Cyklezonid

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cyklezonid
Ogólne informacje
Wzór sumaryczny

C32H44O7

Masa molowa

540,69 g/mol

Identyfikacja
Numer CAS

126544-47-6

PubChem

444033

DrugBank

DB01410

Klasyfikacja medyczna
ATC

R03BA08

Cyklezonidorganiczny związek chemiczny, lek z grupy glikokortykosteroidów wziewnych, stosowany w terapii astmy oskrzelowej u dorosłych.

Mechanizm działania[edytuj | edytuj kod]

Cyklezonid jest glikokortykosteroidem podawanym w postaci wziewnej jako prolek. Pod wpływem esteraz płucnych ulega przekształceniu w substancję czynną – demetylopropionylocyklezonid, która wykazuje aktywność farmakologiczną. Powoduje osłabienie wpływu monofosforanu adenozyny na drogi oddechowe, spadek wrażliwości na alergeny (zarówno wczesne jak i późne), hamuje reakcję zapalną poprzez zmniejszenie napływu mediatorów zapalenia.

Stosowanie cyklezonidu powoduje spadek zapotrzebowania na beta-mimetyki, poprawia natężoną objętość wydechową pierwszosekundową (FEV1) oraz szczytowy przepływ wydechowy (PEF).

Nie wpływa na rytm dobowy wydzielania kortyzolu.

Wskazania[edytuj | edytuj kod]

Cyklezonid jest stosowany w terapii astmy oskrzelowej u dorosłych.

Podaje się go w celu kontroli przewlekłej. Nie należy stosować go w sytuacjach nagłych, w celu przerwania napadu astmy lub w celu leczenia stanu astmatycznego.

Cyklezonid jest zarejestrowany w terapii u osób dorosłych. Nie należy go stosować u dzieci.

Przeciwwskazania[edytuj | edytuj kod]

Jako że metabolit cyklezonidu jest metabolizowany przy udziale cytochromu P450 (izoformy CYP3A4), równoczesne stosowanie leków mających depresyjny wpływ na układ cytochromu może powodować zwiększenie jego stężenia.

Działania niepożądane[edytuj | edytuj kod]

Działanie niepożądane cyklozonidu ogranicza się do efektów miejscowych. Nie wywołuje on efektów ogólnoustrojowych charakterystycznych dla kortykosteroidów. Mogą występować:

Dawkowanie[edytuj | edytuj kod]

Cyklezonid w postaci zarejestrowanej przez producenta występuje w 2 dawkach: 80 μg i 160 μg. Preparat podaje się raz dziennie (pora dnia nie ma znaczenia). Maksymalną dawką jest 160 μg, ale w okresie zaostrzenia można ją zwiększyć.

Preparaty[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Cyklezonid w bazie danych Beilstein, BRN 10135619

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Indeks leków Medycyny Praktycznej 2007. Kraków: Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, 2007, s. 152-153. ISBN 978-83-7430-110-7.