Ernst August von Hannover

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ernest August Hanowerski
Ernst August Albert Otto Rupprecht Oskar Berthold Friedrich Ferdinand Christian Ludwig Welf
Książę Hanoweru i Bruszwiku
Wizerunek herbu
Pretendent do tronu Hanoweru i Brunszwiku
Okres

od 9 grudnia 1987

Poprzednik

Ernest August Welf

Dane biograficzne
Dynastia

Welfowie

Data i miejsce urodzenia

26 lutego 1954
Hanower

Ojciec

Ernest August Welf

Matka

Ortrud Oldenburg

Żona

Chantal Hochuli

Dzieci

Ernest August
Krystian Henryk

Żona

Karolina Grimaldi

Dzieci

Aleksandra

Odznaczenia
Order Gwelfów (Hanower) Order św. Jerzego (Hanower) Order Henryka Lwa (Brunszwik) D-HAN-B-Order-Ernest-August BAR.png

Ernest August (V), książę Hanoweru i Brunszwiku (Ernst August Albert Otto Rupprecht Oskar Berthold Friedrich Ferdinand Christian Ludwig von Hannover, ur. 26 lutego 1954 w Hanowerze), hanowerski książę z dynastii Welfów, syn Ernesta Augusta (IV), księcia Hanoweru i jego małżonki, księżnej Ortrud; pretendent do byłego Królestwa Hanoweru i Księstwa Brunszwiku.

Powiązania rodzinne i edukacja[edytuj | edytuj kod]

Książę Ernest August urodził się 26 lutego 1954 roku w Hanowerze. Jego rodzicami byli Ernest August (IV), książę Hanoweru i jego pierwsza małżonka, Ortrud, urodzona jako księżniczka Schleswig-Holstein-Sonderburg-Glücksburg. Poprzez drugie małżeństwo ojca jego macochą była Monika, księżna Hanoweru, z domu hrabianka zu Solms-Laubach (zm. 2015)[1]. Jego dziadkami byli ze strony ojca Ernest August (III), książę Brunszwiku i księżniczka Wiktoria Luiza z dynastii Hohenzollernów, księżniczka pruska; natomiast ze strony matki książę Albrecht Schleswig-Holstein-Sonderburg-Glücksburg i księżna Hertha, pochodząca z rodziny książąt Isenburgu i Büdingen.

Ma dwóch braci, księcia Ludwika i księcia Henryka oraz trzy siostry: hrabinę Marię z Hochbergu, księżniczkę Olgę i Aleksandrę, księżną Leiningen. Jest potomkiem królowej Wiktorii i króla Krystiana IX, a przez to jest spokrewniony ze wszystkimi rodzinami królewskimi w Europie. Został ochrzczony i wychowany w wierze protestanckiej, ale utracił miejsce w linii sukcesji brytyjskiego tronu w 1999 wskutek ślubu z katolicką księżniczką Karoliną.

Członek rodziny książęcej[edytuj | edytuj kod]

W 1919 roku wszystkie tytuły arystokratyczne w Niemczech zostały zniesione i obecnie mają one znaczenie wyłącznie zwyczajowe i historyczne. Jako potomek brytyjskich królów, Ernest August V jest księciem Hanoweru, księciem Brunszwiku, księciem Wielkiej Brytanii i Irlandii. Znajdował się w linii sukcesji brytyjskiego tronu, ale utracił to miejsce wskutek zaślubin z osobą wyznającą religię katolicką.

Po 1999 roku regularnie przebywał na monakijskim dworze i występował razem z żoną, córką i pasierbami w różnych okolicznościach. Brał udział w obchodach Narodowego Dnia Monako (ostatnio w 2008), dorocznych galach charytatywnych, zawodach sportowych. Był wśród zaproszonych gości na obchodach objęcia tronu Monako przez księcia Alberta II. W czerwcu 2009 po raz ostatni towarzyszył swojej żonie w publicznym wystąpieniu.

19 września 2014 był gościem obchodów pięćdziesiątej rocznicy zaślubin Konstantyna II, króla Greków i królowej Anny Marii[2].

