Kurt Wüthrich

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kurt Wüthrich
Ilustracja
Państwo działania

 Szwajcaria

Data i miejsce urodzenia

4 października 1938
Aarberg

profesor nauk chemicznych
Alma Mater

Uniwersytet w Bernie

Doktorat

1964
Uniwersytet Bazylejski

nauczyciel akademicki
uczelnia

Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley
Politechnika Federalna w Zurychu

Nagrody

Nagroda Nobla w dziedzinie chemii
Nagroda Kioto

Kurt Wüthrich (ur. 4 października 1938 w Aarbergu) – szwajcarski chemik, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie chemii (2002).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Skończył studia w Uniwersytecie w Bernie i uzyskał stopień doktora w Uniwersytecie Bazylejskim (1964), po czym pracował w Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley i Bell Labs w Murray Hill (New Jersey). Po powrocie do Szwajcarii został profesorem w Szwajcarskim Federalnym Instytucie Technologii w Zurychu (ETH Zurich). Opracował grupę metod jądrowego rezonansu magnetycznego, umożliwiających badanie trójwymiarowej struktury makrocząsteczek w roztworach, głównie białek i kwasów nukleinowych (zob. budowa białek). Za prace te otrzymał Nagrodę Kioto w 1998 roku[1] oraz Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii w 2002 roku (½), wspólnie z Japończykiem Koichi Tanaką (¼) i Amerykaninem Johnem Fennem (¼)[2]. Jest autorem 677 artykułów naukowych, dostępnych w bazie PubMed[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kurt Wüthrich. Kyoto Prize. [dostęp 2018-10-02]. (ang.).
  2. Kurt Wüthrich – Facts. [w:] Strona internetowa NobelPrize.org. [on-line]. Nobel Media AB. [dostęp 2019-02-01]. (ang.).
  3. Search term Wüthrich K, Author. [w:] PubMed, 677 Selected items [on-line]. US Natnal Library of Medicine National Institutes of Health. [dostęp 2019-02-01]. (ang.).