Przejdź do zawartości

Konkurs Piosenki Eurowizji Junior 2019

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Konkurs Piosenki Eurowizji Junior 2019
Share the Joy
Ilustracja
Viki Gabor podczas sesji zdjęciowej na ściance sponsorskiej zawierającej oficjalne logo i slogan 17. Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci.
Informacje ogólne
Finał

24 listopada 2019

Miejsce

Arena Gliwice,
Gliwice (Polska)

Nadawca

Telewizja Polska (TVP)

Prowadzący

Ida Nowakowska
Aleksander Sikora
Roksana Węgiel

Informacje dodatkowe
Reżyser

Marcin Migdalski
Tomasz Motyl

Kierownik wykonawczy

Jon Ola Sand (EBU)

Producent wykonawczy

Leszek Ratajczak (TVP)

Scenografia

Giorgios Stylianu Matsis

Choreografia

Agustin Egurrola

Występ otwarcia

Parada flag 19 uczestniczących państw.

Występ interwałowy

Roksana Węgiel – „Anyone I Want To Be[1]
Wszyscy uczestnicy – „Share the Joy”[2]

Uczestnicy
Powrót

 Hiszpania

Rezygnacja

 Izrael
 Azerbejdżan

Łącznie

19 reprezentacji

Głosowanie
Każdy kraj przyznaje po 1–8, 10 oraz 12 punktów dla dziesięciu najlepiej ocenionych piosenek w głosowaniu jurorskim, widzowie z całego świata wybierają od 3 do 5 piosenek na które chcą zagłosować, punkty są liczone przez ordynację proporcjonalną.
Zwycięzca

Polska Polska

Reprezentant

Viki Gabor

Piosenka

Superhero

Tekst i muzyka

Patryk Kumór, Lanberry, Dominic Buczkowski-Wojtaszek

Konkurs Piosenki Eurowizji Junior
◄ 2018 2020 ►

17. Konkurs Piosenki Eurowizji Junior odbył się 24 listopada 2019 w Arenie Gliwice. Organizatorem była Europejska Unia Nadawców we współpracy z Telewizją Polską.

W konkursie wzięli udział reprezentanci z 19 państw[3]. Zwyciężyła Viki Gabor, reprezentantka Polski z piosenką „Superhero”.

Lokalizacja[edytuj | edytuj kod]

Miejsce organizacji konkursu[edytuj | edytuj kod]

Położenie Gliwic w Polsce.

10 grudnia 2018 ogłoszono, że konkurs odbędzie się w Polsce[4]. 6 marca 2019 poinformowano, że zostanie rozegrany na terenie Areny Gliwice[5]. Arena Gliwice to hala widowiskowo-sportowa zapewniająca ponad 17 tys. miejsc siedzących i stojących w Arenie Głównej. Jest jedną z największych hal widowiskowo-sportowych w kraju.

Uroczysta ceremonia otwarcia konkursu odbyła się 18 listopada w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.

Proces wyboru miejsca organizacji[edytuj | edytuj kod]

Arena Gliwice, miejsce organizacji konkursu.

Przed rozegraniem 16. finału chęć organizacji kolejnego konkursu wyraziły telewizje z Armenii i Rosji[6][7]. Po finale aplikacje mieli nadesłać nadawcy z Armenii, Kazachstanu i Polski[8]. Nadawca ormiański AMPTV wytoczył warunek, że zorganizuje konkurs wyłącznie, jeżeli EBU zgodzi się na porzucenie systemu głosowania internautów[9], a gdyby kazachska propozycja została przyjęta, nadawca Khabar Agency poinformował, że przesunie konkurs na październik 2019 ze względu na możliwe niekorzystne warunki pogodowe w stolicy kraju, Astanie, która została zaproponowana jako miasto-gospodarz[10]. Byłby to również pierwszy raz, kiedy członek stowarzyszony został wybrany do organizacji sztandarowego wydarzenia EBU.

23 listopada 2018 Jon Ola Sand, kierownik wykonawczy konkursu z ramienia Europejskiej Unii Nadawców (EBU), poinformował podczas konferencji prasowej 16. Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci, że organizacja rozważa możliwość organizacji kolejnego finału przez państwo, które wygra w 2018.

Dzięki wygranej w konkursie w 2018 Roksany Węgiel, reprezentantki Polski, TVP miała pierwszeństwo do aplikowania do roli gospodarza następnego finału. Chęć przygotowania widowiska w kraju wyrazili wówczas prezes TVP Jacek Kurski[11] i prezydent RP Andrzej Duda[12]. 10 grudnia ogłoszono Polskę jako gospodarza konkursu w 2019[4].

Po finale konkursu w 2018 Jacek Kurski w wywiadzie dla Wirtualnych Mediów stwierdził, że konkurs prawdopodobnie nie odbędzie się w Warszawie z powodu braku w mieście odpowiedniej hali do organizacji widowiska[11]. Powtórzył te słowa również 13 grudnia w wywiadzie dla Radia Zet[13], dodając, że konkurs może być zorganizowany w: Gdańsku (Ergo Arena), Gliwicach (Arena Gliwice), Katowicach (Spodek lub Międzynarodowe Centrum Kongresowe), Krakowie (Tauron Arena Kraków), Łodzi (Atlas Arena) czy Szczecinie (Netto Arena). Do tej listy później dołączył również Toruń (Arena Toruń). Prezes polskiego nadawcy wymienił też kryteria, na podstawie których będzie wybrany gospodarz: budżet miasta i dostępność odpowiedniej bazy hotelowej oraz hali widowiskowej do wynajmu na miesiąc przed rozegraniem finału[13]. Chęć przygotowania konkursu wyrazili m.in. włodarze Gliwic, którzy zaproponowali Arenę Gliwice jako potencjalne miejsce organizacji widowiska[14].

