Portal:Stany Zjednoczone

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

 < Portale < Geografia < Ameryka Północna < Stany Zjednoczone

WIKIPORTAL Stany Zjednoczone

Flag of the United States of America
Great Seal of the United States of America
Location on the world map

Stany Zjednoczone, demokratyczne państwo o liczbie ludności przekraczającej prawie 310 000 000 i powierzchni 9 631 418 km² umiejscowione w Ameryce Północnej. Graniczy z Kanadą od północy i Meksykiem od południa; od wschodu granicę kraju stanowi Ocean Atlantycki, a od zachodu Ocean Spokojny. Od 4 lipca 1776 Stany Zjednoczone stały się niezależne od Wielkiej Brytanii. Pierwszym prezydentem USA został Jerzy Waszyngton. Początkowo nowe państwo miało wiele kłopotów finansowych i politycznych. Trwała walka pomiędzy dwoma obozami: Federalistów (późniejszych Republikanów) chcących silnej władzy centralnej i Antyfederalistów (którzy przekształcili się w Demokratycznych Republikanów, a następnie w Demokratów) dążących do zachowania odrębności poszczególnych stanów. Drugą sprawą sporną była kwestia niewolnictwa, które miało pozostać kwestią rozstrzyganą na poziomie władz stanowych i przez długi czas udawało się zachować równowagę pomiędzy jego zwolennikami i przeciwnikami. Konstytucja została uchwalona 17 września 1787.

Więcej na temat Stanów Zjednoczonych...

Artykuł na medal edytuj

Flaga NASA

NASA (ang. National Aeronautics and Space Administration) (pol. Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej) – agencja rządu Stanów Zjednoczonych, odpowiedzialna za narodowy program lotów kosmicznych, ustanowiona 29 lipca 1958 r. na mocy National Aeronautics and Space Act, zastępując poprzednika – National Advisory Committee for Aeronautics. NASA nie wchodzi w skład struktury żadnego ministerstwa (departamentu). Ma status niezależnej agencji podległej bezpośrednio Prezydentowi USA. Oprócz programu lotów kosmicznych agencja jest również odpowiedzialna za długofalowy (zarówno cywilny, jak i wojskowy) program badań przestrzeni kosmicznej. W lutym 2006 r. NASA sama określiła swoje cele, uznając że jej misją jest „utorowanie drogi dla przyszłej eksploracji kosmosu, odkryciom naukowym oraz badaniom z dziedziny aeronautyki”.

Ilustracja edytuj

Phoenix1885-AerialMap HiRes.jpg
Phoenix w 1885 roku, autor C. J. Dyer

Czy wiesz, że... edytuj

Czy wiesz, że...

... Sędziowie amerykańscy, według zapisów konstytucyjnych są niezawiśli i pełnią swe funkcje bezterminowo?

... najdłuższą siecią metra na świecie jest metro nowojorskie?

... Wielkie Jezioro Słone w stanie Utah stanowi pozostałość plejstoceńskiego jeziora Bonneville?

... nazwa mieszczącego się w Seattle budynku Columbia Center (na zdjęciu) była zmieniana 4-krotnie?

Kuchnia edytuj

Klasyczna wersja lodów banana split

Banana split – amerykański deser składający się głównie z lodów, na który w wersji klasycznej składają się trzy gałki lodów o smaku waniliowym, czekoladowym i truskawkowym, które są umieszczone w szeregu pomiędzy przepołowionym wzdłuż bananem. Gałkę lodów waniliowych polewa się sokiem z ananasa, zaś gałki lodów czekoladowych i truskawkowych polewa się odpowiednio sosem czekoladowym i truskawkowym. Udekorowany na obu końcach i pośrodku różyczkami z bitej śmietany, posypanymi pokruszonymi orzechami włoskimi i ozdobionymi kandyzowanymi w likierze Maraschino wiśniami. Serwowany w podłużnym pucharze do lodów lub na podłużnym talerzyku, które nazywane są potocznie łódką (ang. boat).

Sport edytuj

Marcin Gortat (w środku) w barwach Phoenix Suns w meczu z Washington Wizards 21 stycznia 2011. Obok Al Thornton i Kevin Seraphin.

Phoenix Sunsamerykański klub koszykarski, mający siedzibę w Phoenix, w stanie Arizona. Występują w Dywizji Pacyficznej, Konferencji Zachodniej w National Basketball Association (NBA). Są jedyną drużyną dywizji, która nie posiada siedziby w stanie Kalifornia. Phoenix Suns od 1992 roku swoje domowe spotkania rozgrywają w US Airways Center, znana wcześniej jako America West Arena. Arena często nazywana jest "Purple Palace" ze względu na fioletowe kolor miejsc siedzących.

Phoenix Suns jest jedynym klubem w NBA, który zaangażował wszystkich trzech Polaków dotychczas występujących w NBA. W drużynie występowali Cezary Trybański (w klubie od 30 września 2003 do 5 stycznia 2004), Maciej Lampe (w klubie od 5 stycznia 2004 do stycznia 2005, był najmłodszym debiutantem w historii klubu mając w dniu pierwszego swojego meczu w drużynie 18 lat i 353 dni) oraz Marcin Gortat (w klubie od 18 grudnia 2010 do 25 października 2013.

