Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Collegium Medicum
im. Ludwika Rydygiera
w Bydgoszczy
Uniwersytetu Mikołaja Kopernika
w Toruniu
Nicolaus Copernicus University
Ludwik Rydygier Collegium Medicum in Bydgoszcz
Ilustracja
Budynek administracyjny przy ul. Jagiellońskiej 15
Data założenia

21 lipca 1984[1]

Typ

medyczna

Patron

Ludwik Rydygier

Państwo

 Polska

Adres

ul. Jagiellońska 13–15
85-067 Bydgoszcz

Liczba pracowników
• naukowych

1311[2]
ok. 650

Liczba studentów

5276[3]

Prorektor UMK ds. Collegium Medicum

prof. dr hab. Kornelia Kędziora-Kornatowska

Położenie na mapie Bydgoszczy
Mapa konturowa Bydgoszczy, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy”
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa konturowa województwa kujawsko-pomorskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy”
Ziemia53°07′26″N 18°00′28″E/53,123889 18,007778
Strona internetowa
Ludwik Rydygier – patron Akademii Medycznej w Bydgoszczy, od 2004 Collegium Medicum UMK; urodzony w Dusocinie k. Grudziądza; lekarz, światowej sławy chirurg i profesor medycyny, rektor Uniwersytetu Lwowskiego.
Budynek ul. Świętojańska 20 należący do uczelni od 2004
Wzniesiona w latach 2005–2006 siedziba Wydziału Farmaceutycznego.
Nowa część Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 wzniesiona w 2002 r.
Budynek uczelniany przy ul. Karłowicza 24.
Biblioteka Medyczna przy ul. M. Skłodowskiej-Curie 9.

Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (do 24 listopada 2004 roku Akademia Medyczna w Bydgoszczy) – część Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu ukierunkowana na kształcenie studentów w naukach medycznych, zlokalizowana w Bydgoszczy. Według rankingu Wprost z 2012 roku zajmuje 9. miejsce wśród uczelni medycznych w Polsce[4].

Według Webometrycznego Rankingu Uniwersytetów Świata ze stycznia 2015 roku, pokazującego zaangażowanie instytucji akademickich w istnieniu w sieci Web, uczelnia zajmuje 3. miejsce w Polsce wśród uczelni medycznych, a na świecie 3673. pośród wszystkich typów uczelni[5].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Collegium Medicum UMK to wyodrębniona część Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, zlokalizowana w Bydgoszczy, posiadająca trzy wydziały, kształcąca na jedenastu kierunkach i kilku specjalnościach ramach tych kierunków. Bazą uczelni oprócz licznych budynków dydaktycznych i administracyjnych są dwa Szpitale Uniwersyteckie w Bydgoszczy: nr 1 im. dr. Antoniego Jurasza oraz nr 2 im. dr. Jana Biziela. Ponadto jednostki organizacyjne uczelni działają też w innych placówkach w Bydgoszczy: Centrum Onkologii im. prof. F. Łukaszczyka, Hospicjum im. ks. Jerzego Popiełuszki, Kujawsko-Pomorskim Centrum Pulmonologii, Wojewódzkim Szpitalu Obserwacyjno-Zakaźnym oraz w placówkach w Toruniu: Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. L. Rydygiera i Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym. Dodatkowo uczelnia prowadzi działalność dydaktyczną w 10 Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką w Bydgoszczy. Uczelnia posiada dwa domy akademickie: w centrum miasta przy ul. Jagiellońskiej 13 oraz w dzielnicy Fordon przy ul. Bartłomieja z Bydgoszczy.

Proces dydaktyczny realizowany jest na studiach licencjackich (I stopnia), magisterskich (II stopnia) oraz doktoranckich (III stopnia – Wydział Lekarski, Wydział Nauk o Zdrowiu). Prowadzi się również studia podyplomowe. W 2010 roku na Collegium Medicum UMK studiowało 5,26 tys. studentów, z tego na studiach stacjonarnych 3,78 tys. W 2004 na uczelni pracowało 495 nauczycieli akademickich, w tym 85 profesorów, 148 adiunktów i 181 asystentów[6]. Pracownicy zatrudnieni w Collegium Medicum w Bydgoszczy stanowią liczbowo 30%[2] potencjału całego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, zaś studenci – 17%[2]. Obok działalności dydaktyczno-wychowawczej i naukowo-badawczej, uczelnia prowadzi wysoko specjalistyczną działalność leczniczą dla całego regionu kujawsko-pomorskiego.

