Krzeszowice (stacja kolejowa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Krzeszowice
Budynek dworca (po remoncie)
Budynek dworca (po remoncie)
Państwo  Polska
Miejscowość Krzeszowice
Data otwarcia 1847
Poprzednie nazwy Klasendorf, Krzeszowitz, Kressendorf
Dane techniczne
Liczba peronów 2
Liczba krawędzi
peronowych
3
Kasy 1
Przejścia nadziemne czynne
Przejścia podziemne brak
Linie kolejowe
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Krzeszowice
Krzeszowice
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Krzeszowice
Krzeszowice
Ziemia 50°07′52″N 19°37′57″E/50,131111 19,632500
Portal Portal Transport szynowy
Nastawnia i była wieża ciśnień z nadajnikami sieci Orange
Była wieża ciśnień i przejazd kolejowy koło stacji

Krzeszowicestacja kolejowa w mieście Krzeszowice, w województwie małopolskim, w Polsce.

Historia[edytuj]

Otwarcie dworca nastąpiło 13 października 1847, kiedy to pierwszy pociąg ciągnięty przez parowóz Kraków wjechał na stację z Krakowa udając się do Mysłowic. W tym też czasie wybudowano dworzec (obecnie jego piętrowa środkowa część). Skrzydła boczne wybudowano pod koniec XIX w. oraz w 1913.

W pobliżu dworca wznosi się nieczynna wieża ciśnień, która zaopatrywała parowozy w wodę za pomocą żurawia wodnego.

Były skansen kolejowy[edytuj]

W 1996 Jerzy Rechziegel podjął wysiłek utworzenia na stacyjnej bocznicy skansenu kolejowego. W tym celu udało mu się ściągnąć w tymże roku do Krzeszowic czternaście parowozów[1]. Kilkanaście z nich miało zostać odremontowanych i ciągnąć nie mniej zabytkowe wagony pasażerskie, kursując po okolicy jako pociągi turystyczne. Niestety nie udało się tego osiągnąć (pomimo założenia Ogólnopolskiej Fundacji Ochrony Zabytków Kolejnictwa[2]) i ostatecznie w marcu 2008 planowany skansen został zlikwidowany.

W ciągu tych dwunastu lat (1996-2008) kilkanaście parowozów, będących już w momencie ściągnięcia do Krzeszowic w opłakanym stanie, było dalej niszczonych i rozkradanych. Niektóre z nich odjechały (30 października 2007) do Krakowa Płaszowa, część przejął Skansen taboru kolejowego w Chabówce, a inne przewieziono (9 marca 2008) do skansenu kolejowego w Pyskowicach.

Bocznice[edytuj]

Z krzeszowickiej stacji rozchodzą się bocznice kolejowe dla pociągów towarowych do kamieniołomów w Zalasie przez Tenczynek i do Czatkowic, obecnej dzielnicy Krzeszowic (przez osiedle Żbik). Do końca lat 70. XX w. istniały również bocznice do Zalasu przez Bażantarnie i Sztolnie (zlikwidowana wskutek tragicznego wypadku na Sztolni, gdzie spłonęło – po zderzeniu z pociągiem – kilkoro pasażerów samochodów), a także bocznica do zlikwidowanego kamieniołomu w Miękini oraz do dawnego browaru w Tenczynku (bocznica została zlikwidowana w latach 70. XX w.).

Infrastruktura[edytuj]

W latach 70. i 80. XX w. w budynku dworcowym mieścił się kolejowy gabinet dentystyczny, a w latach 80. i 90. XX w. świetlica młodzieżowa dla dojeżdżających pociągiem uczniów tutejszych szkół ponadpodstawowych. W latach 90. XX w. i na początku XXI w. na terenie dworca tymczasowo mieścił się dworzec autobusowy PKS. Od 2006 do 2009 w budynku dworcowym działał Antykwariat na Peronie. Do 2010 na piętrze budynku znajdowały się mieszkania prywatne. W latach 2009–2012 przeprowadzono prace modernizacyjne dworca[3]. Od października 2014 w budynku dworca działa filia Urzędu Pracy Powiatu Krakowskiego[4], filia Referatu Rejestracji Pojazdów Wydziału Komunikacji Starostwa Powiatowego w Krakowie[5] oraz biuro ubezpieczeniowe.