W lipcu 2017 książę Ernest August V oficjalnie sprzeciwił się małżeństwu swojego starszego syna z Katarzyną Małyszewą[3]. Na łamach niemieckiego pisma Handelsblatt wydał oświadczenie, w którym podał, że za jego decyzją stoją względy majątkowe i ma ona na celu dobro dynastii hanowerskiej i zachowanie jej dziedzictwa kulturowego. Zażądał, by książę Ernest August zwrócił mu dwie posiadłości (w tym pałac Marienborg), które otrzymał w prezencie w latach 2004 i 2006. Książę Hanoweru nie uczestniczył w uroczystościach zaślubin swojego następcy[3][4][5][6].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Małżeństwo z Chantal Hochuli[edytuj | edytuj kod]

24 sierpnia 1981 ojciec księcia Ernesta Augusta, książę Ernest August (IV), wydał specjalne oświadczenie, w którym zezwolił na ślub swojego syna i następcy z Chantal Hochuli, pochodzącą ze Szwajcarii kobietę bez arystokratycznych korzeni. Dodatkowo w dokumencie stwierdzono, że małżeństwo to będzie uznawane za dynastyczne. Do ślubu cywilnego pary doszło 28 sierpnia w Pattensen, natomiast dwa dni później odbyła się ceremonia religijna w obrządku luterańskim na Zamku Marienburg w Dolnej Saksonii. Hochuli otrzymała tytuł Jej Królewskiej Wysokości Księżnej Brunszwiku-Lüneburg. Została pierwszą w dziejach dynastyczną żoną członka rodziny hanowerskiej, nie mającą arystokratycznego pochodzenia.

Para książęca dzieliła swoje życie pomiędzy domy w Monachium i Londynie.

19 lipca 1983 w Londynie księżna urodziła pierwszego syna pary i przyszłego dziedzica tytułu księcia Hanoweru. Chłopiec otrzymał imiona Ernest August Andrzej Filip Konstantyn Maksymilian Rolf Stefan Ludwik Rudolf i znany jest jako książę Ernest August z Hanoweru. Został ochrzczony 15 października 1983 w Zamku Marienburg.

Drugi syn pary, książę Krystian Henryk Klemens Paweł Franciszek Piotr Welf Wilhelm Ernest Fryderyk Franz urodził się w Londynie dnia 1 czerwca 1985. Został ochrzczony 14 lipca w Zamku Marienburg, a imiona otrzymał po wszystkich swoich ojcach chrzestnych.

Dzieci Chantal i Ernesta Augusta V zostały wpisane do linii sukcesji brytyjskiego tronu i wychowane są w wierze protestanckiej.

9 grudnia 1987 zmarł książę Ernest August IV i Ernest August (V) został kolejnym tytularnym księciem Hanoweru, a jego żona księżną Hanoweru.

W połowie lat 90. znajomość księcia Hanoweru z córką władcy Monako, księżniczką Karoliną, stawała się coraz bardziej jawna i często była tematem doniesień prasowych[7]. Księżna Hanoweru o niewierności męża dowiedziała się z gazet i złożyła pozew o rozwód na początku marca 1996 w Londynie. Brak dyskrecji w jego kontaktach z innymi kobietami kosztował księcia Ernesta około 160 milionów dolarów, które stracił wskutek zakończenia małżeństwa.

Księżna i książę Hanoweru uzyskali rozwód we wrześniu 1997. Księżna utraciła predykat Jej Królewskiej Wysokości i tytułowana jest Chantal, księżna Hanoweru.

8 sierpnia 2016 Pałac Książęcy ogłosił zaręczyny księcia Ernesta Augusta, syna Ernesta Augusta (V) i Chantal, z Katarzyną Małyszewą, urodzoną w Rosji czeską projektantką mody[8]. Para zawarła cywilny związek małżeński 6 lipca 2017 w Hanowerze[8], mimo oficjalnego sprzeciwu ojca narzeczonego. 8 lipca miała miejsce ceremonia religijna w Market Church w Hanowerze[6]. W roli świadków wystąpili książę Krystian i księżniczka Aleksandra, młodsze rodzeństwo pana młodego. Małyszewa po ślubie otrzymała tytuł Jej Królewskiej Wysokości Księżnej Katarzyny z Hanoweru i może w przyszłości zostać tytularną księżną Hanoweru. 22 lutego 2018 roku przyszła na świat pierwsza córka pary i pierwsza wnuczka księcia Ernesta Augusta V, księżniczka Elżbieta[9].

