Gabapentyna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Gabapentyna
Gabapentyna
Gabapentyna
Ogólne informacje
Wzór sumaryczny C9H17NO2
Masa molowa 171,24 g/mol
Wygląd prawie biały proszek[1]
Identyfikacja
Numer CAS 60142-96-3
PubChem 3446[2]
DrugBank DB00996[3]
Jeżeli nie podano inaczej, dane dotyczą
stanu standardowego (25 °C, 1000 hPa)
Klasyfikacja
ATC N03 AX12
Stosowanie w ciąży kategoria C

Gabapentyna (łac. Gabapentinum) – organiczny związek chemiczny, lipofilny lek przeciwpadaczkowy wykazujący strukturalne podobieństwo do kwasu γ-aminomasłowego (GABA).

Mechanizm działania[edytuj | edytuj kod]

Mechanizm działania tego leku nie został dotychczas dokładnie rozpoznany. Gabapentyna nie działa na receptory GABAα, ani GABAβ, ani na substancje uczestniczące w wychwycie GABA w mózgu. W ośrodkowym układzie nerwowym gabapentyna wiąże się z białkowym receptorem, (białkiem wiążącym gabapentynę), przez złożony i nie do końca wyjaśniony mechanizm zwiększa produkcję i uwalnianie GABA. Skutkuje to nasileniem przewodnictwa GABA-ergicznego, co z kolei powoduje zahamowanie aktywności bioelektrycznej neuronów. Ponadto badania obrazowe wykazały, iż gabapentyna przyśpiesza syntezę GABA[potrzebne źródło].

Wskazania[edytuj | edytuj kod]

Wskazaniami do stosowania gabapentyny są głównie oporne na leczenie padaczki częściowe i częściowe wtórnie uogólnione, zaś przeciwwskazaniem napady padaczkowe pierwotnie uogólnione, zwłaszcza typu absence i zespołu Lennoxa-Gestauta.

Wśród innych wskazań jest leczenie polineuropatii (obwodowego uszkodzenia nerwów), np. polineuropatii cukrzycowej, czy neuralgiach nerwu V.

Według przeprowadzonych badań lek ten ma potwierdzoną skuteczność w leczeniu polineuropatii[potrzebne źródło]. Rozporządzeniem Ministra Zdrowia od 1 grudnia 2003 roku jest na liście leków refundowanych.

Farmakokinetyka[edytuj | edytuj kod]

Jest wydalana głównie przez nerki (80%), reszta z kałem (20%). W wydalaniu nie pośredniczy wątroba, przez co lek ten ma wiele korzystnych cech i właściwości dla pacjenta.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

Gabapentynę należy odstawiać stopniowo, w ciągu co najmniej 1 tygodnia. Nagłe zmniejszenie dawki może spowodować napad padaczkowy lub zaostrzenie dolegliwości bólowych.

Przypisy

  1. a b c d e Gabapentyna (ang.). [martwy link] The Chemical Database. The Department of Chemistry, University of Akron. [dostęp 2012-08-29].
  2. Gabapentyna – podsumowanie (ang.). PubChem Public Chemical Database.
  3. a b Gabapentyna (DB00996) – informacje o substancji aktywnej (ang.). DrugBank.
  4. Gabapentyna. Karta charakterystyki produktu Sigma-Aldrich dla Polski.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Indeks leków Medycyny Praktycznej 2006. Kraków: Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, 2006. ISBN 83-7430-060-4.

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.