IV Republika Francuska: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
SieBot (dyskusja | edycje)
m drobne redakcyjne
Linia 1: Linia 1:
{{Historia Francji}}
{{Historia Francji}}
'''Czwarta Republika''' - okres ustrojowy we [[Francja|Francji]] w latach [[1946]]-[[1958]], pod rządami czwartej konstytucji republikańskiej.
'''Czwarta Republika''' okres ustrojowy we [[Francja|Francji]] w latach [[1946]]-[[1958]] pod rządami czwartej konstytucji republikańskiej.


Była to pod wieloma aspektami kontynuacja [[Trzecia Republika|Trzeciej Republiki]], która istniała przed [[II wojna światowa|II wojną światową]]. Francja przyjęła konstytucję Czwartej Republiki [[13 października]] [[1946]] r.
Była to pod wieloma aspektami kontynuacja [[Trzecia Republika|Trzeciej Republiki]], która istniała przed [[II wojna światowa|II wojną światową]]. Francja przyjęła konstytucję Czwartej Republiki [[13 października]] [[1946]].


Poczyniono szereg prób wzmocnienia władzy wykonawczej, aby zapobiec chwiejnej sytuacji politycznej, która miała miejsce przed wojną, jednak niestabilność pozostała i doprowadzała do częstych zmian w rządzie. Sytuacja zaostrzyła się szczególnie w [[1958]] roku, w czasie [[Wojna w Algierii|wojny algierskiej]], która spowodowała gwałtowną polaryzację społeczeństwa na algierskich kolonistów, prawicę i armię z jednej strony, a szeroko rozumianą lewicę, dążącą do rozmów pokojowych, z drugiej. Aby uporać się z tym problemem, zwrócono się do bohatera z [[II wojna światowa|II wojny światowej]], generała [[Charles de Gaulle|Charlesa de Gaulle'a]], który przyjął zaoferowaną mu władzę pod warunkiem, że zostanie przyjęta nowa konstytucja, wprowadzająca silną władzę prezydencką. Zmiany te doprowadziły do powstania [[Piąta Republika|Piątej Republiki]].
Poczyniono szereg prób wzmocnienia władzy wykonawczej, aby zapobiec chwiejnej sytuacji politycznej, która miała miejsce przed wojną, jednak niestabilność pozostała i doprowadzała do częstych zmian w rządzie. Sytuacja zaostrzyła się szczególnie w [[1958]], w czasie [[wojna w Algierii|wojny algierskiej]], która spowodowała gwałtowną polaryzację społeczeństwa na algierskich kolonistów, prawicę i armię z jednej strony, a szeroko rozumianą lewicę, dążącą do rozmów pokojowych, z drugiej. Aby uporać się z tym problemem, zwrócono się do bohatera z [[II wojna światowa|II wojny światowej]], generała [[Charles de Gaulle|Charles'a de Gaulle'a]], który przyjął zaoferowaną mu władzę pod warunkiem, że zostanie przyjęta nowa konstytucja, wprowadzająca silną władzę prezydencką. Zmiany te doprowadziły do powstania [[Piąta Republika|Piątej Republiki]].


==Link zewnętrzny==
==Link zewnętrzny==
* Przemysław Damski, [http://histmag.org/?magazyn=3&id=778 Panaceum - Powstanie i zasady funkcjonowania IV Republiki Francuskiej] w magazynie [[Histmag]]
* [http://histmag.org/?magazyn=3&id=778 Przemysław Damski, ''Panaceum Powstanie i zasady funkcjonowania IV Republiki Francuskiej'' w magazynie "Histmag"]


[[Kategoria:Historia Francji]]
[[Kategoria:Historia Francji]]

Wersja z 21:14, 17 maj 2008

Czwarta Republika – okres ustrojowy we Francji w latach 1946-1958 pod rządami czwartej konstytucji republikańskiej.

Była to pod wieloma aspektami kontynuacja Trzeciej Republiki, która istniała przed II wojną światową. Francja przyjęła konstytucję Czwartej Republiki 13 października 1946.

Poczyniono szereg prób wzmocnienia władzy wykonawczej, aby zapobiec chwiejnej sytuacji politycznej, która miała miejsce przed wojną, jednak niestabilność pozostała i doprowadzała do częstych zmian w rządzie. Sytuacja zaostrzyła się szczególnie w 1958, w czasie wojny algierskiej, która spowodowała gwałtowną polaryzację społeczeństwa na algierskich kolonistów, prawicę i armię z jednej strony, a szeroko rozumianą lewicę, dążącą do rozmów pokojowych, z drugiej. Aby uporać się z tym problemem, zwrócono się do bohatera z II wojny światowej, generała Charles'a de Gaulle'a, który przyjął zaoferowaną mu władzę pod warunkiem, że zostanie przyjęta nowa konstytucja, wprowadzająca silną władzę prezydencką. Zmiany te doprowadziły do powstania Piątej Republiki.

Link zewnętrzny