Piotr Orzechowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Piotr Orzechowski
ilustracja
Pseudonim

Pianohooligan

Data i miejsce urodzenia

31 grudnia 1990
Kraków

Instrumenty

fortepian

Gatunki

jazz, muzyka filmowa, muzyka poważna

Zawód

pianista, kompozytor

Wydawnictwo

Decca Classics EmArcy Records

Universal Music Polska

Zespoły
High Definition Quartet
Strona internetowa

Piotr Orzechowski (ur. 31 grudnia 1990 w Krakowie), znany również jako Pianohooligan – polski kompozytor i pianista jazzowy.

Laureat I nagrody na Montreux Jazz Piano Competition 2011[1] w ramach Montreux Jazz Festival w Szwajcarii. Absolwent Berklee College of Music w Walencji[2]. Wielokrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Stypendium Twórczego Miasta Krakowa[3] i innych, laureat plebiscytu Onetu O!lśnienia 2017, nagradzany na międzynarodowych konkursach muzycznych jak m.in. Jazz Hoeilaart, Jazz Juniors, Jazz nad Odrą, czy Krokus Jazz Festiwal. Lider jazzowej formacji High Definition Quartet. Absolwent Wydziału Filozoficznego na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie[4].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

1998–2010[edytuj | edytuj kod]

Piotr Orzechowski uczył się gry na fortepianie od 5 roku życia. Był uczniem Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I st. im. Ignacego Paderewskiego w Krakowie, kiedy to wygrał dwukrotnie Ogólnopolski Festiwal Instrumentalistów i Multiinstrumentalistów w Krakowie, m.in. prezentując swoje własne utwory (1998, 1999 r.). W roku 2004 rozpoczął naukę w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina w Krakowie, w klasie fortepianu Olgi Łazarskiej i kompozycji u Kazimierza Pyzika. W tym czasie, razem z zespołem „Piotr Orzechowski Quintet” zdobywał laury na krakowskich konkursach jazzowych, gdzie wyróżniano go również jako najlepszego instrumentalistę. Od roku 2006 uczęszczał na lekcje fortepianu jazzowego Piotra Wyleżoła.

W listopadzie 2007, zespół wystąpił na międzynarodowym „Krokus Jazz Festival 2007" w Jeleniej Górze, gdzie Piotr otrzymał z rąk przewodniczącego jury Zbigniewa Namysłowskiego Pierwszą Nagrodę Indywidualną[5]. W marcu 2008 roku grupa „Piotr Orzechowski Quartet” wzięła udział w finale Konkursu na Indywidualność Jazzową w ramach 44. Wrocławskiego Festiwalu Jazzowego „Jazz nad Odrą”, co również zaowocowało indywidualnym wyróżnieniem. We wrześniu 2008 roku zespół wziął udział w finale Konkursu Jazz Hoeilaart w Belgii, do udziału w którym został zakwalifikowany spośród 60 grup z 19 krajów Świata. Za powyższe osiągnięcia artystyczne otrzymał Stypendium z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (listopad 2008 roku). Na 32. Na Międzynarodowym Konkursie Młodych Zespołów Jazzowych – Jazz Juniors[6] został ponownie wyróżniony jako najlepszy instrumentalista (jedyne wyróżnienie indywidualne), występując ze swoim zespołem "Venosa Quartet". W kwietniu 2009 r. Piotr wziął udział w małopolskim konkursie „To co ulepsza” w ramach Festiwalu Filmów Andrzeja Wajdy, gdzie za swój film, do którego także napisał muzykę, otrzymał I miejsce.

2010–2013[edytuj | edytuj kod]

W latach 2010 - 2013 był studentem Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fortepianu jazzowego Piotra Wyleżoła i Joachima Mencla. W roku 2011, jako pierwszy Polak w historii zdobył główną nagrodę na najważniejszym konkursie solowych pianistów jazzowych na świecie - Montreux Jazz Piano Competition. Grand Prix wręczył przewodniczący Jury Tommy LiPuma, producent płyt artystów takich jak Miles Davis, Michael Brecker, Diana Krall czy George Benson. W ciągu kilku następnych miesięcy, współtworząc kwartet „High Definition” wygrał również trzy inne europejskie konkursy - Krokus Jazz w Jeleniej Górze[7], Ogólnopolski Przegląd Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni[8] i prestiżowy Jazz Heoilaart w Belgii[9].

