Portal:Stany Zjednoczone
< Portale < Geografia < Ameryka Północna < Stany Zjednoczone
WIKIPORTAL Stany Zjednoczone
![]() |
![]() |
![]() |
Stany Zjednoczone, demokratyczne państwo o liczbie ludności przekraczającej prawie 310 000 000 i powierzchni 9 631 418 km² umiejscowione w Ameryce Północnej. Graniczy z Kanadą od północy i Meksykiem od południa; od wschodu granicę kraju stanowi Ocean Atlantycki, a od zachodu Ocean Spokojny. Od 4 lipca 1776 Stany Zjednoczone stały się niezależne od Wielkiej Brytanii. Pierwszym prezydentem USA został Jerzy Waszyngton. Początkowo nowe państwo miało wiele kłopotów finansowych i politycznych. Trwała walka pomiędzy dwoma obozami: Federalistów (późniejszych Republikanów) chcących silnej władzy centralnej i Antyfederalistów (którzy przekształcili się w Demokratycznych Republikanów, a następnie w Demokratów) dążących do zachowania odrębności poszczególnych stanów. Drugą sprawą sporną była kwestia niewolnictwa, które miało pozostać kwestią rozstrzyganą na poziomie władz stanowych i przez długi czas udawało się zachować równowagę pomiędzy jego zwolennikami i przeciwnikami. Konstytucja została uchwalona 17 września 1787.
Wybrany artykuł na medal edytuj

Katastrofa B-52 na lotnisku Bazy Sił Powietrznych Fairchild – katastrofa lotnicza, która wydarzyła się 24 czerwca 1994 roku. W zderzeniu z ziemią należącego do USAF bombowca strategicznego B-52H zginęła cała czteroosobowa załoga wykonująca lot treningowy. Podczas feralnego lotu pierwszym pilotem maszyny o kodzie wywoławczym Czar 52, stacjonującej w Bazie Sił Powietrznych Fairchild był podpułkownik Bud Holland, który w czasie wykonywania bardzo głębokiego zakrętu przekroczył graniczne parametry lotu, doprowadzając do przeciągnięcia i utraty sterowności. Ze względu na bardzo niski pułap wykonywanej ewolucji niemożliwe było odzyskanie panowania nad maszyną i w konsekwencji nastąpiło zderzenie z ziemią. Zdarzenie zostało utrwalone na taśmie filmowej i było wielokrotnie prezentowane przez środki masowego przekazu.
Czy wiesz, że... edytuj

Czy wiesz, że...
... Sędziowie amerykańscy, według zapisów konstytucyjnych są niezawiśli i pełnią swe funkcje bezterminowo?
... najdłuższą siecią metra na świecie jest metro nowojorskie?
... Wielkie Jezioro Słone w stanie Utah stanowi pozostałość plejstoceńskiego jeziora Bonneville?
... nazwa mieszczącego się w Seattle budynku Columbia Center (na zdjęciu) była zmieniana 4-krotnie?
Kuchnia edytuj

Andouille – rodzaj kiełbasy pochodzenia francuskiego, która jest także znanym produktem kulinarnym w Luizjanie w USA, gdzie została sprowadzona przez francuskich imigrantów.
Jest to grubo mielona, mocno przyprawiona i mocno wędzona kiełbasa wieprzowa. W jej składzie znajduje się mięso wieprzowe (w wydaniu francuskim są to jelita i żołądki), cebula, papryka i przyprawy.
Do zrobienia edytuj

Brakujące:
Michael Aguirre
- Oświata w Stanach Zjednoczonych
- Vashon Island
- Muzyka w Stanach Zjednoczonych
- Muzea w Stanach Zjednoczonych
- Teatr w Stanach Zjednoczonych
- Sport w Stanach Zjednoczonych
- Kuchnia w Stanach Zjednoczonych
Do poszerzenia lub poprawienia:
Bob O’Connor
- Cheyenne
- Cincinnati
- Clark (New Jersey)
- Clarksville (Missouri)
- Luke Ravenstahl
- Tuscaloosa (Alabama)
- Tyler (Teksas)
- Unionville (Nevada)
- United States Metric Board
- Uniwersytet Stanforda
- San Antonio (Teksas)
- Szablon:Bronx
- Szablon:Staten Island
Kategorie edytuj
Podobne portale edytuj
Projekty edytuj
Wybrany dobry artykuł edytuj
Artykuł przedstawia fikcyjne postacie występujące w serialu animowanym Dom dla zmyślonych przyjaciół pani Foster autorstwa Craiga McCrackena, emitowanym przez Cartoon Network w latach 2004–2009. Oś fabularną stanowi pomysł, wedle którego wymyśleni przez dzieci przyjaciele pojawiają się w rzeczywistości, a gdy dzieci dorastają, porzucone przez nich twory wyobraźni trafiają do przeznaczonego dla nich domu opieki. Dla zapewnienia porządku i stałości zestawienia uwzględniono w nim wyłącznie postacie, które wystąpiły w co najmniej trzech odcinkach i miały jednocześnie dedykowany im co najmniej jeden odcinek, z jednoczesnym uwzględnieniem tytułowej postaci serialu.
Głównym bohaterem serialu jest Bloo, zmyślony przyjaciel wymyślony przez chłopca Maksa. Bloo trafia do tytułowego ośrodka dla wytworów ludzkiej wyobraźni, kierowanego przez ekscentryczną panią Foster i stworzonego przez nią pedantycznego Pana Zająca. Do innych głównych postaci serialu należą zmyśleni przyjaciele Chudy, Eduardo i Koko, a także odpowiadająca za porządki w ośrodku wnuczka pani Foster, Franka. W niektórych odcinkach serialu pojawiają się zmyśleni przyjaciele Ser i Jackie Kaktus, dziewczynka Goo oraz Tadek, brat Maksa. W poszczególnych epizodach przewijają się inne, mniej istotne dla fabuły postacie. Bohaterowie serialu spotkali się na ogół z pozytywnym przyjęciem przez krytyków.
Wybrana biografia edytuj

