Uniwersytet Yale

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Yale University)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Uniwersytet Yale
Universitas Yalensis
Yale University
Logo Uniwersytetu
Logo Uniwersytetu
Dewiza Lux et Veritas (światło i prawda)
Data założenia 1701
Typ uczelni uniwersytet prywatny
Patron uczelni Elihu Yale
Państwo  Stany Zjednoczone
Adres New Haven
Liczba pracowników
• naukowych
9 357 (2014)[1]
4 410 (2014)[1]
Liczba studentów 12 336 (2014)[1]
Rektor Peter Salovey
Członkostwo Ivy League
Położenie na mapie Connecticut
Mapa lokalizacyjna Connecticut
Uniwersytet Yale
Uniwersytet Yale
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa lokalizacyjna Stanów Zjednoczonych
Uniwersytet Yale
Uniwersytet Yale
Ziemia41°18′40″N 72°55′36″W/41,311111 -72,926667
Strona internetowa

Uniwersytet Yale[2] (ang. Yale University) – prywatny uniwersytet w Stanach Zjednoczonych, w mieście New Haven, w stanie Connecticut. Jeden z najbardziej prestiżowych uniwersytetów amerykańskich, należący do tzw. Ligi Bluszczowej (Ivy League). Yale University przoduje m.in. w rankingach kierunków prawniczych.

Motto Uniwersytetu Yale: Światłość i Prawda, napisane po hebrajsku (אורים ותמים, Urim vəTummim) i po łacinie (Lux et Veritas), znajduje się na herbie Uniwersytetu.

Założony w 1701, jest trzecim najstarszym uniwersytetem w USA (po Uniwersytecie Harvarda i College of William and Mary). Początkowo nosił nazwę Collegiate School of Connecticut. Aktualna nazwa instytucji pochodzi od nazwiska Elihu Yale'a, który w 1718 podarował uczelni towary o wartości 560 funtów szterlingów, co było na początku XVIII wieku sumą pokaźną.

Uczelnia w momencie powstania znajdowała się w Killingsworth, w 1716 została przeniesiono do New Haven.

Ma około 11 tys. studentów oraz 5200 słuchaczy czteroletniego college'u (undergraduate studies).

Yale jest 2. najbogatszą instytucją akademicką w Stanach Zjednoczonych, dysponuje funduszami-majątkiem równym ok. 20 mld dolarów.

Ponad tuzin bibliotek i oddziałów bibliotecznych zawiera 12,1 mln woluminów (2. największy akademicki system biblioteczny na świecie).

Struktura[edytuj | edytuj kod]

Studenci czteroletniego kolegium, znanego jako Yale College, są podzieleni, na wzór uniwersytetów w Cambridge i Oksfordzie, na dwanaście mniejszych kolegiów – tzw. residential colleges. Ich celem jest stworzenie mniejszych wspólnot administracyjno-społecznych. Każdy z nich ma oddzielny budynek, swojego administratora (Master) i dziekana do spraw studenckich (Dean), rzesze stowarzyszonych profesorów, drużyny sportowe oraz herb. Residential Colleges mają zwykle nazwy sławnych lub szczodrych absolwentów.

Oprócz czteroletniego Yale College w skład Uniwersytetu wchodzą także uczelnie magisterskie, tzw. Graduate Schools:

Szkoły te są oddzielnymi jednostkami administracyjnymi i tworzą one wspólnie Uniwersytet Yale. Podział ten wynika ze struktury wyższego nauczania w USA, które zwykle dzieli się na czteroletni Bachelor’s Degree (brak odpowiedniego stopnia w Polsce, więcej niż licencjat, lecz mniej niż magister), 2-3-letni Master's Degree (magister) oraz kilkuletni PhD (doktorat).

Yale posiada jedną z najbogatszych ofert edukacyjnych na świecie.

Renoma[edytuj | edytuj kod]

Uniwersytet jest zaliczany do najlepszych placówek edukacyjnych na świecie, zawsze zajmuje miejsca w pierwszej dwudziestce wszelakich rankingów wyższych uczelni, zarówno w skali amerykańskiej jak i globalnej, tak w klasyfikacjach ogólnych, jak i w poszczególnych dziedzinach nauki.

Academic Ranking of World Universities opracowywany corocznie przez Shanghai Jiao Tong University jest jednym z najpopularniejszych globalnych rankingów akademickich na świecie. Yale University zostało w 2005 sklasyfikowane na 11. miejscu, łącznie notowano 500 uczelni wyższych ze wszystkich kontynentów.

The Times Higher Education Supplement, znany również jako The Times Higher albo The THES, inny poważny światowy ranking uniwersytecki, przygotowywany przez anglosaską instytucję TSL Education. W 2005 Yale zostało umieszczone na 7. miejscu w zestawieniu globalnym, na 5. w USA, a w naukach humanistycznych i sztuki na światowym 5. miejscu, w naukach społecznych na 6.

Sport[edytuj | edytuj kod]

Uniwersytet należy do NCAA Division I i wraz z innymi uczelniami z Ivy League tworzy odrębną konferencję w ramach tych rozgrywek. Posiada łącznie 35 zespołów w różnych dyscyplinach. Wszystkie one występują pod nazwą Yale Bulldogs, a ich kolorem jest niebieski. Jako jedne z bardzo nielicznych w Dywizji I, uczelnie Ivy League nie oferują stypendiów sportowych. Tym samym wszyscy reprezentanci Yale są jednocześnie normalnymi studentami, którzy musieli przejść taki sam ostry proces selekcji, jak ich koledzy spoza drużyn.