Po tych wydarzeniach Piotr otrzymał z rąk Prezydenta Jacka Majchrowskiego Stypendium Twórcze Miasta Krakowa, małopolskie stypendium „Sapere Auso” oraz stypendium artystyczne „Młoda Polska”[10], przyznawane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Został zaproszony do współtworzenia projektów takich artystów jak Sławek Jaskułke[11], Dorota Miśkiewicz[12], Jacek Kochan[13] czy Adam Bałdych. W finale festiwalu Sacrum Profanum wspólnie z gitarzystą Adrianem Utleyem (Portishead) wykonał utwory Steve’a Reicha[14], a na Letnim Festiwalu Jazzowym w Piwnicy pod Baranami, w ramach projektu Solo Piano Weekend[15] zagrał w duecie fortepianowym z wybitnym polskim pianistą Adzikiem Sendeckim. W rankingu „Jazz Top” portalu Jazzarium.pl muzyk został uznany numerem 1. w kategorii „Debiut Roku 2011”[16], wygrał również plebiscyty, takie jak „Kulturalne Odloty” Gazety Wyborczej, gdzie czytelnicy nadali mu tytuł „Artysty Roku 2011”[17], czy „Kryształki Zwierciadła 2012” magazynu Zwierciadło[18]. Obok m.in. Artura Rojka i Zygmunta Krauzego, otrzymał nominację do nagrody środowiska muzycznego - Koryfeusz Muzyki Polskiej w kategorii „Osobowość Roku 2012”[19].

W listopadzie 2012 nakładem wytwórni Decca Classics / Universal Music Polska ukazała się debiutancka płyta solowa Piotra Orzechowskiego z aranżacjami i utworami inspirowanymi twórczością Krzysztofa Pendereckiego, zatytułowana „Experiment: Penderecki”[20]. Jest to pierwszy polski solowy album instrumentalny wydany dla słynnej londyńskiej wytwórni Decca. Krążek, oficjalnie komplementowany przez maestro Pendereckiego, otrzymał wiele przychylnych recenzji środowiska i został również nominowany do nagrody "Fryderyk 2013" w kategorii Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku.

Kolejne laury otrzymał zespół High Definition wygrywając w konkursie „Jazzowy Debiut Fonograficzny” organizowanym przez Departament Muzyki Instytutu Muzyki i Tańca[21], oraz uczestnicząc w programie „Young Jazz Project” Fundacji Maestro[22]. W lipcu 2012 kwartet zorganizował trasę koncertową z udziałem wybitnego amerykańskiego trębacza jazzowego Randy’ego Breckera[23] (Kraków, Gdynia, Wałbrzych, Warszawa). Współpraca ta zaowocowała kolejną trasą koncertową, tym razem w krajach Zatoki Perskiej w kwietniu 2013 (Kuwejt, Doha), a niedługo później zespół zarejestrował i wydał swój pierwszy album pt. "Hopasa" nakładem oficyny EmArcy Records / Universal Music Polska. Debiut został uhonorowany m.in. na gali "Grand Prix Jazz Melomani" w Łodzi, gdzie uznany został "Płytą Roku 2013"[24].

W tym okresie Piotr został zaproszony do współpracy z duetem Skalpel[25], nagrał też wspólnie z Marcinem Maseckim i Capellą Cracoviensis album "Bach Rewrite" z koncertami klawesynowymi J.S. Bacha granymi na instrumentach elektroakustycznych[26]. Poza tym występował w kraju i za granicą zarówno z programem solowym, zespołem High Defintion, jak też w duecie ze skrzypkiem Admem Bałdychem[27].