17 stycznia 2019 Noel Curran, dyrektor generalny EBU, ogłosił, że konkurs odbędzie się w Krakowie[15]. Następnego dnia TVP wydało oświadczenie, że nie doszło jeszcze do wyboru miasta[16]. Decyzja dotycząca miasta, które zorganizować miało konkurs, stała wyłącznie po stronie Telewizji Polskiej, ponieważ wszystkie trzy opcje wystosowane przez TVP zostały zaakceptowane przez Europejską Unię Nadawców: Gliwice, Szczecin i Toruń[17][18][19]. Ostatecznie ogłoszono, że konkurs odbędzie się w Gliwicach[20].

Przebieg konkursu[edytuj | edytuj kod]

Projekt graficzny konkursu i sceny[edytuj | edytuj kod]

Pod koniec kwietnia pojawiły się spekulacje medialne, jakoby hasło przewodnie konkursu brzmiało Share the Joy[21] (tłum. Podziel się radością), co kilka tygodni później zostało potwierdzone za pośrednictwem oficjalnych kanałów społecznościowych dotyczących Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci[22].

Scena konkursowa zaprojektowana przez cypryjskiego projektanta, Giorgiosa Stylianou-Matsisa, z logiem konkursu w tle.

13 maja na konferencji prasowej dotyczącej Konkursu Piosenki Eurowizji 2019 zaprezentowano logotyp konkursu[23], przedstawiający jaskrawy latawiec, który – jak tłumaczyli organizatorzy – symbolizuje „wolność, światło i radosne chwile”[24].

30 września organizatorzy udostępnili projekt sceny konkursowej, której pomysłodawcą jest Jorgos Stylianu-Matsis[25]. Instalacja zawierała światła LED na środku sceny oraz na wybiegach przy publiczności[25].

Prowadzący[edytuj | edytuj kod]

22 sierpnia ogłoszono, że finał konkursu poprowadzą Ida Nowakowska, Aleksander Sikora i Roksana Węgiel, zwyciężczyni konkursu w 2018[26]. 24 września podano, że ceremonię otwarcia konkursu poprowadzi Mateusz Szymkowiak, a za przebieg konferencji prasowych odpowiadać będzie Agata Konarska[27].

Motyw muzyczny[edytuj | edytuj kod]

9 października ogłoszono stworzenie utworu muzycznego, będącego zarazem motywem przewodnim konkursu, za który odpowiadać będzie Gromee, producent muzyczny i reprezentant Polski w 63. Konkursie Piosenki Eurowizji[28]. Utwór „Share the Joy” został premierowo wykonany 18 listopada podczas ceremonii oficjalnego otwarcia konkursu, podczas którego wykonali ją Roksana Węgiel wraz ze wszystkimi uczestnikami konkursu. Numer ponownie zaprezentowano w trakcie niedzielnego koncertu finałowego.

20 listopada premierę miała piosenka promocyjna konkursu „Życie to gra”, którą zaśpiewali: Ula Kowalska, Nela Zawadzka, Milena Grigoryan, Antek Scardina i Paweł Szymański[29].

Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

Tatjana Meżenciewa i Denbieriel Oorżak w trakcie prób do występu

Utrata przytomności reprezentanta Rosji[edytuj | edytuj kod]

Podczas pierwszych prób reprezentant Rosji Denbieriel Oorżak stracił przytomność na scenie konkursowej w Gliwicach[30] i został przewieziony do szpitala[31]. Jeden z wolontariuszy oznajmił, że był świadkiem, że rosyjska delegacja nakazała reprezentantom Rosji nie kontaktować się z reprezentantką Ukrainy, Sofiją Iwanko, a także wywierającej presji przez szefa rosyjskiej delegacji na chłopcu i dziewczynce, co w opinii wolontariusza mogło doprowadzić do utraty przytomności[32]. Kilka godzin po incydencie poinformowano, że do zdarzenia doszło przez zły stan zdrowia chłopca[33]. Partnerka sceniczna, Tatjana Meżenciewa, także potwierdziła informacje zawarte w oświadczeniu na swoim oficjalnym profilu na Instagramie[34][35]. 22 listopada duet odbył kolejne próby sceniczne do występu[36], a w weekend zaprezentował się podczas koncertów konkursowych.

Kraje uczestniczące[edytuj | edytuj kod]

18 lipca Europejska Unia Nadawców ogłosiła listę państw uczestniczących w konkursie[37]. W finale wzięli udział reprezentanci z 19 państw, w tym z Hiszpanii, która powróciła na konkurs po 13 latach[38]. Z udziału w konkursie wycofały się telewizje z Azerbejdżanu oraz Izraela.

Finał[edytuj | edytuj kod]

18 listopada EBU udostępniła kolejność startową występów w finale. Wcześniej, w trakcie ceremonii otwarcia konkursu, wylosowany został pierwszy i ostatni występ oraz numer startowy kraju-gospodarza (Polski).