26 kwietnia 2017 ogłoszono zaręczyny młodszego syna księcia, księcia Krystiana, z Aleksandrą de Osmą, pochodzącą z Peru[10]. Para zawarła cywilny związek małżeński 24 listopada w Londynie[11], gdzie mieszka Chantal, księżna Hanoweru. Książę Hanoweru nie wziął udziału w uroczystości. 17 marca 2018 w bazylice Świętego Piotra w Limie miała miejsce religijna ceremonia zaślubin pary[12]. Książę Ernest August V wyraził zgodę na ślub młodszego syna i wziął udział w uroczystości w Limie.

Małżeństwo z księżniczką Karoliną[edytuj | edytuj kod]

monogram księcia i księżnej Hanoweru

Książę Ernest August poznał księżniczkę Karolinę, córkę Rainiera III, księcia Monako i księżnej Grace, w latach 70. XX wieku. Był głównym faworytem księżnej Monako do ręki jej najstarszej córki, ale Karolina odrzuciła tę propozycję[13]. Ponownie spotkali się w 1990 roku, ponieważ Grimaldi była w bliskiej przyjaźni z księżną Chantal. Ich relacja zaczęła być jawna w 1995 roku. Książę Hanoweru rozwiódł się ze swoją pierwszą żoną i zdecydował na małżeństwo z katolicką księżniczką.

Dla Karoliny było to trzecie małżeństwo. Jej pierwszy związek z bankowcem Filipem Junot zakończył się rozwodem, a następnie kościelnym stwierdzeniem jego nieważności; natomiast jej drugi mąż, Stefan Casiraghi, zginął w 1990 roku w wypadku łodzi motorowych.

11 stycznia 1999 królowa Elżbieta II wyraziła zgodę na ślub księcia Hanoweru, ale ponieważ jego narzeczona była wyznania rzymskokatolickiego, utracił on miejsce w linii sukcesji do brytyjskiego tronu. Karolina postanowiła pozostać przy swojej religii, ale zgodziła się, by ich ewentualne potomstwo było wychowywane w wierze protestanckiej. Ślub pary odbył się 23 stycznia 1999, w dniu czterdziestych drugich urodzin ciężarnej już wówczas narzeczonej. 20 lipca 1999 w austriackim Vocklabruck urodziła się jedyna córka pary, księżniczka Aleksandra Charlotte Ulrike Maryam Virginia z Hanoweru. Dziewczynka została ochrzczona w kościele luterańskim i wpisana do linii sukcesji brytyjskiego i monakijskiego tronu.

Ernest August został ojczymem dla trójki dzieci swojej żony, Andrei, Charlotte i Pierre’a Casiraghich.

6 kwietnia 2005 roku w Monako zmarł ojciec księżnej Hanoweru, książę Rainier III i na tron wstąpił jej młodszy brat, książę Albert II. Ponieważ nowy władca nie posiadał dynastycznych potomków, Karolina została pierwszą osobą w kolejce do monakijskiej korony i zajmowała to miejsce do 10 grudnia 2014 roku, kiedy to urodzili się księżniczka Gabriela i książę Jakub.

Karolina i Ernest August pozostają od 2009 roku w separacji. Księżna wraz z najmłodszą córką powróciła do Monako. W styczniu 2010 w prasie pojawiły się zdjęcia księcia Ernesta, bawiącego się w towarzystwie innej kobiety podczas wakacji w Tajlandii[14].

W 2010 związał się z Simone, rumuńską tancerką i modelką, która była od niego młodsza o ponad trzydzieści lat. Relacja zakończyła się w 2015 roku[15].