2013–2017[edytuj | edytuj kod]

We wrześniu 2013 roku Piotr podjął studia magisterskie na legendarnej uczelni amerykańskiej Berklee College of Music w Walencji[28]. W tym okresie, oprócz licznych koncertów występował na zagranicznych trasach koncertowych z takimi formacjami jak Daniel Toledo Trio, Victor Mendoza Quintet czy Perico Sambeat Quintet. Do wspólnego koncertu zaprosił Piotra amerykański kompozytor Philip Glass, z którym wykonał jego cykl Etiud na fortepian na krakowskim festiwalu Sacrum Profanum[29]. Tytuł pracy magisterskiej pianisty brzmiał: "Roots of Artistic Identity. Themes of Traditional Polish Dances in Modern Improvised Music" (tłum. "Korzenie tożsamości artystycznej. Motywy polskich tańców tradycyjnych w kontekście współczesnej muzyki improwizowanej")[28]. W nawiązaniu do niej, tuż po ukończeniu studiów w Hiszpanii, wydany został drugi album solowy "15 Studies For The Oberek", ponownie nakładem wytwórni Decca Classics / Universal Music Polska[28]. Po ukazaniu się płyty została ona wysoko oceniona przez krytykę, a pianista został okrzyknięty "najbardziej kreatywnym i bezkompromisowym artystą młodego polskiego jazzu"[30].

Pod koniec 2015 r. ukazała się kolejna płyta High Definition Quartet[31], "Bukoliki", oparta na kompozycji Witolda Lutosławskiego, która uznana została "Jazzowym Albumem Roku 2015" m.in. wg portalu "Polish Jazz"[32] i "Rzeczpospolitej"[33], a materiał z płyty zespół zaprezentował na licznych festiwalach jazzowych w USA, Kanadzie, na Węgrzech, w Indiach czy Indonezji. Do współpracy zaprosiło pianistę Motion Trio[34], a razem z aktorem Radosławem Krzyżowskim, Marcinem Olesiem i Bartłomiejem Olesiem powołana została do życia formacja "Jazzformance"[35]. We wrześniu 2015 Piotr wykonał w Krakowskiej Filharmonii partię solową w Koncercie na fortepian i orkiestrę Henryka Warsa wraz z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej[36]. Na przełomie 2016 i 2017 pianista koncertował w roli solisty również z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia[37], orkiestrą kameralną Aukso[38], Polską Orkiestrą Radiową[39] i Sinfonią Varsovią[40] wykonując koncerty fortepianowe J.S. Bacha, P. Glassa, H.M. Góreckiego, H. Warsa czy Aleksandra Nowaka. W marcu 2017 roku kompozytorzy Sławomir Kupczak, Marcin Stańczyk i Zygmunt Krauze napisali dla pianisty utwory na Rhodes Piano i orkiestrę kameralną, które wykonał on w ramach 7. Festiwalu Prawykonań Polska Muzyka Najnowsza w siedzibie NOSPR[41].

Maki Namekawa, Philip Glass i Piotr Orzechowski, Sacrum Profanum 2014

W tym okresie do współpracy przy projekcie PIANO.PL zaprosiła Piotra Dorota Miśkiewicz, który to ukazał się również w formie DVD[42], a z okazji Jubileuszu 40-lecia istnienia festiwalu Jazz Juniors utworzony został kwartet fortepianowy gdzie pianista występował u boku Leszka Możdżera, Marcina Wasilewskiego i Pawła Kaczmarczyka[43]. Wspólnie z Agatą Zubel koncertował też z własnymi aranżacjami pieśni Erika Satiego i George’a Gershwina[44]. Pod koniec roku 2016 a Opera Krakowska zaprosiła artystę do stworzenia oprawy muzycznej do baletu "Dwie Historie: Jeden Taniec" w reżyserii Jacka Tyskiego[45], a z początkiem roku 2017 wspólnie z Daniel Toledo Trio wydał kolejną płytę pt. "Atrium" nakładem wydawnictwa ForTune. Odbył się wtedy również widowiskowy koncert kwartetu High Definition w krakowskim Centrum Kongresowym ICE, gdzie zespół po raz pierwszy zaprezentował nowy materiał "Dziady" na podstawie II cz. dramatu A. Mickiewicza, wraz z zaproszonymi twórcami muzyki elektronicznej (William Basinski, Robert Rich, Krzysztof Knittel i Christian Fennesz)[46].

