Portal:Stany Zjednoczone
< Portale < Geografia < Ameryka Północna < Stany Zjednoczone
WIKIPORTAL Stany Zjednoczone
Stany Zjednoczone, demokratyczne państwo o liczbie ludności przekraczającej prawie 310 000 000 i powierzchni 9 631 418 km² umiejscowione w Ameryce Północnej. Graniczy z Kanadą od północy i Meksykiem od południa; od wschodu granicę kraju stanowi Ocean Atlantycki, a od zachodu Ocean Spokojny. Od 4 lipca 1776 Stany Zjednoczone stały się niezależne od Wielkiej Brytanii. Pierwszym prezydentem USA został Jerzy Waszyngton. Początkowo nowe państwo miało wiele kłopotów finansowych i politycznych. Trwała walka pomiędzy dwoma obozami: Federalistów (późniejszych Republikanów) chcących silnej władzy centralnej i Antyfederalistów (którzy przekształcili się w Demokratycznych Republikanów, a następnie w Demokratów) dążących do zachowania odrębności poszczególnych stanów. Drugą sprawą sporną była kwestia niewolnictwa, które miało pozostać kwestią rozstrzyganą na poziomie władz stanowych i przez długi czas udawało się zachować równowagę pomiędzy jego zwolennikami i przeciwnikami. Konstytucja została uchwalona 17 września 1787.
Wybrany artykuł na medal edytuj
Walki o Wyspy Gilberta – kombinowana operacja desantowa, przeprowadzona w listopadzie 1943 roku w ramach operacji Galvanic przez wojska amerykańskie w czasie wojny na Pacyfiku, mająca za zadanie odbicie z rąk japońskich atoli Tarawa i Makin w archipelagu Wysp Gilberta.
Atole zapewnić miały Amerykanom lotniska położone znacznie bliżej – niż dotychczas posiadane – kolejnych celów ofensywy na środkowym Pacyfiku oraz dogodne kotwicowiska dla okrętów US Navy. Wojska amerykańskie, dowodzone przez gen. Juliana Smitha z Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych pokonały w ciężkim, 4-dniowym boju doborowe oddziały japońskie.
Zaplecze operacji stanowiło lotnictwo lądowe z atolu Funafuti oraz dwa zespoły uderzeniowe okrętów US Navy, północnej (Makin) i południowej (Tarawa): pierwsza w składzie 15 transportowców 4 pancerników, 8 lotniskowców 10 krążowników, 27 niszczycieli i licznych mniejszych jednostek; druga – 15 transportowców, 3 pancerników, 8 lotniskowców, 8 krążowników, i 26 niszczycieli. Na pokładach lotniskowców było w sumie 900 samolotów.
Mająca stanowić osłonę Wysp Gilberta flota japońska składała się z 4 pancerników, 15 krążowników, kilkunastu niszczycieli oraz okrętów podwodnych i stacjonowała na odległym o około 1200 mil atolu Truk.
Wybrana ilustracja edytuj
Widok na Times Square w Nowym Jorku
Czy wiesz, że... edytuj
Czy wiesz, że...
... Sędziowie amerykańscy, według zapisów konstytucyjnych są niezawiśli i pełnią swe funkcje bezterminowo?
... najdłuższą siecią metra na świecie jest metro nowojorskie?
... Wielkie Jezioro Słone w stanie Utah stanowi pozostałość plejstoceńskiego jeziora Bonneville?
... nazwa mieszczącego się w Seattle budynku Columbia Center (na zdjęciu) była zmieniana 4-krotnie?
Kuchnia edytuj
Chipsy (lub czipsy) – popularna przekąska w postaci cienkich, osuszonych plastrów ziemniaków (najczęściej) lub innych warzyw, zazwyczaj obsmażonych w głębokim, gorącym tłuszczu. Ze względu na wysoką wartość energetyczną chipsów, do ich produkcji stosowane są również zamienniki tłuszczu oraz nowoczesne technologie produkcji, takie jak na przykład gotowanie z zastosowaniem mikrofal, a następnie spryskiwanie niewielką ilością oleju (bez zanurzenia w tłuszczu). Poszczególne smaki uzyskuje się dzięki doborowi przypraw i aromatów, rzadziej ziół.
Do zrobienia edytuj
Jeśli chcesz pomóc w tworzeniu portalu "Stany Zjednoczone", znajdziesz tu tematy, które są potrzebne do zrobienia/poszerzenia. Jeśli zauważyłeś, że brakuje jakiegoś artykułu, a sam nie możesz go napisać, prosimy o umieszczenie go na poniższej liście oraz tutaj.Brakujące:
Michael Aguirre
- Oświata w Stanach Zjednoczonych
- Vashon Island
- Muzyka w Stanach Zjednoczonych
- Muzea w Stanach Zjednoczonych
- Teatr w Stanach Zjednoczonych
- Sport w Stanach Zjednoczonych
- Kuchnia w Stanach Zjednoczonych
Do poszerzenia lub poprawienia:
Bob O’Connor
- Cheyenne
- Cincinnati
- Clark (New Jersey)
- Clarksville (Missouri)
- Luke Ravenstahl
- Tuscaloosa (Alabama)
- Tyler (Teksas)
- Unionville (Nevada)
- United States Metric Board
- Uniwersytet Stanforda
- San Antonio (Teksas)
- Szablon:Bronx
- Szablon:Staten Island
Kategorie edytuj
Podobne portale edytuj
Projekty edytuj
Wybrany dobry artykuł edytuj
Artykuł przedstawia fikcyjne postacie występujące w serialu animowanym Dom dla zmyślonych przyjaciół pani Foster autorstwa Craiga McCrackena, emitowanym przez Cartoon Network w latach 2004–2009. Oś fabularną stanowi pomysł, wedle którego wymyśleni przez dzieci przyjaciele pojawiają się w rzeczywistości, a gdy dzieci dorastają, porzucone przez nich twory wyobraźni trafiają do przeznaczonego dla nich domu opieki. Dla zapewnienia porządku i stałości zestawienia uwzględniono w nim wyłącznie postacie, które wystąpiły w co najmniej trzech odcinkach i miały jednocześnie dedykowany im co najmniej jeden odcinek, z jednoczesnym uwzględnieniem tytułowej postaci serialu.
