Terytorium Stikine

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Terytorium Stikine
Stickeen Territories
1862–1863
Flaga
Flaga
Język urzędowy

angielski

Ustrój polityczny

monarchia konstytucyjna

Głowa państwa

Królowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Wiktoria Hanowerska

Status terytorium

Terytorium

Zależne od

 Wielka Brytania

W jego imieniu

Administrator James Douglas

Utworzenie

19 lipca 1862

Włączenie do Kolumbii Brytyjskiej

1863

Mapa
Mapa terytorium Stikine

Terytorium Stikine (ang. Stickeen Territories, Stickeen Territory, Stikine Territory, Stikeen Territory, wym. [stɪˈkiːn]) – brytyjskie terytorium w Ameryce Północnej, istniejące od 19 lipca 1862 do lipca 1863[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początkowo region był częścią Terytoriów Północno-Zachodnich i był zarządzany przez Kompanię Zatoki Hudsona. W 1861 roku, po wiadomości że na rzece Stikine znaleziono złoto, wybuchła gorączka złota i napłynęła tu fala poszukiwaczy. Aby uregulować ich działalność i otrzymywać od nich opłaty, rząd brytyjski wydzielił to miejsce spod jurysdykcji Kompanii Zatoki Hudsona i zreorganizował je w terytorium. Administratorem terytorium został James Douglas.

Granice terytorium zostały określone w następujący sposób: na północy - od 62 równoleżnika, na wschodzie - na 125. południku, na południu - rzeki Nass i Finlay, na zachodzie - granica z Rosją (Rosyjska Ameryka).

Rok po utworzeniu, terytorium zostało włączone do Kolumbii Brytyjskiej, tylko pas na północ od 60. równoleżnika został zwrócony Terytoriom Północno-Zachodnim (w 1895 roku w czasie gorączki złota w Klondike pas został rozdystrybuowany do nowo utworzonego dystryktu Jukonu)[1][2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b British Columbia: From the earliest times to the Present, Vol. II, pp. 84-85, E.O.S. Scholefield and F.W. Howay, publ. 1914. [dostęp 2016-06-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (3 marca 2016)]. (ang.).
  2. Jaroslaw W. Shelest: Stikine Territory Stikine, territoire (ang. • fr.). The Canadian Encyclopedia. 7 lutego 2006.