Gajowa (Wrocław)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Gajowa (niem. Altenhain) – niegdyś folwark na północno-zachodnich peryferiach Wrocławia. Leżał w połowie drogi między Lohe (Ślęza) a Deutsch-Lissa (Leśnica), na północ od Frankfurter Str. (obecnie ulica Kosmonautów), obecnie w obszarze osiedla Leśnica.

Od 1928 w granicach administracyjnych miasta. Zniszczony podczas natarcia Armii Czerwonej na Festung Breslau na początku 1945 roku, a następnie rozebrany przez okolicznych mieszkańców. Obecnie teren folwarku jest niezabudowany i przynależy do osiedla Stabłowice. Altenhain został założony ok. 1860 roku przez pana von Alten, właściciela m.in. zamku w Stabłowicach. Oprócz zabudowań typowo folwarcznych znajdował się tu park oraz gospoda.

Nazwa Gajowa została wprowadzona w 1948[1] i nie powinna być mylona z innymi wrocławskimi osiedlami: Gajowice, Gaj ani Tarnogaj. Również wrocławskie ulice Gajowa i ul. Gajowicka nie mają żadnego związku z osiedlem Gajowa.

Niemal dokładnie na miejscu folwarku w 2011 roku rozpoczęto budowę nowego szpitala wojewódzkiego.

Współcześnie nazwę Gajowa przypisuje się pobliskiemu skupisku zabudowań przy Kosmonautów, w okolicach ulic Lewej, Trójkątnej, Grabowej, Bukowej i Białodrzewnej, za kąpieliskiem "Glinianki" (patrząc od strony centrum Wrocławia). Pomiędzy tymi ulicami przepływa potok Ługowina, płynący od Strachowic przez Żerniki do Odry, do której wpada w granicach Maślic.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zygmunt Antkowiak: Wrocław od A do Z. Wrocław-Warszawa-Kraków: Ossolineum, 1991. ISBN 83-04-03723-8. s. 81 "Gajowa, osiedle w dzielnicy Fabrycznej, po prawej stronie ul. Kosmonautów. W Gajowej znajdował się zniszczony w czasie ostatniej wojny folwark, założony przypuszczalnie w drugiej połowie XIX w. W pobliżu zburzonych obiektów rośnie liściasty zagajnik. Do Wrocławia teren ten należy od 1928 r. Poprzednio zwany był Gajem Altena (od założyciela folwarku), a obecne określenie wprowadzono w 1948 roku. Obszar Gajowej stanowią jedynie pola uprawne, łąki i wspomniany zagajnik, a jej nazwa praktycznie nie jest w użyciu"

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]