Tomasz Knapik

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Tomasz Knapik
Data i miejsce urodzenia 16 września 1943
Warszawa,  Polska
Zawód lektor

Tomasz Knapik (ur. 16 września 1943 w Warszawie[1]) – polski lektor filmowy, radiowy i telewizyjny, z wykształcenia dr inż. elektrotechnik, były wykładowca na Wydziale Transportu Politechniki Warszawskiej[2].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył studia na Politechnice Warszawskiej. Jest doktorem elektrotechniki, wykładał na Wydziale Transportu PW, był promotorem ponad 200 prac inżynierskich i magisterskich[3].

Karierę medialną rozpoczął jeszcze przed maturą w radiowej Rozgłośni Harcerskiej. Następnie pracował w Polskim Radiu i w Telewizji Polskiej. Pracując w TVP czytał filmy zagraniczne na żywo na stanowisku lektorskim[3]. Na początku lat 90. XX wieku, gdy w Polsce panował największy rozkwit kaset wideo, czytał wiele filmów wydawanych przez oficjalnych dystrybutorów, zdarzało mu się również czytać filmy wydawane przez pirackie firmy. Wśród wszystkich filmów, które przeczytał, znalazło się wiele klasyków kina akcji, a także dużo filmów klasy B czy C. Był stałym pracownikiem takich polskich dystrybutorów jak: Imperial, Vision, Best Film, NVC VIM, ITI Home Video, Artvision i wielu innych.

Po zmianie ustrojowej w Polsce, Tomasz Knapik został lektorem Polskiej Kroniki Filmowej do końca jej istnienia.

W 1993 Tomasz Knapik zaczął współpracować ze studiami dźwiękowymi takimi jak Studio Publishing, Studio Eurocom czy Studio En-Be-Ef, które przygotowywały polskie wersje lektorskie w filmach i serialach dla prywatnych stacji telewizyjnych, m.in. dla telewizji Polonia 1.

W 1995 został zatrudniony na stałe w telewizji Polsat, gdzie stał się głównym lektorem stacji, czytał niemalże wszystkie filmy i seriale, a także zwiastuny zapowiadające ich emisje.

W 1996 powrócił do współpracy z Polonią 1 gdzie był lektorem w programach: Pełnym gazem (magazyn motoryzacyjny), Escape (program telewizyjny) – (program o grach komputerowych i Internecie Nie tylko na weekend oraz Fachowiec radzi.

W 2005 był jednym z głównych lektorów w filmach i serialach w telewizji Tele 5. Również w 2005 roku był lektorem w kontrowersyjnych reklamach telefonii komórkowej Heyah, czytał także w wielu reklamach wyborczych różnych partii politycznych, w tym także kontrowersyjnej partii Narodowe Odrodzenie Polski.

W 2006 był współprowadzącym program telewizyjny Re:akcja na antenie TVP1. Jest lektorem w programie Uwaga! Pirat! w TVN Turbo i Stop drogówka w TV4. W latach 2005-2007 był także lektorem w programie Karambol na antenie TVN Turbo, który tworzony był przez Studio Filmowe i Reklamowe, nagrywające także program Uwaga! Pirat!

W 2008 nagrał komunikaty głosowe dla systemu informacji pasażerskiej w pojazdach stołecznego ZTM (zapowiedzi głosowe dotyczące przebiegu trasy) emitowane w autobusach i tramwajach.

Od września 2010 jest narratorem w powieści radiowej Dym nad wysypiskiem, emitowanej na antenie RMF FM

W 2013 wystąpił w dwóch skeczach kabaretowych w programie "Dzięki Bogu już weekend" na antenie TVP2.

Dokonania[edytuj | edytuj kod]

Lista wybranych filmów i seriali czytanych przez Tomasza Knapika.

Filmy[edytuj | edytuj kod]

Seriale[edytuj | edytuj kod]

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Jego syn Maciej jest tłumaczem i dziennikarzem telewizyjnym.

Przypisy

  1. Tomasz Knapik – Filmweb.
  2. Tomasz Knapik w bazie „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI)
  3. 3,0 3,1 Gorliwość w życiu nie popłaca! Rozmowa z Tomaszem Knapikiem. „Gazeta Olsztyńska”, 2015-05-09/10. 

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]