Terytorium Stikine

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Terytorium Stikine
Stickeen Territories
1862–1863
Flaga
Flaga
Język urzędowy

angielski

Ustrój polityczny

monarchia konstytucyjna

Głowa państwa

Królowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Wiktoria Hanowerska

Status terytorium

Terytorium

Zależne od

 Wielka Brytania

W jego imieniu

Administrator James Douglas(inne języki)

Utworzenie

19 lipca 1862

Włączenie do Kolumbii Brytyjskiej

1863

Mapa
Mapa terytorium Stikine

Terytorium Stikine (ang. Stickeen Territories, Stickeen Territory, Stikine Territory, Stikeen Territory, wym. [stɪˈkiːn]) – brytyjskie terytorium w Ameryce Północnej, istniejące od 19 lipca 1862 do lipca 1863[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początkowo region był częścią Terytoriów Północno-Zachodnich i był zarządzany przez Kompanię Zatoki Hudsona. W 1861 roku, po wiadomości że na rzece Stikine znaleziono złoto, natychmiast wybuchła gorączka po którym na region napłynęła fala poszukiwaczy. Aby uregulować ich działalność i otrzymywać od nich opłaty, rząd brytyjski wydzielił to miejsce spod jurysdykcji Kompanii Zatoki Hudsona i zreorganizował je w terytorium. Administratorem terytorium został James Douglas(inne języki).

Granice terytorium zostały określone w następujący sposób: na północy - od 62 równoleżnika(inne języki), na wschodzie - na 125 południku(inne języki), na południu - rzeki Nass(inne języki) i Finlay(inne języki), na zachodzie - granica z Rosją (Rosyjska Ameryka).

Rok po utworzeniu, terytorium zostało włączone do Kolumbii Brytyjskiej, tylko pas na północ od 60. równoleżnika został zwrócony Terytoriom Północno-Zachodnim (w 1895 roku w czasie gorączki złota w Klondike pas został rozdystrybuowany do nowo utworzonego dystryktu Jukonu)[1][2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b British Columbia: From the earliest times to the Present, Vol. II, pp. 84-85, E.O.S. Scholefield and F.W. Howay, publ. 1914. [dostęp 2016-06-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (3 marca 2016)]. (ang.).
  2. Jaroslaw W. Shelest: Stikine Territory Stikine, territoire (ang. • fr.). The Canadian Encyclopedia. 7 lutego 2006.