Dale Chihuly

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dale Chihuly
DaleChihulyatPilchuck.jpg
Dale Chihuly w plenerze Pilchuck Glass School (1992)
Imiona i nazwisko Dale Patrick Chihuly
Data i miejsce urodzenia 20 września 1941 w Tacoma
Narodowość  Stany Zjednoczone
Dziedzina sztuki Szkło artystyczne
Styl Postmodernizm
Ważne dzieła m.in.
 • Chihuly Bridge of Glass, Tacoma
 • żyrandole monumentalne (np. Cincinnati, Londyn)
 • instalacje parkowe (np. Kew Gardens, Floryda)
 • instalacja pustynna (Phoenix)
 • podwieszone sufity w Las Vegas i Makau
 • okna-ściany-kolaże (np. Persian Window)
 • instalacje w ogrodach botanicznych
 • kameralne i monumentalne rzeźby pławne z cyklu Niijima Float Series,
 • szkło cięte Irish Cylinders,
 • neon w lodzie
 • koszyki aleucko-indiańskie (formy w szkle)
 • koce z Southwestu USA/formy w szkle
 • detaliczne szkło dmuchane:
  • kwiaty
  • abstrakty
  • wazy
 • szkło spiralne (np. The Sun)
 • wieże monumentalne
 • fontanny
 • fauna morska w szkle
 • Pilchuk Glass School
Muzeum artysty m.in.
Strona domowa
Wykonana na zlecenie instalacja 10-metrowego żyrandolu w holu Muzeum Wiktorii i Alberta
Pływająca instalacja Dale'a Chihuly’ego w Londynie, Kew Gardens (2005)
Złotawy żyrandol Chihuly’ego w świetle naturalnym, w cieniu, zawieszony w wieży w Cytadeli Dawida w Jerozolimie
Szkło spiralne Chihuly’ego, Kew Gardens, Londyn
Ikoniczna rzeźba w szkle spiralnym Dale'a Chihuly'ego: The Sun ("Słońce"), Rozmiar: 4 m wysokości. Fotografia z wystawy w Kew Gardens, Londyn (2006). Obecnie zainstalowana w Desert Botanical Garden w Phoenix, Arizona 22 XI 2008 – 31 V 2009

Dale Patrick Chihuly (ur. 20 września 1941 w Tacoma) – amerykański rzeźbiarz monumentalnych instalacji wykonanych ze szkła artystycznego, dmuchacz szkła, hutnik i projektant szkła dmuchanego.

Rys biograficzny[edytuj]

Chihuly – absolwent liceum publicznego w rodzinnym mieście Tacoma – po śmierci dwóch bliskich osób: brata w wypadku lotniczym podczas ćwiczenia pilotażu i ojca na atak serca był wychowany samotnie przez matkę. Podjął studia w College of the Puget Sound (obecnie University of Puget Sound) w 1959, ale już następny rok akademicki kontynuował jako student głównego uniwersytetu stanowego, University of Washington, w granicach miasta Seattle, gdzie uczył się projektowania wnętrz oraz studiował architekturę.

W 1967 ukończył studia magisterskie, otrzymując stopień Master of Science w rzeźbie na centralnym naukowo-badawczym uniwersytecie w stanie Wisconsin, University of Wisconsin-Madison, gdzie uczył się techniki i tradycji szklanych pod kierunkiem artysty w szkle, Harvey Littletona. W 1968 kolejno otrzymał stopień magistra sztuki Master of Fine Arts po ukończeniu studiów w instytucie architektury i sztuk plastycznych oraz teatralnych Rhode Island School of Design, gdzie później pomógł założyć nowy kierunek studiów – sztuki w szkle i wykładał w pełnym wymiarze godzin przez jedenaście lat. W 1968 został nagrodzony Stypendium Fulbrighta i jako pierwszy w historii szklarz amerykański (aczkolwiek nie pierwszy amerykański artysta/projektant tamże) został zaangażowany przez prestiżową włoską firmę artystyczno-wyrobniczą specjalizującą się w szkle weneckim, Venini Fabrica na wyspie Murano. W 1971, z poparciem finansowym osób trzecich, Chihuly założył Pilchuck Glass School z siedzibą w miasteczku Stanwood[2].

