Günter Verheugen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Günter Verheugen
Günter Verheugen
Data i miejsce urodzenia 28 kwietnia 1944
Bad Kreuznach
Europejski Komisarz ds. Rozszerzenia
Okres od 13 września 1999
do 11 listopada 2004
Następca Olli Rehn
Komisarz ds. Przedsiębiorstw i Przemysłu
Okres od 22 listopada 2004
do 9 lutego 2010
Poprzednik Ján Figeľ, Olli Rehn
Następca Antonio Tajani
Odznaczenia
Krzyż Wielkiego Oficera Orderu Zasługi RFN Krzyż Oficerski Orderu Zasługi RFN Bawarski Order Zasługi Krzyż Wielki I Klasy Odznaki Honorowej za Zasługi Order Krzyża Ziemi Maryjnej I Klasy (Estonia) Wielki Krzyż Orderu Wielkiego Księcia Giedymina (Litwa) Order Trzech Gwiazd I klasy (Łotwa) Xirka Ġieħ ir-Repubblika (Malta) Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Zasługi RP Order Podwójnego Białego Krzyża I Klasy (Słowacja) Order Zasługi Republiki Włoskiej III Klasy (1951-2001)

Günter Verheugen (ur. 28 kwietnia 1944 w Bad Kreuznach, Nadrenia-Palatynat) – niemiecki polityk.

Studiował historię, socjologię i nauki polityczne na uniwersytetach w Kolonii i Bonn.

Od 1978 do 1982 był sekretarzem generalnym partii liberałów FDP. Po opuszczeniu przez FDP koalicji rządowej kanclerza federalnego Helmuta Schmidta odszedł z FDP razem z kilkoma innymi działaczami i przeszedł do SPD (socjaldemokraci).

W 1983 został parlamentarzystą w Bundestagu i członkiem jej komisji spraw zagranicznych, sprawując tę funkcję do 1998. W latach 1994-1997 był zastępcą przewodniczącego parlamentarnej frakcji SPD. W 1999 opuścił Bundestag i został komisarzem Unii Europejskiej ds. Rozszerzenia Unii. W okresie tym kontaktował się często z polskimi politykami. W 2004 w zaproponowanym przez przewodniczącego José Durão Barroso składzie Komisji Europejskiej otrzymał funkcję komisarza ds. przemysłu i przedsiębiorczości. Wcześniej był komisarzem do spraw rozszerzenia w Komisji Prodiego.

Odznaczenia i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]