Portal:Stany Zjednoczone

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

 < Portale < Geografia < Ameryka Północna < Stany Zjednoczone

WIKIPORTAL Stany Zjednoczone

Flag of the United States of America
Great Seal of the United States of America
Location on the world map

Stany Zjednoczone, demokratyczne państwo o liczbie ludności przekraczającej prawie 310 000 000 i powierzchni 9 631 418 km² umiejscowione w Ameryce Północnej. Graniczy z Kanadą od północy i Meksykiem od południa; od wschodu granicę kraju stanowi Ocean Atlantycki, a od zachodu Ocean Spokojny. Od 4 lipca 1776 Stany Zjednoczone stały się niezależne od Wielkiej Brytanii. Pierwszym prezydentem USA został Jerzy Waszyngton. Początkowo nowe państwo miało wiele kłopotów finansowych i politycznych. Trwała walka pomiędzy dwoma obozami: Federalistów (późniejszych Republikanów) chcących silnej władzy centralnej i Antyfederalistów (którzy przekształcili się w Demokratycznych Republikanów, a następnie w Demokratów) dążących do zachowania odrębności poszczególnych stanów. Drugą sprawą sporną była kwestia niewolnictwa, które miało pozostać kwestią rozstrzyganą na poziomie władz stanowych i przez długi czas udawało się zachować równowagę pomiędzy jego zwolennikami i przeciwnikami. Konstytucja została uchwalona 17 września 1787.

Więcej na temat Stanów Zjednoczonych...

Artykuł na medal edytuj

Point Cabrillo Light – przykład architektury typowej dla latarni kalifornijskiego wybrzeża

Latarnie morskie w Kalifornii odgrywały ważną rolę w nawigacji wzdłuż wybrzeża Pacyfiku oraz w Zatoce San Francisco. Ze względu na częstą w tym regionie mgłę, większość latarni wyposażono w rogi mgłowe.

Za obsługę i utrzymanie latarni odpowiadały od 1851 Lighthouse Board i jej cywilna następczyni, założona w 1910 United States Lighthouse Service. W 1939 wszystkie amerykańskie latarnie przekazano w ręce Straży Przybrzeżnej, która ze względu na koszty rozpoczęła proces automatyzacji urządzeń. Najdłużej, bo do 1981 była obsługiwana przez latarnika latarnia Point Bonita Light.

Ze względu na pojawienie się nowoczesnych systemów nawigacji satelitarnej i radarów dostosowanych do potrzeb żeglugi, latarnie morskie pełnią współcześnie jedynie rolę uzupełniającą i stanowią cel wycieczek turystycznych. Niektóre z nich działają jako pensjonaty typu Bed and Breakfast. Liczne latarnie kalifornijskiego wybrzeża Pacyfiku zostały wpisane na listę National Register of Historic Places i objęte ochroną.

Spośród kalifornijskich latarni wyróżniają się latarnie śródlądowe – Rubicon Point i Sugar Pine Point, służące nawigacji na jeziorze Tahoe w górach Sierra Nevada.

Ilustracja edytuj

IvyMike2.jpg
Grzyb atomowy z wybuchu ładunku Mike podczas Operacji Ivy

Czy wiesz, że... edytuj

Czy wiesz, że...

... Sędziowie amerykańscy, według zapisów konstytucyjnych są niezawiśli i pełnią swe funkcje bezterminowo?

... najdłuższą siecią metra na świecie jest metro nowojorskie?

... Wielkie Jezioro Słone w stanie Utah stanowi pozostałość plejstoceńskiego jeziora Bonneville?

... nazwa mieszczącego się w Seattle budynku Columbia Center (na zdjęciu) była zmieniana 4-krotnie?

Kuchnia edytuj

Butelka Burbona

Burbonwhiskey amerykańska, produkowana z kukurydzy i innych zbóż (żyto, słodowany jęczmień). Zawartość kukurydzy wynosi min. 51% (najczęściej ok. 70%). Burbon jest leżakowany w świeżych beczkach dębowych, co nadaje mu charakterystyczny smak. Produkowany jest od XVIII wieku.

Sport edytuj

[[Plik:|right|100px|thumb|]]

Chicago Bulls – drużyna koszykówki z Chicago (stan Illinois) występująca w amerykańskiej zawodowej lidze NBA. Założona została w 1966. Swoje mecze rozgrywa w hali United Center. Barwy klubu: czerwono-czarno-białe. "Byki" są sześciokrotnym mistrzem NBA: 1991, 1992, 1993, 1996, 1997, 1998.

Przez wiele sezonów czołowym zawodnikiem Chicago Bulls był Michael Jordan. Jego nr 23, z którym grał niemal przez całą karierę, został zastrzeżony przez klub. Także nr 33 został zastrzeżony przez klub. W numerze tym występował Scottie Pippen, który podobnie jak Michael Jordan zdobył sześciokrotnie tytuł mistrza NBA.

Kategorie edytuj

Ostatnie zmiany edytuj

28 lis 2015

Ludzieedytuj

J S Copley - Samuel Adams.jpg

Samuel Adams (ur. 16 września?/27 września 1722[1], zm. 2 października 1803) – amerykański polityk, pisarz, politolog i browarnik. Jeden z założycieli Stanów Zjednoczonych[2]. Adams wspierał bunt amerykańskich kolonii przeciwko Wielkiej Brytanii nazwany później rewolucją amerykańską. Uznawany jest za jednego z twórców amerykańskiego republikanizmu, który ukształtował amerykański ustrój polityczny i miał wpływ na całą kulturę polityczną USA.