Uczestnicy Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2019[39]
L.p Państwo Wykonawca Utwór Język Miejsce Punkty
1  Australia Jordan Anthony[40] „We Will Rise”[41] angielski 8 121
2  Francja Carla[42] „Bim Bam Toi”[42] francuski[a] 5 169
3  Rosja Tatjana Mieżencewa i Denbieriel Oorżak[43] „A Time for Us”[43] rosyjski, angielski 13 72
4  Macedonia Północna Mila Moskow[44] „Fire”[45] macedoński, angielski 6 150
5  Hiszpania Melani García[46] „Marte” hiszpański 3 212
6  Gruzja Giorgi Rostiaszwili[47] „We Need Love”[48] gruziński, angielski 14 69
7  Białoruś Liza Misnikova[49] „Pepelny (Ashen)” (Пепельный)[49] angielski, rosyjski 11 92
8  Malta Eliana Gomez Blanco[50] „We Are More”[51] maltański, angielski 19 29
9  Walia Erin Mai[52] „Calon yn curo”[53] walijski 18 35
10  Kazachstan Erżan Maksim[54] „Armanyńnan qalma” (Арманыңнан қалма)[55] kazachski, angielski 2 227
11  Polska Viki Gabor[56] Superhero polski, angielski 1 278
12  Irlandia Anna Kearney[57] „Banshee”[57] irlandzki 12 73
13  Ukraina Sophia Ivanko[58] „The Spirit of Music”[58] ukraiński, angielski 15 59
14  Holandia Matheu Hinzen[59] „Dans met jou”[59] holenderski, angielski 4 186
15  Armenia Karina Ignatian[60] „Colours of Your Dream”[60] ormiański, angielski 9 115
16  Portugalia Joana Almeida[61] „Vem comigo (Come with Me)”[62] portugalski, angielski 16 43
17  Włochy Marta Viola[63] „La voce della terra”[63] włoski, angielski 7 129
18  Albania Isea Çili[64] „Mikja ime Fëmijëria”[64] albański 17 36
19  Serbia Darija Vračević[65] „Podigni glas (Raise Your voice)”[65] serbski, angielski 10 109

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Głosowanie[edytuj | edytuj kod]

Uczestnicy Suma punktów Punkty
od telewidzów
Punkty od jury
Australia Francja Rosja Macedonia Północna Hiszpania Gruzja Białoruś Malta Walia Kazachstan Polska Irlandia Ukraina Holandia Armenia Portugalia Włochy Albania Serbia
Australia 121 39 12 1 8 4 8 8 10 1 10 6 5 2 7
Francja 169 84 10 1 5 6 6 10 2 1 5 10 1 7 8 5 8
Rosja 72 57 3 10 2
Macedonia Północna 150 50 4 1 7 2 10 5 12 2 7 10 7 7 3 10 4 7 2
Hiszpania 212 104 1 8 10 7 4 7 7 8 8 6 5 8 12 12 5
Gruzja 69 32 5 3 1 8 5 8 3 4
Białoruś 92 48 6 3 6 3 2 7 1 6 10
Malta 29 27 1 1
Walia 35 26 3 6
Kazachstan 227 79 7 2 8 5 8 12 12 7 12 12 2 12 12 4 6 7 8 12
Polska 278 166 10 1 7 12 4 10 10 6 12 4 8 8 5 3 2 10
Irlandia 73 34 4 6 2 3 5 10 3 2 3 1
Ukraina 59 31 3 8 6 7 1 3
Holandia 186 81 12 12 4 4 10 5 5 6 6 2 12 12 5 10
Armenia 115 45 8 5 10 6 7 7 3 2 5 3 4 4 6
Portugalia 43 43
Włochy 129 64 2 7 2 8 6 2 3 1 4 12 5 4 2 1 6
Albania 36 29 5 2
Serbia 109 63 6 3 12 4 1 1 4 4 3 1 3 4

Głosowanie online[edytuj | edytuj kod]

Podczas finału konkursu ogłoszono, że przez cały okres otwartego głosowania online oddano ponad 3,7 miliona głosów ważnych[66].

Pozostałe kraje[edytuj | edytuj kod]

Aby kraj kwalifikował się do potencjalnego udziału w Konkursie Piosenki Eurowizji Junior, musi być aktywnym członkiem Europejskiej Unii Nadawców. Nie wiadomo, czy Europejska Unia Nadawców wysyła zaproszenia do udziału wszystkim pięćdziesięciu sześciu aktywnym członkom, tak jak ma to miejsce w kwestii Konkursu Piosenki Eurowizji.

Aktywni członkowie EBU[edytuj | edytuj kod]

