Metro w Dublinie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Inne znaczenia Ten artykuł dotyczy planowanego systemu metra w Dublinie. Zobacz też: kolej podmiejska Dublin Area Rapid Transit.

Dublin Metro (irl. Meitreo Bhaile Átha Cliath) - planowany system metra w Dublinie. Plan zakłada wybudowanie 2 linii metra, które głównie będzie służyć mieszkańcom północnego i zachodniego Dublina.

Pierwsza linia nazwana Metro North (irl. Meitreo Thuaidh) ma prowadzić od St. Stephen's Green do lotniska i dalej przez Swords aż do Belinstown. Linia ta będzie biec pod ziemią głównie w centrum miasta oraz w rejonie portu lotniczego. 16 września 2008 roku agencja zajmująca się budową metra (RPA) wystąpiła o pozwolenie na budowę odcinka Centrum-Północ, które docelowo ma mieć 18 kilometrów długości. Niespodziewanie 13 października 2009 An Bord Pleanála (organ nadzorczy), zażądał dodatkowych informacji przed wydaniem decyzji o pozwoleniu na budowę[1]. W wyniku zaistniałej sytuacji, zaczęto publicznie rozważać możliwość, przynajmniej rocznego opóźnienia (2011), rozpoczęcia prac konstrukcyjnych w stosunku do pierwotnych założeń (2010). Pomimo potwierdzenia chęci budowy metra, wygłoszonego w 2011 roku przez nowego ministra transportu, prace budowlane nie zostały rozpoczęte.

Mapa przebiegu północnego odcinka metra w Dublinie

Lotnisko w Dublinie nie ma żadnego szybkiego połączenia z centrum miasta. Port lotniczy w Dublinie aktualnie obsługuje około 20 milionów pasażerów rocznie, a ocenia się, że w 2015 liczba ta może wzrosnąć do 30 milionów. Linia metra pozwoliłaby pasażerom dostać się do centrum w około 17 minut.

Druga linia zwana Metro West (irl. Meitreo Thiar) ma odchodzić od pierwszej na południe od portu lotniczego w rejonie Ballymun i stamtąd dalej w zachodnie rejony miasta przez Blanchardstown, Dolinę Liffey, aż do połączenia się z Czerwoną Linią Szybkiego Tramwaju nazwanego Luas i ostatecznie zmierzać będzie do Tallaght. Zachodni odcinek dublińskiego metra zostanie wybudowany całkowicie na powierzchni i docelowo będzie miał długość 25,5 kilometra. Rozpoczęcie budowy tego odcinka obecnie zostało odłożone w czasie i brak danych dotyczących terminu rozpoczęcia prac budowlanych.

Szacuje się, że populacja aglomeracji Dublina wynosi obecnie 1.661.185, a prawdopodobnie zwiększy się w 2021 do 2 mln. Metro na północy ma szanse wyeliminować do 41.000 samochodów podążających w tamtym kierunku. Ma ono przewozić 95.000 pasażerów dziennie a około 34 miliony rocznie.

Odnośniki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Letter from An Bord Pleanála 13th October 2009 (ang.). Metro North. [dostęp 2009-10-24].