Artysta mieszka i pracuje w liczącym 2300 m² powierzchni studio, nazwanym "The Boathouse" (hangar łodzi) z uwagi na jego pierwotne przeznaczenie, ulokowanym na brzegu waszyngtońskiego jeziora – Lake Union. Od czasu utraty wzroku w jednym oku w 1976, spowodowanej wypadkiem samochodowym[3]. Chihuly, który nosi przesłonę na oku, utracił zdolność oceny trójwymiaru, niezbędnej dla dmuchacza. Obecnie wykonuje projekty farbami na płótnie, po czym zleca ich wykonanie zespołowi artystów i techników w szkle, z którymi współpracuje. Film dokumentalny Chihuly Over Venice był pierwszym programem telewizji HDTV nadanym w Stanach Zjednoczonych w listopadzie 1998. W 1991 po wizycie na wyspie Niijima w Japonii, artysta rozpoczął długofalową serię rzeźb pt. Niijima Float Series[4], składającą się z największych monumentalnych rzeźb w szkle, jakie kiedykolwiek wykonano.

Jedna z jego rzeźb pojawiła się na planie serialu telewizyjnego Frasier, którego fabuła rozgrywa się w Seattle. Najprawdopodobniej więcej ludzi zobaczyło, dzięki serialowi, wężowate zastygniete w szkle esy-floresy w wykonaniu artysty, niż inne prace na wszystkich jego licznych wystawach muzealnych i w ilustrowanych katalogach czy książkach.

Rys techniczny[edytuj]

Chihuly’ego fascynuje abstrakcja form w naturze. Zwrócił na nią uwagę w ogrodzie matki jeszcze jako dziecko. Jego sztuka odzwierciedla także umiłowanie morza oraz fauny morskiej.

Tworzy od lat 60. XX wieku, jego rzeźby charakteryzują się bogactwem barw, innowacyjnością i złożonością formy. O ile prace artysty wielce różnią się od siebie w rozmiarach i barwach, to jednak Chihuly jest najlepiej kojarzony z wielkimi, wieloelementowymi, abstrakcyjnymi dziełami ze szkła dmuchanego. Artysta żywi również szczególne upodobanie do tradycji i kultury irlandzkiej, co znalazło wyraz w jego serii szkła ciętego pt. Irish Cylinders, która jest raczej kameralna w porównaniu z jego monumentalnym szkłem dmuchanym.

Niektóre rzeźby artysty zdobią sufity w ekskluzywnych kasynach i holach hotelowych. Inne z kolei, to abstrakty form kwiatowych, wielkości zaledwie ludzkiej dłoni. Chihuly jest zwolennikiem intensywnego pigmentowania szkła. Używa także neonu i efektów uzyskanych domieszaniem argonu.

Artysta używa form i opraw naturalnych, a jego rzeźby często zostają wkomponowane w środowisko naturalne, np. elementy szklane w prawdziwych gałęziach czy zgrupowaniach drzew, zawieszone lub spławione na taflach stawów. Nie jest to szeroko znanym faktem, ale niektóre elementy jego wielkich, wieloelementowych rzeźb są wykonane w szkle akrylowym, a nie w tradycyjnym szkle krzemowym (np. zestawione kawałki koloru wodnistego mostu w Tacomie, Chihuly Bridge of Glass).

Prace Chihuly’ego znajdują się w sprzedaży detalicznej w dwóch sklepach założonych za pośrednictwem koncernu hotelarsko-rozrywkowego MGM Mirage. Pierwszy sklep znajduje się w Bellagio w Las Vegas[5], a drugi w Chinach, w MGM Grand Casino w dawnym portugalskim terytorium Makau[6].

