Przejdź do zawartości

Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez 81.99.22.53 (dyskusja) o 18:18, 18 lis 2020. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Collegium Medicum
im. Ludwika Rydygiera
w Bydgoszczy
Uniwersytetu Mikołaja Kopernika
w Toruniu
Nicolaus Copernicus University
Ludwik Rydygier Collegium Medicum in Bydgoszcz
Ilustracja
Budynek administracyjny przy ul. Jagiellońskiej 15
Data założenia

21 lipca 1984[1]

Typ

medyczna

Patron

Ludwik Rydygier

Państwo

 Polska

Adres

ul. Jagiellońska 13–15
85-067 Bydgoszcz

Liczba pracowników
• naukowych

1311[2]
ok. 650

Liczba studentów

5 276[3]

Rektor

prof. dr hab. Kornelia Kędziora-Kornatowska (prorektor UMK ds. CM)

Położenie na mapie Bydgoszczy
Mapa konturowa Bydgoszczy, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy”
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa konturowa województwa kujawsko-pomorskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy”
Ziemia53°07′26″N 18°00′28″E/53,123889 18,007778
Strona internetowa
Ludwik Rydygier – patron Akademii Medycznej w Bydgoszczy, od 2004 Collegium Medicum UMK; urodzony w Dusocinie k. Grudziądza; lekarz, światowej sławy chirurg i profesor medycyny, rektor Uniwersytetu Lwowskiego.
Budynek ul. Świętojańska 20 należący do uczelni od 2004
Wzniesiona w latach 2005–2006 siedziba Wydziału Farmaceutycznego.
Budynek dawnej Dyrekcji Kolei Wschodniej przy ul. Dworcowej 63 przekazany uczelni przez miasto Bydgoszcz w 2013 roku
Szpital Uniwersytecki nr 1 im. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy.
Szpital Uniwersytecki nr 2 im. Jana Biziela w Bydgoszczy.
Nowa część Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 wzniesiona w 2002 r.
Budynek uczelniany przy ul. Karłowicza 24.

Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (do 24 listopada 2004 roku Akademia Medyczna w Bydgoszczy) – część bydgoska Uniwersytetu Mikołaja Kopernika ukierunkowana na kształcenie studentów w naukach medycznych, zlokalizowana w Bydgoszczy. Według rankingu Wprost z 2012 roku zajmuje 9. miejsce wśród uczelni medycznych w Polsce[4].

Według Webometrycznego Rankingu Uniwersytetów Świata ze stycznia 2015 roku, pokazującego zaangażowanie instytucji akademickich w istnieniu w sieci Web, uczelnia zajmuje 3. miejsce w Polsce wśród uniwersytetów medycznych, a na świecie 3673. pośród wszystkich typów uczelni[5].

Charakterystyka

Collegium Medicum UMK to wyodrębniona część Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, zlokalizowana w Bydgoszczy, posiadająca trzy wydziały, kształcąca na jedenastu kierunkach i kilku specjalnościach ramach tych kierunków. Bazą uczelni oprócz licznych budynków dydaktycznych i administracyjnych są dwa Szpitale Uniwersyteckie w Bydgoszczy: nr 1 im. dr. Antoniego Jurasza oraz nr 2 im. dr. Jana Biziela. Ponadto jednostki organizacyjne uczelni działają też w innych placówkach w Bydgoszczy: Centrum Onkologii im. prof. F. Łukaszczyka, Hospicjum im. ks. Jerzego Popiełuszki, Kujawsko-Pomorskim Centrum Pulmonologii, Wojewódzkim Szpitalu Obserwacyjno-Zakaźnym oraz w placówkach w Toruniu: Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. L. Rydygiera i Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym. Dodatkowo uczelnia prowadzi działalność dydaktyczną w 10 Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką w Bydgoszczy. Uczelnia posiada dwa domy akademickie: w centrum miasta przy ul. Jagiellońskiej 13 oraz w dzielnicy Fordon przy ul. Bartłomieja z Bydgoszczy.