Największym obiektem sportowym należącym do uczelni jest stadion Yale Bowl, mieszczący ponad 64 tysiące widzów i używany głównie do meczów futbolu amerykańskiego.

Absolwenci[edytuj | edytuj kod]

Uniwersytet Yale kształci i przyciąga wybitnych naukowców i artystów. Wśród swych tzw. alumni, czyli ludzi z nim związanych- absolwentów, wykładowców, stypendystów ma wielu noblistów. Ludzie Uniwersytetu są nazywani "Yalies". Do najwybitniejszych należą:

Laureaci Nagrody Nobla (absolwenci)
Laureaci Nagrody Nobla (wykładowcy)
Laureaci Nagrody Pulitzera (absolwenci)
 • Anne Applebaum (B.A. 1986) – zdobyła Pulitzera for non-fiction w 2004.
 • Stephen Vincent Benét (B.A. 1919, M.A. 1920).
 • Linda Greenhouse (M.A. 1978) – korespondentka New York Times z Sądu Najwyższego, Pulitzer w 1998.
 • John Hersey (B.A. 1936).
 • David M. Kennedy (M.A. 1964, Ph.D. 1968) – profesor Stanford University, zwyciężył w 2000 w kategorii Pulitzer in History za "Freedom from Fear: The American People in Depression and War, 1929–45".
 • David McCullough (B.A. 1955) – sławny historyk, zdobywca dwóch Pulitzerów, najlepiej znany ze swych książek o prezydentach USA Harrym Trumanie i Johnie Adamsie.
 • J.R. Moehringer (B.A. 1986) – reporter Los Angeles Times, zdobył Pulitzera w 2000 for Feature Writing
 • Samantha Power (B.A. 1992) – zdobywca Pulitzera za książkę "A Problem from Hell: America and the Age of Genocide"
 • Mark Schoofs (B.A. 1985) – reporter, zdobywca Pulitzera z roku 2000 for international reporting
 • Lewis Spratlan (B.A. 1962, M.M. 1965) – kompozytor, zdobywca Pulitzera 2000 in Music za "Life is a Dream, Opera in Three Acts: Act II, Concert Version"
 • Wendy Wasserstein, (M.F.A. 1976) – pisze sztuki teatralne, zdobyła Pulitzer dramatist za "The Heidi Chronicles"
 • Thornton Wilder (B.A. 1920) – pisarz, twórca sztuk teatralnych, zdobywca dwóch Pulitzerów, pierwszego w 1928 z "The Bridge of San Luis Rey", z 2. w 1938 z "Our Town"; w 1963 r. odebrał the Presidential Medal of Freedom
 • Bob Woodward (B.A. 1965) – dziennikarz, współautor "All the President's Men", za którą otrzymał 1. Pulitzera, drugą nagrodę zdobył w 2002 for National Reporting
 • Doug Wright (B.A. 1986) – scenarzysta, zdobywca nagrody w 2004 for drama, zdobywca Tony Award
 • Yehudi Wyner (B.A. 1950, B. Mus. 1951, M. Mus. 1953) – kompozytor, zdobył the Pulitzer Price for Music w 2006 za koncert fortepianowy 'Chiavi in Mano'; emerytowany profesor komponowania na Brandeis University
 • Daniel Yergin (B.A. 1968)
Politycy, głowy państw, szefowie rządów

Yale ma wśród swych absolwentów 16 sędziów Sądu Najwyższego USA, 41 senatorów USA, 22 gubernatorów, 18 członków najwyższej centralnej administracji Stanów Zjednoczonych, 3 amerykańskich dyplomatów i wielu innych sławnych ludzi, aktywistów, ideologów, którzy odcisnęli piętno na światowej i amerykańskiej polityce i życiu.

Od lat siedemdziesiątych absolwenci Yale zajmowali najwyższe stanowiska polityczne w USA. Od 1981 do 2009 absolwent Yale był w fotelu prezydenta lub wiceprezydenta USA. Do Yale uczęszczali:

Na Yale studiował także kandydat Partii Demokratycznej na prezydenta John Kerry oraz sekretarz stanu USA Hillary Clinton.

Oprócz tego na Yale studiowali: prezydent Meksyku Ernesto Zedillo, premier Turcji Tansu Çiller, prezydent Niemiec Karl Carstens i premier Włoch Mario Monti.

Inne znane osoby

Spośród pozostałych osób wzmiankowanych w Wikipedii, z uniwersytetem związani są jako absolwenci i wykładowcy m.in.: John Ashbery (poeta), Lukas Foss (kompozytor, dyrygent) Jeffrey Hamburger (historyk sztuki), Stanley Milgram (psycholog społeczny), Tomas Venclova (poeta, literaturoznawca). Absolwentkami Yale są również zdobywczynie dwóch Oscarów, amerykańskie aktorki Meryl Streep i Jodie Foster.

 Z tym tematem związana jest kategoria: Absolwenci Uniwersytetu Yale.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c Yale "Factsheet" (ang.). Office of Institutional Research, Yale University. [dostęp 2015-04-24].
 2. Uniwersytet Yale, Encyklopedia PWN

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Strony uniwersyteckie
Czasopisma