Pustki (Wrocław)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Pustki (niem. Klein Heidau) – część wrocławskiego osiedla Leśnica, w ramach tego osiedla graniczące z Leśnicą (na północy), Żarem (na zachodzie), Ratyniem (na południu) i Złotnikami (na wschodzie). W granicach miasta od 1928.

Dawniej folwark należący do Ratynia. Na mapie z 1630 bez nazwy[1], w 1736 wzmiankowany jako Klein Heyde (Mała Puszcza), potem Klein Heidau. W 1795 zamieszkany przez siedmiu zagrodników. W roku 1883 utworzono tu – między dzisiejszymi ulicami Trzmielowicką (niem. Heidauerstraße) a Serowarską (Lindenallee) – cmentarz ewangelicki dla Leśnicy (wówczas jeszcze samodzielnego miasteczka Deutsch Lissa). Przy skrzyżowaniu Lindenalee i Ahornallee (dziś Serowarskiej i Alei Klonowej) postawiono pomnik ku pamięci ofiar I wojny światowej, mieszkańców Klein Heidau; pomnik ten nie zachował się do dziś.

W 1928, wraz z Leśnicą i okolicznymi wsiami, Pustki przyłączono do Wrocławia. Pod koniec lat 30. wybudowano przy dzisiejszej ulicy Trzmielowickiej 28 koszary Waffen-SS. Po II wojnie światowej osiedle nosiło krótko kilka innych nazw: Hajdówek, Pustosze i Stare Błonie, a koszary zajął 10. Wrocławski Pułk Dowodzenia. W latach 70. osiedle zostało rozbudowane. Po powodzi tysiąclecia, w latach 1997-1998, przy ulicy Miodowej wybudowano małe osiedle dla osób poszkodowanych przez powódź. Osiedle dwukondygnacyjnych domów szeregowych wybudowano na początku XXI wieku przy ulicy Pusteckiej.

Komunikacja[edytuj | edytuj kod]

117 (Leśnica – Ratyń/Jerzmanowo)

138 (Leśnica – Żar)

917 (Leśnica – Gałów)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zygmunt Antkowiak: Wrocław od A do Z. Wrocław-Warszawa-Kraków: Ossolineum, 1991. ISBN 83-04-03723-8. s. 284 "Pustki, osiedle w dzielnicy Fabrycznej. na mapie z 1630 r. zaznaczony jest w tym miejscu bezimienny folwark, który dopiero na mapie z 1736 r. ma nazwę Kl[ein] Heyde, czyli mała puszcza. Ponieważ w okolicy do dziś znajduje się las, stąd wniosek, że do niego nawiązuje ówczesne określenie osady. W 1945 r. otrzymała ona nazwę Pustosze, zmienioną w 1948 r. na Pustki. W 1795 r. mieszkało tu siedmiu zagrodników, ponadto czynna była karczma. Osada należała wtedy do wsi Ratyn, folwark już nie istniał. Obecnie jest to małe osiedle z przewagą starej zabudowy i cmentarzem parafii leśnickiej."

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]