Przejdź do zawartości

Konkurs Piosenki Eurowizji Junior 2022

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Konkurs Piosenki Eurowizji Junior 2022
Spin the Magic
Ilustracja
Informacje ogólne
Finał

11 grudnia 2022

Miejsce

Kompleks Sportowo-Koncertowy im. Karena Demircziana,
Erywań (Armenia)

Nadawca

Hajastani Hanrajin herrustajnkerut’jun (AMPTV)

Prowadzący

Iweta Mukuczian
Garik Papojan
Karina Ignatian

Greenroom

Robot „Robin”

Informacje dodatkowe
Reżyser

Marcin Migdalski
Tomasz Motyl

Kierownik wykonawczy

Martin Österdahl[1]

Producent wykonawczy

Dawid Tserunian

Występ otwarcia

Parada flag 16 krajów uczestniczących oraz wykonanie przez wszystkich finalistów „Spin the Magic”

Występ interwałowy

Maléna – „Can’t Feel Anything
Rosa Linn – „Snap
Medley wszystkich dotychczasowych zwycięzców w wykonaniu ich oraz chóru diecezji Tawusz

Uczestnicy
Powrót

 Wielka Brytania

Rezygnacja

 Azerbejdżan
 Bułgaria
 Niemcy
 Rosja

Łącznie

16 reprezentacji

Głosowanie
Każdy kraj przyznaje po 1–8, 10 oraz 12 punktów dla dziesięciu najlepiej ocenionych piosenek w głosowaniu jurorskim, widzowie z całego świata wybierają 3 piosenki na które chcą zagłosować, punkty są liczone przez ordynację proporcjonalną.
Zwycięzca

 Francja

Reprezentant

Lissandro

Piosenka

Oh Maman!

Muzyka

Frederic Chateau

Tekst

Frederic Chateau, Barbara Pravi

Konkurs Piosenki Eurowizji Junior
◄ 2021 2023 ►

20. Konkurs Piosenki Eurowizji Junior odbył się 11 grudnia 2022 w Kompleksie Sportowo-Koncertowym im. Karena Demircziana w Erywaniu[2]. Organizatorem była Europejska Unia Nadawców i ormiański nadawca Hajastani Hanrajin herrustajnkerut’jun (AMPTV)[3].

W konkursie wzięło udział 16 państw[4]. Zwyciężył Lissandro, reprezentant Francji z utworem „Oh Maman!”.

Lokalizacja

[edytuj | edytuj kod]

Miejsce organizacji konkursu

[edytuj | edytuj kod]
Lokalizacja Erywania na mapie Armenii

21 grudnia 2021 ogłoszono, że konkurs odbędzie się w Armenii[3]. 17 lutego premier Armenii Nikol Paszinian ogłosił, że konkurs odbędzie się na terenie Kompleksu Sportowo-Koncertowego im. Karena Demircziana w Erywaniu[2]. Był to drugi konkurs zorganizowany w Erywaniu po konkursie w 2011, który również został zorganizowany w tej samej hali.

Wybór miejsca organizacji

[edytuj | edytuj kod]
Kompleks Sportowo-Koncertowy im. Karena Demircziana, miejsce organizacji konkursu.

W przeciwieństwie do Konkursu Piosenki Eurowizji, w którym wygrywający nadawca publiczny ma pierwszeństwo do organizacji konkursu w kolejnym roku, telewizja triumfująca w Konkursie Piosenki Eurowizji Junior nie otrzymuje automatycznie prawa do organizacji następnego konkursu. Podczas konferencji prasowej dwa dni przed finałem konkursu w 2021, francuski nadawca France Télévisions ogłosił, że jeżeli reprezentant kraju Enzo zwycięży w finale konkursu, będzie ubiegał się o organizację widowiska w 2022[5]. Kraj zajął trzecie miejsce, więc kraj najprawdopodobniej nie złożył kandydatury.

Po zwycięstwie Malény w konkursie w 2021 19 grudnia 2021 podczas konferencji prasowej zwycięzcy szef ormiańskiej delegacji David Tserunian zapytany o to, czy ormiański nadawca Hajastani Hanrajin herrustajnkerut’jun (AMPTV) zamierza ubiegać się o organizację konkursu w 2022, odpowiedział „[...] zdecydowanie. Będziemy bardziej niż szczęśliwi, by móc powitać was wszystkich w Armenii za rok”[6][7]. Po zwycięstwie w konkursie na oficjalnej stronie przedziału wiadomości kanału First Channel w komunikacie o zwycięstwie znalazła się informacja, że konkurs odbędzie się w Armenii[8], jednak informacja wtedy nie była potwierdzona przez Europejską Unię Nadawców. 21 grudnia 2021 EBU potwierdziło, że konkurs odbędzie się w Armenii[3].

12 lutego nadawca AMPTV potwierdził, że konkurs odbędzie się w Erywaniu[9]. Podczas wizyty w Armenii w lutym 2022 delegacja EBU oraz przedstawiciele AMPTV odwiedzili potencjalne miejsca organizacji konkursu[10]. 17 lutego premier Armenii Nikol Paszinian podczas zgromadzenia rządu ogłosił, że konkurs odbędzie się w Kompleksie Sportowo-Koncertowym im. Karena Demircziana, dodając, że przeznaczono pieniądze na cel przygotowania hali pod organizację konkursu[2]. EBU potwierdziła informację 6 kwietnia[11]. 8 listopada ujawniono, że koszt organizacji konkursu wyniósł prawie 13 mln euro[12][13][14].