Kategorie edytuj

Artykuł miesiąca edytuj

Logo MTA New York City Subway

Metro w Nowym Jorku (ang. New York City Subway) – system podziemnej kolei miejskiej w Nowym Jorku. Ma najwięcej na świecie stacji – 468, a także najwięcej na świecie linii metra – 27. Ich łączna długość to 368 km i 1056 km długości toru. Dziennie przewozi ok. 4,53 mln osób (2012). Jest czwartą po szanghajskim, pekińskim i londyńskim metrze najdłuższą siecią metra na świecie, czwartą pod względem rocznej liczby przewożonych pasażerów (1,7 miliarda pasażerów w 2013) oraz drugą najstarszą w USA (starsze jest tylko metro w Bostonie).

Ludzie edytuj

Oprah Winfrey w 2014 roku

Oprah Gail Winfrey (ur. 29 stycznia 1954 w Kosciusko, w stanie Missisipi) – amerykańska prezenterka telewizyjna i aktorka, miliarderka.

Autorka i prowadząca talk-show The Oprah Winfrey Show, zaliczanego do najbardziej znanych i liczących się audycji telewizyjnych USA. Zasięg jej programu oraz wpływ na widzów został uhonorowany przez czasopismo gospodarcze Forbes nadaniem tytułu najbardziej wpływowej i prominentnej kobiety w USA. W 2005 została również umieszczona przez Forbes na 8. miejscu listy najbardziej wpływowych kobiet świata. W 2006 znalazła się już na 3 miejscu tej listy. W 2008 roku Oprah Winfrey, znalazła się na szczycie listy Forbes, największych gwiazd świata. Czasopismo Time zapisało ją na listę 100 najbardziej wpływowych ludzi XX wieku. Czasopismo Life uznało ją za najbardziej wpływową czarnoskórą kobietę z jej pokolenia. W 2003 r. plebiscyt sieci telewizyjnych uznał ją za najbardziej rozpoznawalną osobowością medialną po Supermanie i Elvisie Presleyu.

Winfrey jest właścicielką firmy medialnej Harpo Productions i jako pierwsza Afroamerykanka wypracowała majątek przekraczający miliard dolarów USA.

Na wniosek dzieci Międzynarodowa Kapituła Orderu Uśmiechu przyznała jej 28 marca 2008 Order Uśmiechu. W 2013 prezydent Barack Obama odznaczył ją Medalem Wolności.

Grafika na medal edytuj

Astronaut-EVA.jpg
Astronauta Bruce McCandless podczas czynności pozapojazdowych EVA (Extra-Vehicular Activity) w czasie misji programu STS (STS-41-B) wahadłowca Challenger w 1984 roku z użyciem osobistego zespołu manewrującego

Kinoedytuj

Czy leci z nami pilot? (ang. Airplane!) – amerykańska komedia z 1980 roku parodiująca filmy katastroficzne.

Ted Striker (Robert Hays) po traumatycznych przeżyciach wojennych boi się latać. Aby odzyskać dziewczynę Elaine (Julie Hagerty), która pracuje jako stewardessa, pokonuje swój strach i kupuje bilet na samolot, w którym pracuje Elaine. Po obiedzie piloci ulegają zatruciu pokarmowemu, więc Ted, mimo strachu, musi opanować samolot. Wspierają go w tym na pokładzie Elaine i psychiatra dr Rumack (Leslie Nielsen) oraz naziemny kontroler lotów McCroskey (Lloyd Bridges).

Do zrobienia edytuj

Evolution-tasks-old.png
Jeśli chcesz pomóc w tworzeniu portalu "Stany Zjednoczone", znajdziesz tu tematy, które są potrzebne do zrobienia/poszerzenia. Jeśli zauważyłeś, że brakuje jakiegoś artykułu, a sam nie możesz go napisać, prosimy o umieszczenie go na poniższej liście oraz tutaj.

Brakujące:
Michael Aguirre - Oświata w Stanach Zjednoczonych - Vashon Island - Muzyka w Stanach Zjednoczonych - Muzea w Stanach Zjednoczonych - Teatr w Stanach Zjednoczonych - Sport w Stanach Zjednoczonych - Kuchnia w Stanach Zjednoczonych

Do poszerzenia lub poprawienia:
Bob O’Connor - Cheyenne - Cincinnati - Clark (New Jersey) - Clarksville (Missouri) - Luke Ravenstahl - Tuscaloosa (Alabama) - Tyler (Teksas) - Unionville (Nevada) - United States Metric Board - Uniwersytet Stanforda - San Antonio (Teksas) - Szablon:Bronx - Szablon:Staten Island

Inne Wikiportale

Portal.svg
Czym są portale? • Portal:Portale • Czym są wikiprojekty?