Hibatullah Achundzada

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Hibatullah Achundzada
‏هبت الله اخونزاده‎
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

1961 (?)
Kandahar, Afganistan

Emir Islamskiego Emiratu Afganistanu
Okres

od 15 sierpnia 2021

Przynależność polityczna

Talibowie

Poprzednik

Urząd na nowo utworzony

Hibatullah Achundzada (ur. prawdopodobnie 1961 w południowym Kandaharze[1]) – afgański duchowny islamski, przywódca (emir) ruchu talibów od 2016, od upadku Kabulu 15 sierpnia 2021 faktyczny przywódca Afganistanu.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodzi z plemienia Nurzaj z południowego Kandaharu. Większość życia spędził w Afganistanie, nie podróżował, utrzymywał jedynie kontakty z organizacją talibów z Kwety w Pakistanie[1]. Do fundamentalistów islamskich przyłączył się po radzieckiej interwencji w Afganistanie, jednak prawdopodobnie nie brał bezpośredniego udziału w walce zbrojnej z armią radziecką[2]. Według innego źródła związał się z talibami dopiero po wycofaniu wojsk radzieckich[3]. W latach rządów talibów w Afganistanie (1996-2001) pracował w wymiarze sprawiedliwości[2], początkowo w prowincji Farah. Po zajęciu przez talibów Kandaharu zasiadał w utworzonym przez nich trybunale wojskowym dla tej prowincji, później powierzono mu stanowisko przewodniczącego trybunału wojskowego w prowincji Nagarhar. Doszedł do stanowiska przewodniczącego sądu wojskowego talibów i zastępcy przewodniczącego sądu najwyższego[3]. Po obaleniu rządów talibów przez Amerykanów wszedł do rady uczonych islamskich przy dowództwie ruchu[3].

Od 2013[2] był zastępcą przywódcy (emira) ruchu talibów i nadal stał na czele prowadzonych przez nich sądów[1]. Jako islamski uczony[4] miał według niektórych źródeł prowadzić w pobliżu Kwety szkołę religijną dla talibów[3]. Jest ponadto autorem większości fatw wydawanych przez talibów[1]. Jego wypowiedzi i dekrety w sprawach religijnych były wykorzystywane przez dowodzącego talibami Achtara Mansura jako uzasadnienie dla podejmowanych działań[2].

Achundzada został wybrany na nowego przywódcę ruchu talibów po śmierci mułły Achtara Mansura, który zginął w zorganizowanym przez Stany Zjednoczone ataku drona. Jego wybór nie został uznany przez jedno ze skrzydeł ruchu, co odzwierciedla głębokie podziały w nim[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Afghan Taliban announce successor to Mullah Mansour [online], BBC News, 25 maja 2016 [dostęp 2017-02-28] (ang.).
  2. a b c d Masoud Popalzai i inni, New Taliban head ‘natural choice’ to lead [online], CNN [dostęp 2017-02-28].
  3. a b c d Profile: New Taliban chief Mawlawi Hibatullah Akhundzada [online], BBC News, 26 maja 2016 [dostęp 2017-02-28] (ang.).
  4. Mujib Mashal, Taimoor Shah, Taliban’s New Leader, More Scholar Than Fighter, Is Slow to Impose Himself, „The New York Times”, 11 lipca 2016, ISSN 0362-4331 [dostęp 2017-02-28].