My Way

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

My Waypiosenka z 1968, która jest angielską wersją francuskiej piosenki Comme d'habitude z 1967 napisanej przez Claude'a François i Jacques'a Revaux. Autorem angielskich słów jest Paul Anka, a jej pierwszym, najbardziej znanym wykonawcą Frank Sinatra.

W piosence umierający mężczyzna rozlicza się ze swoim życiem, stwierdzając, że jest zadowolony z tego, jak je przeżył. Stąd też My Way jest w Stanach Zjednoczonych jednym z najczęściej wykonywanych utworów na pogrzebach.

Utwór My Way jest również jednym z najczęściej nagrywanych coverów. Swoje wersje nagrali m.in. Sid Vicious, Elvis Presley, Luciano Pavarotti, Robbie Williams czy wreszcie sam Paul Anka. W polskiej wersji językowej utwór wykonali m.in. Jerzy Połomski i zespół Raz, Dwa, Trzy (do słów Wojciecha Młynarskiego – „Idź swoją drogą”), Michał Bajor (w utworze „Moja droga”), Stachursky (w utworze „Żyłem jak chciałem”) oraz Andrzej Dąbrowski (do słów Antoniego Libery[1] – w utworze „Bądź wierny sobie”[2]). Swoją wersję tego utworu mieli też Zbigniew Wodecki i Krzysztof Krawczyk, a także Grażyna Brodzińska („Moja muzyka”, płyta „Sway/Kołysz mnie” 2008) do słów Damiana Damięckiego.

Do piosenki Franka Sinatry nawiązał w 1989 rzecznik rządu Michaiła Gorbaczowa, mówiąc o zgodzie ZSRR na uniezależnienie się państw satelickich. Stwierdził on wówczas: „Mamy teraz doktrynę Sinatry. On śpiewał taką piosenkę: (I Did It) My Way. Więc niech każdy kraj decyduje sam, jaką drogę obierze.”

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Serwis zaiks.online, ZAiKS [dostęp 2022-06-07].
  2. Andrzej Dąbrowski - My Way - Bądź wierny sobie (Piotr Baron Quintet, Sinfonia Iuventus). [dostęp 2022-06-07].