W 2010 wydziały uczelni posiadały pięć uprawnień nadawania stopnia naukowego doktora (Nauki Medyczne, biologia medyczna, pielęgniarstwo, zdrowie publiczne, fizjoterapia) oraz dwa uprawnienia do nadawania stopnia doktora habilitowanego (Nauki Medyczne, biologia medyczna)[6].

Collegium Medicum bierze udział w wielu międzynarodowych programach naukowych i dydaktycznych; jest także organizatorem krajowych i międzynarodowych konferencji naukowych. Pracownicy Collegium Medicum utrzymują kontakty naukowe z ośrodkami w Niemczech (Wuppertal, Berlin, Kilonia), Szwajcarii (Aarau), Holandii (Amsterdam), Francji (Paryż), Szwecji (Lund), Norwegii (Sandvik), Belgii (Antwerpia, Liège) i USA (Houston).

Collegium Medicum prowadzi również inicjatywy ukierunkowane na lokalną społeczność, czego przykładem jest m.in. Festiwal Nauki „Medicalia” organizowany corocznie w listopadzie w Bydgoszczy.

W 1991 uczelnia została wpisana do rejestru członków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO)[7].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Zakład Doskonalenia Lekarzy[edytuj | edytuj kod]

Rodowód Akademii Medycznej w Bydgoszczy – obecnego Collegium Medicum UMK sięga roku 1951, kiedy powołano w Bydgoszczy pierwszy w Polsce Zakład Doskonalenia Lekarzy dla potrzeb całego kraju, mieszczący się w Szpitalu im. dr Antoniego Jurasza[8]. Gdy w 1953 r. utworzono w Warszawie Instytut Doskonalenia i Specjalizacji Kadr Lekarskich – w Bydgoszczy powołano dziewięć jego zakładów klinicznych i diagnostycznych, zlokalizowanych w bydgoskich szpitalach wojewódzkich. W latach 1953–1957 bydgoskim oddziałem Instytutu kierował prof. Jan Szymański, a od 1957 prof. Jan Małecki[8].

W 1959 Instytut przekształcono w Studium Doskonalenia Lekarzy i włączono do Akademii Medycznej w Warszawie. W Bydgoszczy powołano wówczas II Klinikę Otolaryngologii, a prowadzenie kształcenia podyplomowego lekarzy w pozostałych dyscyplinach medycznych powierzono ordynatorom oddziałów szpitali. W roku 1960 na sesji Wojewódzkiej Rady Narodowej w Bydgoszczy z udziałem przedstawicieli UMK i ministra szkolnictwa wyższego podjęto uchwałę, aby w oparciu o istniejący Oddział Studium Doskonalenia Lekarzy utworzyć w Bydgoszczy Akademię Medyczną. W 1962 uchwałą WRN dla przyszłej uczelni przeznaczono budynki przy ul. Chodkiewicza (obecną siedzibę UKW) oraz niektóre budynki będące wówczas w gestii Wyższej Szkoły Inżynierskiej i Instytutów Rolniczych. W latach 60. nie doszło jednak do powstania uczelni, wobec przeszkody, jaką była zbyt mała liczba samodzielnych pracowników naukowych. Stało się to bodźcem dla środowiska i do 1970 pięciu bydgoskich lekarzy i jeden farmaceuta uzyskało stopnie doktora habilitowanego, a przeszło dwudziestu doktora medycyny. W ten sposób powstała kadra, mogąca stać się zalążkiem uczelni medycznej[8].

Zespół Nauczania Klinicznego[edytuj | edytuj kod]

W 1971 utworzono w Bydgoszczy Zespół Nauczania Klinicznego Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Gdańsku, szkoląc rotacyjnie studentów V roku. Równocześnie w 1972 zorganizowano Studium Farmaceutyczne Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie, które prowadziło szkolenie farmaceutów z całego kraju. Jego pierwszym kierownikiem został doc. Jan Kubalski. W roku 1974 wprowadzono studia stacjonarne dla V roku oraz wybudowano Dom Nauki, w którym zlokalizowano dom studencki oraz mieszkania dla nauczycieli akademickich[8].