Ruch kolejowy[edytuj]

Stacja obsługuje przede wszystkim ruch lokalny w kierunku Krakowa, Oświęcimia, Katowic, Częstochowy oraz Rybnika. Wśród pociągów dalekobieżnych można wyróżnić połączenia między innymi do takich miast jak:

Krzeszowicki dworzec odprawia rocznie ok. 690 tys. podróżnych[6].

Wydarzenia[edytuj]

  • 8 października 1934 w okolicach stacji w katastrofie kolejowej zginęło 10 osób[7]. (więcej informacji)
  • W nocy z 16 na 17 grudnia 1935 przed stacją doszło do zderzenia dwóch pociągów towarowych. Opóźniony pociąg wyładowany węglem z Załucza do Zebrzydowic został skierowany na niewłaściwy tor; jedna z lokomotyw wpadła do rzeki Krzeszówki. Zginął maszynista oraz jeden z pracowników kolei[8]
  • 1 września 1939 o godz. 5 na zamaskowa­nej bocznicy kolejowej załogę 54 pociągu pancernego Groźny zaskoczyło nieskuteczne niemieckie bombardowanie lotnicze. O godz. 6 – zgodnie z rozkazem – pociąg ten wyruszył przez Mikołów w kierunku Katowic.
  • W kwietniu 1989 na stacji wykoleiły się wagony pociągu towarowego.
  • 18 maja 1997 w wyniku podpalenia spłonął wielki drewniany budynek kolejowy (magazyn).
  • 4 czerwca 1998 ok. godz. 8.20 podczas postoju na stacji został zaatakowany przez pseudokibiców Cracovii pociąg pospieszny relacji OlsztynZakopane, którym wracali kibice Wisły Kraków z meczu swojej drużyny z Olsztyna.
  • 12 marca 2004 na stacji pod kołami pociągu zginął polski żużlowiec i trener Stanisław Skowron.
  • W 2007 miejscowy "skansen kolejowy" posłużył jako plan filmowy do nakręcenia scen z wiedźmami do przedstawienia teatralnego "Makbet" Teatru Śląskiego im Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.
  • 20 lutego 2007 ok. godz 0.15 niecały kilometr przed stacją zapalił się wagon pociągu "Przemyślanin" relacji PrzemyślSzczecin; pożar pojawił się w ostatniej części pociągu. Po 10 minutach na miejscu pojawiły się trzy wozy strażackie, następnie policja, pogotowie i żandarmeria wojskowa (w ostatnim wagonie jechała grupa żołnierzy). Rozpoczęła się akcja gaśnicza; wagon ugaszono po upływie ok. 30 minut. Pociąg ruszył po godzinie w kierunku Katowic, lecz po minięciu stacji Krzeszowice zaczął się cofać i skierowany został na boczny tor, aby przepuścić 3 pociągi jadące na tej samej trasie, które z powodu akcji gaśniczej miały przestój przed stacją. Pociąg jeszcze dwukrotnie próbował ruszyć w kierunku Katowic, ale znów wracał na stację. Około godziny 1.20 skład pociągu odjechał. [potrzebny przypis]
  • 12 maja 2007 odbył się specjalny przejazd szynobusu SA101-001 po prywatnych bocznicach kolejowych do Zalasu i do osiedla Czatkowice zorganizowany przez Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Krakowie, mający na celu dotarcie do miejsc do których nigdy żaden pociąg osobowy jeszcze nie dotarł.

Galeria[edytuj]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]

Krzeszowice
Linia
BSicon KBHFl.svgBSicon STRq.svgBSicon STRq.svg
Wola Filipowska
odległość: 3,901 km
BSicon BHFq.svg
odległość: 6,537 km