Badacze Pisma Świętego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Badacze Pisma Świętego
Klasyfikacja systematyczna wyznania
Chrześcijaństwo
 └ Restoracjonizm
Nurty pobożnościowe millenaryzm
Charles Taze Russell

Badacze Pisma Świętego (ang. Bible Students) – restoracjonistyczny nurt religijny czerpiący z tradycji antytrynitaryzmu, millenaryzmu i adwentyzmu. Pierwszą organizacją Badaczy była założona przez Charlesa T. Russella w 1881 r. w USA „Watch Tower Bible and Tract Society of Pennsylvania” (Towarzystwo Strażnica)[1]. 30 czerwca 1914 roku założono w Londynie „International Bible Students Association” (Międzynarodowe Stowarzyszenie Badaczy Pisma Świętego), które było europejską korporacją reprezentującą Badaczy Pisma Świętego[2]. Po śmierci Russella na stanowisko prezesa wybrano J.F. Rutherforda, co stało się przyczyną niezadowolenia części Badaczy i doprowadziło do rozłamu w ruchu[3]. Grupy religijne powstałe w wyniku podziałów po śmierci Russella określa się mianem ruchu badackiego. Największa grupa, która pozostała związana z Towarzystwem Strażnica nosi nazwę Świadków Jehowy.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początki sięgają lat 1870 i grup studium Biblii skupionych wokół Charlesa T. Russella oraz wydawanego przez niego od 1879 r. czasopisma „Strażnica Syjońska” (obecnie „Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy”) oraz założonego w 1881 r. Towarzystwa Biblijnego i Traktatowego „Strażnica”, którego Russell był pierwszym prezesem[4]. Do 1914 roku powstało 1200 klas Badaczy Pisma Świętego[5].

Po śmierci Russella w 1916 r. i uwięzieniu w 1918 r. przez władze Stanów Zjednoczonych nowo wybranego zarządu Towarzystwa, Badacze przeszli kryzys[6][7]. Doprowadził on do oderwania się kilku niezależnych grup, które nie uznały wybranego w 1917 r. prezesa Towarzystwa Josepha Franklina Rutherforda (m.in. Świecki Ruch Misyjny „Epifania”, Wolni Badacze Pisma Świętego i Stowarzyszenie Badaczy Pisma Świętego). W 1931 r. najliczniejsza grupa Badaczy Pisma Świętego, związana z Towarzystwem Strażnica, przyjęła nazwę Świadkowie Jehowy[8].

W hitlerowskich Niemczech władze nadal nazywały Świadków Jehowy Badaczami Pisma Świętego (Bibelforscher). W obozach koncentracyjnych oznakowywano ich fioletowym trójkątem i symbolem IBV (Internationale Bibelforscher-Vereinigung)[9].

Doktryna[edytuj | edytuj kod]

Badacze Pisma Świętego wyszli z założenia, że prawdy religijnej nie należy szukać w tradycjach i dogmatach chrześcijaństwa, ale wyłącznie w Piśmie Świętym. Zgodnie z antytrynitarnym charakterem swej doktryny, odrzucili naukę o boskości Jezusa, który według ich wierzeń jest pierwszym stworzeniem a nie częścią Trójcy, odrzucili katolicką naukę o duszy nieśmiertelnej, piekle ognistym i przyszłym spaleniu Ziemi. Przyjęli naukę o okupie Jezusa Chrystusa, o odrodzeniu na ziemi Raju, wyznawali poglądy millenarystyczne. Spotykali się w „klasach” studium Pisma Świętego, szerzyli swe przekonania przez wykłady biblijne, rozpowszechnianie traktatów religijnych (Kwartalniki Staroteologiczne) oraz książek (sześć tomów Wykładów Pisma Świętego Russella) i pozyskiwanie prenumeratorów „Strażnicy”[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Watchtower: Świadkowie Jehowy — kim są?. Towarzystwo Strażnica, s. 6.
  2. Rocznik Świadków Jehowy. Brooklyn, NY: Towarzystwo Strażnica, 2000, s. 71.
  3. 3,0 3,1 Badacze Pisma Świętego. W: Religia.Encyklopedia PWN. T. 1. s. 456.
  4. Straż, 1/2008, Charles Taze Russell
  5. „Ja jestem z wami”. „Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy”. CXXXIII, s. 6, akapit 12, 15 sierpnia 2012. Watch Tower Bible and Tract Society. 
  6. Świadkowie Jehowy – głosiciele Królestwa Bożego. Nowy Jork: Strażnica – Towarzystwo Biblijne i Traktatowe, 1995, s. 67. ISBN 83-903551-0-8.
  7. „Dzieje Świadków Jehowy w czasach nowożytnych. Stany Zjednoczone Ameryki.”, wyd. Towarzystwo Strażnica, Nadarzyn, str. 42,
  8. Podążanie coraz jaśniejszą ścieżką. „Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy”. CXVII, s. 26-30, akapit 6, 15 lutego 2006. Watch Tower Bible and Tract Society. 
  9. Watchtower. „Co oznacza ten fioletowy trójkąt?”. „Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy”, s. 32, 15 lutego 2006. 

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]