Głównym bohaterem serialu jest Bloo, zmyślony przyjaciel wymyślony przez chłopca Maksa. Bloo trafia do tytułowego ośrodka dla wytworów ludzkiej wyobraźni, kierowanego przez ekscentryczną panią Foster i stworzonego przez nią pedantycznego Pana Zająca. Do innych głównych postaci serialu należą zmyśleni przyjaciele Chudy, Eduardo i Koko, a także odpowiadająca za porządki w ośrodku wnuczka pani Foster, Franka. W niektórych odcinkach serialu pojawiają się zmyśleni przyjaciele Ser i Jackie Kaktus, dziewczynka Goo oraz Tadek, brat Maksa. W poszczególnych epizodach przewijają się inne, mniej istotne dla fabuły postacie. Bohaterowie serialu spotkali się na ogół z pozytywnym przyjęciem przez krytyków.
Wybrana biografia edytuj
Paul Bremer (ur. 1942) - były amerykański administrator cywilny Iraku. Paul Bremer, dyplomata i doradca Kongresu USA ds. walki z terroryzmem, jest człowiekiem, któremu prezydent George W. Bush powierzył poprowadzenie Iraku ku bezpiecznej i demokratycznej przyszłości. Prezydenckim wysłannikiem do Iraku został 6 maja 2003. Swą misję zakończył 28 czerwca 2004, gdy Irak oficjalnie odzyskał suwerenność i Tymczasowe Władze Koalicyjne przestały istnieć. Odleciał z Bagdadu do USA dwie godziny po przekazaniu władzy tymczasowemu rządowi irackiemu. Jako szef tymczasowej koalicyjnej administracji cywilnej był odpowiedzialny za wszystkie polityczne i gospodarcze aspekty odbudowy Iraku. Zastąpił na tym stanowisku generała w stanie spoczynku Jaya Garnera. Choć jest człowiekiem Departamentu Stanu, podlegał bezpośrednio szefowi Pentagonu Donaldowi Rumsfeldowi.
Wybrana grafika na medal edytuj
Przygotowania do ostatniej misji programu STS (STS-135) wahadłowca Atlantis na Przylądku Canaveral w 2011 roku
Muzyka edytuj
Sport edytuj
Washington Wizards – amerykański klub koszykarski, mający swoją siedzibę w Waszyngtonie. Występują w Dywizji Południowo-Wschodniej, Konferencji Wschodniej w National Basketball Association (NBA). Swoje domowe spotkania Wizards rozgrywają w hali Verizon Center, którą dzielą z Washington Capitals z ligi NHL, Georgetown Hoyas NCAA i drużyną Washington Mystics występującą w WNBA.
W 1978 roku zespół zdobył, jedyne w swojej historii mistrzostwo NBA, pokonując w finale 4-3 Seattle SuperSonics z Dennisem Johnsonem i Paulem Silasem w składzie. W drużynie, prowadzonej przez Dicka Mottę grali m.in. jeszcze Elvin Hayes, Wes Unseld, Mitch Kupchak, Kevin Grevey, Tom Henderson czy Bob Dandridge. W Wizards w 2003 zakończył karierę Michael Jordan.
Krótka encyklopedia edytuj
Kino edytuj
Rzymskie wakacje (ang. Roman Holiday) – amerykańska komedia romantyczna z 1953 roku w reżyserii Williama Wylera. Bohaterką filmu jest księżniczka Anna (Audrey Hepburn), która znudzona sztywnymi regułami, etykietą towarzyszącą dworskim wizytom, a także napiętym grafikiem każdego dnia, postanawia opuścić pałac i zwiedzić miasto. W ten sposób księżna poznaje smak codziennego życia. Jej tropem podąża reporter szukający tematu na pierwszą stronę – Joe Bradley (Gregory Peck).
Po premierze obraz Wylera uzyskał przychylne recenzje krytyków, doceniła go także widownia, zwłaszcza w Europie i Japonii. Film Rzymskie wakacje otrzymał liczne nagrody, m.in. trzy statuetki Akademii Filmowej. Po latach uważany jest nadal za klasykę gatunku. Debiut Hepburn w roli pierwszoplanowej, określany jest mianem jednego z bardziej pamiętnych w historii Hollywood.
Inne Wikiportale
|