Togo Brytyjskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
British Togoland
Togo Brytyjskie
1916-1956
Flaga
Flaga
Położenie
Stolica Ho
Typ państwa Terytorium mandatowe
podział Togolandu 27 grudnia 1916
Włączenie do Złotego Wybrzeża 13 grudnia 1956

Togo Brytyjskie było obszarem w Afryce pod administracją Ligi Narodów z mandatem klasy B, utworzony przez podzielenie protektoratu Niemieckiego Togolandu na Togo Francuskie i Togo Brytyjskie ze stolicą w Ho.

Terytorium Togo Brytyjskiego było utworzone pierwszy raz po podziale Togolandu 27 grudnia 1916, w czasie I wojny światowej, kiedy brytyjskie i francuskie siły już zajęły Togo. Po wojnie 20 lipca 1922 Liga Narodów dała mandat, by formalnie przenieść kontrolę brytyjskiego Togo do Zjednoczonego Królestwa.

Po II wojnie światowej, mandat stał się terytorium powierniczym ONZ zarządzanym przez Zjednoczone Królestwo. W czasie mandatu i okresu powiernictwa, Togo Brytyjskie było zarządzane jak część przylegającego terytorium Złotego Wybrzeża, pod nazwą Trans-Volta Togo.

W roku 1954 brytyjski rząd poinformował ONZ, że nie jest w stanie rządzić terytorium powierniczym po uzyskaniu niepodległości przez Ghanę. W odpowiedzi, w grudniu 1955 Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło rezolucję radzącą rządowi brytyjskiemu zorganizowanie plebiscytu dotyczącego przyszłości brytyjskiego Togolandu. 9 maja 1956 zorganizowano referendum pod nadzorem ONZ. 58% zarejestrowanych wyborców optowało za formalną integracją Togo Brytyjskiego z niepodległym Złotym Wybrzeżem. 13 grudnia 1956 zjednoczenie doszło do skutku, tworząc pojedynczą jednostkę, która 6 marca następnego roku stała się nowym niepodległym narodem – Ghaną.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]