Metro w Sofii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Metro w Sofii
Metro w Sofii
Mapa metra
Dane ogólne
Lokalizacja Sofia,
Flaga Bułgarii Bułgaria
Rodzaj transportu metro
Data uruchomienia 1998 rok
Infrastruktura
Całkowita
długość linii
31 km
Liczba linii 2
Liczba pojazdów 27
Liczba stacji 27
Inne informacje
Prześwit toru 1435 mm
Operator Столична община
Portal Portal Komunikacja miejska

Metro w Sofii (bułg. Софийско метро) – system podziemnego transportu publicznego w stolicy Bułgarii, Sofii. System składa się z dwóch linii o długości 31 km, na której znajduje się 27 stacji. Podróż całym odcinkiem I linii metra trwa łącznie 27 minut. Perony na stacjach mierzą zazwyczaj 120/105 metrów długości[1], średni odstęp pomiędzy stacjami wynosi 1,1 km a maksymalna prędkość pociągów to 90 km/h.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze plany metra powstały w latach 60. XX wieku, pierwsze odcinki zbudowano na przełomie lat 70. i 80. XX wieku, później budowę metra wstrzymano z powodu problemów finansowych, poważną przeszkodą okazała się konieczność drążenia głębokich tuneli pod historycznym centrum miasta. Prace wznowiono w latach 90. XX wieku. Otwarcie pierwszej linii odbyło się w styczniu 1998, wówczas odcinek ten składał się z 5 stacji. Już w roku 1999 włączono do eksploatacji stację Opyłczenska (Опълченска), rok później stację Serdika (Сердика), a w 2003 odcinek przedłużono do stacji Obelja (Обеля). W dniu 8 maja 2009 roku linię pierwszą uzupełniono, uruchamiając 5 nowych stacji; od stadionu Wasyla Lewskiego (Стадион Васил Левски) do stacji Mładost 1 (Младост 1). Początkowo linia pierwsza funkcjonowała jako dwa niezależne odcinki (Обеля-Сердика oraz Стадион Васил Левски-Младост 1) a dopiero we wrześniu 2009 otwarto brakujący odcinek (Сердика-Стадион Васил Левски) wraz ze stacją Uniwersytet Sofijski im. św. Klimenta Ochridskiego (СУ Св. Климент Охридски). 25 kwietnia 2012 otworzono odcinek od stacji Mładost 1 (Младост 1) do stacji Carigradsko Szose (Цариградско шосе) ze stacją pośrednią Mładost 3 (Младост 3).

Druga linia biegnie od stacji Łozenec (Лозенец) przez stację Serdika (Сердика) na północ do głównego dworca kolejowego, a następnie na zachód poprzez osiedle Nadeżda (Надежда) do osiedla Obelja (Обеля) gdzie spotka się z linią pierwszą. W dalszej przyszłości planowana jest odnoga na północ do osiedla Ilijanci (Илиянци). Linia ta w przyszłości będzie liczyła 16 km długości. Na początku 2009 roku ruszyła budowa 11 km, 11 stacji odcinka drugiej linii pomiędzy osiedlem Obelja (Обеля) i bulwarem Czerni Wrych (булевард Черни Връх)[2]. Uruchomienie odbyło się w sierpniu 2012 roku. Na dzień dzisiejszy rozważa się wydłużenie drugiej linii o dwie stacje na południe do osiedla Hladilnika (кв. Хладилника), odcinek ten miałby być budowany w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.

Przyszłość[edytuj | edytuj kod]

Sieć docelowo ma składać się z trzech linii o łącznej długości 52 km, na których ma znajdować się 47 stacji. Do 2014 roku planowane jest przedłużenie pierwszej linii do lotniska przez osiedla Drużba (жк Дружба) wraz z czterema nowymi stacjami. Koszty budowy kilometra trasy szacuje się na około 27 mln EUR. Również do 2014 roku przewiduje się również odgałęzienie od stacji Mładost 1 (Младост 1) na południe w osiedle Mładost 4 (Младост 4) do Business Park Sofia (Бизнес Парк София) wraz z trzema stacjami, w dalszej przyszłości również czwartą w ramach skomunikowania z kolejką linową Simeonowo (Симеоново).

Trzecia linia ma przebiegać od osiedla Owcza Kupel (Овча купел) przez osiedla Krasno seło (Красно село) i Hipodruma (Хиподрума), następnie przez centrum (przecięcie z linią drugą na stacji Pałac Kultury (НДК) oraz z pierwszą w okolicy Uniwersytetu Sofijskiego), na wschód w ciągu bulwaru Władimira Wazowa do kompleksu osiedli Lewski oraz kilkaset metrów na południe w okolice Botewgradsko Szose (бул. Ботевградско Шосе), gdzie ma być również zlokalizowana zajezdnia dla trzeciej linii. Realizacja przewidziana jest na lata 2014-2020. Przewiduje się dwa odgałęzienia - w części wschodniej na południe do osielda Pawłowo (кв. Павлово) oraz w części zachodniej na południe do Armeec Arena Sofia (Армеец Арена София).

Przypisy

  1. urbanrail.net długość peronów
  2. Current construction phase www.absoluteastronomy.com

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]