Samuel Adams (ur. 16 września?/27 września 1722[1], zm. 2 października 1803) – amerykański polityk, pisarz, politolog i browarnik. Jeden z założycieli Stanów Zjednoczonych[2]. Adams wspierał bunt amerykańskich kolonii przeciwko Wielkiej Brytanii nazwany później rewolucją amerykańską. Uznawany jest za jednego z twórców amerykańskiego republikanizmu, który ukształtował amerykański ustrój polityczny i miał wpływ na całą kulturę polityczną USA.
Przyszedł na świat w Bostonie w religijnej i aktywnej politycznie rodzinie. Po ukończeniu Boston Latin School i Harvard College Adams zajął się działalnością gospodarczą – został kupcem. Jednak szybko okazało się, że nie jest to jego powołanie i zwrócił się ku polityce zostając pisarzem i wpływowym teoretykiem politycznym.
Wybrana grafika na medal edytuj

Przygotowania do ostatniej misji programu STS (STS-135) wahadłowca Atlantis na Przylądku Canaveral w 2011 roku
Muzyka edytuj
The Blues Brothers – amerykański zespół muzyczny.
Został założony w 1977 r. przez dwóch artystów komediowych Johna Belushi i Dana Aykroyda. Wcześniej związani z kabaretowym zespołem National Lampoon i programem telewizyjnym Saturday Night Live, utworzyli rewię w stylu soul, wzorowaną na podobnych w latach 60. Soliści wcielili się w estradowe postaci Jolieta "Jake" Bluesa (Belushi) i Elwooda Bluesa (Aykroyd) i w towarzystwie znakomitych muzyków ruszyli na koncerty. W grupie grali m.in. gitarzysta Steve Cropper, basista Donald "Duck" Dunn, pianista Paul Shaffer oraz saksofonista Tom Scott. Nagrany w 1978 roku album Briefcase Full of Blues znalazł się na pierwszym miejscu bestsellerów płytowych i wywołał modę na muzykę rhythmandbluesową.
Sport edytuj

Pittsburgh Penguins – amerykański klub hokejowy z siedzibą w Pittsburghu (Pensylwania), występujący w lidze NHL.
Do 2010 roku za lodowisko klubu służyła hala Mellon Arena.
Zespół posiada afiliacje w postaci klubów farmerskich w niższych ligach. Tę funkcję pełnią Wilkes-Barre/Scranton Penguins w lidze AHL i Wheeling Nailers w rozgrywkach ECHL.
Krótka encyklopedia edytuj
Kino edytuj

Rzymskie wakacje (ang. Roman Holiday) – amerykańska komedia romantyczna z 1953 roku w reżyserii Williama Wylera. Bohaterką filmu jest księżniczka Anna (Audrey Hepburn), która znudzona sztywnymi regułami, etykietą towarzyszącą dworskim wizytom, a także napiętym grafikiem każdego dnia, postanawia opuścić pałac i zwiedzić miasto. W ten sposób księżna poznaje smak codziennego życia. Jej tropem podąża reporter szukający tematu na pierwszą stronę – Joe Bradley (Gregory Peck).
Po premierze obraz Wylera uzyskał przychylne recenzje krytyków, doceniła go także widownia, zwłaszcza w Europie i Japonii. Film Rzymskie wakacje otrzymał liczne nagrody, m.in. trzy statuetki Akademii Filmowej. Po latach uważany jest nadal za klasykę gatunku. Debiut Hepburn w roli pierwszoplanowej, określany jest mianem jednego z bardziej pamiętnych w historii Hollywood.
Inne Wikiportale
![]() |
|
- ↑ James Kendall Hosmer: Samuel Adams. Boston: Houghton Mifflin, 1888, s. 402.
- ↑ Mark Puls: Samuel Adams: Father of the American Revolution. Nowy Jork: Palgrave Macmillan, October 2006, s. 14. ISBN 1-4039-7582-5.