Zdrowie[edytuj | edytuj kod]

3 kwietnia 2005 książę Hanoweru w ciężkim stanie trafił do Kliniki Imienia Księżnej Grace w Monte Carlo z powodu ostrego zapalenia trzustki[16]. W kolejnym komunikacie poinformowano, że zapadł w śpiączkę. W tym samym czasie w księstwie umierał jego teść, książę Rainier III[17].

25 lipca 2011 został przyjęty na oddział intensywnej terapii szpitala na Ibizie z rozpoznaniem kolejnego epizodu ostrego zapalenia trzustki[18][19]. Hospitalizacja zakończyła się 30 lipca[20].

W kwietniu 2017 przeszedł w Austrii w trybie nagłym operację układu naczyniowego[21].

17 marca 2018 uczestniczył w przyjęciu weselnym swojego młodszego syna, skąd trafił do szpitala z podejrzeniem zatrucia pokarmowego[22]. W Klinice Delgado towarzyszył mu pasierb, Pierre Casiraghi. Książę poczuł się źle, zemdlał i został przyjęty na oddział intensywnej terapii[23].

W lutym 2019 przeszedł operacje ostrego zapalenia trzustki i pękniętego wrzodu żołądka[24]. Rozpoznano u niego nowotwór okolicy szyi[25].

Genealogia[edytuj | edytuj kod]

Przodkowie[edytuj | edytuj kod]

Osoba Rodzice Dziadkowie Pradziadkowie
Ernest August V, książę Hanoweru
(1954-)
Ernest August IV, książę Hanoweru
(1914-1987)
Ernest August III, książę Brunszwiku
(1887-1953)
Ernest August II, książę Cumberland
(1845-1923)
Thyra, księżna Cumberland
z d. księżniczka Danii (1853-1933)
Wiktoria, księżna Brunszwiku
z d. księżniczka Prus (1892-1980)
Wilhelm II, cesarz Niemiec
(1859-1941)
Augusta, cesarzowa Niemiec
z d. księżniczka Szlezwyka-Holsztynu (1858-1921)
Ortrud, księżna Hanoweru
z d. księżniczka Szlezwyka-Holsztynu (1925-1980)
Książę Albrecht ze Szlezwyka-Holsztynu
(1863-1948)
Fryderyk, książę Szlezwyka-Holsztynu
(1814-1885)
Adelajda, księżna Szlezwyka-Holsztynu
z d. księżniczka Schaumburg-Lippe (1821-1899)
Księżna Hertha ze Szlezwyka-Holsztynu
z d. hrabianka Isenburga i Budingen (1883-1972)
Bruno, 3. książę Isenburga i Budingen
(1837-1906)
Berta, księżna Isenburga i Budingen
z d. hrabianka Castell-Rüdenhausen (1898-1990)

Potomkowie[edytuj | edytuj kod]

Dzieci Wnuki Prawnuki
Ernest August, dziedziczny książę Hanoweru
(1983-)
Księżniczka Elżbieta z Hanoweru
(2018-)
Książę Welf August z Hanoweru
(2019-)
Księżniczka Eleonora z Hanoweru
(2021-)
Książę Krystian z Hanoweru
(1985-)
Książę Mikołaj z Hanoweru
(2020-)
Księżniczka Zofia z Hanoweru
(2020-)
Księżniczka Aleksandra z Hanoweru
(1999-)

Dynastia hanowerska[edytuj | edytuj kod]