Proces dydaktyczny realizowany jest na studiach licencjackich (I stopnia), magisterskich (II stopnia) oraz doktoranckich (III stopnia – Wydział Lekarski, Wydział Nauk o Zdrowiu). Prowadzi się również studia podyplomowe. W 2010 roku na Collegium Medicum UMK studiowało 5,26 tys. studentów, z tego na studiach stacjonarnych 3,78 tys. W 2004 na uczelni pracowało 495 nauczycieli akademickich, w tym 85 profesorów, 148 adiunktów i 181 asystentów[6]. Pracownicy zatrudnieni w Collegium Medicum w Bydgoszczy stanowią liczbowo 30%[2] potencjału całego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, zaś studenci – 17%[2]. Obok działalności dydaktyczno-wychowawczej i naukowo-badawczej, uczelnia prowadzi wysoko specjalistyczną działalność leczniczą dla całego regionu kujawsko-pomorskiego.

W 2010 wydziały uczelni posiadały pięć uprawnień nadawania stopnia naukowego doktora (medycyna, biologia medyczna, pielęgniarstwo, zdrowie publiczne, fizjoterapia) oraz dwa uprawnienia do nadawania stopnia doktora habilitowanego (medycyna, biologia medyczna)[6].

Collegium Medicum bierze udział w wielu międzynarodowych programach naukowych i dydaktycznych; jest także organizatorem krajowych i międzynarodowych konferencji naukowych. Pracownicy Collegium Medicum utrzymują kontakty naukowe z ośrodkami w Niemczech (Wuppertal, Berlin, Kilonia), Szwajcarii (Aarau), Holandii (Amsterdam), Francji (Paryż), Szwecji (Lund), Norwegii (Sandvik), Belgii (Antwerpia, Liège) i USA (Houston).

Collegium Medicum prowadzi również inicjatywy ukierunkowane na lokalną społeczność, czego przykładem jest m.in. Festiwal Nauki „Medicalia” organizowany corocznie w listopadzie w Bydgoszczy.

W 1991 uczelnia została wpisana do rejestru członków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO)[7].

Historia

Zakład Doskonalenia Lekarzy

Rodowód Akademii Medycznej w Bydgoszczy – obecnego Collegium Medicum UMK sięga roku 1951, kiedy powołano w Bydgoszczy pierwszy w Polsce Zakład Doskonalenia Lekarzy dla potrzeb całego kraju, mieszczący się w Szpitalu im. dr Antoniego Jurasza[8]. Gdy w 1953 r. utworzono w Warszawie Instytut Doskonalenia i Specjalizacji Kadr Lekarskich – w Bydgoszczy powołano dziewięć jego zakładów klinicznych i diagnostycznych, zlokalizowanych w bydgoskich szpitalach wojewódzkich. W latach 1953–1957 bydgoskim oddziałem Instytutu kierował prof. Jan Szymański, a od 1957 prof. Jan Małecki[8].

W 1959 Instytut przekształcono w Studium Doskonalenia Lekarzy i włączono do Akademii Medycznej w Warszawie. W Bydgoszczy powołano wówczas II Klinikę Otolaryngologii, a prowadzenie kształcenia podyplomowego lekarzy w pozostałych dyscyplinach medycznych powierzono ordynatorom oddziałów szpitali. W roku 1960 na sesji Wojewódzkiej Rady Narodowej w Bydgoszczy z udziałem przedstawicieli UMK i ministra szkolnictwa wyższego podjęto uchwałę, aby w oparciu o istniejący Oddział Studium Doskonalenia Lekarzy utworzyć w Bydgoszczy Akademię Medyczną. W 1962 uchwałą WRN dla przyszłej uczelni przeznaczono budynki przy ul. Chodkiewicza (obecną siedzibę UKW) oraz niektóre budynki będące wówczas w gestii Wyższej Szkoły Inżynierskiej i Instytutów Rolniczych. W latach 60. nie doszło jednak do powstania uczelni, wobec przeszkody, jaką była zbyt mała liczba samodzielnych pracowników naukowych. Stało się to bodźcem dla środowiska i do 1970 pięciu bydgoskich lekarzy i jeden farmaceuta uzyskało stopnie doktora habilitowanego, a przeszło dwudziestu doktora medycyny. W ten sposób powstała kadra, mogąca stać się zalążkiem uczelni medycznej[8].

