Dihydroergotamina

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dihydroergotamina
Niepodpisana grafika związku chemicznego; prawdopodobnie struktura chemiczna bądź trójwymiarowy model cząsteczki
Ogólne informacje
Wzór sumaryczny C33H37N5O5
Masa molowa 583,68 g/mol
Identyfikacja
Numer CAS 511-12-6
6190-39-2 (mezylan)
PubChem 10531[1]
DrugBank DB00320[2]
Podobne związki
Podobne związki ergotamina
Jeżeli nie podano inaczej, dane dotyczą
stanu standardowego (25 °C, 1000 hPa)
Klasyfikacja medyczna
ATC N02 CA01
N02 CA51

Dihydroergotamina (łac. Dihydroergotaminum) – organiczny związek chemiczny z grupy alkaloidów występujący w sporyszu. Strukturalnie jest bardzo zbliżona do innego alkaloidu ze sporyszu – ergotaminy, od której różnie się brakiem jednego wiązania podwójnego w piperydynowym pierścieniu reszty ergolinowej. Wykazuje działanie antymigrenowe poprzez stymulację występujących w naczyniach krwionośnych mózgu receptorów serotoninowych.

Zastosowanie znajduje w skojarzonym leczeniu migreny – jako lek wykorzystuje się metanosulfonian (mesylan) dihydroergotaminy w roztworze etanolu i gliceryny oraz winian dihydroergotaminy w postaci tabletek. Stosowana jest też w postaci analgetyku złożonego Coffecorn, zawierającego dodatkowo kofeinę.

Działa obkurczająco na naczynia krwionośne głównie mózgu, zmniejszając objawy migrenowe i przepływ krwi, ale nieznacznie zwiększa ciśnienie osmotyczne. Leki zawierające składniki ze sporyszu są wydawane wyłącznie z przepisu lekarza, a leczenie musi być ściśle kontrolowane. Dihydroergotamina wykazuje mniej działań ubocznych od ergotaminy.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.