Portal:Stany Zjednoczone

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

 < Portale < Geografia < Ameryka Północna < Stany Zjednoczone

WIKIPORTAL Stany Zjednoczone

Flag of the United States of America
Great Seal of the United States of America
Location on the world map

Stany Zjednoczone, demokratyczne państwo o liczbie ludności przekraczającej prawie 310 000 000 i powierzchni 9 631 418 km² umiejscowione w Ameryce Północnej. Graniczy z Kanadą od północy i Meksykiem od południa; od wschodu granicę kraju stanowi Ocean Atlantycki, a od zachodu Ocean Spokojny. Od 4 lipca 1776 Stany Zjednoczone stały się niezależne od Wielkiej Brytanii. Pierwszym prezydentem USA został Jerzy Waszyngton. Początkowo nowe państwo miało wiele kłopotów finansowych i politycznych. Trwała walka pomiędzy dwoma obozami: Federalistów (późniejszych Republikanów) chcących silnej władzy centralnej i Antyfederalistów (którzy przekształcili się w Demokratycznych Republikanów, a następnie w Demokratów) dążących do zachowania odrębności poszczególnych stanów. Drugą sprawą sporną była kwestia niewolnictwa, które miało pozostać kwestią rozstrzyganą na poziomie władz stanowych i przez długi czas udawało się zachować równowagę pomiędzy jego zwolennikami i przeciwnikami. Konstytucja została uchwalona 17 września 1787.

Więcej na temat Stanów Zjednoczonych...

Artykuł na medal edytuj

B-52 na chwilę przed katastrofą

Katastrofa B-52 na lotnisku Bazy Sił Powietrznych Fairchild – katastrofa lotnicza, która wydarzyła się 24 czerwca 1994 roku. W zderzeniu z ziemią należącego do USAF bombowca strategicznego B-52H zginęła cała czteroosobowa załoga wykonująca lot treningowy. Podczas feralnego lotu pierwszym pilotem maszyny o kodzie wywoławczym Czar 52, stacjonującej w Bazie Sił Powietrznych Fairchild był podpułkownik Bud Holland, który w czasie wykonywania bardzo głębokiego zakrętu przekroczył graniczne parametry lotu, doprowadzając do przeciągnięcia i utraty sterowności. Ze względu na bardzo niski pułap wykonywanej ewolucji niemożliwe było odzyskanie panowania nad maszyną i w konsekwencji nastąpiło zderzenie z ziemią. Zdarzenie zostało utrwalone na taśmie filmowej i było wielokrotnie prezentowane przez środki masowego przekazu.

Ilustracja edytuj

Philadelphia skyline August 2007.jpg
Skyline miasta Filadelfii w sierpniu 2007 roku

Czy wiesz, że... edytuj

Czy wiesz, że...

... Sędziowie amerykańscy, według zapisów konstytucyjnych są niezawiśli i pełnią swe funkcje bezterminowo?

... najdłuższą siecią metra na świecie jest metro nowojorskie?

... Wielkie Jezioro Słone w stanie Utah stanowi pozostałość plejstoceńskiego jeziora Bonneville?

... nazwa mieszczącego się w Seattle budynku Columbia Center (na zdjęciu) była zmieniana 4-krotnie?

Kuchnia edytuj

Restauracja Taco Bell

Taco Bellamerykańska sieć barów szybkiej obsługi, specjalizująca się w potrawach meksykańskich i meksykańsko-teksańskich. Własność koncernu Yum! Brands, Inc. Siedziba firmy mieści się w Irvine, stan Kalifornia, Stany Zjednoczone.

Sieć Taco Bell była obecna w Polsce od 1993 roku, jednak została zlikwidowana, dlatego że Polacy mało się interesowali tym rodzajem kuchni, a także z powodu kłopotów finansowych całego koncernu.

Sport edytuj

Logo Boston Red Sox

Boston Red Sox – drużyna baseballowa grająca we wschodniej dywizji American League, ma siedzibę w Bostonie w stanie Massachusetts. Ośmiokrotny zwycięzca w World Series.