1 września 1975 roku powołano Filię Akademii Medycznej w Gdańsku z siedzibą w Bydgoszczy z zamiejscowym Oddziałem Wydziału Lekarskiego, rozszerzając proces dydaktyczny również na IV rok. Kierownikiem Filii i Oddziału został doc. dr hab. Jan Domaniewski. Utworzono 19 klinik i zakładów. W 1977 oddano do użytku budynek dla Zakładu Patomorfologii i Medycyny Sądowej. W roku 1979 w Bydgoszczy powołano Zamiejscowy II Wydział Lekarski Akademii Medycznej w Gdańsku, którego dziekanem został prof. dr hab. Jan Domaniewski. W Ministerstwie Zdrowia zapadła decyzja o wprowadzeniu pod patronatem i przy pomocy finansowej Światowej Organizacji Zdrowia eksperymentalnego, zintegrowanego od pierwszego roku studiów, nauczania medycyny w Bydgoszczy na wzór holenderski. Władze wojewódzkie w 1980 podjęły decyzję o przekazaniu uczelni budynku, w którym miało zostać zlokalizowanych sześć zakładów teoretycznych. Rekrutacja docentów na kierowników tych zakładów w 1981 nie doszła jednak do skutku z uwagi na wydarzenia społeczno-polityczne. W latach 1982–1983 przystąpiono do energicznych działań na rzecz powołania samodzielnej uczelni[8].

Akademia Medyczna w Bydgoszczy[edytuj | edytuj kod]

W 1984 na bazie Zamiejscowego Wydziału Lekarskiego gdańskiej AM utworzono w Bydgoszczy Akademię Medyczną (Dz. U. 36, poz. 191 z dnia 23 lipca 1984 r.). Pierwszym rektorem został prof. dr hab. Jan Domaniewski, a prorektorami mianowanymi zostali: prof. dr hab. Bogdan Romański, doc. dr hab. Zygmunt Mackiewicz i doc dr hab. Stanisław Betlejewski. Dziekanem Wydziału Lekarskiego została prof. dr hab. Anna Balcar-Boroń. Uroczysta inauguracja roku akademickiego 1984/1985 była jednocześnie pierwszą w kraju centralną inauguracją wszystkich akademii medycznych[8].

Również w roku 1984 decyzją ministra zdrowia powołano Wydział Farmacji, ponieważ Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego w Warszawie, pomimo prowadzenia długich negocjacji, ostatecznie odmówiło przyłączenia do Akademii swego Studium Farmacji zlokalizowanego w Bydgoszczy. Na Wydziale Lekarskim było wówczas 15 klinik i 13 zakładów. Kadrę Akademii stanowiło 189 nauczycieli akademickich, w tym 6 profesorów i 12 docentów. W 1985 Akademia Medyczna przejęła Szpital Wojewódzki w Bydgoszczy (dziś im. dr. Biziela) przekształcając go w szpital kliniczny. W tym roku zakończono budowę zakładów teoretycznych prowadzących dydaktykę na pierwszych dwóch latach studiów oraz kontynuowano rozbudowę szpitala klinicznego im. dr A. Jurasza. Pozyskano również dom akademicki dla studentów i mieszkania dla kadry[8].

W 1986 uczelnia uzyskała uprawnienia do nadawania stopnia doktora nauk medycznych w zakresie medycyny, a w 1987 w zakresie biologii medycznej oraz doktora habilitowanego nauk medycznych w zakresie medycyny i biologii medycznej. Miało to istotne znaczenie dla dalszego rozwoju kadr naukowych uczelni. W 1987 roku rozpoczął działalność Wydział Farmaceutyczny z kierunkiem analityka medyczna a rok później, zorganizowano przy uczelni Oddział Terenowy Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego[8].

31 stycznia 1989 roku Sejm nadał Akademii Medycznej w Bydgoszczy imię Ludwika Rydygiera. Uczelnia otrzymała również Szpital Kliniczny im. dr Antoniego Jurasza, gdzie uruchomiono kolejne kliniki i zakłady; powołano również Katedrę i Klinikę Chirurgii w Toruniu. W 1990 AM pozyskała budynek przy ul. Jagiellońskiej (po byłym Komitecie Wojewódzkim PZPR), w którym zlokalizowano rektorat, dziekanaty Wydziałów: Lekarskiego i Farmaceutycznego, administrację uczelni oraz sale wykładowe, stołówkę i dodatkowy dom studencki. W 1992 zorganizowano w Szpitalu Uzdrowiskowym w Ciechocinku Katedrę i Klinikę Balneologii i Chorób Przemiany Materii oraz Zakład Balneotechniki[8].