Przyszedł na świat w Bostonie w religijnej i aktywnej politycznie rodzinie. Po ukończeniu Boston Latin School i Harvard College Adams zajął się działalnością gospodarczą – został kupcem. Jednak szybko okazało się, że nie jest to jego powołanie i zwrócił się ku polityce zostając pisarzem i wpływowym teoretykiem politycznym.

Artykuł miesiąca edytuj

Ruiny w Historycznym Parku Narodowym Kultury Chaco

Historyczny Park Narodowy kultury Chaco (ang. Chaco Culture National Historical Park) – obszar chroniony znajdujący się w amerykańskim stanie Nowy Meksyk.

Prezydent Stanów Zjednoczonych Theodore Roosevelt utworzył 11 marca 1907 roku na obecnych terenach parku pomnik narodowy o nazwie Chaco Canyon National Monument. Wiele lat później, 19 grudnia 1980 roku powiększono powierzchnię terenów objętych ochroną i utworzono historyczny park narodowy pod obecną nazwą. Z kolei 8 grudnia 1987 roku wpisano go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.


Grafika na medal edytuj

Columbia.sts-1.01.jpg
Przygotowania do misji STS-1 wahadłowca Columbia na Przylądku Canaveral w 1981 roku

Muzyka edytuj

Wu-Tang Clan na Eurockéennes 2007

Wu-Tang Clan – grupa wykonująca muzykę hip-hop wywodząca się ze Staten Island, dzielnicy Nowego Jorku.

Grupa składa się z dziewięciu MC (obecnie z ośmiu, w wyniku śmierci Ol' Dirty Bastarda w 2004), z których każdy wydał własne albumy. Grupa zapoczątkowała powstanie wielu innych grup.

Styl grupy wciąż podlega ewolucji, a solowe albumy różnią się pomiędzy sobą stylem i treścią, mimo tego jednak grupa jest dobrze znana z surrealistycznych rytmów, agresywnych treści wypełnionych metaforami, nawiązywaniem do życia w Nowym Jorku oraz aluzji do chińskiego folkloru i filmów kung-fu.

19 lipca 2007 roku Wu-Tang Clan wystąpił po raz pierwszy w Polsce w warszawskim klubie Stodoła.

Kino edytuj

Flash Gordonamerykański film science-fiction z 1980 w reżyserii Mike'a Hodgesa. Adaptacja przygód komiksowego superbohatera Flasha Gordona. W filmie wystąpiła plejada gwiazd, m.in. Timothy Dalton, Chaim Topol, Ornella Muti i Max von Sydow. W roli tytułowej wystąpił Sam J. Jones. Muzykę skomponował brytyjski zespół Queen.

Amerykański futbolista, Flash Gordon (Sam J. Jones), podczas lotu na mecz, poznaje w samolocie atrakcyjną kobietę Dale Arden (Melody Anderson). W czasie podróży następuje inwazja cesarza Minga Bezlitosnego (Max von Sydow) z planety Mongo, który planuje podbić Ziemię. Dale i Flash, strąceni z nieba przez meteoryt, trafiają do laboratorium dr. Zarkova (Chaim Topol). Szalony naukowiec wybudował, własnymi siłami, rakietę kosmiczną, w celu wyprawy do królestwa Imperatora Minga. Zarkov porywa Flasha i Dale i cała trójka wyrusza na planetę Mongo. Po przylocie, bohaterowie zostają aresztowani przez gwardzistów i zaprowadzeni przed oblicze Minga. Flash wpada w oko córce Imperatora o imieniu Aura (Ornella Muti), a Dale podoba się samemu okrutnemu Imperatorowi.

Do zrobieniaedytuj

Evolution-tasks-old.png
Jeśli chcesz pomóc w tworzeniu portalu "Stany Zjednoczone", znajdziesz tu tematy, które są potrzebne do zrobienia/poszerzenia. Jeśli zauważyłeś, że brakuje jakiegoś artykułu, a sam nie możesz go napisać, prosimy o umieszczenie go na poniższej liście oraz tutaj.

Brakujące:
Michael Aguirre - Oświata w Stanach Zjednoczonych - Vashon Island - Muzyka w Stanach Zjednoczonych - Muzea w Stanach Zjednoczonych - Teatr w Stanach Zjednoczonych - Sport w Stanach Zjednoczonych - Kuchnia w Stanach Zjednoczonych

Do poszerzenia lub poprawienia:
Bob O’Connor - Cheyenne - Cincinnati - Clark (New Jersey) - Clarksville (Missouri) - Luke Ravenstahl - Tuscaloosa (Alabama) - Tyler (Teksas) - Unionville (Nevada) - United States Metric Board - Uniwersytet Stanforda - San Antonio (Teksas) - Szablon:Bronx - Szablon:Staten Island

Inne Wikiportale

Portal.svg
Czym są portale? • Portal:Portale • Czym są wikiprojekty?
  1. James Kendall Hosmer: Samuel Adams. Boston: Houghton Mifflin, 1888, s. 402.
  2. Mark Puls: Samuel Adams: Father of the American Revolution. Nowy Jork: Palgrave Macmillan, October 2006, s. 14. ISBN 1-4039-7582-5.