Ernest August (IV), książę Hanoweru (1914-1987)
m. Ortrud, księżna Hanoweru (księżniczka Schleswig-Holstein-Sonderburg-Glücksburg, oo 1951-1980)
   c. Hrabina Maria z Hochbergu (księżniczka Hanoweru, 1952-)
    m. Hrabia Michał z Hochbergu (oo 1982-)
       s. Hrabia Konrad z Hochbergu (1985-)
       s. Hrabia Jerzy z Hochbergu (1987-)
   s. Ernest August V, książę Hanoweru (1954-)
    m. Chantal, księżna Hanoweru (Hochuli, oo 1981-1997)
       s. Książę Ernest August z Hanoweru (1983-)
        m. Katarzyna, Księżna Ernest August z Hanoweru (Małyszewa, oo 2017-)
          c. Księżniczka Elżbieta z Hanoweru (2018-)
       s. Książę Krystian z Hanoweru (1985-)
        m. Aleksandra, Księżna Krystian z Hanoweru (de Osma, oo 2017-)
    m. Karolina, księżna Hanoweru (księżniczka Monako, oo 1999-)
       c. Księżniczka Aleksandra z Hanoweru (1999-)
   s. Książę Ludwik z Hanoweru (1955-1988)
    m. Księżna Izabela z Hanoweru (von Thurn and Valsassina-Como-Vercelli, oo 1987-1988)
       s. Książę Otto z Hanoweru (1988-)
   c. Księżniczka Olga z Hanoweru (1958-)
   c. Aleksandra, księżna Leiningen (księżniczka Hanoweru, 1959-)
    m. Andrzej, 8. książę Leiningen (oo 1981-)
       s. Ferdynand, dziedziczny książę Leiningen (1982-)
         m. Wiktoria-Ludwika, dziedziczna księżna Leiningen (księżniczka Prus, oo 2017-)
       c. Księżniczka Olga z Leiningen (1984-)
       s. Książę Herman z Leiningen (1987-)
         m. Księżna Izabela z Leiningen (Heubach, oo 2017-)
   s. Książę Henryk z Hanoweru (1961-)
     r. Désirée Nick
       s. Oscar Nick (1996-)
    m. Księżna Thyra z Hanoweru (von Westernhagen, oo 1999-)
       s. Książę Albert z Hanoweru (1999-)
       c. Księżniczka Eugenia z Hanoweru (2001-)
       s. Książę Juliusz z Hanoweru (2006-)
m. Monika, księżna-wdowa Hanoweru (hrabianka zu Solms-Laubach, oo 1981-1987)

Pokrewieństwo z europejskimi rodzinami królewskimi[edytuj | edytuj kod]

Królowa Wiktoria[edytuj | edytuj kod]