W październiku 2017 roku, dla Decca Classics ukazał się najnowszy, dwu-płytowy album solowy Piotra Orzechowskiego pt. "24 Preludes & Improvisations" będący podsumowaniem dotychczasowej twórczości artysty[47]. Za płytę otrzymał nagrodę "O!lśnienia 2017" przyznawaną przez portal Onet.pl[48]. Pod koniec roku 2017 ukazała się również płyta "Henryk Wars. Utwory Symfoniczne", gdzie pianista wykonuje Koncert fortepianowy kompozytora wraz z Polską Orkiestrą Radiową[49].

Współpracował z takimi wykonawcami i grupami muzycznymi jak: Philip Glass, Krzysztof Penderecki[50], Adrian Utley z Portishead, Randy Brecker, Avishai Cohen[51], Carlos Zingaro[52], Perico Sambeat[53], Victor Mendoza, Zygmunt Krauze, Krzysztof Knittel, Michał Urbaniak[54], Henryk Miśkiewicz[55], Jacek Kochan, Adam Bałdych[56], Marcin Oleś[57], Bartłomiej Oleś, Sławek Jaskułke, Marcin Masecki, Dorota Miśkiewicz, Motion Trio[58], Skalpel, Christian Fennesz, Sinfonia Varsovia[59], Capella Cracoviensis[60], Agata Zubel[61], Cezary Duchnowski, Janusz Muniak[62], Jan "Ptaszyn" Wróblewski[63] czy Adzik Sendecki.

Piotr Orzechowski występował z koncertami w Belgii, Wielkiej Brytanii, Francji, Holandii, USA, Kanadzie, Szwajcarii, Hiszpanii, Niemczech, Danii, Polsce, Rosji, Ukrainie, na Litwie, Węgrzech, w Rumunii, Bułgarii, Czechach, Indiach, Tanzanii, na Zanzibarze, w Kuwejcie, Katarze, Ekwadorze, Chile, Indonezji, na Tajwanie czy w Chinach.