Pozew sądowy z 2006[edytuj]

W 2006 artysta pozwał do sądu dwóch dmuchaczy szkła artystycznego, w tym Roberta Kaindla, którym zarzucił plagiat. Jednak amerykańskie zrzeszenie dmuchaczy artystycznych (GBF) wypowiedziało się przeciwko niemu jako amicus curiae, albowiem rzeźby Chihuly’ego składają się z podstawowych kształtów wziętych z natury, i co za tym idzie, nawet niekoniecznie doświadczony artysta-technik w szkle potrafiłby odtworzyć lub łatwo powielić "spiralne szkło", którym Chihuly posługuje się w swoich instalacjach, i którego używanie przez innych uważał konkretnie za złamanie jego praw autorskich[7][8]. Ostatecznie postępowanie zostało umorzone, a sprawa załatwiona polubownie[9].

Instalacje stałe[edytuj]

W 2008 r. na świecie było co najmniej 225 stałych instalacji muzealnych prac Chihuly'ego[10]. Niektóre z nich wypożyczane są na potrzeby wystaw okresowych, np. w 2008 r. w de Young Museum w San Francisco można było oglądać fioletowe szklane trzciny, które swoje stałe miejsce mają w Oklahoma City Museum of Art[11].

Anglia[edytuj]

Australia[edytuj]

Austria[edytuj]

Belgia[edytuj]

Czechy[edytuj]

Dania[edytuj]

Finlandia[edytuj]

Francja[edytuj]

Holandia[edytuj]

Izrael[edytuj]

Japonia[edytuj]

Kanada[edytuj]

Korea[edytuj]

Niemcy[edytuj]

Meksyk[edytuj]

Nowa Zelandia[edytuj]

Singapur[edytuj]

Słowacja[edytuj]

Stany Zjednoczone[edytuj]

Alabama[edytuj]

Arizona[edytuj]

Arkansas[edytuj]

 • Arkansas Arts Center, Little Rock
 • Clinton Library and Archives, Little Rock

Connecticut[edytuj]

Dakota[edytuj]

 • Plains Art Museum, Fargo

Delaware[edytuj]

Floryda[edytuj]

Georgia[edytuj]

Hawaje[edytuj]

Illinois[edytuj]

Indiana[edytuj]

Iowa[edytuj]

Kalifornia[edytuj]

Kansas[edytuj]

Karolina[edytuj]

Kentucky[edytuj]

Kolorado[edytuj]

Luizjana[edytuj]

Maine[edytuj]

Massachusetts[edytuj]

Michigan[edytuj]

Minnesota[edytuj]

Missouri[edytuj]

Montana[edytuj]

Nebraska[edytuj]

New Hampshire[edytuj]

New Jersey[edytuj]

Nevada[edytuj]

Nowy Jork[edytuj]

Ohio[edytuj]

Oklahoma[edytuj]

Oregon[edytuj]

Pensylwania[edytuj]

Rhode Island[edytuj]

Tennessee[edytuj]

Teksas[edytuj]

Utah[edytuj]

D.C.[edytuj]

Waszyngton[edytuj]

Wirginia[edytuj]

Wirginia Z.[edytuj]

Wisconsin[edytuj]

Szwajcaria[edytuj]

Szwecja[edytuj]

Tajwan[edytuj]

Włochy[edytuj]

Wybrane wystawy[edytuj]

2009[edytuj]

