Canal+ Polska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Canal+ Polska
Canal+ Polska
Data startu 2 grudnia 1994 (emisja pierwszych programów z Paryża)[1]

21 marca 1995 (oficjalna inauguracja działalności)[2]

Data zakończenia 15 stycznia 2015 (SD)
Właściciel ITI Neovision SA
Systemy
emisji sygnału
16:9 1080i HDTV jako Canal+ HD
Kraj nadawania  Polska
Język polski
Udziały w rynku 0,19%[3](styczeń 2014)
Siostrzane kanały Canal+ Film
Canal+ Film 2
Canal+ Family
Canal+ Family 2
Canal+ Sport
nSport+
Strona internetowa

Canal+ Polska, Canal Plus Polska – pierwszy polski płatny kanał telewizyjny, będący częścią francuskiej sieci telewizyjnej Canal+. Canal+ rozpoczął oficjalnie nadawanie 21 marca 1995 roku, choć wcześniej 2 grudnia 1994 roku rozpoczęto emisję pierwszych programów z Paryża za pośrednictwem satelity Eutelsat.

Canal+ Polska nadaje premiery filmowe, seriale, filmy dokumentalne, wydarzenia sportowe i filmy krótkometrażowe z całego świata.

Obecnie kanał dostępny jest na cyfrowej platformie satelitarnej nc+ (dawniej CYFRA+) oraz w sieciach kablowych od maja 2004[4]: UPC, Cyfrowa Vectra, Aster i Inea w cyfrowej telewizji kablowej. Odbiorcy kanału mają możliwość wyboru formy polskiej wersji językowej: z lektorem lub z napisami. Canal+ od początku swego istnienia jest koproducentem niektórych polskich produkcji dystrybuowanych przez StudioCanal oraz sponsorem polskiej piłki nożnej.

Dawniej kanał nadawał także analogowy sygnał na satelicie Hot Bird, a także poprzez sieć 19 nadajników analogowych (sieć miała zostać rozszerzona, ale nie otrzymano na to zgody) od 21 marca 1995 do 19 czerwca 2001 (później po zakończeniu nadawania pojawiła się informacja gdzie i u jakich autoryzowanych dystrybutorów można było zamówić Cyfrę+ żeby dalej można było oglądać Canal+)[5]. Obraz poza niektórymi audycjami był kodowany (system kodujący dokonywał wymieszania poszczególnych linii obrazu telewizyjnego, a dźwięk był zniekształcony), a do jego odkodowania wymagany był specjalny dekoder z charakterystyczną kartą w kształcie klucza. W latach 2009–2010 sieci kablowe stopniowo wyłączały kanał z ofert analogowych telewizji kablowej, co oznaczało całkowity koniec analogowej emisji tej stacji.

Na początku swojego istnienia kanał kilkukrotnie otrzymywał kary pieniężne za emisję reklam lub filmów, które nie były zgodne z uchwałami KRRiT[6].

Canal+ podobnie jak telewizja publiczna z wyjątkiem transmisji sportowych nie przerywa swoich programów reklamami, choć stacje komercyjne są zwolnione z obowiązku nieprzerywania programów reklamami. Do końca sierpnia 2009 we wszystkich oprawach graficznych obowiązywał format obrazu 4:3.

Od 15 stycznia 2015 roku Canal+ dostępny będzie tylko w jakości HD[7].

Aktualnie w emisji[edytuj | edytuj kod]

Festiwale filmowe[edytuj | edytuj kod]

Magazyny[edytuj | edytuj kod]

Seriale[edytuj | edytuj kod]

Dawniej[edytuj | edytuj kod]

Seriale i filmy Canal+[edytuj | edytuj kod]

Wybrane seriale zagraniczne[edytuj | edytuj kod]

Seriale animowane[edytuj | edytuj kod]

Programy Nickelodeon[edytuj | edytuj kod]

Programy Warner Bros. i Turner Entertainment[edytuj | edytuj kod]

Programy Nelvana Limited[edytuj | edytuj kod]

Programy animowane dla dorosłych[edytuj | edytuj kod]

Pozostałe programy dla dzieci[edytuj | edytuj kod]

Logo Canal+[edytuj | edytuj kod]

2 grudnia 1994 – 28 lutego 1997 Biały napis CANAL+ i tęczowe koło. Na ekranie litery "C+". Canal plus Polska 1994.png
1 marca 1997 – 11 marca 2004, od 17 listopada 2009 Biały napis CANAL+ na czarnym tle. Na ekranie litery "C+", lecz później w 1999 zmieniono je na biały znak "+" na czarnym tle, a w 2009 zmieniono je na przeźroczysty napis CANAL+ bez tła. Canal+.svg
12 marca 2004 – 16 listopada 2009 Logo CANAL+ wraz z niebieskim, zielonym i żółtym kwadratem. Było wiele wersji tego logotypu. Na ekranie dalej było białe "+" na czarnym tle. [1]

Do 6 lipca 2012 logo nie było emitowane w programie Łapu-Capu[8]. Wszystkie logotypy i oprawy graficzne wzorowane są na francuskim Canal+. Od początku istnienia stacji logo znajduję się na prawym górnym rogu ekranu.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]