Smyk (sieć sklepów)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Smyk
Ilustracja
DH Smyk nocą (Warszawa)
Państwo  Polska
Siedziba Polska Warszawa ul. Domaniewska 48
Data założenia 2000
Forma prawna spółka akcyjna S.A.
Nr KRS 00000643442
brak współrzędnych
Strona internetowa

Smyk – sieć sklepów z artykułami dla dzieci od urodzenia do 14 roku życia oraz dla kobiet w ciąży, m.in. z odzieżą, obuwiem, akcesoriami dziecięcymi, zabawkami i książkami. Należy do przedsiębiorstwa Smyk S.A.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Sklep „Smyk” powstał w 1952 roku jako Centralny Dom Towarowy, należący do Domów Towarowych „Centrum”. Od początku mieścił się w budynku znajdującym się na rogu ulicy Kruczej oraz Alei Jerozolimskich w Warszawie. Jest to najpóźniejszy obiekt architektoniczny w stylu modernistycznym, zbudowany już w początkach socrealizmu. Ważnym elementem przestrzeni architektonicznej stały się schody ruchome, jedne z niewielu istniejących w Polsce.

W 2000 r. zostało powołane samodzielne przedsiębiorstwo Smyk sp. z o.o., a sieć sklepów wyłączono z Domów Towarowych Centrum. Dalszy rozwój sieci polegał na uruchomieniu 35 sklepów w większych miastach Polski. W 2004 spółka Smyk została włączona do NFI Hetman. Po utworzeniu formatu swojej sieci oraz wypozycjonowaniu marki w Polsce, spółka skupiła się na rozwoju międzynarodowym. W 2006 otworzyła pierwszy sklep „Smyk” za granicą – w berlińskim centrum handlowym „Das Schloss”[1]. W tym samym roku otwarto „Smyka” także w kijowskim centrum handlowym „Ukraina”[1].

Działalność[edytuj | edytuj kod]

„Smyk” oferuje akcesoria, zabawki i ubrania dla dzieci oraz kobiet w ciąży. Sieć stworzyła własne marki zabawek – „Smiki” – a także dziecięcych ubrań i obuwia – „Cool Club”. W 2008 działały trzy sklepy w Berlinie, w centrach handlowych: Schloss, Alexa i Wilmersdorf Arcaden.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b „O nas”. smyk.com. [dostęp 2016-07-12].