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

 1. a b The Arts Center: Chihuly Collection at the Morean Arts Center (ang.). W: (oficjalna strona internetowa muzeum) [on-line]. 2009. [dostęp 2009-02-07].
 2. Pilchuck Glass School (ang.). 2007. [dostęp 7 lutego 2009].
 3. Regina Hackett: Chihuly victimized by his own success? (ang.). Seattle Post-Intelligencer, 2006-04-17. [dostęp 7 lutego 2009].
 4. Dale Chihuly Incorported: Chihuly – Niijima (ang.). [dostęp 6 lutego 2009].
 5. Spis sklepów pod dachem hotelu i kasyna Bellagio: Dale Chihuly (ang.). 2009. [dostęp 7 lutego 2009].
 6. zarząd MGM Macau: MGM GRAND Macau Grand Opening – Luxury hotel resort marks début with world-class performances (ang.). 2007-12-18. [dostęp 6 lutego 2009]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-10-30)].
 7. Lennie Bennett: Glass warfare (ang.). Floridian. [dostęp 7 lutego 2009].
 8. Maureen O'Hagan: Glass artist Chihuly's lawsuit tests limits of copyrighting art (ang.). The Seattle Times. [dostęp 6 lutego 2009].
 9. Susan Kelleher: Chihuly, rival glass artist settle dispute (ang.). The Seattle Times. [dostęp 6 lutego 2009].
 10. Dale Chihuly Incorporated: Museum Installations (ang.). W: Chihuly, Artist [on-line]. (oficjalny portal internetowy artysty), 2009. [dostęp 2009-02-07].
 11. Dale Chihuly Icorporated: DALE CHIHULY Museum Collections (ang.). W: (Oficjlany spis alfabetyczny według nazwy muzeum) [on-line]. Dale Chihuly Incorporated, 2009. [dostęp 2009-02-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2004-07-27)].
 12. Chihuly at the Victoria and Albert Museum (ang.). [dostęp 2009].
 13. Chihuly – Hilton Lac-Leamy, Hull, Quebec (ang.). [dostęp 2009-02-07].
 14. Dale Chihuly (ang.). [dostęp 2009-02-07].
 15. Birmingham Museum of Art (Alabama): Birmingham Persian Wall (ang.). W: (oficjalna strona internetowa muzeum) [on-line]. 1995. [dostęp 2009-02-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2004-11-03)].
 16. The Julie Collins Smith Museum: Collection Highlights: Amber Luster Chandelier, 2003, by Artist Dale Chihuly (ang.). W: (oficjalna strona internetowa muzeum) [on-line]. 2003. [dostęp 2009-02-07].
 17. Dale Chihuly Incorporated: Persian Window (ang.). W: (oficjalna strona internetowa muzeum) [on-line]. 1995-2005. [dostęp 2009-02-07].
 18. The Children's Museum of Indianapolis (ang.). [dostęp 2009-02-08].
 19. San Jose Museum of Art: Sculptures at the San Jose Museum of Art (ang.). W: (oficjalna strona internetowa muzeum) [on-line]. San Jose Museum of Art, 1995. [dostęp 2009-02-07].
 20. WAM [Search], www.wichitaartmuseum.org [dostęp 2017-11-22].
 21. Dale Chihuly Incorporated: Chihuly at the Colorado Springs Fine Arts Center (ang.). W: Chihuly, Artist [on-line]. Dale Chihuly Incorporated, 2004. [dostęp 2009-02-07].
 22. Kalamazoo Institute of Arts (ang.). [dostęp 2009-02-07].
 23. Beacon Gold Chandelier (ang.). [dostęp 2009-02-07].
 24. artsmia.org : viewer].
 25. Dale Chihuly (ang.). [dostęp 2009-02-07].
 26. Campiello del Remer (ang.). [dostęp 2009-02-07].
 27. Palazzo di Loredana Balboni (ang.). [dostęp 2009-02-07].
 28. Dale Chihuly Incorporated: Chihuly: Inside & Out (ang.). W: Chihuly, Artist [on-line]. Dale Chihuly Incorporated, 2000. [dostęp 2009-02-07].
 29. Dale Chihuly Incorporated: Toreador Red (ang.). W: Chihuly, Artist [on-line]. Dale Chihuly Incorporated, 2000. [dostęp 2009-02-07].