 •  Bułgaria – 11 września 2018 Byłgarska nacionałna telewizija (BNT) oświadczyła, że nie ma w planach powrotu na konkurs[67]. 8 czerwca poinformowano, że BNT ma ogromne długi i są blisko bankructwa, przez co zmiana zdania była praktycznie niemożliwa[68]. W późniejszym terminie ogłoszono listę uczestników na której nie pojawiła się Bułgaria.
 •  Czarnogóra – 2 czerwca Radiotelevizija Crne Gore (RTCG) potwierdziła, że nie powróci do konkursu przez problemy budżetowe[69].
 • Czechy Czechy – 19 czerwca Česká televize ogłosiła, że Czechy nie zadebiutują w konkursie w 2019 roku z powodu skupienia się na Konkursie Piosenki Eurowizji[70].
 • Finlandia Finlandia – 10 czerwca nadawca Yle poinformował, że nie zadebiutuje w konkursie w 2019. Powodem jest niechęć do umieszczania dzieci w konkursach dla dorosłych oraz brak programów, dzięki którym można by było wybrać potencjalnego reprezentanta[71].
 •  Łotwa – 14 czerwca stacja Latvijas Televīzija potwierdziła, że nie powróci do konkursu w tej edycji z powodu skupienia się na Konkursie Piosenki Eurowizji 2020 oraz Chórze Roku Eurowizji 2019[72].
 •  Norwegia – 11 kwietnia stacja NRK potwierdziła, że nie powróci do konkursu w tej edycji, ponieważ ich zasady nie pasują do tego typu konkursów, ale NRK będzie obserwować konkurs dokładniej niż wcześniej.
 • Niemcy Niemcy – 10 maja stacja Kika, dziecięcy kanał telewizyjny ARD i ZDF, poinformował, że Niemcy nie zadebiutują w 2019, mimo że program stacji to uwzględniał[73]. 22 listopada poinformowano, że niemiecka delegacja przybyła do Polski, by obserwować konkurs i jego przebieg[74].
 • Szkocja Szkocja – 29 czerwca BBC Alba potwierdziło, że nie zadebiutuje w 2019 z powodu udziału w Chórze Roku Eurowizji 2019, jednak potwierdzono, że odbyły się rozmowy dotyczące uczestnictwa, które mogłyby pozwolić Szkocji uczestniczyć w 2020 roku[75].
 • Słowacja Słowacja – rzecznik Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) oświadczył, że obecnie stacja nadzoruje i ocenia możliwość debiutu w Konkursie Piosenki Eurowizji Junior w przyszłości[76][77], mimo wszystko kilka dni później poinformowano, że te informacje były plotkami i potwierdzono, że Słowacja nie ma w planach debiutu w konkursie[78].
 •  Słowenia – 3 czerwca Radiotelevizija Slovenija potwierdziła, że nie powrócą do konkursu w 2019 z powodu kosztów udziału[79].
 •  Wielka Brytania – 8 kwietnia sieć ITV potwierdziła, że kraj nie powróci do konkursu w 2019, z powodu niskiego zainteresowania konkursem w 2006[80]. Jednak w konkursie brała udział Walia – część Wielkiej Brytanii.

Sekretarze, nadawcy publiczni i komentatorzy[edytuj | edytuj kod]

Sekretarze[edytuj | edytuj kod]

Komentatorzy[edytuj | edytuj kod]

Kraje uczestniczące w konkursie[edytuj | edytuj kod]

Kraje nieuczestniczące w konkursie[edytuj | edytuj kod]

Oglądalność[edytuj | edytuj kod]

