Hipokinezja

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zmiana aktywności ruchowej człowieka od wieku XIX do teraz.

Hipokinezja (łac. hypokinesis, z stgr. υπó, hipo = pod, tu: mało + stgr. kinein = poruszać się) – niewystarczająca aktywność ruchowa, bezczynność ruchowa[1][2], pasywna aktywność ruchowa[3]. Nazywana bywa „samobójstwem na raty”. Według innej definicji jest to zmniejszenie obciążenia układu ruchowego przy jednoczesnym przeciążeniu układu nerwowego wynikające z charakteru pracy w pozycji wymuszonej[4]. Sedentarny tryb życia prowadzi do zaburzeń w funkcjonowaniu całego organizmu, a szczególnie niekorzystnie oddziałuje na układy: sercowo-naczyniowy, trawienny, nerwowy, mięśniowy[3]. Według WHO w sposób pośredni i bezpośredni jest główna przyczyną zgonów w krajach rozwiniętych[2]. Od lat 50. ubiegłego wieku obserwowane jest gwałtowne przyspieszenie zjawiska hipokinezji[3].

WHO na skutek niepokojących danych dotyczących zdrowia publicznego zaktualizowało wytyczne dotyczące zdrowego stylu życia, zawierające istotne zalecenia do zachowania społeczeństwa w zdrowiu: m.in. reformie uległa znana dotychczas piramida zdrowego odżywiania, która została rozszerzona o aktywność fizyczną[5]. Umiejscowienie aktywności fizycznej w nowych wytycznych u podstawy piramidy zdrowego odżywania i aktywności fizycznej podkreśla istotność aktywności ruchowej w życiu każdego człowieka[4].

Średnia suma godzin objętości ruchowej (w tygodniu) niezbędna do zachowania zdrowia u osób w różnym wieku. Oś X - godziny, Oś Y - grupy wiekowe[6].

Człowiek podobnie jak inne istoty żywe jest stworzony do nieustannej aktywności fizycznej[3]. Już starożytni filozofowie wiedzieli, jak ważny dla zdrowia człowieka jest harmonijny rozwój ciała, intelektu i ducha. Dzięki wiedzy z wielu dziedzin nauki dzisiaj wiadomo, że nieużywane narządy na skutek braku lub niewystarczającego oddziaływania bodźców środowiskowych ulegają uwstecznieniu, np. spadek aktywności fizycznej związany jest ze spadkiem odżywienia narządów i w konsekwencji ich zanikiem.

Przyczyny bezczynności ruchowej[edytuj | edytuj kod]

 • brak lub niewystarczająca edukacja w zakresie higieny życia codziennego
 • brak zainteresowania ruchem w rodzinie (niewystarczająca edukacja, brak wzorców)[7]
 • nadmierne obciążenie umysłowe dzieci w wieku szkolnym, jak i osób dorosłych nie zrównoważone wystarczającą aktywnością fizyczną
 • spędzanie wolnego czasu nie aktywnie lub mało aktywnie często przed monitorem telewizora, wyświetlacza komputerowego w pozycji leżącej lub siedzącej
 • kontuzje
 • choroby w tym cywilizacyjne

Wpływ bezczynności na zdrowie[edytuj | edytuj kod]

Zbyt mała aktywność ruchowa w każdym wieku prowadzi do osłabienia organizmu oraz wpływa ujemnie na rozwój fizyczny oraz umysłowy. Katastrofalne zmiany zachodzą we wszystkich układach i narządach, niektóre z nich zostały wymienione poniżej[1].

układ sercowo-naczyniowy[edytuj | edytuj kod]

układ pokarmowy[edytuj | edytuj kod]

układ odpornościowy[edytuj | edytuj kod]

układ kostno-stawowy[edytuj | edytuj kod]

układ oddechowy[edytuj | edytuj kod]

układ nerwowy[edytuj | edytuj kod]

układ mięśniowy[edytuj | edytuj kod]

układ rozrodczy[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b http://www.zsj.home.pl/propozycje/k_poplawska/wplyw_ogr_akt_ruchowej_na_ml_czl.pdf
 2. a b c d Hipokinezja - wiedza w pigułce., www.fitmore.pl [dostęp 2019-10-06].
 3. a b c d e Ilona Urych, Nowe wyzwania edukacji dla bezpieczeństwa – aktywność fizyczna „lekarstwem” na wybrane zagrożenia czasu pokoju w XXI wieku., „Zeszyty Naukowe AON nr 4(93) 2013”, 2013.
 4. a b c l, Styl Zdrowia | Hipokinezja atakuje nasze zdrowie [dostęp 2019-10-06] (pol.).
 5. Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej dla osób dorosłych Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej, ncez.pl [dostęp 2019-10-06].
 6. Starosta W., Ruch w życiu człowieka i jego znaczenie dla zdrowia., „Roczniki Naukowe Wyższej Szkoły Wychowania Fizycznego i Turystyki w Supraślu”, 2006, s. 61-69.
 7. Aktywność fizyczna jako niezbędny element prawidłowego rozwoju i zdrowia - Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. T. Marciniaka - Centrum Medycyny Ratunkowej, www.szpital-marciniak.wroclaw.pl [dostęp 2019-10-07].
 8. Popraw jakość erekcji - Maxigra Go, www.maxigrago.pl [dostęp 2019-10-06].
 9. Aktywność fizyczna – jak zaprzyjaźnić się ze sportem?, www.mp.pl [dostęp 2019-10-06] (pol.).
 10. Michał, Bezczynność ruchowa, PowerFizjo, 11 czerwca 2016 [dostęp 2019-10-07] (pol.).
 11. Aktywność fizyczna a płodność Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej, ncez.pl [dostęp 2019-10-06].

Star of life.svg Przeczytaj ostrzeżenie dotyczące informacji medycznych i pokrewnych zamieszczonych w Wikipedii.