Zespół Nauczania Klinicznego

W 1971 utworzono w Bydgoszczy Zespół Nauczania Klinicznego Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Gdańsku, szkoląc rotacyjnie studentów V roku. Równocześnie w 1972 zorganizowano Studium Farmaceutyczne Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie, które prowadziło szkolenie farmaceutów z całego kraju. Jego pierwszym kierownikiem został doc. Jan Kubalski. W roku 1974 wprowadzono studia stacjonarne dla V roku oraz wybudowano Dom Nauki, w którym zlokalizowano dom studencki oraz mieszkania dla nauczycieli akademickich[8].

1 września 1975 roku powołano Filię Akademii Medycznej w Gdańsku z siedzibą w Bydgoszczy z zamiejscowym Oddziałem Wydziału Lekarskiego, rozszerzając proces dydaktyczny również na IV rok. Kierownikiem Filii i Oddziału został doc. dr hab. Jan Domaniewski. Utworzono 19 klinik i zakładów. W 1977 oddano do użytku budynek dla Zakładu Patomorfologii i Medycyny Sądowej. W roku 1979 w Bydgoszczy powołano Zamiejscowy II Wydział Lekarski Akademii Medycznej w Gdańsku, którego dziekanem został prof. dr hab. Jan Domaniewski. W Ministerstwie Zdrowia zapadła decyzja o wprowadzeniu pod patronatem i przy pomocy finansowej Światowej Organizacji Zdrowia eksperymentalnego, zintegrowanego od pierwszego roku studiów, nauczania medycyny w Bydgoszczy na wzór holenderski. Władze wojewódzkie w 1980 podjęły decyzję o przekazaniu uczelni budynku, w którym miało zostać zlokalizowanych sześć zakładów teoretycznych. Rekrutacja docentów na kierowników tych zakładów w 1981 nie doszła jednak do skutku z uwagi na wydarzenia społeczno-polityczne. W latach 1982–1983 przystąpiono do energicznych działań na rzecz powołania samodzielnej uczelni[8].

Akademia Medyczna w Bydgoszczy

W 1984 na bazie Zamiejscowego Wydziału Lekarskiego gdańskiej AM utworzono w Bydgoszczy Akademię Medyczną (Dz. U. 36, poz. 191 z dnia 23 lipca 1984 r.). Pierwszym rektorem został prof. dr hab. Jan Domaniewski, a prorektorami mianowanymi zostali: prof. dr hab. Bogdan Romański, doc. dr hab. Zygmunt Mackiewicz i doc dr hab. Stanisław Betlejewski. Dziekanem Wydziału Lekarskiego została prof. dr hab. Anna Balcar-Boroń. Uroczysta inauguracja roku akademickiego 1984/1985 była jednocześnie pierwszą w kraju centralną inauguracją wszystkich akademii medycznych[8].

Również w roku 1984 decyzją ministra zdrowia powołano Wydział Farmacji, ponieważ Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego w Warszawie, pomimo prowadzenia długich negocjacji, ostatecznie odmówiło przyłączenia do Akademii swego Studium Farmacji zlokalizowanego w Bydgoszczy. Na Wydziale Lekarskim było wówczas 15 klinik i 13 zakładów. Kadrę Akademii stanowiło 189 nauczycieli akademickich, w tym 6 profesorów i 12 docentów. W 1985 Akademia Medyczna przejęła Szpital Wojewódzki w Bydgoszczy (dziś im. dr. Biziela) przekształcając go w szpital kliniczny. W tym roku zakończono budowę zakładów teoretycznych prowadzących dydaktykę na pierwszych dwóch latach studiów oraz kontynuowano rozbudowę szpitala klinicznego im. dr A. Jurasza. Pozyskano również dom akademicki dla studentów i mieszkania dla kadry[8].

W 1986 uczelnia uzyskała uprawnienia do nadawania stopnia doktora nauk medycznych w zakresie medycyny, a w 1987 w zakresie biologii medycznej oraz doktora habilitowanego nauk medycznych w zakresie medycyny i biologii medycznej. Miało to istotne znaczenie dla dalszego rozwoju kadr naukowych uczelni. W 1987 roku rozpoczął działalność Wydział Farmaceutyczny z kierunkiem analityka medyczna a rok później, zorganizowano przy uczelni Oddział Terenowy Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego[8].

