Günter Verheugen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Günter Verheugen
Günter Verheugen
Data i miejsce urodzenia 28 kwietnia 1944
Bad Kreuznach
Europejski Komisarz ds. Rozszerzenia
Okres od 13 września 1999
do 11 listopada 2004
Następca Olli Rehn
Komisarz ds. Przedsiębiorstw i Przemysłu
Okres od 22 listopada 2004
do 9 lutego 2010
Poprzednik Ján Figeľ, Olli Rehn
Następca Antonio Tajani
Odznaczenia
Krzyż Wielkiego Oficera Orderu Zasługi RFN Krzyż Oficerski Orderu Zasługi RFN Bawarski Order Zasługi Odznaka za Zasługi dla Republiki Austrii - Wielka Złota Odznaka Honorowa na Wstędze Order Krzyża Ziemi Maryjnej I Klasy (Estonia) Wielki Krzyż Orderu Wielkiego Księcia Giedymina (Litwa) Komandor Krzyża Wielkiego Orderu Trzech Gwiazd (Łotwa) Xirka Ġieħ ir-Repubblika (Malta) Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Zasługi RP Order Podwójnego Białego Krzyża I Klasy (Słowacja) Order Zasługi Republiki Włoskiej III Klasy (1951-2001)

Günter Verheugen (ur. 28 kwietnia 1944 w Bad Kreuznach, Nadrenia-Palatynat) – niemiecki polityk.

Studiował historię, socjologię i nauki polityczne na uniwersytetach w Kolonii i Bonn.

Od 1978 do 1982 był sekretarzem generalnym partii liberałów FDP. Po opuszczeniu przez FDP koalicji rządowej kanclerza federalnego Helmuta Schmidta odszedł z FDP razem z kilkoma innymi działaczami i przeszedł do SPD (socjaldemokraci).

W 1983 został parlamentarzystą w Bundestagu i członkiem jej komisji spraw zagranicznych, sprawując tę funkcję do 1998. W latach 1994-1997 był zastępcą przewodniczącego parlamentarnej frakcji SPD. W 1999 opuścił Bundestag i został komisarzem Unii Europejskiej ds. Rozszerzenia Unii. W okresie tym kontaktował się często z polskimi politykami. W 2004 w zaproponowanym przez przewodniczącego José Durão Barroso składzie Komisji Europejskiej otrzymał funkcję komisarza ds. przemysłu i przedsiębiorczości. Wcześniej był komisarzem do spraw rozszerzenia w Komisji Prodiego.

Odznaczenia i wyróżnienia[edytuj]

Przypisy