Maślice

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Maślice
Osiedle Wrocławia
Ilustracja
kościół św. Agnieszki na al. Śliwowej
Państwo  Polska
Województwo  dolnośląskie
Miasto Wrocław
Data założenia 1991
W granicach Wrocławia 1928
Populacja (31.12.2017)
• liczba ludności

10 086[1]
Położenie na mapie Wrocławia
Położenie na mapie
Portal Polska
gimnazjum nr 22
most przez strumień Ługowina

Maślice (niem. Masselwitz) – osiedle administracyjne Wrocławia utworzone na terenie byłej dzielnicy Fabryczna.

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Heinrich Adamy swoim dziele o nazwach miejscowości na Śląsku wydanym w 1888 roku we Wrocławiu jako najstarszą nazwę miejscowości wymienia Maslic podając jej znaczenie „Butterdorf”, czyli w języku polskim „Maślana wieś lub wieś masła”[2]. Nazwa wsi została później fonetycznie zgermanizowana na Masselwitz[2] i utraciła swoje pierwotne znaczenie.

W księdze łacińskiej Liber fundationis episcopatus Vratislaviensis (pol. Księga uposażeń biskupstwa wrocławskiego) spisanej za czasów biskupa Henryka z Wierzbna w latach 1295–1305 miejscowość wymieniona jest w zgermanizowanej formie Maslitz[3][4].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wieś o nazwie Maslec (od przezwiska Masło) pierwszy raz jest wzmiankowana w 1193, gdy papież Celestyn III zatwierdził ją opactwu NMP na Piasku. W 1630 pojawia się pierwsza informacja o podziale na Maślice Wielkie i Maślice Małe[5].

Liczba mieszkańców: 5,3 tys. Osiedle dzieli się na dwie części:

Czasami wyróżniana jest jeszcze część trzecia, osiedle Nowe Domy (na granicy pomiędzy Maślicami Małymi a Wielkimi, przy skrzyżowaniu ulic Potokowej i Północnej), w większości niezamieszkane, w znacznej części zajęte przez magazyny oraz dawne składowisko odpadów, obecnie poddawane rekultywacji.

Na wschód od Maślic płynie rzeka Odra i rozciąga się Las Pilczycki, na zachód biegnie linia kolejowa oddzielająca osiedle od Stabłowic, na południe od Maślic Małych znajdują się Pilczyce, a na północ od Maślic Wielkich, za wysypiskiem, znajdują się Pracze Odrzańskie.

Na terenie Maślic znajdują się dwie szkoły:

 • Szkoła Podstawowa nr 26 im. Piastów Śląskich[6] (Maślice Małe), ul. Suwalska 5 (w związku z budową Autostradowej Obwodnicy Wrocławia szkoła została przeniesiona z poprzedniej lokalizacji przy ul. Maślickiej 37); znajduje się tu Rada Osiedla Maślice
 • Gimnazjum nr 22 im. Lothara Herbsta[7] (Maślice Wielkie), ul. Lubelska 95a

Komunikacja miejska[edytuj | edytuj kod]

Do Maślic można dojechać autobusami linii:

 • 101 (Kwiska – Leśnica)
 • 102 (pl. Jana Pawła II – Grabowa)
 • 103 (pl. Jana Pawła II – Pracze Odrzańskie/Janówek)
 • 104 (pl. Jana Pawła II – Rędzińska)
 • 123 (Leśnica – Kozia)
 • 127 (Zwycięska - Kozia)
 • 245 (Pracze Odrzańskie – Bieńkowice/Iwiny) (nocny)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Liczba mieszkańców zameldowanych na pobyt stały i czasowy (stan na 31.12.2017).
 2. a b Heinrich Adamy: Die Schlesischen Ortsnamen ihre entstechung und bedeutung. Breslau: Verlag von Priebotsch’s Buchhandlung, 1888, s. 70.
 3. Liber fundationis episcopatus Vratislaviensis online.
 4. H. Markgraf, J. W. Schulte, „Codex Diplomaticus Silesiae T.14 Liber Fundationis Episcopatus Vratislaviensis”, Breslau 1889.
 5. Zygmunt Antkowiak: Wrocław od A do Z. Wrocław-Warszawa-Kraków: Ossolineum, 1991. ISBN 83-04-03723-8. s. 183 „Osadnictwo utrzymuje się na tym obszarze od epok brązu i żelaza. Najstarszy zapis o wsi Maslec pochodzi z 1193 r., gdy papież Celestyn III zatwierdził ją opactwu NMP na Piasku. Nazwa osady pochodzi od przezwiska Masło. W 1630 r. słyszymy po raz pierwszy o osadzie Maślice Wielkie, z czego wniosek, że podział na Maślice Wielkie i Maślice Małe był już faktem.”.
 6. Szkoła Podstawowa nr 26 im. Piastów Śląskich (pol.). [dostęp 16 stycznia 2009].
 7. Gimnazjum nr 22 im. Lothara Herbsta (pol.). [dostęp 4 listopada 2008].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]