Grzegorz z Nareku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Grzegorz z Nareku
Grigor Narekatsi 1.jpg
Data urodzenia ok. 944-950
Data śmierci ok. 1010
Narek
Kościół/
wyznanie
ormiański
Wspomnienie 25 stycznia
Szczególne miejsca kultu Armenia
Galeria ilustracji w Wikimedia Commons Galeria ilustracji w Wikimedia Commons

Grzegorz z Nareku, orm. Գրիգոր Նարեկացի, Grigor Narekatsi[1] (ur. ok. 944, zm. ok. 1010 w Nareku w Armenii) – jeden z największych poetów i uczonych ormiańskich, święty Kościoła ormiańskiego.

Żywot świętego[edytuj | edytuj kod]

Grzegorz urodził się około roku 944, podawana jest także data około 950 roku. Był synem biskupa Anczewacziku Chosroesa (lub Chosrowa, który został biskupem po śmierci żony, gdyż w Apostolskim Kościele Ormiańskim jedynie osoby bezżenne mogą piastować wyższe godności). Za swoje progreckie przekonania został wyklęty.

Grzegorz wraz z bratem Janem został oddany do klasztoru w Nareku (Narekavank) na południe od jeziora Wan (dziś we wschodniej Turcji). Jest twórcą Księgi śpiewów żałobliwych – perły poezji ormiańskiej. Dzieło powstało na początku XI wieku, gdyż autor wspomina o walkach cesarza bizantyjskiego Bazylego II w 999 w Armenii.

Z Grzegorzem, który został świętym ormiańskim, wiąże się pewna opowieść. Pewnego dnia do klasztoru przybyli dygnitarze kościelni, a świętemu przypadło w udziale goszczenie dostojników. Przygotował pieczone ptaki, zapomniawszy iż jest dzień postu. Na oczach oburzonych gości poprosił Boga o pomoc i ptaki odżyły, odlatując przez okno.

Kult[edytuj | edytuj kod]

W Kościele ormiańskim wspomnienie liturgiczne św. Grzegorza obchodzone jest 25 stycznia.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. St. Grigor Narekatsi na armeńskiej stronie

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]