W 1994 Akademia Medyczna w Bydgoszczy posiadała 445 nauczycieli akademickich, w tym: 48 profesorów, docentów i doktorów habilitowanych. Kształcono studentów na dwóch wydziałach z dwoma kierunkami. W 1996 r. przeniesiono Katedrę i Klinikę Psychiatrii do samodzielnego obiektu przy ul. Kurpińskiego oraz utworzono Międzyuczelniane Centrum Fizyki Medycznej. W 1998 rozpoczęto rekrutację na nowo powołanym Wydziale Pielęgniarskim. Oddano do użytku Zespół Poradni Przyklinicznych, nowy budynek Kliniki Rehabilitacji oraz nowoczesny obiekt dydaktyczno-diagnostyczny na terenie Szpitala Klinicznego. W 1999 roku na Wydziale Lekarskim uruchomiono studia doktoranckie, a we Włocławku utworzono zamiejscowy ośrodek dydaktyczny Wydziału Pielęgniarskiego. W 2000 Wydział Pielęgniarski przekształcono w Wydział Pielęgniarstwa i Nauk o Zdrowiu, wprowadzając nowy kierunek zdrowie publiczne z trzema specjalnościami: medycyna ratunkowa (pierwszy w kraju), dietetyka oraz organizacja i zarządzanie w ochronie zdrowia. Utworzono Międzyuczelniane Podyplomowe Studium Organizacji i Zarządzania w Ochronie Zdrowia wspólnie z Wyższą Szkołą Zarządzania i Finansów w Bydgoszczy[8].

Z kolei w 2001 na Wydziale Lekarskim wprowadzono biotechnologię (druga uczelnia w kraju), a biomedycynę informatyczną jako specjalność na kierunku analityka medyczna na Wydziale Farmaceutycznym. Baza dydaktyczna została powiększona o dwa kolejne, nowocześnie zaadaptowane budynki. Utworzono także wiele nowych klinik w Bydgoszczy i kolejną w Toruniu. W ocenie Ministerstwa Zdrowia AM w Bydgoszczy uzyskała w 2001 najwyższą ocenę dynamiki rozwoju ze wszystkich akademii medycznych w kraju. W 2002 na Wydziale Farmaceutycznym uruchomiono kierunek farmacja, zaś baza Szpitala Klinicznego znacząco się poszerzyła przez oddanie do użytku 10-piętrowego budynku łóżkowego. W roku 2004 zakończono adaptację kolejnego budynku przekazanego przez władze miasta dla jednostek naukowo-dydaktycznych[8].

Głównymi kierunkami badań naukowych prowadzonych na uczelni były: choroby nowotworowe, urazy i ich następstwa dla ustroju, choroby układu krążenia, choroby alergiczne, uzależnienia alkoholowe, nikotynowe i lekowe, ochrona zdrowia matki, dziecka i rodziny, biologia molekularna i genetyka. Oprócz tego prowadzonych było wiele unikatowych prac badawczych z zakresu medycyny i biologii medycznej[7].

W 2004 AM w Bydgoszczy posiadała 115 naukowo-dydaktycznych jednostek organizacyjnych, z tego 44 na Wydziale Lekarskim, 23 na Wydziale Farmaceutycznym, 42 na Wydziale Nauk o Zdrowiu oraz 6 międzywydziałowych i ogólnouczelnianych. Zatrudniano 551 nauczycieli akademickich, w tym 113 samodzielnych pracowników naukowo-dydaktycznych: 26 profesorów zwyczajnych, 65 profesorów nadzwyczajnych oraz 21 doktorów habilitowanych na stanowisku adiunkta. Stopień naukowy doktora posiadało 244 nauczycieli akademickich. Od 1998 siedmiu osobom nadano tytuł doktora honoris causa. Na uczelni w 2004 studiowało 3,72 tys. studentów, więcej niż na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi i Akademiach Medycznych w: Szczecinie, Białymstoku i Gdańsku[8].

Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy[edytuj | edytuj kod]

14 października 2003 roku Senat Akademii Medycznej w Bydgoszczy przyjął uchwałę o połączeniu uczelni z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu, zaś senat UMK na posiedzeniu 28 października 2003 roku potwierdził wolę połączenia. Jednym z warunków fuzji uczelni było zachowanie odrębności AM jako Collegium Medicum z własnym patronem i siedzibą w Bydgoszczy. Z dniem 24 listopada 2004 po przyjęciu ustawy przez Sejm (8 października 2004), Senat i podpisie Prezydenta RP (Dz. U. nr 241 poz. 2414), Akademia Medyczna im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy została włączona do Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu jako Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy. Dotychczasowy rektor uczelni stał się prorektorem UMK ds. Collegium Medicum, a prorektorzy – pełnomocnikami rektora UMK. Trzy wydziały należące do bydgoskiego Collegium Medicum stanowią integralną część UMK, lecz jednocześnie zapewniono im autonomię, która wyraża się m.in. w: możliwości samodzielnego prowadzenia polityki kadrowej przez prorektor ds. CM w ramach wyodrębnionego budżetu.

