stanie Floryda w USA) – brytyjski matematyk i fizyk, laureat nagrody Nobla w dziedzinie chemii.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył Trinity College na Uniwersytecie Cambridge. W latach 1954–1958 wykładał tam matematykę. W latach 1958–1964 był kierownikiem w National Physical Laboratory. Od 1964 pracował w USA, był profesorem Uniwersytetu Carnegie-Mellon w Pittsburghu (Pensylwania) oraz Northwestern University w Evanston (Illinois).

Członek wielu towarzystw i akademii naukowych, m.in. The Royal Society w Londynie, Amerykańskiej Akademii Umiejętności w Bostonie i Narodowej Akademii Nauk w Waszyngtonie.

Opracowywał komputerowe programy obliczeniowe, używane w teoretycznych badaniach nad strukturą cząsteczek i przebiegiem reakcji chemicznych (m.in. program GAUSSIAN, 1970). Za prace te otrzymał nagrodę Nobla w dziedzinie chemii w 1998, razem z Walterem Kohnem. Ponadto został wyróżniony następującymi wyróżnieniami: Medal Bavyego w 1988; Nagroda Wolfa w 1992 oraz Medal Copleya w 2002.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]