Wielka Bukowa (Beskid Mały)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wielka Bukowa (Kaprówka)
Ilustracja
Widok z Gibasówki
Państwo

 Polska

Pasmo

Beskid Mały, Karpaty

Wysokość

743 m n.p.m.

Położenie na mapie Beskidu Żywieckiego, Małego i Makowskiego
Mapa Beskidu Żywieckiego, Małego i Makowskiego z zaznaczoną granicą Polski, u góry nieco na lewo znajduje się czarny trójkącik z opisem „Wielka Bukowa (Kaprówka)”
Położenie na mapie Karpat
Mapa konturowa Karpat, blisko górnej krawiędzi po lewej znajduje się czarny trójkącik z opisem „Wielka Bukowa (Kaprówka)”
Ziemia49°47′33″N 19°18′30″E/49,792500 19,308333

Wielka Bukowa (Kaprówka) (743 m – szczyt w Beskidzie Małym, pomiędzy Przełęczą Cygańską i Przełęczą Targanicką. Należy do Pasma Bukowca w Grupie Kocierza. Stoki zachodnie opadają do doliny potoku Wielka Puszcza w przysiółku Wielka Puszcza należącym do miejscowości Porąbka, stoki wschodnie do doliny Targaniczanki i miejscowości Targanice[1].

Przez Kaprówkę prowadzi szlak turystyczny. Omija on szczyt, trawersując zachodnie stoki Kaprówki. Można dojść od szlaku na szczyt wyraźną ścieżką, pozbawiony jednak jest on widoków, Kaprówka jest bowiem zalesiona. Istnieją polany, ale poza szlakiem turystycznym, na należącym do Targanic stoku wschodnim. Na jednej z nich jest dom[2].

Szlak turystyczny
szlak turystyczny zielony PorąbkaStojaczyskaBukowski GrońTrzonkaPrzełęcz BukowskaMała BukowaPrzełęcz Targanicka – Wielka Bukowa – Przełęcz CygańskaBłasiakówkaPrzełęcz Zakocierska. Czas przejścia: 4.10 h, ↓ 3.40 h[1]
Panorama widokowa z Kiczery
Panorama widokowa z Kiczery

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Beskid Mały. Mapa 1:50 000. Kraków: Compass. ISBN 978-83-7605-329-5.
  2. Geoportal. Mapa topograficzna i satelitarna. [dostęp 2015-10-12].