Wiktoria, królowa Wielkiej Brytanii i Irlandii (1819-1901)
c. Wiktoria, cesarzowa Niemiec (1840-1901)
  s. Wilhelm II, cesarz Niemiec (1859-1941)
    c. Wiktoria Luiza, księżna Hanoweru (1892-1980)
      s. Ernest August IV, książę Hanoweru (1914-1987)
        s. Ernest August V, książę Hanoweru (1954-), żona Karolina
          s. Książę Ernest August z Hanoweru (1983-)
          s. Książę Krystian z Hanoweru (1985-)
          c. Księżniczka Aleksandra z Hanoweru (1999-)
      s. Książę Jerzy z Hanoweru (1915-2006)
      c. Fryderyka, królowa Greków (1917-1981), mąż Paweł I
        c. Zofia, królowa Hiszpanii (1938-), mąż Jan Karol I
          s. Filip VI, król Hiszpanii (1968-), żona Letycja
        s. Konstantyn II, król Greków (1940-), żona Anna Maria
  c. Zofia, królowa Greków (1870-1932)
    s. Jerzy II, król Greków (1890-1947)
    s. Aleksander, król Greków (1893-1920)
      c. Aleksandra, królowa Jugosławii (1921-1993)
        s. Aleksander, książę koronny Serbii (1945-)
    c. Helena, królowa Rumunii (1896-1982)
      s. Michał, król Rumunii (1921-)
    s. Paweł I, król Greków (1901-1964), żona Fryderyka
      c. Zofia, królowa Hiszpanii (1938-), mąż Jan Karol I
        s. Filip VI, król Hiszpanii (1968-), żona Letycja
      s. Konstantyn II, król Greków (1940-), żona Anna Maria
s. Edward VII, król Wielkiej Brytanii i Irlandii (1841–1910)
  s. Jerzy V, król Wielkiej Brytanii (1865-1936)
    s. Edward, książę Windsor (1894-1972)
    s. Jerzy VI, król Wielkiej Brytanii (1895-1952)
      c. Elżbieta II, królowa Wielkiej Brytanii (1926-)
  c. Maud, królowa Norwegii (1869-1938)
    s. Olaf V, król Norwegii (1903-1991)
      s. Harald V, król Norwegii (1937-)
c. Alicja, wielka księżna Hesji (1843-1878)
  c. Wiktoria, księżna Ludwika z Battenbergów (1863-1950)
    c. Alicja, księżna Grecji i Danii (1885-1969)
      s. Filip, książę Edynburga (1921-), żona Elżbieta II
    c. Ludwika, królowa Szwecji (1889-1965), mąż Gustaw VI Adolf
  c. Elżbieta, wielka księżna Rosji (1864-1918)
  c. Aleksandra, cesarzowa Rosji (1872-1918)
    c. Olga, wielka księżna Rosji (1895-1918)
    c. Tatiana, wielka księżna Rosji (1897-1918)
    c. Maria, wielka księżna Rosji (1899-1918)
    c. Anastazja, wielka księżna Rosji (1901-1918)
    s. Aleksy, carewicz Rosji (1904-1918)
s. Alfred, książę Sachsen-Coburg-Gotha (1844-1900)
  c. Maria, królowa Rumunii (1875-1938), mąż Ferdynand I
    s. Karol II, król Rumunii (1893-1953)
      s. Michał I, król Rumunii (1921-)
    c. Elżbieta, królowa Greków (1894-1956), mąż Jerzy II
    c. Maria, królowa Jugosławii (1900-1961), mąż Aleksander I
      s. Piotr II, król Jugosławii (1923-1970)
        s. Aleksander, książę koronny Serbii (1945-)
c. Helena, księżna Szlezwiku-Holsztynu (1846-1923)
c. Ludwika, księżna Argyll (1848-1939)
s. Artur, książę Connaught i Strathearn (1850-1942)
  c. Małgorzata, księżna koronna Szwecji (1882-1920), mąż Gustaw VI Adolf
    s. Gustaw Adolf, książę Västerbotten (1906-1947)
      s. Karol XVI Gustaw, król Szwecji (1946-)
    c. Ingrid, królowa Danii (1910-2000), mąż Fryderyk IX
      c. Małgorzata II, królowa Danii (1940-)
      c. Anna Maria, królowa Greków (1946-), mąż Konstantyn II
s. Leopold, książę Albany (1853-1884)
c. Beatrycze, księżna Henrykowa z Battenbergu (1857-1944)
  c. Wiktoria, królowa Hiszpanii (1887-1969)
    s. Jan, hrabia Barcelony (1913-1993)
      s. Jan Karol I, król Hiszpanii (1938-), żona Zofia
        s. Filip VI, król Hiszpanii (1968-), żona Letycja

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Lista odznaczeń przyznanych księciu Hanoweru:

Data Państwo Osoba przyznająca Odznaczenie
9 grudnia 1987  Niemcy order domowy Wielki Mistrz Orderu św. Jerzego
9 grudnia 1987  Niemcy order domowy Wielki Mistrz Orderu Gwelfów
9 grudnia 1987  Niemcy order domowy Wielki Mistrz Orderu Henryka Lwa[26]
9 grudnia 1987  Niemcy order domowy Krzyż Wielki Orderu Ernesta Augusta[27]
9 sierpnia 1992  Dania JKW Królowa Danii Kawaler Orderu Słonia

Tytuły[edytuj | edytuj kod]

Od do Tytuł
24 lutego 1954 9 grudnia 1987 Jego Królewska Wysokość Dziedziczny Książę Hanoweru, Książę Brunszwika-Lüneburg
9 grudnia 1987 nadal Jego Królewska Wysokość Książę Hanoweru