W 2006 oddano do użytku nową siedzibę dla Wydziału Farmacji przy ul. Jurasza, zaś od 2009 rozpoczęto rozbudowę Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr Jurasza. Zaadaptowano również obiekty przekazane przez miasto Bydgoszcz: m.in. budynki przy ul. Świętojańskiej i Sandomierskiej. W latach 2007–2011 wprowadzono trzy nowe kierunki studiów: dietetykę, położnictwo i ratownictwo medyczne. Na uczelni w 2005 roku studiowało 4,46 tys. studentów. Oprócz studentów z Polski kształcą się tu również studenci z licznych krajów Europy, Afryki i Azji, korzystając z zajęć w języku angielskim.

Osiągnięciem uczelni było uruchomienie pierwszego w północnej Polsce ośrodka przeszczepu szpiku kostnego w Katedrze i Klinice Pediatrii, Hematologii i Onkologii. Collegium Medicum uczestniczy także w pracach mających na celu utworzenie Regionalnego Centrum Telemedycyny mieszczącego się w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 w Bydgoszczy.

W 2019 ogłoszono konkurs architektoniczny na realizację koncepcji architektoniczno-urbanistycznej rozbudowy bazy naukowo-dydaktycznej na terenach uniwersyteckich znajdujących się między ulicami Jurasza, al. Kard. Wyszyńskiego, Curie-Skłodowskiej i Powstańców Wielkopolskich[9].

Struktura[edytuj | edytuj kod]

Strukturę organizacyjną Collegium Medicum wyznaczają katedry i kliniki, katedry i zakłady oraz zakłady teoretyczne[7].

Wydział Lekarski

Wydział Lekarski został założony w 1984 roku. Znajduje się przy ul. Jagiellońskiej 13. Do jego jednostek należą[10]:

 • Katedra i Klinika Alergologii, Immunologii Klinicznej i Chorób Wewnętrznych
 • Katedra i Klinika Chirurgii Dziecięcej
 • Katedra i Klinika Chirurgii Klatki Piersiowej i Nowotworów
 • Katedra i Klinika Chirurgii Ogólnej
 • Katedra i Klinika Chorób Oczu
 • Katedra i Klinika Chorób Płuc, Nowotworów i Gruźlicy
 • Katedra i Klinika Dermatologii, Chorób Przenoszonych Drogą Płciową i Immunodermatologii
 • Katedra i Klinika Kardiochirurgii
 • Katedra i Klinika Kardiologii i Chorób Wewnętrznych
 • Katedra i Klinika Neurochirurgii i Neurotraumatologii
 • Katedra i Klinika Neurologii
 • Katedra i Klinika Onkologii i Brachyterapii
 • Katedra i Klinika Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu
 • Katedra i Klinika Pediatrii, Alergologii i Gastroenterologii
 • Katedra i Klinika Pediatrii, Hematologii i Onkologii
 • Katedra i Klinika Urologii Ogólnej, Onkologicznej i Dziecięcej
 • Katedra Anestezjologii i Intensywnej Terapii
 • Katedra Biologii Medycznej
 • Katedra Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Onkologicznej
 • Katedra Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Endokrynologicznej
 • Katedra Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcynej i Estetycznej
 • Katedra Chorób Zakaźnych i Hepatologii
 • Katedra Endokrynologii i Diabetologii
 • Katedra Fizjologii
 • Katedra Lingwistyki Stosowanej
 • Katedra Medycyny Sądowej
 • Katedra Nefrologii, Nadciśnienia Tętniczego i Chorób Wewnętrznych
 • Katedra Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej
 • Katedra Położnictwa, Chorób Kobiecych i Ginekologii Onkologicznej
 • Katedra Psychiatrii
 • Klinika Transplantologii i Chirurgii Ogólnej
 • Katedra i Zakład Anatomii Prawidłowej
 • Katedra i Zakład Andrologii Klinicznej
 • Katedra i Zakład Biochemii
 • Katedra i Zakład Chemii Ogólnej
 • Katedra i Zakład Farmakologii i Terapii
 • Katedra i Zakład Genetyki Klinicznej
 • Katedra i Zakład Genetyki Molekularnej Komórki
 • Katedra i Zakład Genoterapii
 • Katedra i Zakład Histologii i Embriologii
 • Katedra i Zakład Lekarza Rodzinnego
 • Katedra i Zakład Patomorfologii Klinicznej
 • Katedra i Zakład Radiologii i Diagnostyki Obrazowej
 • Zakład Ekologii i Ochrony Środowiska
 • Zakład Endoskopii Gastroenterologicznej
 • Zakład Endoskopii i Badań Czynnościowych Przewodu Pokarmowego Wieku Rozwojowego
 • Oddział Kliniczny Hematologii i Chorób Rozrostowych Układu Krwiotwórczego
Wydział Farmaceutyczny