31 stycznia 1989 roku Sejm nadał Akademii Medycznej w Bydgoszczy imię Ludwika Rydygiera. Uczelnia otrzymała również Szpital Kliniczny im. dr Antoniego Jurasza, gdzie uruchomiono kolejne kliniki i zakłady; powołano również Katedrę i Klinikę Chirurgii w Toruniu. W 1990 AM pozyskała budynek przy ul. Jagiellońskiej (po byłym Komitecie Wojewódzkim PZPR), w którym zlokalizowano rektorat, dziekanaty Wydziałów: Lekarskiego i Farmaceutycznego, administrację uczelni oraz sale wykładowe, stołówkę i dodatkowy dom studencki. W 1992 zorganizowano w Szpitalu Uzdrowiskowym w Ciechocinku Katedrę i Klinikę Balneologii i Chorób Przemiany Materii oraz Zakład Balneotechniki[8].

W 1994 Akademia Medyczna w Bydgoszczy posiadała 445 nauczycieli akademickich, w tym: 48 profesorów, docentów i doktorów habilitowanych. Kształcono studentów na dwóch wydziałach z dwoma kierunkami. W 1996 r. przeniesiono Katedrę i Klinikę Psychiatrii do samodzielnego obiektu przy ul. Kurpińskiego oraz utworzono Międzyuczelniane Centrum Fizyki Medycznej. W 1998 rozpoczęto rekrutację na nowo powołanym Wydziale Pielęgniarskim. Oddano do użytku Zespół Poradni Przyklinicznych, nowy budynek Kliniki Rehabilitacji oraz nowoczesny obiekt dydaktyczno-diagnostyczny na terenie Szpitala Klinicznego. W 1999 roku na Wydziale Lekarskim uruchomiono studia doktoranckie, a we Włocławku utworzono zamiejscowy ośrodek dydaktyczny Wydziału Pielęgniarskiego. W 2000 Wydział Pielęgniarski przekształcono w Wydział Pielęgniarstwa i Nauk o Zdrowiu, wprowadzając nowy kierunek zdrowie publiczne z trzema specjalnościami: medycyna ratunkowa (pierwszy w kraju), dietetyka oraz organizacja i zarządzanie w ochronie zdrowia. Utworzono Międzyuczelniane Podyplomowe Studium Organizacji i Zarządzania w Ochronie Zdrowia wspólnie z Wyższą Szkołą Zarządzania i Finansów w Bydgoszczy[8].

Z kolei w 2001 na Wydziale Lekarskim wprowadzono biotechnologię (druga uczelnia w kraju), a biomedycynę informatyczną jako specjalność na kierunku analityka medyczna na Wydziale Farmaceutycznym. Baza dydaktyczna została powiększona o dwa kolejne, nowocześnie zaadaptowane budynki. Utworzono także wiele nowych klinik w Bydgoszczy i kolejną w Toruniu. W ocenie Ministerstwa Zdrowia AM w Bydgoszczy uzyskała w 2001 najwyższą ocenę dynamiki rozwoju ze wszystkich akademii medycznych w kraju. W 2002 na Wydziale Farmaceutycznym uruchomiono kierunek farmacja, zaś baza Szpitala Klinicznego znacząco się poszerzyła przez oddanie do użytku 10-piętrowego budynku łóżkowego. W roku 2004 zakończono adaptację kolejnego budynku przekazanego przez władze miasta dla jednostek naukowo-dydaktycznych[8].

Głównymi kierunkami badań naukowych prowadzonych na uczelni były: choroby nowotworowe, urazy i ich następstwa dla ustroju, choroby układu krążenia, choroby alergiczne, uzależnienia alkoholowe, nikotynowe i lekowe, ochrona zdrowia matki, dziecka i rodziny, biologia molekularna i genetyka. Oprócz tego prowadzonych było wiele unikatowych prac badawczych z zakresu medycyny i biologii medycznej[7].