18 grudnia 2019 roku EBU ogłosiło, że oglądalność konkursu była druga co do ilości w historii wszystkich 17 edycji konkursu. Wyżej znalazła się tylko edycja organizowana w 2005 roku[109]. Największa oglądalność była w organizującej konkurs Polsce, gdzie konkurs obejrzało ponad 5,5 mln widzów[110]. W Rosji konkurs śledziło na żywo ponad 2,2 mln osób[109]. W Hiszpanii, powracającej do konkursu po 13 latach nieobecności, konkurs obejrzało 1,5 mln widzów[111]. We Francji konkurs obejrzało na żywo 979 tys. widzów[112], w Portugalii 350 tys.[113], a w Holandii – 252 tys.[114] Najniższe wyniki odnotowanio w Walii[115] i Włoszech[116], gdzie konkurs oglądało odpowiednio 20 tys. i 42 tys. widzów.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. Tekst piosenki zawiera jedną powtarzaną frazę w języku angielskim.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Junior Eurovision'19: Roksana Węgiel to Perform Twice During Final, Eurovoix, 12 listopada 2019 [dostęp 2019-11-15] (ang.).
 2. Junior Eurovision'19: Participants to Record Postcards & Common Song in Silesia [online], Eurovoix, 12 listopada 2019 [dostęp 2019-11-15] (ang.).
 3. Final of Gliwice-Silesia 2019 [online], junioreurovision.tv [dostęp 2021-12-24] (ang.).
 4. a b Polska organizatorem Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci w 2019!. [w:] Telewizja Polska [on-line]. centruminformacji.tvp.pl, 2018-12-10. [dostęp 2018-12-10]. (pol.).
 5. Evert Groot: Gliwice-Silesia Host City of Junior Eurovision 2019. [w:] Europejska Unia Nadawców [on-line]. junioreurovision.tv, 2019-03-06. [dostęp 2019-03-06]. (ang.).
 6. Ignacy Sroka: Kto będzie gospodarzem Eurowizji Junior 2019?. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2018-11-24. [dostęp 2018-11-26]. (pol.).
 7. Sebastian Diaz, Russia's VGTRK wants to host Junior Eurovision in 2019 [online], wiwibloggs, 30 listopada 2017 [dostęp 2023-10-23] (ang.).
 8. Maciej Błażewicz: Polska zorganizuję Eurowizję Junior. Wszystko co chcesz wiedzieć na ten temat!. dziennik-eurowizyjny.pl, 2018-12-10. [dostęp 2018-12-11]. (pol.).
 9. Anthony Granger, Armenia Only Nation Considering To Host Junior Eurovision 2019? [online], Eurovoix, 22 listopada 2018 [dostęp 2021-07-24] (ang.).
 10. Anthony Granger, Kazakhstan: Khabar Agency Interested in Hosting Junior Eurovision 2019 [online], Eurovoix, 23 listopada 2018 [dostęp 2021-07-13] (ang.).
 11. a b Roksana Węgiel wygrała Eurowizję Junior. Prezes TVP: chcemy organizować finał za rok, jesteśmy gotowi. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2018-11-25. [dostęp 2018-11-26]. (pol.).
 12. Roksana Węgiel wygrała Konkurs Eurowizji dla dzieci (...). [w:] Twitter [on-line]. twitter.com, 2018-11-26. [dostęp 2018-11-26]. (pol.).
 13. a b Eurowizja Junior 2019 w Polsce: w jakim mieście odbędzie konkurs? Mamy komentarz Jacka Kurskiego. [w:] Radio Zet [on-line]. radiozet.pl, 2018-12-13. [dostęp 2018-12-13]. (pol.).
 14. Eurowizja Junior w Arenie Gliwice? Poseł pisze do TVP. [w:] Dzisiaj w Gliwicach [on-line]. dzisiajwgliwicach.pl, 2018-12-07. [dostęp 2018-12-13]. (pol.).
 15. Beata Prętnicka: Eurowizja Junior 2019 W KRAKOWIE!. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2019-01-18. [dostęp 2019-01-18]. (pol.).
 16. Komunikat TVP na temat miasta-gospodarza konkursu Eurowizji Junior. [w:] Telewizja Polska [on-line]. centruminformacji.tvp.pl, 2019-01-18. [dostęp 2019-01-18]. (pol.).
 17. Eurowizja Junior 2019: Oficjalnie w Gliwicach! Kiedy finał?! [online], Eurowizja.org, 6 marca 2019 [dostęp 2023-10-23] (pol.).
 18. Maciej Blazewicz, Gliwice-Śląsk organizatorem Eurowizji! Co już wiemy? Premiera utworu „Better Love” z Grecji! Co nas czeka w czwartek? [online], DZIENNIK-EUROWIZYJNY.pl, 6 marca 2019 [dostęp 2023-10-23] (pol.).
 19. Redakcja, Eurowizja Junior 2019. Polska wygrywa w Gliwicach! [online], Nasze Miasto, 24 listopada 2019 [dostęp 2023-10-23] (pol.).
 20. Evert Groot: Gliwice-Silesia Host City of Junior Eurovision 2019. [w:] Europejska Unia Nadawców [on-line]. junioreurovision.tv, 2019-03-06. [dostęp 2019-03-06]. (ang.).
 21. Arkadiusz Sochański, Junior-Eurowizja.pl: „Junior Eurowizja 2019: Poznaliśmy Logo I Slogan?!” [online], Junior-Eurowizja.pl, 30 kwietnia 2019 [dostęp 2019-04-30] [zarchiwizowane z adresu 2019-05-27] (pol.).
 22. Junior Eurovision 2019: Share the Joy [online], junioreurovision.tv [dostęp 2019-05-13].
 23. Junior Eurovision 2019: Share the Joy [online], junioreurovision.tv, 13 maja 2019 [dostęp 2019-06-20].
 24. Gliwice-Silesia 2019 [online], junioreurovision.tv [dostęp 2019-06-20].
 25. a b Evert Groot: This is what the stage of Junior Eurovision 2019 will look like. [w:] Europejska Unia Nadawców [on-line]. junioreurovision.tv, 2019-09-30. [dostęp 2019-09-30]. (ang.).