Wydział Farmaceutyczny został założony w 1989 roku. Znajduje się przy ul. Jagiellońskiej 15. Do jego jednostek należą[11]:

 • Katedra Biochemii Klinicznej
 • Katedra Biofizyki
 • Katedra Immunologii
 • Katedra Kosmetologii i Dermatologii Estetycznej
 • Katedra Patofizjologii
 • Katedra Podstaw Teoretycznych Nauk Biomedycznych i Informatyki Medycznej
 • Katedra Technologii Postaci Leku
 • Katedra i Zakład Biofarmacji
 • Katedra i Zakład Biologii i Botaniki Farmaceutycznej
 • Katedra i Zakład Bromatologii
 • Katedra i Zakład Chemii Fizycznej
 • Katedra i Zakład Chemii Leków
 • Katedra i Zakład Chemii Nieorganicznej i Analitycznej
 • Katedra i Zakład Chemii Organicznej
 • Katedra i Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej
 • Katedra i Zakład Farmakodynamiki i Farmakologii Molekularnej
 • Katedra i Zakład Farmakognozji
 • Katedra i Zakład Mikrobiologii
 • Katedra i Zakład Patobiochemii i Chemii Klinicznej
 • Katedra i Zakład Propedeutyki Medycyny
 • Katedra i Zakład Technologii Chemicznej Środków Leczniczych
 • Katedra i Zakład Toksykologii
 • Zakład Genotoksykologii
 • Podyplomowe Studium Analityki Medycznej
 • Studium Kształcenia Podyplomowego
Wydział Nauk o Zdrowiu

Wydział Nauk o Zdrowiu został założony w 1997 roku. Znajduje się przy ul. Jagiellońskiej 15. Do jego jednostek należą[12]:

 • Katedra i Klinika Chirurgii Dziecięcej i Traumatologii
 • Katedra i Klinika Gastroenterologii, Chorób Naczyń i Chorób Wewnętrznych
 • Katedra i Klinika Geriatrii
 • Katedra i Klinika Ginekologii Onkologicznej i Pielęgniarstwa Ginekologicznego
 • Katedra i Klinika Rehabilitacji
 • Katedra Chirurgii Onkologicznej
 • Katedra Fizjoterapii z Zakładem Kinezyterapii i Masażu Leczniczego oraz Zakładem Terapii Manualnej
 • Katedra Medycyny Ratunkowej i Katastrof
 • Katedra Neuropsychologii Klinicznej
 • Katedra Pielęgniarstwa i Położnictwa
 • Katedra Zdrowia Publicznego
 • II Katedra Kardiologii
 • Katedra i Zakład Akupunktury
 • Katedra i Zakład Antropologii
 • Katedra i Zakład Balneologii i Medycyny Fizykalnej
 • Katedra i Zakład Chemii Środków Spożywczych
 • Katedra i Zakład Fizjologii Wysiłku Fizycznego
 • Katedra i Zakład Higieny i Epidemiologii
 • Katedra i Zakład Laseroterapii i Fizjoterapii
 • Katedra i Zakład Muzykoterapii
 • Katedra i Zakład Neurofizjologii Klinicznej
 • Katedra i Zakład Neurolingwistyki
 • Katedra i Zakład Opieki Paliatywnej
 • Katedra i Zakład Pedagogiki i Dydaktyki Pielęgniarskiej
 • Katedra i Zakład Pielęgniarstwa Społecznego
 • Katedra i Zakład Podstaw Kultury Fizycznej
 • Katedra i Zakład Promocji Zdrowia
 • Katedra i Zakład Psychologii Klinicznej
 • Katedra i Zakład Żywienia i Dietetyki
 • Zakład Foniatrii i Rehabilitacji Głosu
 • Zakład Historii Medycyny i Pielęgniarstwa
 • Zakład Informatyki i Metodologii Pracy Naukowej
 • Zakład Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek
 • Zakład Neurotraumatologii
 • Zakład Patologii Nowotworów i Patomorfologii
 • Zakład Podstaw Prawa Medycznego
 • Zakład Pozytonowej Tomografii Emisyjnej i Diagnostyki Molekularnej
 • Zakład Radiologii i Diagnostyki Obrazowej
 • Oddział Kliniczny Medycyny Ratunkowej
 • Oddział Kliniczny Reumatologii i Układowych Chorób Tkanki Łącznej
Jednostki Międzywydziałowe
 • Zakład Dydaktyki
 • Studium Medycyny Społecznej
 • Studium Wychowania Fizycznego i Sportu
 • Samodzielne Stanowisko ds. Doświadczeń na Zwierzętach
 • Samodzielne Stanowisko ds. Przysposobienia Obronnego Studentów
 • Centrum Kształcenia w Języku Angielskim Collegium Medicum UMK
Jednostki Ogólnouczelniane
 • Archiwum Zakładowe Collegium Medicum
 • Biblioteka Medyczna