Klub powstał w 1901 roku pod nazwą Boston Americans i był jednym ośmiu zespołów, który dołączył do nowo powstałej American League[1][2]. Pierwszy mecz Americans rozegrali 26 kwietnia 1901 przeciwko Baltimore Orioles[1]. Dwa lata później zespół osiągając bilans 91–47–3 i zwyciężając w American League, awansował do pierwszych w XX wieku World Series, w których przeciwnikiem był najlepszy zespół National League Pittsburgh Pirates; Americans wygrali serię 5–3 (grano wówczas w formacie best-of-nine) i zdobyli pierwszy tytuł mistrzowski[3][4]. 5 maja 1904 w spotkaniu z Philadelphia Athletics zawodnik Americans Cy Young, który jest rekordzistą w Major League Baseball pod względem liczby zwycięstw, rozegrał pierwszy po wprowadzeniu nowych reguł gry perfect game[5][6]. Przed rozpoczęciem sezonu 1908 właściciel klubu John I. Taylor zmienił nazwę klubu na Boston Red Sox[7]. Do sezonu 1911 włącznie zespół występował na stadionie Huntington Avenue Grounds[8]. We wrześniu 1911 rozpoczęto budowę nowego obiektu Fenway Park, którego do użytku oddano w kwietniu 1912[9].

Kategorie edytuj

Ostatnie zmiany edytuj

9 paź 2015

8 paź 2015

Ludzieedytuj

HenryJHeinz.jpeg

Henry John Heinz (ur. 11 października 1844 w Pittsburghu, USA; zm. 14 maja 1919 tamże) – amerykański przedsiębiorca i wynalazca, twórca znanej marki sosu pomidorowego (ketchupu).

Heinz urodził się w rodzinie niemieckich emigrantów, pochodzących z miasta Kallstadt. Posiadał ośmioro rodzeństwa.

W 1869 r. utworzył razem z partnerem L. Clarencem Noblem przetwórnię spożywczą o nazwie Heinz Noble & Company, oferującą głównie chrzan w przejrzystych słoikach, jako sposób na prezentowanie czystości produktu (było to wyjątkowe w XIX w.). W 1875 r. przedsiębiorstwo ogłosiło upadłość. Rok później Heinz wspólnie z bratem i kuzynami stworzył nową przetwórnię warzyw o nazwie F. & J. Heinz Company. Firma wprowadziła w 1876 r. na amerykański rynek nowy sos pomidorowy pod nazwą keczup, smakowo dostosowany do gustów lokalnego konsumenta.

Artykuł miesiąca edytuj

Wuj Sam

Wuj Sam (ang. Uncle Sam) — narodowa personifikacja Stanów Zjednoczonych, której początki sięgają wojny brytyjsko-amerykańskiej w 1812 roku.

Wuj Sam przedstawiony jest najczęściej jako srogi, starszy mężczyzna z siwymi włosami i bródką. Zwykle ma na sobie ubranie, które zawiera elementy i barwy znajdujące się na fladze Stanów Zjednoczonych - na przykład cylinder w czerwone i białe paski z białą gwiazdą na niebieskiej obwódce, a także czerwono-białe spodnie. Wizerunek Wuja Sama w obecnej formie utrwalił się po wojnie secesyjnej[10]. Stworzony jako karykatura prezydenta Abrahama Lincolna i zamieszczony w czasopiśmie Punch zyskał popularność, będąc następnie wykorzystywanym w wielu reklamach[11].


Grafika na medal edytuj

Columbia.sts-1.01.jpg
Przygotowania do misji STS-1 wahadłowca Columbia na Przylądku Canaveral w 1981 roku

Muzyka edytuj

Graffiti przedstawiające członków zespołu The Blues Brothers

The Blues Brothersamerykański zespół muzyczny.