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

 • 2005 „Swing” - I Nagroda + wyróżnienie indywidualne dla najlepszego instrumentalisty
 • 2006 „Latin Jazz” - I Nagroda
 • 2007 „Krokus Jazz” - I Nagroda Indywidualna
 • 2008 „Novum Jazz” - Nagroda Publiczności
 • 2008 „Jazz nad Odrą” - III Nagroda
 • 2008 „Jazz Juniors” - Nagroda Indywidualna (tytuł najlepszego instrumentalisty)
 • 2008 Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
 • 2009 „To co ulepsza” w ramach Festiwalu Filmów Andrzeja Wajdy - I Nagroda za film i muzykę
 • 2011 „Montreux Jazz Piano Competition” - I Nagroda
 • 2011 „Jazz Hoeilaart” - I Nagroda
 • 2011 „Krokus Jazz” - I Nagroda
 • 2011 Stypendium Twórcze Miasta Krakowa
 • 2011 Stypendium SAPERE AUSO
 • 2011 Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
 • 2012 Debiut Roku 2011 w rankingu Jazz Top Jazzarium.pl
 • 2012 Plebiscyt Gazety Wyborczej „Kulturalne Odloty” - I Miejsce
 • 2012 „Jazz nad Odrą” - Nagroda Specjalna w kategorii Kompozycja
 • 2012 „Ogólnopolski Przegląd Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych” - I Nagroda
 • 2012 Plebiscyt magazynu Zwierciadło „Kryształki Zwierciadła” - I Miejsce
 • 2012 Nagroda „Koryfeusz Muzyki Polskiej” w kategorii Osobowość Roku - Nominacja
 • 2012 Stypendium MŁODA POLSKA
 • 2012 Program stypendialny YOUNG JAZZ PROJECT
 • 2012 Program stypendialny JAZZOWY DEBIUT FONOGRAFICZNY
 • 2012 Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
 • 2012 Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego
 • 2013 Debiut Roku 2012 w rankingu Jazz Top Jazzarium.pl
 • 2013 Plebiscyt Gazety Wyborczej „Kulturalne Odloty” - Nominacja
 • 2013 Nagroda TVP Kultura „Gwarancje Kultury” - Nominacja
 • 2013 Nagroda Polskiej Akademii Fonograficznej „Fryderyki 2013” w kategorii Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku – Nominacja
 • 2013 Stypendium Berklee College of Music w Bostonie
 • 2013 Nagroda „Grand Prix Jazz Melomani” w kategorii Nadzieja Roku 2012
 • 2013 Stypendium SAPERE AUSO
 • 2014 Nowa Nadzieja w rankingu Jazz Top 2013 magazynu Jazz Forum
 • 2014 Nagroda Polskiej Akademii Fonograficznej „Fryderyki 2014” dla „High Definition Quartet” w kategorii Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku - Nominacja
 • 2014 Nagroda „Grand Prix Jazz Melomani” dla „High Definition Quartet” w kategorii Płyta Roku 2013[64] za album "Hopasa"
 • 2014 Stypendium Twórcze Miasta Krakowa[65]
 • 2015 Nagroda „Grand Prix Jazz Melomani” w kategorii Artysta Roku 2014[66] - Nominacja
 • 2015 Album Roku 2015 w rankingu POLISH JAZZ TOP TEN ALBUMS portalu Polish-Jazz-Blogspot za album "Bukoliki" High Definition Quartet[67]
 • 2016 Artysta Roku 2015 w jazzowym rankingu Rzeczpospolitej[68]
 • 2016 Płyta Roku 2015 w jazzowym rankingu Rzeczpospolitej za album "Bukoliki" High Definition Quartet
 • 2018 Nagroda portalu Onet.pl "O!lśnienia 2017" za płytę "24 Preludes & Improvisations"
 • 2018 Nagroda Polskiej Akademii Fonograficznej „Fryderyki 2018” dla w kategorii Jazzowy Artysta Roku - Nominacja[69]
 • 2020 Polski Jazzowy Wykonawca Roku w rankingu JAZZ 2019 magazynu JazzPRESS i RadioJAZZ.FM[70]
 • 2020 Polska Jazzowa Płyta Roku w rankingu JAZZ 2019 magazynu JazzPRESS i RadioJAZZ.FM za album "Dziady" High Definition Quartet[70]
 • 2020 Album Roku 2019 w rankingu POLISH JAZZ TOP TEN ALBUMS portalu Polish-Jazz-Blogspot za album "Dziady" High Definition Quartet[71]
 • 2021 Polska Jazzowa Płyta Roku w rankingu JAZZ 2020 magazynu JazzPRESS i RadioJAZZ.FM za album "Waterfall: Music of Joe Zawinul" Oleś Brothers & Piotr Orzechowski[72]
 • 2021 Album Roku 2020 w rankingu POLISH JAZZ TOP TEN ALBUMS portalu Polish-Jazz-Blogspot za album "Waterfall: Music of Joe Zawinul" Oleś Brothers & Piotr Orzechowski[73]
 • 2021 Najlepsza Polska Płyta Jazzowa Roku 2020 w plebiscycie portalu Ether Jazzu za album "Waterfall: Music of Joe Zawinul" Oleś Brothers & Piotr Orzechowski[74]

