68. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

68. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie odbył się w dniach 15-25 lutego 2018 roku. Imprezę otworzył pokaz amerykańskiej animacji Wyspa psów w reżyserii Wesa Andersona[1]. W konkursie głównym zaprezentowano 19 filmów pochodzących z 13 różnych krajów.

Jury pod przewodnictwem niemieckiego reżysera Toma Tykwera przyznało nagrodę główną festiwalu, Złotego Niedźwiedzia, rumuńskiemu filmowi Touch Me Not w reżyserii Adiny Pintilie. Drugą nagrodę w konkursie głównym, Srebrnego Niedźwiedzia − Grand Prix Jury, przyznano polskiemu obrazowi Twarz w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej[2].

Honorowego Złotego Niedźwiedzia za całokształt twórczości odebrał amerykański aktor Willem Dafoe[3].

Jury Konkursu Głównego[edytuj | edytuj kod]

Przewodniczący jury Tom Tykwer.

Filmy na otwarcie i zamknięcie festiwalu[edytuj | edytuj kod]

Tytuł Reżyseria Kraj
Otwierający Wyspa psów Wes Anderson  Stany Zjednoczone
Zamykający Touch Me Not Adina Pintilie  Rumunia

Filmy konkursowe[edytuj | edytuj kod]

Następujące filmy zostały wyselekcjonowane do udziału w konkursie głównym o Złotego Niedźwiedzia i Srebrne Niedźwiedzie[5]:

Tytuł polski Tytuł oryginalny Reżyseria Kraj produkcji
3 dni w Quiberon
3 Tage in Quiberon Emily Atef  Niemcy
Sezon diabła
Ang panahon ng halimaw Lav Diaz  Filipiny
Damulka
Damsel David Zellner i Nathan Zellner  Stany Zjednoczone
Bez obaw, daleko nie zajdzie
Don't Worry, He Won't Get Far on Foot Gus Van Sant  Stany Zjednoczone
Dowłatow
Довлатов
Dovlatov
Aleksiej German mł.  Rosja
Eva
Eva Benoît Jacquot  Francja
Moja córka
Figlia mia Laura Bispuri  Włochy
Dziedziczki
Las herederas Marcelo Martinessi  Paragwaj
Walc w alejkach
In den Gängen Thomas Stuber  Niemcy
Wyspa psów
Isle of Dogs Wes Anderson  Stany Zjednoczone
Świnia
خوک
Khook
Mani Haghighi  Iran
Mój brat ma na imię Robert i jest idiotą
Mein Bruder heißt Robert und ist ein Idiot Philip Gröning  Niemcy
Muzeum
Museo Alonso Ruizpalacios  Meksyk
Touch Me Not
Nu mă atinge-mă Adina Pintilie  Rumunia
Modlitwa
La prière Cédric Kahn  Francja
Nieruchomość
Toppen av ingenting Måns Månsson i Axel Petersén  Szwecja
Tranzyt
Transit Christian Petzold  Niemcy
Twarz
Twarz Małgorzata Szumowska  Polska
Utoya, 22 lipca
Utøya 22. juli Erik Poppe  Norwegia

Filmy pozakonkursowe[edytuj | edytuj kod]

Następujące filmy zostały wyświetlone na festiwalu w ramach pokazów pozakonkursowych:

Tytuł polski Tytuł oryginalny Reżyseria Kraj produkcji
Ága
Ága Milko Lazarov  Bułgaria
Black 47
Black 47 Lance Daly  Irlandia
Eldorado
Eldorado Markus Imhoof  Szwajcaria
Entebbe
Entebbe José Padilha  Wielka Brytania
Niepoczytalna
Unsane Steven Soderbergh  Stany Zjednoczone

Laureaci nagród[edytuj | edytuj kod]

Złoty Niedźwiedź
Srebrny Niedźwiedź − Nagroda Grand Prix Jury
Srebrny Niedźwiedź dla najlepszego reżysera
Srebrny Niedźwiedź dla najlepszej aktorki
Srebrny Niedźwiedź dla najlepszego aktora
Srebrny Niedźwiedź za najlepszy scenariusz
Srebrny Niedźwiedź za wybitne osiągnięcie artystyczne
Nagroda im. Alfreda Bauera za innowacyjność
Nagroda za najlepszy debiut reżyserski
Nagroda FIPRESCI
Nagroda Jury Ekumenicznego
Złoty Niedźwiedź dla najlepszego filmu krótkometrażowego
Honorowy Złoty Niedźwiedź za całokształt twórczości

Galeria laureatów[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]