W 2004 AM w Bydgoszczy posiadała 115 naukowo-dydaktycznych jednostek organizacyjnych, z tego 44 na Wydziale Lekarskim, 23 na Wydziale Farmaceutycznym, 42 na Wydziale Nauk o Zdrowiu oraz 6 międzywydziałowych i ogólnouczelnianych. Zatrudniano 551 nauczycieli akademickich, w tym 113 samodzielnych pracowników naukowo-dydaktycznych: 26 profesorów zwyczajnych, 65 profesorów nadzwyczajnych oraz 21 doktorów habilitowanych na stanowisku adiunkta. Stopień naukowy doktora posiadało 244 nauczycieli akademickich. Od 1998 siedmiu osobom nadano tytuł doktora honoris causa. Na uczelni w 2004 studiowało 3,72 tys. studentów, więcej niż na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi i Akademiach Medycznych w: Szczecinie, Białymstoku i Gdańsku[8].

Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy

14 października 2003 roku Senat Akademii Medycznej w Bydgoszczy przyjął uchwałę o połączeniu uczelni z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu, zaś senat UMK na posiedzeniu 28 października 2003 roku potwierdził wolę połączenia. Jednym z warunków fuzji uczelni było zachowanie odrębności AM jako Collegium Medicum z własnym patronem i siedzibą w Bydgoszczy. Z dniem 24 listopada 2004 po przyjęciu ustawy przez Sejm (8 października 2004), Senat i podpisie Prezydenta RP (Dz. U. nr 241 poz. 2414), Akademia Medyczna im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy została włączona do Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu jako Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy. Dotychczasowy rektor uczelni stał się prorektorem UMK ds. Collegium Medicum, a prorektorzy – pełnomocnikami rektora UMK. Trzy wydziały należące do bydgoskiego Collegium Medicum stanowią integralną część UMK, lecz jednocześnie zapewniono im autonomię, która wyraża się m.in. w: możliwości samodzielnego prowadzenia polityki kadrowej przez prorektor ds. CM w ramach wyodrębnionego budżetu.

W 2006 oddano do użytku nową siedzibę dla Wydziału Farmacji przy ul. Jurasza, zaś od 2009 rozpoczęto rozbudowę Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr Jurasza. Zaadaptowano również obiekty przekazane przez miasto Bydgoszcz: m.in. budynki przy ul. Świętojańskiej i Sandomierskiej. W latach 2007–2011 wprowadzono trzy nowe kierunki studiów: dietetykę, położnictwo i ratownictwo medyczne. Na uczelni w 2005 roku studiowało 4,46 tys. studentów. Oprócz studentów z Polski kształcą się tu również studenci z licznych krajów Europy, Afryki i Azji, korzystając z zajęć w języku angielskim.

Osiągnięciem uczelni było uruchomienie pierwszego w północnej Polsce ośrodka przeszczepu szpiku kostnego w Katedrze i Klinice Pediatrii, Hematologii i Onkologii. Collegium Medicum uczestniczy także w pracach mających na celu utworzenie Regionalnego Centrum Telemedycyny mieszczącego się w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 w Bydgoszczy.

W 2019 ogłoszono konkurs architektoniczny na realizację koncepcji architektoniczno-urbanistycznej rozbudowy bazy naukowo-dydaktycznej na terenach uniwersyteckich znajdujących się między ulicami Jurasza, al. Kard. Wyszyńskiego, Curie-Skłodowskiej i Powstańców Wielkopolskich[9].

Struktura

Strukturę organizacyjną Collegium Medicum wyznaczają katedry i kliniki, katedry i zakłady oraz zakłady teoretyczne[7].