 26. Proud to present: The presenters of Junior Eurovision 2019! – Junior Eurovision Song Contest – Gliwice-Silesia 2019 [online], junioreurovision.tv [dostęp 2019-08-23].
 27. Nowi prowadzący Eurowizję Junior! – eurowizja.org [online], eurowizja.org [dostęp 2019-11-23] (pol.).
 28. Anthony Granger, Gromee To Create The Theme Song For Junior Eurovision 2019 [online], Eurovoix, 9 października 2019 [dostęp 2019-10-09] (ang.).
 29. Eurowizja Junior 2019: tak brzmi piosenka promująca konkurs. Posłuchaj! – eurowizja.org [online], eurowizja.org [dostęp 2019-11-23] (pol.).
 30. Anthony Granger, Russia: Denberel Oorzhak Advised to Rest After Falling Ill During Rehearsals [online], Eurovoix, 20 listopada 2019 [dostęp 2019-11-21] (ang.).
 31. Bartosz Wojsa, Eurowizja Junior 2019: Rosjanin Denberel Oorzhak zasłabł podczas próbnych występów [online], Dziennik Zachodni, 20 listopada 2019 [dostęp 2019-11-21].
 32. r/eurovision – Denberel Oorzhak (Junior Eurovision 2019 Russia) had a heart attack during the rehearsals and is currently in hospital [online], reddit [dostęp 2019-11-21] (ang.).
 33. Junior Eurovision, Statement regarding Russia’s JESC performer Denberel Oorzhak.pic.twitter.com/tO6nSDC4cB [online], @EurovisionJr, 2019 [dostęp 2019-11-21] (kat.).
 34. Russian JESC singer Denberel Oorzhak „will remain in hospital overnight” after falling ill on stage [online], wiwibloggs, 20 listopada 2019 [dostęp 2019-11-21] (ang.).
 35. Татьяна Меженцева na Instagramie: „Друзья, как вы уже знаете, сегодня у нас была первая репетиция на сцене Arena Gliwice, и @denberel_oorzhak потерял сознание. Сейчас…” [online], Instagram [dostęp 2019-11-21].
 36. Eurowizja Junior 2019: Rosja jednak wystąpi w konkursie. Jak czuje się 13-latek? – Plejada.pl [online], plejada.pl [dostęp 2019-11-23] (pol.).
 37. Nineteen countries will participate at the 2019 Junior Eurovision Song Contest!. Junior Eurovision Song Contest 2019-07-18. [dostęp 2019-07-18].
 38. ¡Bienvenido España! Spain returns to the contest after 13 years [online], junioreurovision.tv, 26 czerwca 2019 [dostęp 2019-06-27].
 39. Final of Gliwice-Silesia 2019 - Eurovision Song Contest [online], junioreurovision.tv [dostęp 2023-07-05].
 40. Jordan Anthony will represent Australia in Gliwice-Silesia [online], junioreurovision.tv, 1 września 2019 [dostęp 2019-09-01].
 41. Australia: Jordan Anthony’s „We Will Rise” is released [online], ESCXTRA.com, 6 października 2019 [dostęp 2019-10-06] (ang.).
 42. a b Emily Herbert, France: Carla to Junior Eurovision 2019 [online], Eurovoix, 11 października 2019 [dostęp 2019-10-11] (ang.).
 43. a b Louise LaFleur, Russia chooses Tatyana Mezhentseva and Denberel Oorzhak [online], JuniorEurovision.tv, 24 września 2019 [dostęp 2019-09-24] (ang.).
 44. Emily Herbert, North Macedonia: Mila Morskov to Junior Eurovision 2019 [online], Eurovoix, 9 lipca 2019 [dostęp 2019-07-09] (ang.).
 45. r, North Macedonia: Song Title, Stage Director & Composers Released For Junior Eurovision 2019 [online], ESCTAKEOVER.com, 8 października 2019 [dostęp 2019-10-08] (ang.).
 46. Spain picks Melani Garcia for Junior Eurovision 2019 [online], junioreurovision.tv, 24 lipca 2019 [dostęp 2019-07-29].
 47. Marco González, Giorgi Rostiashvili to represent Georgia at Junior Eurovision 2019 [online], ESCplus, 26 maja 2019 [dostęp 2019-05-26] (ang.).
 48. Georgia: Giorgi Rostiashvili to Sing „We Want to Love” at Junior Eurovision 2019 [online], Eurovoix, 25 września 2019 [dostęp 2019-09-28] (ang.).
 49. a b Elizaveta Misnikova to represent Belarus at Junior Eurovision 2019 [online], tvr.by [dostęp 2019-09-20].
 50. Malta announces their Junior Eurovision 2019 artist: Eliana Gomez Blanco [online], junioreurovision.tv, 20 sierpnia 2019 [dostęp 2019-08-20].
 51. Eliana Gomez Blanco – We Are More – Malta 🇲🇹 – Official Music Video – Junior Eurovision 2019 [online], junioreurovision.tv [dostęp 2019-10-14].
 52. Emily Herbert, Wales: Erin to Junior Eurovision 2019 [online], Eurovoix, 24 września 2019 [dostęp 2019-09-24] (ang.).
 53. Emily Herbert, Wales: Junior Eurovision 2019 Song Title and Composers Revealed [online], Eurovoix, 19 września 2019 [dostęp 2019-09-20] (ang.).
 54. EUROVISION KAZAKHSTAN na Instagramie: „Yerzhan Maxim🌟 @maksim_erjan will present Kazakhstan🇰🇿 at Junior Eurovision 2019 @junioreurovisionofficial, November 24 in Gliwice!…” [online], Instagram [dostęp 2019-07-29] (pol.).
 55. Kazakhstan: Yerzhan Maxim Releases „Armanyńnan Qalma” [online], Eurovoix, 10 października 2019 [dostęp 2019-10-10] (ang.).
 56. Viki Gabor – Poland – Gliwice-Silesia 2019 [online], junioreurovision.tv [dostęp 2019-11-24].