Kierunki studiów[edytuj | edytuj kod]

Wydział Lekarski
Wydział Farmaceutyczny
Wydział Nauk o Zdrowiu

Budynki uczelniane[edytuj | edytuj kod]

Niektóre budynki w gestii uczelni:

Zdjęcie Obiekt Rok wzniesienia budynku Dzielnica Bydgoszczy Uwagi
Budynek administracyjny CM UMK przy ul. Jagiellońskiej 15 w którym mieści się rektorat.JPG
ul. Jagiellońska 15 1852 Śródmieście Budynek dydaktyczno-administracyjny, w gestii uczelni od 1990 r.; mieści m.in. władze uczelni (prorektor), Wydział Nauk o Zdrowiu
Budynek CM UMK Jagiellońska 15.jpg
ul. Jagiellońska 13 ok. 1985 Śródmieście Budynek administracyjny, mieści m.in. dziekanat Wydziału Lekarskiego, Katedrę Biofizyki oraz Dom Studenta nr 2
ul. 3 Maja 3 Śródmieście Klub Inicjatyw Studenckich
Bdg Woj Przychodnia Dermatologiczna 1 4-2015.jpg
ul. Kurpińskiego 5 Skrzetusko Budynek Katedry i Zakładu Chemii Fizycznej oraz Dermatologii
CM UMK Kurpińskiego 19.jpg
ul. Kurpińskiego 19 Skrzetusko Centrum Symulacji Medycznych CM
CM UMK Karłowicza 24 bis.jpg
ul. Karłowicza 24 ok. 1985 Skrzetusko Budynek Zakładów Nauk Teoretycznych; mieści m.in. Katedrę Fizjologii, Neuroimmunologii, Biologii Medycznej, Biochemii Klinicznej, Katedry i Zakłady: Biochemii, Histologii i Embriologii
ul. Dębowa 3 Budynek dydaktyczny
Dawne Liceum Zawodowe w Bydgoszczy.JPG
Ul. Świętojańska 20 1888 Śródmieście Mieści m.in. Studium Wychowania Fizycznego i Sportu, Studium Medycyny Społecznej, Katedry i Zakłady: Podstaw Kultury Fizycznej, Terapii Manualnej i inne
CM UMK ul Techników 3.jpg
ul. Techników 3 Kapuściska Budynek dydaktyczny
CM UMK ul Sandomierska.jpg
ul. Sandomierska 16 Kapuściska Budynek dydaktyczny
Bdg CmUMK Łukasiewicza 4-2015.jpg
ul. Łukasiewicza 1 1955 Kapuściska Budynek dydaktyczny
CM UMK Bartłomieja z Bydg.jpg
ul. Bartłomieja z Bydgoszczy 6 1985 Fordon Dom Studenta nr 1
Bdg CMUMK Farmacja 2 5-2015.jpg
ul. Curie-Skłodowiskiej 9 2006 Skrzetusko Budynek Wydziału Farmaceutycznego
Szpitale i centra medyczne
Bydgoszcz - szpital uniwersytecki im. Jurasza nr 1.JPG
Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dr Antoniego Jurasza – ul. Curie Skłodowskiej 9 1938 Skrzetusko Mieści liczne zakłady i katedry oraz oddzielne budynki: Katedry Medycyny Sądowej, audytoryjny i biblioteki medycznej, liczne obiekty dydaktyczne
Szpital Uniwersytecki Jurasza Bydgoszcz 5.jpg
Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dr Antoniego Jurasza – ul. Curie Skłodowskiej 9 (budynek 10-kondygnacyjny) 2002 Skrzetusko Mieści Katedry i Kliniki Chorób Dziecięcych
Szpital uniwersytecki nr 2 w Bydgoszczy.jpg
Szpital Uniwersytecki nr 2 im. dr Jana Biziela – ul. Ujejskiego 75 1980 Wzgórze Wolności Mieści liczne Katedry i Zakłady
Centrum Onkologii im. prof. F. Łukaszczyka w Bydgoszczy (2).JPG
Centrum Onkologii im. Prof. Franciszka Łukaszczyka – ul. Romanowskiej 2 1994 Fordon Mieści Katedry i Zakłady
Centrum Pulmonologii panorama.jpg
Kujawsko-Pomorskie Centrum Pulmonologii – ul. Seminaryjna 1 1885 Wilczak Mieści Katedry i Zakłady
Bydgoszcz Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza (3).JPG
Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza – ul. św. Floriana 12 1910 Śródmieście Mieści Katedry i Zakłady
Wojskowy Szpital Kliniczny w Bydgoszczy.jpg
10 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką – ul. Powstańców Warszawy 5 1985 Osiedle Leśne Mieści Katedry i Zakłady

