Portal:Stany Zjednoczone

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

 < Portale < Geografia < Ameryka Północna < Stany Zjednoczone

WIKIPORTAL Stany Zjednoczone

Flag of the United States of America
Great Seal of the United States of America
Location on the world map

Stany Zjednoczone, demokratyczne państwo o liczbie ludności przekraczającej prawie 310 000 000 i powierzchni 9 631 418 km² umiejscowione w Ameryce Północnej. Graniczy z Kanadą od północy i Meksykiem od południa; od wschodu granicę kraju stanowi Ocean Atlantycki, a od zachodu Ocean Spokojny. Od 4 lipca 1776 Stany Zjednoczone stały się niezależne od Wielkiej Brytanii. Pierwszym prezydentem USA został Jerzy Waszyngton. Początkowo nowe państwo miało wiele kłopotów finansowych i politycznych. Trwała walka pomiędzy dwoma obozami: Federalistów (późniejszych Republikanów) chcących silnej władzy centralnej i Antyfederalistów (którzy przekształcili się w Demokratycznych Republikanów, a następnie w Demokratów) dążących do zachowania odrębności poszczególnych stanów. Drugą sprawą sporną była kwestia niewolnictwa, które miało pozostać kwestią rozstrzyganą na poziomie władz stanowych i przez długi czas udawało się zachować równowagę pomiędzy jego zwolennikami i przeciwnikami. Konstytucja została uchwalona 17 września 1787.

Więcej na temat Stanów Zjednoczonych...

Artykuł na medal edytuj

North American F86-01.JPG

North American F-86 Sabre (ang. sabre – szabla) – amerykański odrzutowy samolot wojskowy zaprojektowany dla Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych w latach 40. XX wieku i budowany po zakończeniu II wojny światowej w ponad osiemnastu wersjach. Pierwszy amerykański samolot wyposażony w fotel pilota wyrzucany energią znajdującego się pod nim ładunku wybuchowego.

Firma North American Aviation, znana z produkcji samolotu P-51 Mustang napędzanego silnikiem tłokowym, pod koniec wojny postanowiła podjąć wyzwanie zbudowania na zlecenie Marynarki Wojennej samolotu napędzanego silnikiem odrzutowym. Opierając się na materiałach i doświadczeniach niemieckich oraz umiejętnościach inżynierów amerykańskich, rozpoczęto prace projektowe nad samolotem oznaczonym jako North American FJ Fury[1]. Jednocześnie projektowano podobną maszynę dla Sił Powietrznych, która posiadała skośne skrzydła o kącie 35 stopni i automatycznymi slotami[2].

Ilustracja edytuj

IvyMike2.jpg
Grzyb atomowy z wybuchu ładunku Mike podczas Operacji Ivy

Czy wiesz, że... edytuj

Czy wiesz, że...

... Sędziowie amerykańscy, według zapisów konstytucyjnych są niezawiśli i pełnią swe funkcje bezterminowo?

... najdłuższą siecią metra na świecie jest metro nowojorskie?

... Wielkie Jezioro Słone w stanie Utah stanowi pozostałość plejstoceńskiego jeziora Bonneville?

... nazwa mieszczącego się w Seattle budynku Columbia Center (na zdjęciu) była zmieniana 4-krotnie?

Kuchnia edytuj

Kilka candy apples

Candy appledeser przyrządzany na Halloween i jesienne święta w Stanach Zjednoczonych w postaci jabłek na patyku w polewie z toffi lub cukru.

Podstawowe składniki potrzebne do przygotowania candy apples: to jabłka np. Granny Smith, drewniane patyczki, cukier, woda, miód lub golden syrup, ekstrakt z wanilii, cynamon, zmielone goździki, czerwony barwnik

Sport edytuj

Michael Jordan w 1997 roku

Chicago Bulls – drużyna koszykówki z Chicago (stan Illinois) występująca w amerykańskiej zawodowej lidze NBA. Założona została w 1966. Swoje mecze rozgrywa w hali United Center. Barwy klubu: czerwono-czarno-białe. "Byki" są sześciokrotnym mistrzem NBA: 1991, 1992, 1993, 1996, 1997, 1998.

Przez wiele sezonów czołowym zawodnikiem Chicago Bulls był Michael Jordan. Jego nr 23, z którym grał niemal przez całą karierę, został zastrzeżony przez klub. Także nr 33 został zastrzeżony przez klub. W numerze tym występował Scottie Pippen, który podobnie jak Michael Jordan zdobył sześciokrotnie tytuł mistrza NBA.

Kategorie edytuj

Ostatnie zmiany edytuj

25 kwi 2016

Ludzieedytuj

Cody-Buffalo-Bill-LOC.jpg

Buffalo Bill, właściwie William Frederick Cody (ur. 26 lutego 1846, zm. 10 stycznia 1917) – myśliwy, zwiadowca armii amerykańskiej (scout), organizator i aktor widowisk rozrywkowych; bohater Dzikiego Zachodu.

