Media Markt

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Media Markt w Weiterstadt
Media Markt, Bydgoszcz, ul. Jagiellońska 94b

Media Marktniemiecka sieć supermarketów oferujących sprzęt RTV i AGD, komputery, oprogramowanie, multimedia, filmy, muzykę, sprzęt oświetleniowy i fotograficzny. Od 11 kwietnia 2017 sieć liczy 60 sklepów na terenie Polski. Firma należy do koncernu Metro Group, do którego należą również sieci sklepów: Makro, Real, Saturn, M1 (galerie handlowe) oraz sklep internetowy redcoon.com. Pierwszy sklep w Europie otwarty został 24.11.1979 roku w Monachium. W Polsce sklepy Media Markt i Saturn tworzą spółkę o nazwie Media Saturn Holding Polska (MSHP). Główną siedzibą spółki jest centrum handlowe Blue City w Warszawie.

Historia[edytuj]

Pod koniec lat siedemdziesiątych trójka inwestorów z Monachium postanowiła zaradzić skąpej ofercie produktów RTV i AGD w bawarskich sklepach. Pomysłem założycieli był market oferujący bardzo szeroki wybór produktów w niskiej cenie. Dodatkowo klientom Media Markt zapewniono kompetentną obsługę i serwis - naprawa, dostawa czy montaż były właściwie nowością i znacząco przyczyniły się do sukcesu nowo otwartego sklepu. Poza tym Media Markt zainicjował długotrwałą jakość niskich cen, która zapewnia klientom możliwość anulowania transakcji, jeżeli na rynku dostępny jest ten sam produkt w niższej cenie. Kombinacja tych ofert zapewniła Media Markt szybki rozgłos i sukces na regionalnym szczeblu.
Po dalszym rozwoju na terenie całych Niemiec, w 1989 roku Media Markt rozpoczął ekspansje poza granice kraju. Sukcesywnie otwierano sklepy na terenie Francji, Austrii, Włoszech, Szwajcarii, Belgii, Portugalii, Grecji oraz Szwecji. Media Markt jest obecny w Polsce od 2 października 1998 roku, wówczas otwarto sklep w Czeladzi[1]. Do najnowszych rynków należą także Rosja, Turcja oraz Chiny.

Obecnie Media Markt posiada 259 sklepów w Niemczech oraz 757 na międzynarodowym rynku. W samych tylko Niemczech zatrudnionych jest ponad 12 tysięcy osób a obroty spółki oscylują na prawie 10 miliardów euro. Od 2012 roku Media Markt oferuje swoim klientom zakup produktów w sklepie internetowym we wszystkich krajach[2].

Kampania reklamowa[edytuj]

Sieć Media Markt znana jest z kontrowersyjnych, telewizyjnych spotów reklamowych. Przed Mistrzostwami Świata w Piłce Nożnej latem 2006 roku wyemitowano serię reklam, pokazujących wyolbrzymione, stereotypowe zachowania różnych nacji, między innymi Polaków jako złodziei[3].

Główne hasło reklamowe sieci (Ich bin doch nicht blöd - Przecież nie jestem głupi) również zostało uznane za kontrowersyjne. W różnych krajach zostało przetłumaczone nieco inaczej, na przykład:

  • w Polsce: Nie dla idiotów
  • we Francji: Je ne suis pas fou (nie jestem szalony)
  • w Portugalii: Eu é que não sou parvo! (to nie ja jestem głupkiem)
  • na Węgrzech: Mert hülye azért nem vagyok!'' (ponieważ nie jestem głupi)

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]