Muhammad ibn Raszid Al Maktum

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Muhammad bin Raszid Al Maktum
Ilustracja
Szejk Muhammad bin Raszid Al Maktum
Data i miejsce urodzenia 22 lipca 1949
Al Shindagha
Premier Zjednoczonych Emiratów Arabskich
Okres od 11 lutego 2006
Poprzednik Maktoum bin Rashid Al Maktoum

Muhammad bin Raszid Al Maktum, arab. الشيخ محمد بن راشد آل مكتوم (ur. 22 lipca 1949 w Al Shindagha) – szejk arabski, emir Dubaju, premier i wiceprezydent Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Trzeci z czterech synów emira Dubaju, Raszida bin Sa’ida Al Maktuma, podstawowe i średnie wykształcenie zdobył w Dubaju, następnie studiował w Anglii (Cambridge University). W styczniu 1995 jego starszy brat Maktum bin Raszid Al Maktum, kolejny emir Dubaju, mianował go następcą tronu.

Przyczynił się do rozwoju Dubaju, planując uczynić z miasta jeden z najważniejszych ośrodków finansowych świata i lidera gospodarczego regionu. Zainicjował m.in. budowę planowanego najwyższego budynku na świecie Burdż Dubaj, otwartego jako Burdż Chalifa. Uważany za jednego z najbogatszych ludzi na świecie, znany jest ze swojej pasji jeździeckiej; z jego inicjatywy odbywają się zawody jeździeckiego Pucharu Świata w Dubaju.

W styczniu 2006 po śmierci szejka Maktuma został emirem Dubaju; kilka dni później z nominacji prezydenta Zjednoczonych Emiratów Arabskich Chalify objął także stanowiska premiera i wiceprezydenta kraju, zajmowane dotychczas przez zmarłego brata.

Przewodził 4 stycznia 2010 ceremonii otwarcia najwyższego budynku świata Burdż Chalifa[1].

Ma sześć żon; jedną z nich jest córka Husajna ibn Talala i przyrodnia siostra Abd Allaha II, króla Jordanii. Jest ojcem dwadzieściorga czworga dzieci.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]