 30. Dale Chihuly Incorporated: Chihuly – Borgata Hotel + Casino, Atlantic City (ang.). W: Chihuly, Artist [on-line]. Dale Chihuly Incorporated, 2003. [dostęp 2009-02-07].
 31. Dale Chihuly Incorporated: Fiori di Como (ang.). W: Chihuly, Artist [on-line]. Dale Chihuly Incorporated, 2000. [dostęp 2009-02-07].
 32. Dale Chihuly Incorporated: Fern Green Tower (ang.). W: Chihuly, Artist [on-line]. Dale Chihuly Incorporated, 2000. [dostęp 2009-02-07].
 33. Dale Chihuly Incorporated: Rainbow Room Frieze (ang.). W: Chihuly, Artist [on-line]. Dale Chihuly Incorporated, 1987. [dostęp 2009-02-07].
 34. Dale Chihuly Incorporated: Persian Window (ang.). W: Chihuly, Artist [on-line]. Dale Chihuly Incorporated, 1994. [dostęp 2009-02-07].
 35. Dale Chihuly Incorporated: University of Akron Polyvitro Tower (ang.). W: Chihuly, Artist [on-line]. Dale Chihuly Incorporated, 2003. [dostęp 2009-02-07].
 36. Dale Chihuly Incorporated: Cincinnati Ice, (rzeźby wykonane z oświetlenia neonowego zawarte w bryłach lodu) (ang.). W: Chihuly, Artist [on-line]. Dale Chihuly Incorporated, 2001. [dostęp 2009-02-07].
 37. Dale Chihuly Incorporated: Rio delle Toreselle, (żyrandol) (ang.). W: Chihuly, Artist [on-line]. Dale Chihuly Incorporated, 2001. [dostęp 2009-02-07].
 38. Dale Chihuly Incorporated: Campiello del Remer #2, (żyrandol) (ang.). W: Chihuly, Artist [on-line]. Dale Chihuly Incorporated, 2006. [dostęp 2009-02-07].
 39. Dale Chihuly Incorporated: Permanent Collection: Dale Chihuly (retrospective) (ang.). W: Chihuly, Artist [on-line]. Dale Chihuly Incorporated, 2003. [dostęp 2009-02-07].
 40. Dale Chihuly Incorporated: Salt Lake: Olympic Art Festival Chihuly installations (ang.). W: Chihuly, Artist [on-line]. Dale Chihuly Incorporated, 2003. [dostęp 2009-02-07].
 41. Chihuly City Centre Installation (ang.). [dostęp 2009-02-07].
 42. Crystal Cascade (ang.). [dostęp 2009-02-07].
 43. Chihuly at the Frank Russel Bldg (ang.). [dostęp 2009-02-07].
 44. Gonzaga University Red Chandelier (ang.). [dostęp 2009-02-07].
 45. Dale Chihuly (ang.). [dostęp 2009-02-07].
 46. Chihuly Bridge of Glass (ang.). [dostęp 2009-02-07].
 47. Persian Window (ang.). [dostęp 2009-02-07].
 48. Chihuly (ang.). [dostęp 2009-02-07].
 49. Chihuly – Icicle Creek (ang.). [dostęp 2009-02-07].
 50. Chihuly (ang.). [dostęp 2009-02-07].
 51. Chihuly – Union Station (ang.). [dostęp 2009-02-07].
 52. Chihuly Window (ang.). [dostęp 2009-02-07].
 53. Chihuly Washington State Convention Center Installation (ang.). [dostęp 2009-02-07].
 54. Mendota Wall (ang.). [dostęp 2009-02-07].
 55. Chihuly Over Venice (ang.). [dostęp 2009-02-07].
 56. Chihuly in the Light of Jerusalem 2000 (ang.). [dostęp 2009-02-07].
 57. Chihuly in the Garden (ang.). [dostęp 2009-02-07].
 58. Chihuly in the Garden (ang.). [dostęp 2009-02-07].
 59. Gardens of Glass (ang.). [dostęp 2009-02-07].
 60. Chihuly in Kalamazoo (ang.). [dostęp 2009-02-07].
 61. Chihuly at Fairchild (ang.). [dostęp 2009-02-07].
 62. Missouri Botanical Garden (ang.). [dostęp 2009-02-07].
 63. Oisterwijk Sculptuur (ang.). [dostęp 2009-02-07].
 64. New York Botanical Garden (ang.). [dostęp 2009-02-07].
 65. Wrapped In Tradition: The Chihuly Collection of American Indian Trade Blankets (ang.). [dostęp 2009-02-07].
 66. Chihuly at Phipps: Gardens and Glass (ang.). [dostęp 2009-02-07].
 67. Chihuly at the de Young (ang.). [dostęp 2009-02-07].

Bibliografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]