Tytuły książęce są wyłącznie honorowe. W Niemczech w 1919 r. zniesiono tytuły arystokratyczne (art. 109 konstytucji weimarskiej i ustawa z 23 czerwca 1920 o zniesieniu przywilejów stanowych szlachty). Stały się one częścią nazwiska rodowego.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Royal Musings: Death Notice: HRH Princess Monika of Hannover, royalmusingsblogspotcom.blogspot.it [dostęp 2017-12-02].
 2. La inesperada reaparición de Ernesto de Hannover, hola.com [dostęp 2017-12-02] (hiszp.).
 3. a b Prince Ernst-August of Hanover Opposes His Son's Marriage | PEOPLE.com, people.com [dostęp 2017-12-02] (ang.).
 4. Ernesto de Hannover se opone públicamente a la boda de su hijo a cuatro días de producirse, hola.com [dostęp 2017-12-02] (hiszp.).
 5. Conflit dans la famille de Hanovre, parismatch.com [dostęp 2017-12-02] (fr.).
 6. a b Prince Ernst-August Jr Gets Married After Father Denounces Nuptials | PEOPLE.com, people.com [dostęp 2017-12-02] (ang.).
 7. A House Divided | PEOPLE.com, people.com [dostęp 2017-12-02] [zarchiwizowane z adresu 2016-09-20] (ang.).
 8. a b Prince Ernst August of Hanover will marry the Russian designer Ekaterina Malysheva, frivolette.com [dostęp 2017-12-02] (ang.).
 9. Malyshev gave birth to a daughter to Prince Ernst August of Hanover : In the World : Vladim | The Siver Times, sivertimes.com [dostęp 2018-03-29] (ang.).
 10. Royal Musings: Prince Christian of Hanover to marry Alessandra de Osma, royalmusingsblogspotcom.blogspot.com [dostęp 2017-12-02].
 11. Civil Wedding of Prince Christian of Hanover and Alessandra de Osma Held in London | The Royal Forums, theroyalforums.com [dostęp 2017-12-02] (ang.).
 12. Prince Christian of Hanover and Alessandra de Osma marry in Peru, hellomagazine.com [dostęp 2018-03-29] (ang.).
 13. Chantal Hochuli – Royal Foibles, royalfoibles.com [dostęp 2017-12-02] (ang.).
 14. Marriage of Monaco's Princess Caroline Rocked by Photo Scandal | PEOPLE.com, people.com [dostęp 2017-12-02] [zarchiwizowane z adresu 2016-09-20] (ang.).
 15. Princess Caroline's husband Prince Ernst steps out with a 22-year-old ex-dancer who models for brothels | Daily Mail Online, dailymail.co.uk [dostęp 2017-12-02] (ang.).
 16. About Prince Ernst August of Hanover - Facts and biography - Farmer- Germany | UpClosed, upclosed.com [dostęp 2017-12-02].
 17. Monaco's Prince Rainier III Dies - ABC News, abcnews.go.com [dostęp 2017-12-02] (ang.).
 18. Ernesto de Hannover, ingresado en Ibiza por una pancreatitis | Actualidad | EL PAÍS, elpais.com [dostęp 2017-12-02] (hiszp.).
 19. Celebrity News - Pictures, Exclusive Interviews & Features | HELLO!, www.hellomagazine.com [dostęp 2019-11-15] (ang.).
 20. Ernesto de Hannover ha dejado la clínica ibicenca de incógnito, lavozlibre.com [dostęp 2017-12-07].
 21. Ernst August von Hannover: Im Helikopter zur Not-OP! | BUNTE.de, bunte.de [dostęp 2017-12-02] (niem.).
 22. Prince Ernst of Hanover hospitalised during royal wedding, hellomagazine.com [dostęp 2018-03-29] (ang.).
 23. Prince Ernst August of Hanover ‘in intensive care’ after son’s wedding – Royal Central, royalcentral.co.uk [dostęp 2018-03-29] (ang.).
 24. Ernest of Hannover is diagnosed with cancer, one week after being operated on for pancreatitis - International News, www.tellerreport.com [dostęp 2019-03-27] (ang.).
 25. Ernst August von Hannover: Guelph Prince has cancer, vaaju.com [dostęp 2019-03-27] (ang.).
 26. Dynastic orders. W: Register of orders of chivalry. Report of the International Commission for Orders of Chivalry (2002) [on-line]. en. [dostęp 2016-05-24].
 27. Las orejas al lobo. Susto general ante el ingreso de Ernesto de Hannover en un hospital de Ibiza (hiszp.). laverdad.es. [dostęp 2016-06-02].