Oksykodon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Oksykodon
Ogólne informacje
Wzór sumaryczny

C18H21NO4

Masa molowa

315,36 g/mol

Identyfikacja
Numer CAS

76-42-6

PubChem

5284603

DrugBank

DB00497

Jeżeli nie podano inaczej, dane dotyczą
stanu standardowego (25 °C, 1000 hPa)
Klasyfikacja medyczna
Legalność w Polsce

środek odurzający grupy I-N

Stosowanie w ciąży

kategoria B/D

Oksykodon (łac. oxycodonum) – organiczny związek chemiczny, pochodna kodeiny, silny opioidowy lek przeciwbólowy zsyntetyzowany po raz pierwszy w 1916 roku w Niemczech z tebainy. W medycynie stosuje się go głównie w postaci chlorowodorku.

Strukturalnie podobny jest do kodeiny, od której różni się obecnością grupy hydroksylowej w pozycji 14, zastąpieniem grupy hydroksylowej w pozycji 6 przez grupę karbonylową (ketonową) oraz zredukowaniem wiązania podwójnego między węglami 7,8 do pojedynczego. Rdzeń nazwy substancji pochodzi od kodeiny, przedrostek „oksy-” oznacza formę utlenioną, a końcówka „-on” zaznacza obecność grupy ketonowej w cząsteczce.

Przyswajalność[edytuj | edytuj kod]

Oksykodon stosuje się doustnie, doodbytniczo oraz w postaci zastrzyków; dożylnie, domięśniowo lub podskórnie. Przyswajalność przy podaniu doustnym wynosi 60–87%. Przy podaniu doodbytniczym przyswajalność jest podobna jak w przypadku podania doustnego. Zastosowanie oksykodonu w formie zastrzyku prowadzi do szybszego oraz mocniejszego działania substancji.

Działania niepożądane[edytuj | edytuj kod]

Euforia, senność, nudności, zaparcia, trudności z oddawaniem moczu, wysypka, zaczerwienienie skóry, zawrót głowy i wahania emocjonalne to najczęściej spotykane skutki uboczne. Inne efekty uboczne to nieznaczne zmniejszenie poziomu testosteronu u mężczyzn, czasowa impotencja, jak również znaczne powiększenie prostaty u mężczyzn (przy długotrwałym używaniu leku).

Ma działanie uzależniające, co zatajał jego producent, firma Purdue Pharma(inne języki), będąca własnością Mortimera Sacklera(inne języki) i jego brata Raymonda. Firma ta prowadziła wieloletnią kampanię marketingową z udziałem lekarzy, która umniejszała ryzyko uzależnienia od Oxicontinu (marka handlowa należąca do Purdue) i promowała jego korzyści[4][5].

Użycie pozamedyczne[edytuj | edytuj kod]

Oksykodon, jak prawie każdy lek opioidowy, stosowany jest jako narkotyk, głównie w USA, Kanadzie i Australii. Jego działanie podobne jest do działania morfiny i heroiny. Działanie narkotyczne wykazuje już w dawkach medycznych. Odnotowanych jest wiele przypadków śmiertelnych po jego zażyciu, często po podaniu równocześnie leków uspokajających, takich jak benzodiazepiny lub po spożyciu alkoholu.

Preparaty[edytuj | edytuj kod]

Opakowanie oksykodonu w formie kapsułek

W Polsce jest dostępny jako preparat prosty w postaci tabletek (Accordeon, Oxycodone Vitabalans, Oxycontin, Oxydolor i Reltebon) i roztworu do zastrzyków (Oxycodone Molteni i Oxynorm) oraz w połączeniu z naloksonem (tabletki Oxyduo, Oxynador i Targin). Wszystkie ww. preparaty wymagają recept Rpw[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. oksykodon, [w:] Encyklopedia PWN [dostęp 2015-03-26].
  2. Oxycodone, [w:] PubChem, United States National Library of Medicine, CID: 5284603 (ang.).
  3. Oxycodone, [w:] DrugBank, University of Alberta, DB00497 (ang.).
  4. Marek Druś: Zbankrutował producent opioidowego leku. Puls Biznesu. [dostęp 2019-09-17].
  5. Jan Smoleński: Farmaceutyczny gigant oskarżony o wywołanie fali śmiertelnych przedawkowań. Krytyka Polityczna. [dostęp 2019-09-17].
  6. Preparaty zawierające: oksykodon (chlorowodorek oksykodonu). [w:] Indeks leków [on-line]. Medycyna Praktyczna. [dostęp 2018-12-18].