Został założony w 1977 r. przez dwóch artystów komediowych Johna Belushi i Dana Aykroyda. Wcześniej związani z kabaretowym zespołem National Lampoon i programem telewizyjnym Saturday Night Live, utworzyli rewię w stylu soul, wzorowaną na podobnych w latach 60. Soliści wcielili się w estradowe postaci Jolieta "Jake" Bluesa (Belushi) i Elwooda Bluesa (Aykroyd) i w towarzystwie znakomitych muzyków ruszyli na koncerty. W grupie grali m.in. gitarzysta Steve Cropper, basista Donald "Duck" Dunn, pianista Paul Shaffer oraz saksofonista Tom Scott. Nagrany w 1978 roku album Briefcase Full of Blues znalazł się na pierwszym miejscu bestsellerów płytowych i wywołał modę na muzykę rhythmandbluesową.


Kino edytuj

Sierpień w hrabstwie Osage (ang. August: Osage County, 2013) − amerykański film tragikomiczny w reżyserii Johna Wellsa. Adaptacja sztuki teatralnej autorstwa Tracy Letts.

Światowa premiera filmu nastąpiła 9 września 2013 podczas 38. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto. Polska premiera filmu nastąpiła 24 stycznia 2014 roku.

Przebrzmiały poeta Beverly ma problemy z alkoholem. Mężczyzna zatrudnia opiekunkę dla swojej chorującej na raka jamy ustnej żony, Violet. Kobieta jest uzależniona od narkotyków. Mąż niedługo potem znika. Do domu małżeństwa zjeżdżają się dzieci wraz z swoimi rodzinami, aby pomóc w poszukiwaniach. Dawne demony odżywają, skłócona rodzina ma okazję do zażegnania problemów i pogodzenia.


Do zrobieniaedytuj

Evolution-tasks-old.png
Jeśli chcesz pomóc w tworzeniu portalu "Stany Zjednoczone", znajdziesz tu tematy, które są potrzebne do zrobienia/poszerzenia. Jeśli zauważyłeś, że brakuje jakiegoś artykułu, a sam nie możesz go napisać, prosimy o umieszczenie go na poniższej liście oraz tutaj.

Brakujące:
Michael Aguirre - Oświata w Stanach Zjednoczonych - Vashon Island - Muzyka w Stanach Zjednoczonych - Muzea w Stanach Zjednoczonych - Teatr w Stanach Zjednoczonych - Sport w Stanach Zjednoczonych - Kuchnia w Stanach Zjednoczonych

Do poszerzenia lub poprawienia:
Bob O’Connor - Cheyenne - Cincinnati - Clark (New Jersey) - Clarksville (Missouri) - Luke Ravenstahl - Tuscaloosa (Alabama) - Tyler (Teksas) - Unionville (Nevada) - United States Metric Board - Uniwersytet Stanforda - San Antonio (Teksas) - Szablon:Bronx - Szablon:Staten Island

Inne Wikiportale

Portal.svg
Czym są portale? • Portal:Portale • Czym są wikiprojekty?
 1. a b Boston Red Sox (ang.). baseball-almanac.com. [dostęp 10 marca 2013].
 2. beyondtheboxscore.com (ang.). baseball-reference.com. [dostęp 10 marca 2013].
 3. Boston Red Sox Team History & Encyclopedia (ang.). baseball-reference.com. [dostęp 10 marca 2013].
 4. 1903 World Series (ang.). baseball-reference.com. [dostęp 10 marca 2013].
 5. Cy Young Perfect Game Box Score (ang.). baseball-almanac.com. [dostęp 10 marca 2013].
 6. Red Sox Legends: Denton True "Cy" Young (ang.). redsox.com. [dostęp 10 marca 2013].
 7. Fenway Park: Facts and Figures (ang.). redsox.com. [dostęp 10 marca 2013].
 8. Huntington Avenue Baseball Grounds Historical Analysis (ang.). baseball-almanac.com. [dostęp 10 marca 2013].
 9. Fenway Park, Boston, MA (ang.). ballparksofbaseball.com. [dostęp 10 marca 2013].
 10. Jolanta Daszyńska: Narodziny tradycji.... s. 95.
 11. Jolanta Daszyńska: Narodziny tradycji.... s. 95-96.