Muhammad ibn Raszid Al Maktum

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Muhammad bin Raszid Al Maktum
الشيخ محمد بن راشد آل مكتوم
Ilustracja
Muhammad bin Raszid Al Maktum (2021)
Data i miejsce urodzenia

22 lipca 1949
Al Shindagha

Premier Zjednoczonych Emiratów Arabskich
Okres

od 11 lutego 2006

Poprzednik

Maktum ibn Raszid Al Maktum

Wiceprezydent Zjednoczonych Emiratów Arabskich
Okres

od 5 stycznia 2006

Poprzednik

Maktum ibn Raszid Al Maktum

Prezydent Zjednoczonych Emiratów Arabskich (p.o.)
Okres

od 13 maja 2022
do 14 maja 2022

Poprzednik

Chalifa ibn Zajid Al Nahajjan

Następca

Muhammad ibn Zajid Al Nahajjan

Muhammad bin Raszid Al Maktum (arab. الشيخ محمد بن راشد آل مكتوم; ur. 22 lipca 1949 w Al Shindagha) – szejk arabski, od 2006 emir Dubaju, premier i wiceprezydent Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Trzeci z czterech synów emira Dubaju, Raszida bin Sa’ida Al Maktuma, podstawowe i średnie wykształcenie zdobył w Dubaju, następnie studiował w Anglii (Cambridge University). W styczniu 1995 jego starszy brat Maktum ibn Raszid Al Maktum, kolejny emir Dubaju, mianował go następcą tronu.

Przyczynił się do rozwoju Dubaju, planując uczynić z miasta jeden z najważniejszych ośrodków finansowych świata i lidera gospodarczego regionu. Zainicjował m.in. budowę planowanego najwyższego budynku na świecie Burdż Dubaj, otwartego jako Burdż Chalifa. Uważany za jednego z najbogatszych ludzi na świecie, znany jest ze swojej pasji jeździeckiej; z jego inicjatywy odbywają się zawody jeździeckiego Pucharu Świata w Dubaju.

W styczniu 2006 po śmierci szejka Maktuma został emirem Dubaju; kilka dni później z nominacji prezydenta Zjednoczonych Emiratów Arabskich Chalify ibn Zajida Al Nahajjana objął także stanowiska premiera i wiceprezydenta kraju, zajmowane dotychczas przez zmarłego brata.

Przewodził 4 stycznia 2010 ceremonii otwarcia najwyższego budynku świata Burdż Chalifa[1].

Ma sześć żon; jedną z nich była Haja bint Husajn – córka Husajna ibn Talala i przyrodnia siostra Abd Allaha II, króla Jordanii. Jest ojcem dwadzieściorga czworga dzieci.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]