Renesans karoliński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Hraban Maur (po lewej) i Alkuin (w środku) poświęcają swoją pracę arcybiskupowi Otgarowi z Moguncji Liber de laudibus Sanctae Crucis, manuskrypt z Fuldy, ok. 831-840.

Renesans karoliński – okres rozwoju kultury zachodnioeuropejskiej, przypadający na panowanie Karolingów, zwłaszcza Karola Wielkiego, w którym nastąpiło ponowne przyjęcie kultury starożytnej[1].

Termin „renesans karoliński” ma charakter pozytywnie wartościujący i wskazuje (podobnie jak termin „renesans XII wieku” czy „renesans ottoński”) na pewne podobieństwa do renesansu wieku XV i XVI[2].

Program reorganizacyjny w zakresie kultury zakładał odnowę łaciny, która w ten sposób ostatecznie oderwała się od języków romańskich. Dzięki mecenatowi cesarskiemu i zdolnościom organizacyjnym Alkuina znacznie rozwinęła się sieć szkół[3]. Przy klasztorach powstawały skryptoria, w których kopiowano dzieła antycznych autorów. Przeprowadzono również reformę szkolnictwa kościelnego, tak by tok nauczania został ujęty w cykle trivium i quadrivium[4]. Literatura i malarstwo zostały odnowione i przez to nastąpił ich rozwój. Powstało wiele monumentalnych budowli, nawiązujących stylem do budowli starożytnego Rzymu (architektura karolińska, np. katedra w Akwizgranie). Na dwór Karola Wielkiego w Akwizgranie przybywali uczeni z odległych krajów. Z Brytanii przybył Alkuin, z Italii – Piotr z Pizy i Paweł Diakon, natomiast z Hiszpanii Teodulf.

Admonitio generalis z 789 roku pisany minuskułą karolińską

W czasach renesansu karolińskiego został odnowiony i ujednolicony krój łacińskiego pisma (tzw. minuskuła karolińska).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Renesans karoliński - sukcesy Karolingów. startbook.com. [dostęp 2014-05-01]. (pol.).
  2. Renesans karoliński. [w:] Historia średniowiecza [on-line]. [dostęp 2014-05-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-05-02)]. (pol.).
  3. Marcin Szrama: Renesans karoliński. [dostęp 2014-05-01]. (pol.).
  4. Franków państwo, [w:] Encyklopedia PWN [dostęp 2014-05-01].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]