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

 • 2012 „Experiment: Penderecki” (Decca Classics)
 • 2013 „Hopasa” z High Definition Quartet (EmArcy Records)[75]
 • 2013 „Bach Rewrite” z Marcinem Maseckim i Capellą Cracoviensis (Decca Classics)[76]
 • 2014 „15 Studies for the Oberek” (Decca Classics)[77]
 • 2015 „Bukoliki” z High Definition Quartet (For Tune)[78]
 • 2017 "24 Preludes & Improvisations" (Decca Classics)[79]
 • 2019 "Dziady" z High Definition Quartet (Polskie Wydawnictwo Muzyczne)[80]
 • 2019 "Works for Rhodes Piano & Strings" z Orkiestrą Aukso (Polskie Wydawnictwo Muzyczne)[81]
 • 2022 "Themes of Dracula" z Kubą Więckiem (Polskie Wydawnictwo Muzyczne)[82]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. History of Montreux Jazz Festival. www.montreuxjazzfestival.com. [dostęp 2012-11-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-13)].
 2. Pianohooligan i Victor Mendoza z trasą koncertową na Tajwanie. asia.culture.pl.
 3. Stypendia Twórcze Miasta Krakowa 2011. bip.krakow.pl.
 4. Moralny wymiar twórczości muzycznej na przykładzie solowej improwizacji instrumentalnej - Katalog - Uniwersytet Jagielloński w Krakowie - AP, ap.uj.edu.pl [dostęp 2020-02-15].
 5. Nowiny Jeleniogórskie Nr 46, 13 listopada 2007. krokusjazzfestiwal.pl.
 6. Laureaci Jazz Juniors. jazzjuniors.pl.
 7. Złoty Krokus 2011 dla HIGH DEFINITION. jazzforum.com.pl.
 8. High Definition triumfuje w kolejnym konkursie. jazzarium.pl.
 9. High Definition wygrał Jazz Hoeilaart 2011. www.muzyka.pl. [dostęp 2012-11-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-30)].
 10. Pełna lista stypendystów programu „Młoda Polska” w roku 2012. nck.pl. [dostęp 2012-11-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-10-31)].
 11. Relacja: „Jaskułke – Chopin na 5 fortepianów”. jazzsoul.pl.
 12. Święta i Sylwester w TVP. tvp.pl.
 13. Jacek Kochan / Piotr Orzechowski - Jazzarium Cafe uchem i okiem Macieja Nowotnego. jazzarium.pl.
 14. Berlin, Londyn, Paryż, Nowy Jork... nie, to się dzieje w Krakowie!. muzyka.interia.pl.
 15. Solo Piano Weekend. dziennikpolski24.pl.
 16. Jazz w Polsce w roku 2011 oczami krytyków Jazzarium.pl. jazzarium.pl.
 17. Kulturalne Odloty wręczone. Ta nagroda zobowiązuje. krakow.gazeta.pl.
 18. Piotr Orzechowski zwycięzcą Kryształków Zwierciadła 2012!. krakow.gazeta.pl.
 19. Koryfeusze Muzyki Polskiej wręczone!. polskieradio.pl.
 20. Pianohooligan w hołdzie Pendereckiemu. www.nina.gov.pl. [dostęp 2012-11-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-12)].
 21. Jazzowy debiut fonograficzny. imit.org.pl.
 22. High Definition nagrodzone przez Fundację Maestro. jazzarium.pl.
 23. High Definition zagra trasę z Randy Breckerem. jazzarium.pl.
 24. Redakcja, Grand Prix Jazz Melomani 2013 przyznane!, JazzPRESS [dostęp 2018-03-02] (pol.).
 25. Skalpel i Pianohooligan na Gali Paszportów Polityki, „Onet Muzyka”, 7 stycznia 2013 [dostęp 2018-03-02] (pol.).
 26. Bach Rewrite, „audio.com.pl” [dostęp 2018-03-02] (pol.).
 27. Adam Bałdych & Piotr Orzechowski - Lusławice | JazzSoul.pl, jazzsoul.pl [dostęp 2018-03-02] [zarchiwizowane z adresu 2018-03-03] (pol.).