Wydział Lekarski

Wydział Lekarski został założony w 1984 roku. Znajduje się przy ul. Jagiellońskiej 13. Do jego jednostek należą[10]: Szablon:Kolumna-podział

Wydział Farmaceutyczny

Wydział Farmaceutyczny został założony w 1989 roku. Znajduje się przy ul. Jagiellońskiej 15. Do jego jednostek należą[11]: Szablon:Kolumna-podział

Wydział Nauk o Zdrowiu

Wydział Nauk o Zdrowiu został założony w 1997 roku. Znajduje się przy ul. Jagiellońskiej 15. Do jego jednostek należą[12]: Szablon:Kolumna-podział

Jednostki Międzywydziałowe
  • Zakład Dydaktyki
  • Studium Medycyny Społecznej
  • Studium Wychowania Fizycznego i Sportu
  • Samodzielne Stanowisko ds. Doświadczeń na Zwierzętach
  • Samodzielne Stanowisko ds. Przysposobienia Obronnego Studentów
  • Centrum Kształcenia w Języku Angielskim Collegium Medicum UMK
Jednostki Ogólnouczelniane
  • Archiwum Zakładowe Collegium Medicum
  • Biblioteka Medyczna

Kierunki studiów

Wydział Lekarski
Wydział Farmaceutyczny
Wydział Nauk o Zdrowiu

Budynki uczelniane

Niektóre budynki w gestii uczelni:

Zdjęcie Obiekt Rok wzniesienia budynku Dzielnica Bydgoszczy Uwagi
ul. Jagiellońska 15 1852 Śródmieście Budynek dydaktyczno-administracyjny, w gestii uczelni od 1990 r.; mieści m.in. władze uczelni (prorektor), Wydział Nauk o Zdrowiu
ul. Jagiellońska 13 ok. 1985 Śródmieście Budynek administracyjny, mieści m.in. dziekanat Wydziału Lekarskiego, Katedrę Biofizyki oraz Dom Studenta nr 2
ul. 3 Maja 3 Śródmieście Klub Inicjatyw Studenckich
ul. Kurpińskiego 5 Skrzetusko Budynek Katedry i Zakładu Chemii Fizycznej oraz Dermatologii
ul. Kurpińskiego 19 Skrzetusko Centrum Symulacji Medycznych CM
ul. Karłowicza 24 ok. 1985 Skrzetusko Budynek Zakładów Nauk Teoretycznych; mieści m.in. Katedrę Fizjologii, Neuroimmunologii, Biologii Medycznej, Biochemii Klinicznej, Katedry i Zakłady: Biochemii, Histologii i Embriologii
ul. Dębowa 3 Budynek dydaktyczny
Ul. Świętojańska 20 1888 Śródmieście Mieści m.in. Studium Wychowania Fizycznego i Sportu, Studium Medycyny Społecznej, Katedry i Zakłady: Podstaw Kultury Fizycznej, Terapii Manualnej i inne
ul. Techników 3 Kapuściska Budynek dydaktyczny
ul. Sandomierska 16 Kapuściska Budynek dydaktyczny
ul. Łukasiewicza 1 1955 Kapuściska Budynek dydaktyczny
ul. Bartłomieja z Bydgoszczy 6 1985 Fordon Dom Studenta nr 1
ul. Curie-Skłodowiskiej 9 2006 Skrzetusko Budynek Wydziału Farmaceutycznego
Szpitale i centra medyczne
Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dr Antoniego Jurasza – ul. Curie Skłodowskiej 9 1938 Skrzetusko Mieści liczne zakłady i katedry oraz oddzielne budynki: Katedry Medycyny Sądowej, audytoryjny i biblioteki medycznej, liczne obiekty dydaktyczne
Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dr Antoniego Jurasza – ul. Curie Skłodowskiej 9 (budynek 10-kondygnacyjny) 2002 Skrzetusko Mieści Katedry i Kliniki Chorób Dziecięcych
Szpital Uniwersytecki nr 2 im. dr Jana Biziela – ul. Ujejskiego 75 1980 Wzgórze Wolności Mieści liczne Katedry i Zakłady
Centrum Onkologii im. Prof. Franciszka Łukaszczyka – ul. Romanowskiej 2 1994 Fordon Mieści Katedry i Zakłady
Kujawsko-Pomorskie Centrum Pulmonologii – ul. Seminaryjna 1 1885 Wilczak Mieści Katedry i Zakłady
Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza – ul. św. Floriana 12 1910 Śródmieście Mieści Katedry i Zakłady
10 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką – ul. Powstańców Warszawy 5 1985 Osiedle Leśne Mieści Katedry i Zakłady