 57. a b Anna Kearney – Ireland – Gliwice-Silesia 2019 [online], junioreurovision.tv [dostęp 2019-10-06].
 58. a b Sofia Ivanko will represent Ukraine at Junior Eurovision 2019 [online], junioreurovision.tv, 19 sierpnia 2019 [dostęp 2019-08-19].
 59. a b Neil Farren, The Netherlands: Matheu to Junior Eurovision 2019 [online], Eurovoix, 28 września 2019 [dostęp 2019-10-10] (ang.).
 60. a b Neil Farren, Armenia: Karina Ignatyan to Junior Eurovision 2019 [online], Eurovoix, 15 września 2019 [dostęp 2019-09-15] (ang.).
 61. Neil Farren, Portugal: Joana Almeida to Junior Eurovision 2019 [online], Eurovoix, 26 września 2019 [dostęp 2019-10-10] (ang.).
 62. Joana Almeida – Vem Comigo (Come With Me) – Portugal 🇵🇹 – Official Music Video – JESC 2019 [online], junioreurovision.tv [dostęp 2019-10-14].
 63. a b Marta Viola – La Voce Della Terra – Italy 🇮🇹 – Official Music Video – Junior Eurovision 2019 [online], junioreurovision.tv [dostęp 2019-10-14].
 64. a b Albania: Isea Çili To The Junior Eurovision Song Contest 2019 [online], Eurovoix, 29 września 2019 [dostęp 2019-09-29] (ang.).
 65. a b RTS, Radio televizija Srbije, Radio Television of Serbia, Изабран је представник Србије за такмичење „Junior Eurovision Song Contest 2019” [online], rts.rs [dostęp 2019-09-16].
 66. Full Junior Eurovision 2019 online voting results: Poland beats Spain by 212,000 votes [online], ESCXTRA.com, 24 listopada 2019 [dostęp 2021-08-13] (ang.).
 67. Emily Herbert: Bulgaria: No Plans For Junior Eurovision Return in 2019. [w:] Eurovoix [on-line]. eurovoix.com, 2018-09-11. [dostęp 2018-12-29]. (ang.).
 68. Owen Purcell, It’s all over for Bulgarian National Television, as more than 9 million of Euro debt is stacked up and they’re declared bankrupt. [online], Eurovision Takeover, 8 czerwca 2019 [dostęp 2019-06-22] (ang.).
 69. Anthony Granger, Montenegro: RTCG Will Not Be Returning to Junior Eurovision in 2019 [online], Eurovoix, 2 czerwca 2019 [dostęp 2019-06-10] (ang.).
 70. Eurofestivales: República Checa descarta debutar en Eurovisión Junior 2019 [online], Eurofestivales, 19 czerwca 2019 [dostęp 2019-06-19].
 71. Eurofestivales: Finlandia: YLE descarta debutar en Eurovisión Junior 2019 [online], Eurofestivales, 10 czerwca 2019 [dostęp 2019-06-10].
 72. Junior Eurovision 2019 Archives [online], Eurovoix [dostęp 2019-06-19] (ang.).
 73. Eurofestivales: Alemania: KIKA no participará en Eurovisión Junior 2019 [online], Eurofestivales, 10 maja 2019 [dostęp 2019-06-10].
 74. Anthony Granger, Germany: Delegation Observing Junior Eurovision 2019 [online], Eurovoix, 22 listopada 2019 [dostęp 2019-11-22] (ang.).
 75. Owen Purcell, Scotland will not debut in Junior Eurovision 2019. [online], Eurovision Takeover, 29 czerwca 2019 [dostęp 2019-06-29] [zarchiwizowane z adresu 2019-06-29] (ang.).
 76. Eurofestivales: ¿Posible debut de Eslovaquia en Eurovisión Junior 2019? [online], Eurofestivales, 7 czerwca 2019 [dostęp 2019-06-07].
 77. Owen Purcell, Slovakia: Possible debut in Gilwice? [online], Eurovision Takeover, 7 czerwca 2019 [dostęp 2019-06-07] [zarchiwizowane z adresu 2019-06-07] (ang.).
 78. Neil Farren, Slovakia: No Debut in Junior Eurovision 2019 [online], Eurovoix, 10 czerwca 2019 [dostęp 2019-06-11] (ang.).
 79. Anthony Granger, Slovenia: RTVSLO Rules Out Junior Eurovision Return Due To Cost Of Participation [online], Eurovoix, 9 czerwca 2019 [dostęp 2019-06-10] (ang.).
 80. Eurofestivales: Reino Unido: ITV descarta participar en Eurovisión Junior 2019 [online], Eurofestivales, 8 kwietnia 2019 [dostęp 2019-06-10].
 81. Anthony Granger, Armenia: Erik Antonyan Confirmed as Spokesperson for Junior Eurovision [online], Eurovoix, 22 listopada 2019 [dostęp 2019-11-22] (ang.).
 82. a b c d e f g h i Ifigeneia Filippidou, These are the Junior Eurovision 2019 spokespersons [online], ESCplus, 24 listopada 2019 [dostęp 2019-11-25] (ang.).
 83. Anthony Granger, Albania: Efi Gjika Announced as Spokesperson [online], Eurovoix, 17 listopada 2019 [dostęp 2019-11-17] (ang.).
 84. Anthony Granger, Georgia: Anastasia Garsevanishvili Revealed as Spokesperson [online], Eurovoix, 20 listopada 2019 [dostęp 2019-11-20] (ang.).
 85. RTVE, Eurovisión Junior 2019 – Tony Aguilar y Julia Varela comentarán el festival en TVE [online], RTVE.es, 23 października 2019 [dostęp 2019-11-15] (hiszp.).
 86. Junior Songfestival (@jrsongfestival) • Zdjęcia i filmy na Instagramie [online], www.instagram.com [dostęp 2019-11-25] (pol.).
 87. Anthony Granger, Poland: Marianna Józefina Piątkowska To Reveal Jury Points [online], Eurovoix, 23 listopada 2019 [dostęp 2019-11-23] (ang.).