 28. a b c Piotr Orzechowski Pianohooligan: The Oberek | Jazz Forum, jazzforum.com.pl [dostęp 2018-03-02].
 29. Piotr Orzechowski, Maki Namekawa i Philip Glass na jednej scenie!. jazzforum.com.pl/.
 30. Pianohooligan „15 Studies For The Oberek” - 12on14 Jazz Club, „12on14 Jazz Club - Miejsce miłośników muzyki jazzowej” [dostęp 2018-03-02] [zarchiwizowane z adresu 2018-03-03] (pol.).
 31. All About Jazz, High Definition Quartet: Bukoliki, All About Jazz [dostęp 2018-03-02] (ang.).
 32. Polish-Jazz: POLISH JAZZ 2015 TOP TEN ALBUMS!!!, Polish-Jazz, 23 grudnia 2015 [dostęp 2018-03-02].
 33. Młodzi byli w tym roku awangardą jazzowej sceny [dostęp 2018-03-02] (pol.).
 34. Piotr Orzechowski i Motion Trio razem na dwóch koncertyach | jazzarium, jazzarium.pl [dostęp 2018-03-02] (pol.).
 35. Jazz z poezją pod rękę - niedziela z Jazzformance, „cojestgrane24.wyborcza.pl” [dostęp 2018-03-02] (pol.).
 36. Design by Katarzyna Poznanska. Powered by NIXSYS, LAST NIGHT OF THE PROMS IN CRACOW, ktp.org.pl [dostęp 2018-03-02].
 37. Górecki, Orzechowski, Liebreich i NOSPR – Klasyczna Płytoteka, klasycznaplytoteka.pl [dostęp 2018-03-02] (pol.).
 38. Filharmonia Szczecin, AUKSO gra Glassa - Wydarzenia - Filharmonia w Szczecinie, Filharmonia w Szczecinie [dostęp 2018-03-02] (pol.).
 39. Polska Orkiestra Radiowa: „Henryk Wars. Utwory symfoniczne” | Narodowe Centrum Kultury, „| Narodowe Centrum Kultury” [dostęp 2018-03-02] (pol.).
 40. Sinfonia Varsovia, sinfoniavarsovia.org [dostęp 2018-03-02] [zarchiwizowane z adresu 2018-02-09] (pol.).
 41. 7. Festiwal Prawykonań Polska Muzyka Najnowsza / AUKSO / Marek Moś [dostęp 2018-03-02] (pol.).
 42. "Piano.pl" Doroty Miśkiewicz już w sprzedaży, „JazzSoul.pl”, 28 października 2016 [dostęp 2018-03-02] (pol.).
 43. Możdżer/Kaczmarczyk/Wasilewski/Orzechowski - 40 lat Jazz Juniors, JazzPRESS [dostęp 2018-03-02] [zarchiwizowane z adresu 2018-03-03] (pol.).
 44. Agata Zubel / Piotr Orzechowski / Krzysztof Książek / Dni Ravela, Szymanowskiego, Gershwina [dostęp 2018-03-02] (pol.).
 45. Anna Małachowska, Dwie historie opowiedziane jednym tańcem w Operze Krakowskiej. - Teatr, scena, wywiady, rekomendacje., „Teatr, scena, wywiady, rekomendacje.”, 30 października 2016 [dostęp 2018-03-02] (pol.).
 46. "Dziady" przełożone na nowe brzmienia - Nowamuzyka.pl, „Nowamuzyka.pl”, 6 listopada 2016 [dostęp 2018-03-02] (pol.).
 47. 24 Preludes & Improvisation, „audio.com.pl” [dostęp 2018-03-02] (pol.).
 48. Znamy zwycięzców plebiscytu O!Lśnienia - Nagrody Kulturalne Onetu za 2017 rok, „Onet Kultura”, 1 marca 2018 [dostęp 2018-03-02] (pol.).
 49. Henryk Wars. Utwory symfoniczne, sklep.polskieradio.pl [dostęp 2018-03-02] [zarchiwizowane z adresu 2018-03-02] (pol.).
 50. PIANOHOOLIGAN – EXPERIMENT: PENDERECKI. jazzforum.com.pl.
 51. Avishai Cohen & Piotr Orzechowski – Made in POLIN | Jazz Forum. jazzforum.com.pl. [dostęp 2015-10-11].
 52. 9. Festiwal Ad Libitum. jazzforum.com.pl.
 53. Pianohooligan na trasie w Ekwadorze. jazzsoul.pl.
 54. Lublin Jazz Festival: New Constellation | jazzarium, jazzarium.pl [dostęp 2016-04-19].