Zwiadowca armii USA podczas wojny secesyjnej (1861-1865) i wojen z Indianami (do 1877) w zachodnich stanach USA; 1883 zorganizował widowisko cyrkowe Wild West Show, przedstawiające wydarzenia z historii amerykańskiego Dzikiego Zachodu[3], i do 1916 prezentował je w Ameryce Północnej oraz Europie Zachodniej; występowali wraz z nim tak znani ludzie Dzikiego Zachodu, jak karciarz i awanturnik Dziki Bill Hickok, mistrzyni w strzelaniu Annie Oakley, czy słynny pogromca generała Custera nad Little Big Horn, wódz Dakotów Hunkpapa Siedzący Byk. Buffalo Bill grał także w sztukach teatralnych pisanych specjalnie dla niego i w pierwszych filmach kowbojskich (westernach). W 1906 roku gościł w Krakowie.

Artykuł miesiąca edytuj

Mapa spornego obszaru

Wojna o Toledo − lokalny konflikt pomiędzy stanem Ohio i władzami terytorium Michigan o kontrolę nad miastem Toledo, toczony w latach 1835-1836.

Do sporu przyczyniły się niedokładnie wytyczone w początkach XIX wieku granice stanu Ohio, w wyniku czego południowemu krańcowi jeziora Michigan przypisano różne współrzędne. W trakcie wytyczania terytorium stanu Michigan zadecydowano o tym, że granica stanu obejmie południowy kraniec jeziora. Dla władz Michigan, granicę stanowiła południowa linia graniczna, władze Ohio opowiadały się jednak za drugą, położoną na północ linią graniczną. Różnica zdań doprowadziła do konfliktu pomiędzy obiema stronami, zwanego konfliktem o Toledo. Nazwa wywodzi się od miasta Toledo, które było jedynym ważnym ośrodkiem znajdującym się w tym rejonie.

Grafika na medal edytuj

Brightly lit STS-135 on launch pad 39a.jpg
Przygotowania do ostatniej misji programu STS (STS-135) wahadłowca Atlantis na Przylądku Canaveral w 2011 roku

Muzyka edytuj

Johnny Cash w roku 1993

The Highwaymen – amerykańska supergrupa muzyczna country utworzona w 1985 roku. Należeli do niego Johnny Cash, Waylon Jennings, Kris Kristofferson, i Willie Nelson, którzy znali się już wcześniej z tworzonych przez siebie duetów, np. Nelsona z Kristoffersonem, czy Casha z Jenningsem. Zespół zaprzestał działalności koncertowej w 1995 roku, gdyż każdy z muzyków zaangażował się w nowe projekty solowe.

Kino edytuj

Arizona Dreamkomediodramat amerykańsko-francuski z 1993 roku w reżyserii Emira Kusturicy.

23-letni Axel Blackmar (Johnny Depp) pędzi szczęśliwe życie w Nowym Jorku. Pracuje w urzędzie rybołówstwa, gdzie jest strażnikiem przyrody, a do jego obowiązków należy znakowanie ryb. Axel Blackmar ma kłopoty z dorosłością. Swoją pracę najchętniej wykonywałby przez całe życie, uważając że ryby są mądrzejsze od ludzi – one przynajmniej milczą, nie przysparzając światu zmartwień. Axel ma do swojej pracy stosunek wręcz mistyczny i nie zamieniłby jej na żadną inną.

Kiedy więc niespodziewanie odwiedza go kuzyn Paul, aktor, informując o zaręczynach ich wspólnego wuja Leo, nie ciągnie go, aby opuścić ukochane miasto, zawód, i wyruszać w podróż do Arizony. Wujek Axela chce sprowadzić siostrzeńca do Arizony i przekazać mu swój salon samochodowy, w którym sprzedaje używane Cadillacki. Chłopak nie zamierza opuszczać Nowego Jorku, jednak ulega perswazjom i jedzie w odwiedziny. Kilkudniowy pobyt zaczyna się przedłużać, kiedy Axel poznaje piękną wdowę Elaine i jej ekscentryczną pasierbicę Grace.

Do zrobieniaedytuj

Evolution-tasks-old.png
Jeśli chcesz pomóc w tworzeniu portalu "Stany Zjednoczone", znajdziesz tu tematy, które są potrzebne do zrobienia/poszerzenia. Jeśli zauważyłeś, że brakuje jakiegoś artykułu, a sam nie możesz go napisać, prosimy o umieszczenie go na poniższej liście oraz tutaj.

Brakujące:
Michael Aguirre - Oświata w Stanach Zjednoczonych - Vashon Island - Muzyka w Stanach Zjednoczonych - Muzea w Stanach Zjednoczonych - Teatr w Stanach Zjednoczonych - Sport w Stanach Zjednoczonych - Kuchnia w Stanach Zjednoczonych

Do poszerzenia lub poprawienia:
Bob O’Connor - Cheyenne - Cincinnati - Clark (New Jersey) - Clarksville (Missouri) - Luke Ravenstahl - Tuscaloosa (Alabama) - Tyler (Teksas) - Unionville (Nevada) - United States Metric Board - Uniwersytet Stanforda - San Antonio (Teksas) - Szablon:Bronx - Szablon:Staten Island

Inne Wikiportale

Portal.svg
Czym są portale? • Portal:Portale • Czym są wikiprojekty?
  1. The FJ-1 Fury (ang.). [dostęp 1 października 2011].
  2. Walter J. Boyne: Air Force Aircraft of the Korean War (ang.). [dostęp 1 października 2011].
  3. http://www.wdl.org/en/item/11200/