 88. Anthony Granger, Russia: Khryusha Revealed as Spokesperson for Junior Eurovision 2019 [online], Eurovoix, 22 listopada 2019 [dostęp 2019-11-22] (ang.).
 89. Anthony Granger, Serbia: Bojana Radovanović to Reveal Serbian Jury Vote at Junior Eurovision [online], Eurovoix, 18 listopada 2019 [dostęp 2019-11-18] (ang.).
 90. ᴅᴀʀɪɴᴀ ᴋʀᴀsɴᴏᴠᴇᴛsᴋᴀ na Instagramie: „З радістю передаю естафету @sophy.ivanko 🤝🇺🇦 ⠀ Я знаю яке це важке та відповідальне завдання – представляти свою країну на міжнародному…” [online], Instagram [dostęp 2019-11-18] (pol.).
 91. i, Maria Iside super spokesperson per l’Italia! [online], OGAE ITALY: Il Fan Club Italiano dell’Eurovision Song Contest, 23 listopada 2019 [dostęp 2019-11-23] (wł.).
 92. Anthony Granger, Belarus: Evgeny Perlin Announced as Junior Eurovision 2019 Commentator [online], Eurovoix, 15 listopada 2019 [dostęp 2019-11-15] (ang.).
 93. Emily Herbert, France: Stéphane Bern and Sandy Héribert Confirmed as Junior Eurovision 2019 Commentators [online], Eurovoix, 27 września 2019 [dostęp 2019-09-29] (ang.).
 94. Anthony Granger, Georgia: Demetre Ergemlidze & Tamar Edilashvili to Commentate on Junior Eurovision 2019 [online], Eurovoix, 12 listopada 2019 [dostęp 2019-11-12] (ang.).
 95. José David, TVE emitirá el Festival de Eurovisión Junior 2019 por La 1 y TVE internacional [online], ESCplus España, 22 października 2019 [dostęp 2019-11-20] (hiszp.).
 96. Matheu vertegenwoordigt Nederland op het Junior Eurovisie Songfestival 2019 in Polen [online], Matheu vertegenwoordigt Nederland op het Junior Eurovisie Songfestival 2019 in Polen [dostęp 2019-11-19] (niderl.).
 97. Anthony Granger, The Netherlands: Buddy Vedder to Commentate on Junior Eurovision 2019 [online], Eurovoix, 21 listopada 2019 [dostęp 2019-11-21] (ang.).
 98. Anthony Granger, Poland: TVP Announces Broadcast Plans For Junior Eurovision 2019 [online], Eurovoix, 14 października 2019 [dostęp 2019-11-20] (ang.).
 99. Anthony Granger, Portugal: Junior Eurovision 2019 To Air On RTP 1 & Internationally [online], Eurovoix, 17 listopada 2019 [dostęp 2019-11-20] (ang.).
 100. Anthony Granger, Portugal: Nuno Galopim Confirmed as Junior Eurovision Commentator [online], Eurovoix, 20 listopada 2019 [dostęp 2019-11-21] (ang.).
 101. Anthony Granger, Russia: Vadim Tekmenev & Lera Kudryavtseva to Commentate for NTV [online], Eurovoix, 21 listopada 2019 [dostęp 2019-11-21] (ang.).
 102. Российские зрители увидят „Детское Евровидение-2019” в прямом эфире [online], РИА Новости, 2019 [dostęp 2019-11-22] (ros.).
 103. RTS, Radio televizija Srbije, Radio Television of Serbia, Дечје песме Евровизије 2019 [online], www.rts.rs [dostęp 2019-11-21].
 104. Anthony Granger, Ukraine: UA:PBC To Broadcast Junior Eurovision 2019 On All Its TV Channels [online], Eurovoix, 22 listopada 2019 [dostęp 2019-11-22] (ang.).
 105. Anthony Granger, Italy: Mario Acampa to Commentate on Junior Eurovision 2019 [online], Eurovoix, 16 listopada 2019 [dostęp 2019-11-16] (ang.).
 106. Anthony Granger, Wales: Trystan Ellis-Morris to Commentate on Junior Eurovision 2019 [online], Eurovoix, 22 listopada 2019 [dostęp 2019-11-22] (ang.).
 107. Anthony Granger, Lithuania: TVP Wilno to Broadcast Junior Eurovision 2019 [online], Eurovoix, 20 listopada 2019 [dostęp 2019-11-20] (ang.).
 108. Anthony Granger, United Kingdom: Fun Kids to Air Junior Eurovision 2019 Live [online], Eurovoix, 21 listopada 2019 [dostęp 2019-11-21] (ang.).
 109. a b 17th Junior Eurovision celebrates its 2nd biggest audience on record! [online], junioreurovision.tv, 18 grudnia 2019 [dostęp 2019-12-18].
 110. Viki Gabor zwyciężczynią Eurowizji Junior 2019! Koncert Finałowy w momencie najwyższej oglądalności śledziło 7,7 mln widzów – Telewizja Polska S.A. – tvp.pl [online], centruminformacji.tvp.pl [dostęp 2019-11-29].
 111. Alistair Brown, Spain: 1.5 Million Viewers For Junior Eurovision 2019 [online], Eurovoix, 25 listopada 2019 [dostęp 2019-11-29] (ang.).
 112. Alistair Brown, France: 979 000 Viewers For Junior Eurovision 2019 [online], Eurovoix, 25 listopada 2019 [dostęp 2019-11-29] (ang.).
 113. Anthony Granger, Portugal: Records Biggest Junior Eurovision Audience Since Return [online], Eurovoix, 25 listopada 2019 [dostęp 2019-11-29] (ang.).
 114. Alistair Brown, The Netherlands: 252 000 Viewers For Junior Eurovision 2019 [online], Eurovoix, 25 listopada 2019 [dostęp 2019-11-29] (ang.).
 115. José Miguel Mancheño, Recordando Eurovisión Junior: Gliwice-Silesia 2019, España regresa por todo lo alto para compartir la alegría [online], ESCplus España, 14 października 2022 [dostęp 2022-10-15] (hiszp.).
 116. Anthony Granger, Italy: Highest Viewing Audience For Junior Eurovision Since 2016 [online], Eurovoix, 25 listopada 2019 [dostęp 2019-11-29] (ang.).