 55. Nasza Miłość | Jazz Forum, jazzforum.com.pl [dostęp 2022-10-18].
 56. Adam Bałdych Quartet feat. Dana Hawkins w Blue Note. www.jazzpress.pl. [dostęp 2012-11-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-07-14)].
 57. Koncert „Słowa i dźwięki: Wirpsza / Spójność świata” z cyklu JAZZFORMANCE - Nasze akcje - Radio Kraków. radiokrakow.pl. [dostęp 2015-10-11].
 58. manggha.pl: 27. Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów Krakowskich. manggha.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-04-19)].
 59. Sinfonia Varsovia na Grochowskiej - Święto Muzyki, Strona główna, 5 czerwca 2019 [dostęp 2021-02-06] (pol.).
 60. Krakowskie Wianki 2013 dla melomanów. krakow.gazeta.pl.
 61. NOC MUZEÓW W NOSPR, nospr.org.pl [dostęp 2016-05-17] (ang.).
 62. Źródło: Jazzowa lekcja pokory – wywiad z Piotrem Orzechowskim, Gazeta Wyborcza, dodatek Co jest grane?, 17 stycznia 2012
 63. Henryk Miśkiewicz & Przyjaciele w NFM | Jazz Forum, jazzforum.com.pl [dostęp 2022-10-18].
 64. Dariusz Pawłowski, dem: Grand Prix Jazz Melomani 2013. Gala w Teatrze Wielkim w Łodzi. lodz.naszemiasto.pl.
 65. WYDZIAŁ KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO: typendia Twórcze Miasta Krakowa 2014.
 66. Grand Prix Jazz Melomani 2014 | Jazz Forum. jazzforum.com.pl. [dostęp 2015-06-28].
 67. Polish-Jazz: POLISH JAZZ 2015 TOP TEN ALBUMS!!!, Polish-Jazz, 23 grudnia 2015 [dostęp 2021-02-06].
 68. Młodzi byli w tym roku awangardą jazzowej sceny, rp.pl [dostęp 2016-04-19].
 69. Fryderyk 2018 – nominacje jazzowe | Jazz Forum, jazzforum.com.pl [dostęp 2018-04-26].
 70. a b JazzPRESS - JAZZ 2019 wg redakcji JazzPRESS i RadioJAZZ.FM, jazzpress.pl [dostęp 2020-01-13].
 71. Polish-Jazz: POLISH JAZZ 2019 TOP TEN ALBUMS, Polish-Jazz, 18 stycznia 2020 [dostęp 2021-02-06].
 72. JazzPRESS - Zwycięzcy rankingu redakcji JAZZ 2020, jazzpress.pl [dostęp 2021-02-06].
 73. Polish-Jazz: POLISH JAZZ 2020 TOP TEN ALBUMS !!!, Polish-Jazz, 20 stycznia 2021 [dostęp 2021-02-06].
 74. PLEBISCYT NA 5 NAJLEPSZYCH POLSKICH PŁYT JAZZOWYCH ROZSTRZYGNIĘTY!, etherjazzu.pl [dostęp 2021-02-06] (pol.).
 75. http://www.rmfclassic.pl/polecamy/Plyty,7/Orzechowski-Masecki-Capella-Cracoviensis-Bach-Rewrite,21435.htmlHopasa - debiutancki album High Definition Quartet
 76. Orzechowski, Masecki/Capella Cracoviensis – Bach Rewrite - RMF Classic, rmfclassic.pl [dostęp 2017-11-26].
 77. JazzSoul.pl: Pianohooligan „15 Studies for the Oberek” już pod koniec listopada. JazzSoul.pl.
 78. High Definition Quartet – Bukoliki. JazzPRESS. [dostęp 2015-10-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-09-14)]. (pol.).
 79. Najnowsza płyta Piotra Orzechowskiego! | Jazz Forum, jazzforum.com.pl [dostęp 2018-03-02].
 80. High Definition Quartet – Dziady! | Jazz Forum, jazzforum.com.pl [dostęp 2019-11-29].
 81. Zygmunt Krauze, Sławomir Kupczak, Marcin Stańczyk, Aleksander Nowak, Works For Rhodes Piano & Strings, pwm.com.pl [dostęp 2019-11-29].
 82. THEMES OF DRACULA / ANAKLASIS, anaklasis.pl [dostęp 2022-08-19].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]