Smyk (sieć sklepów)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Smyk
Ilustracja
DH Smyk nocą (Warszawa)
Państwo  Polska
Siedziba Polska Warszawa ul. Marszałkowska 104/122
Data założenia 2000
Forma prawna spółka akcyjna S.A.
Nr KRS 00000643442
brak współrzędnych
Strona internetowa

Smyk – sieć sklepów z artykułami dla dzieci od urodzenia do 14 roku życia oraz dla kobiet w ciąży, m.in. z odzieżą, obuwiem, akcesoriami dziecięcymi, zabawkami i książkami. Należy do przedsiębiorstwa Smyk S.A.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Sklep „Smyk” powstał w 1952 roku jako Centralny Dom Towarowy, należący do Domów Towarowych „Centrum”. Od początku mieścił się w budynku znajdującym się na rogu ulicy Kruczej oraz Alei Jerozolimskich w Warszawie. Jest to najpóźniejszy obiekt architektoniczny w stylu modernistycznym, zbudowany już w początkach socrealizmu. Ważnym elementem przestrzeni architektonicznej stały się schody ruchome, jedne z niewielu istniejących w Polsce.

W 2000 r. zostało powołane samodzielne przedsiębiorstwo Smyk sp. z o.o., a sieć sklepów wyłączono z Domów Towarowych Centrum. Dalszy rozwój sieci polegał na uruchomieniu 35 sklepów w większych miastach Polski. W 2004 spółka Smyk została włączona do NFI Hetman. Po utworzeniu formatu swojej sieci oraz wypozycjonowaniu marki w Polsce, spółka skupiła się na rozwoju międzynarodowym. W 2006 otworzyła pierwszy sklep „Smyk” za granicą – w berlińskim centrum handlowym „Das Schloss”[1]. W tym samym roku otwarto „Smyka” także w kijowskim centrum handlowym „Ukraina”[1].

Działalność[edytuj | edytuj kod]

„Smyk” oferuje akcesoria, zabawki i ubrania dla dzieci oraz kobiet w ciąży. Sieć stworzyła własne marki zabawek – „Smiki” – a także dziecięcych ubrań i obuwia – „Cool Club”. W 2008 działały trzy sklepy w Berlinie, w centrach handlowych: Schloss, Alexa i Wilmersdorf Arcaden.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b „O nas”. smyk.com. [dostęp 2016-07-12].