Władze

  • Prorektor ds. Collegium Medicum – prof. dr hab. Kornelia Kędziora-Kornatowska
  • Pełnomocnik Rektora ds. kształcenia i spraw studenckich w Collegium Medicum – prof. dr hab. Adam Buciński
  • Pełnomocnik Rektora ds. Kształcenia Podyplomowego – prof. dr hab. Zbigniew Wolski
  • Pełnomocnik Rektora ds. Studiów Anglojęzycznych na Kierunku Lekarskim – prof. dr hab. Arkadiusz Jawień

Rektorzy AM

Doktorzy honoris causa Akademii Medycznej

Organizacje studenckie

Zobacz też

Przypisy

  1. Ustawa z dnia 21 lipca 1984 r. o utworzeniu Akademii Medycznej w Bydgoszczy (Dz.U. z 1984 r. nr 36, poz. 191).
  2. a b c Informacje ogólne
  3. „Szkoły wyższe i ich finanse w 2011 r.”, s. 209, 2012. Główny Urząd Statystyczny. ISSN 1506-2163. (pol.). 
  4. Ranking Szkół Wyższych
  5. Ogólnoświatowy ranking uczelni CSIC.
  6. a b http://www.stat.gov.pl/bdl/app/dane_podgrup.display?p_id=418738&p_token=0.8764036718931587 dane dla 2010 r. z Banku Danych Lokalnych GUS
  7. a b c Krystyna Kwaśniewska, Naukowcy Bydgoszczy – słownik biograficzny 1997, Mieczysław Rak, Wyd. 2, Bydgoszcz: Instytut Wydawniczy „Świadectwo”, 1997, s. 357-381, ISBN 83-85860-48-7, OCLC 802102178.
  8. a b c d e f g h i j k l Historia szkolnictwa wyższego w Bydgoszczy. Praca zbiorowa pod red. Zygmunta Mackiewicza. Bydgoskie Towarzystwo Naukowe. Bydgoszcz 2004. ISBN 83-917322-7-4
  9. Tak mogą się zmienić okolice szpitala Jurasza. Collegium Medicum rozstrzyga konkurs
  10. Jednostki wydziałowe WL. Collegium Medicum UMK. [dostęp 2015-01-26]. (pol.).
  11. Jednostki wydziałowe WF. Collegium Medicum UMK. [dostęp 2015-01-26]. (pol.).
  12. Jednostki wydziałowe WNOZ. Collegium Medicum UMK. [dostęp 2015-01-26]. (pol.).

Bibliografia

  • Bednarski Henryk. Bydgoskie Towarzystwo Naukowe (1959-1979). Studium historyczno-socjologiczne. Prace Wydziału Nauk Humanistycznych. Seria F, nr 12. Bydgoszcz 1979. ISBN 83-917322-7-4
  • Bednarski Henryk: Szkolnictwo wyższe i środowisko naukowe. [w.] Bydgoszcz wczoraj i dziś 1945-1980. Praca zbiorowa pod red. Stanisława Michalskiego. Bydgoskie Towarzystwo Naukowe. Państwowe Wydawnictwo Naukowe Warszawa-Poznań 1988, str. 215-224
  • Dziedziczko Andrzej: Piąty rok działalności Filii Akademii Medycznej w Gdańsku. [w.] Kalendarz Bydgoski 1980
  • Historia szkolnictwa wyższego w Bydgoszczy. Praca zbiorowa pod red. Zygmunta Mackiewicza. Bydgoskie Towarzystwo Naukowe. Bydgoszcz 2004. ISBN 83-917322-7-4
  • Korpalska Walentyna: Akademia Medyczna im. Ludwika Rydygiera. [w.] Kalendarz Bydgoski 2000
  • Krystyna Kwaśniewska, Naukowcy Bydgoszczy – słownik biograficzny 1997, Mieczysław Rak, Wyd. 2, Bydgoszcz: Instytut Wydawniczy „Świadectwo”, 1997, s. 357-381, ISBN 83-85860-48-7, OCLC 802102178.
  • Romeyko-Baciarelli Krystyna: Miasto studentów. [w.] Kalendarz Bydgoski 2004

Linki zewnętrzne