Władze[edytuj | edytuj kod]

 • Prorektor UMK ds. Collegium Medicum – prof. dr hab. Kornelia Kędziora-Kornatowska
 • Pełnomocnik Rektora UMK ds. kształcenia i spraw studenckich w Collegium Medicum – prof. dr hab. Adam Buciński
 • Pełnomocnik Rektora UMK ds. Kształcenia Podyplomowego – prof. dr hab. Zbigniew Wolski
 • Pełnomocnik Rektora UMK ds. Studiów Anglojęzycznych na Kierunku Lekarskim – prof. dr hab. Arkadiusz Jawień

Rektorzy Akademii Medycznej[edytuj | edytuj kod]

Prorektorzy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika ds. Collegium Medicum[edytuj | edytuj kod]

Doktorzy honoris causa Akademii Medycznej[edytuj | edytuj kod]

Organizacje studenckie[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Ustawa z dnia 21 lipca 1984 r. o utworzeniu Akademii Medycznej w Bydgoszczy (Dz.U. z 1984 r. nr 36, poz. 191).
 2. a b c Informacje ogólne
 3. „Szkoły wyższe i ich finanse w 2011 r.”, s. 209, 2012. Główny Urząd Statystyczny. ISSN 1506-2163. (pol.). 
 4. Ranking Szkół Wyższych
 5. Ogólnoświatowy ranking uczelni CSIC.
 6. a b http://www.stat.gov.pl/bdl/app/dane_podgrup.display?p_id=418738&p_token=0.8764036718931587 dane dla 2010 r. z Banku Danych Lokalnych GUS
 7. a b c Krystyna Kwaśniewska, Naukowcy Bydgoszczy – słownik biograficzny 1997, Mieczysław Rak, wyd. 2, Bydgoszcz: Instytut Wydawniczy „Świadectwo”, 1997, s. 357-381, ISBN 83-85860-48-7, OCLC 802102178.
 8. a b c d e f g h i j k l Historia szkolnictwa wyższego w Bydgoszczy. Praca zbiorowa pod red. Zygmunta Mackiewicza. Bydgoskie Towarzystwo Naukowe. Bydgoszcz 2004. ISBN 83-917322-7-4
 9. Tak mogą się zmienić okolice szpitala Jurasza. Collegium Medicum rozstrzyga konkurs
 10. Jednostki wydziałowe WL. Collegium Medicum UMK. [dostęp 2015-01-26]. (pol.).
 11. Jednostki wydziałowe WF. Collegium Medicum UMK. [dostęp 2015-01-26]. (pol.).
 12. Jednostki wydziałowe WNOZ. Collegium Medicum UMK. [dostęp 2015-01-26]. (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • Bednarski Henryk. Bydgoskie Towarzystwo Naukowe (1959-1979). Studium historyczno-socjologiczne. Prace Wydziału Nauk Humanistycznych. Seria F, nr 12. Bydgoszcz 1979. ISBN 83-917322-7-4
 • Bednarski Henryk: Szkolnictwo wyższe i środowisko naukowe. [w.] Bydgoszcz wczoraj i dziś 1945-1980. Praca zbiorowa pod red. Stanisława Michalskiego. Bydgoskie Towarzystwo Naukowe. Państwowe Wydawnictwo Naukowe Warszawa-Poznań 1988, str. 215-224
 • Dziedziczko Andrzej: Piąty rok działalności Filii Akademii Medycznej w Gdańsku. [w.] Kalendarz Bydgoski 1980
 • Historia szkolnictwa wyższego w Bydgoszczy. Praca zbiorowa pod red. Zygmunta Mackiewicza. Bydgoskie Towarzystwo Naukowe. Bydgoszcz 2004. ISBN 83-917322-7-4
 • Korpalska Walentyna: Akademia Medyczna im. Ludwika Rydygiera. [w.] Kalendarz Bydgoski 2000
 • Krystyna Kwaśniewska, Naukowcy Bydgoszczy – słownik biograficzny 1997, Mieczysław Rak, wyd. 2, Bydgoszcz: Instytut Wydawniczy „Świadectwo”, 1997, s. 357-381, ISBN 83-85860-48-7, OCLC 802102178.
 • Romeyko-Baciarelli Krystyna: Miasto studentów. [w.] Kalendarz Bydgoski 2004

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]