Przebieg konkursu

[edytuj | edytuj kod]

Prowadzący

[edytuj | edytuj kod]

18 listopada telewizja AMPTV ujawniła, że konkurs prowadzić będą: reprezentantka Armenii w 61. Konkursie Piosenki Eurowizji w Sztokholmie, Iweta Mukuczian; reprezentantka Armenii w 17. Konkursie Piosenki Eurowizji Junior w Gliwicach, Karina Ignatian; oraz prezenter telewizyjny i komik Garik Papojan[15][16]. 1 grudnia ujawniono, że do trójki prowadzących dołączy „Robin” – robot z artyficjalnymi emocjami opracowany przez ormiańską firmę informatyczną Expper Technologies, szeroko stosowany w szpitalach w Armenii i Stanach Zjednoczonych, aby pomóc dzieciom radzić sobie ze stresem związanym z interwencjami medycznymi[17]. Był to pierwszy konkurs Europejskiej Unii Nadawców w historii prowadzony przez sztuczną inteligencję.

Projekt grafiki i sceny

[edytuj | edytuj kod]

26 września 2022 organizatorzy ujawnili slogan konkursu Spin the Magic (tłum. Zakręć magią)[18]. Głównym motywem logotypu jest bączek z tradycyjnymi wzorami, które pojawiają się na historycznej architekturze, dywanach i strojach w Erywaniu[18]. Prezes nadawcy AMPTV, Howhannes Mowsisian uzasadnił wybór projektu graficznego konkursu powszechnością zabawki na całym świecie oraz „zjednoczenia wokół idei magii, muzyki i radości, a jednocześnie prezentując zróżnicowanie”[18]. W osobnym komunikacie ormiański nadawca ujawnił, że data ogłoszenia projektu graficznego została przesunięta z powodu starć na granicy z Azerbejdżanem[19].

11 października 2022 roku AMPTV i EBU zaprezentowały oficjalny projekt sceny, który zaprojektował Rudik Ter-Galstian przy współpracy z innymi specjalistami. Środek owalnej sceny jest otoczony strugami światła, które poruszają się by oddać energię każdego z występów[20].

Obchody dwudziestej rocznicy konkursu

[edytuj | edytuj kod]

Z okazji 20. rocznicy konkursu ormiański nadawca zaprosił wszystkich poprzednich zwycięzców konkursu do wzięcia udziału w gościnnym występie oraz promocyjnych wydarzeniach związanych z rocznicą konkursu, takich jak m.in. ceremonia otwarcia konkursu zorganizowana 5 grudnia na Placu Republiki w Erywaniu[21]. Nadawca poinformował również, że nadal utrzymuje kontakt z niektórymi laureatami, gdyż część z nich nie ma możliwości przybycia do Erywania, a swoją nieobecność zapowiedzieli m.in. Dino Jelusić, María Isabel, Anastasija Petryk oraz Roksana Węgiel[22][23][24][25]. Mimo braku osobistego skontaktowania się ze zwycięzcami z Rosji i Białorusi, prezes AMPTV Howhanes Mowsisian zaprosił ich do przybycia na konkurs[26].

Kontrowersje

[edytuj | edytuj kod]

Problemy zdrowotne uczestników

[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza próba techniczna reprezentantki Włoch została przełożona na następny dzień z powodu problemów zdrowotnych uczestniczki[27]. Podczas pierwszej próby technicznej, Freya Skye, reprezentantka Wielkiej Brytanii nie mogła zaśpiewać z powodu zapalenia strun głosowych, przez co zaśpiewała z playbacku. Druga próba techniczna uczestniczki z powodu problemów zdrowotnych nie odbyła, a do pierwszej tury głosowania internautów wykorzystano nagranie z playbacku[28]. Z powodu problemów zdrowotnych podczas pierwszej próby, która odbyła się 10 grudnia, swój występ przerwała reprezentantka Irlandii, Sophie Lennon, a na próbie jurorskiej nie pojawiła się brytyjska reprezentantka, przez co krajowa delegacja została zmuszona do poddania ocenie jurorów materiału z próby generalnej, która odbyła się tego samego dnia[29][30].

11 grudnia w komunikacie prasowym EBU ogłosiła, że reprezentantka Serbii, Katarina Savić, nie wystąpi w finale konkursu z powodu problemów zdrowotnych. Zamiast występu wykorzystane zostało nagranie z próby jurorskiej[31][32]. Winę za masowe zachorowania uczestników zrzucano na decyzję organizatorów konkursu, by ceremonię otwarcia przeprowadzić na świeżym powietrzu przy minusowej temperaturze[33].

Kraje uczestniczące

[edytuj | edytuj kod]

26 września 2022 EBU opublikowała pełną listę uczestników konkursu[4]. Po siedemnastu latach nieobecności do konkursu powróciła Wielka Brytania[34]. Z konkursu wycofały się telewizje z Azerbejdżanu, Bułgarii, Niemiec oraz Rosji, która początkowo potwierdziła udział w konkursie, lecz wycofała się z konkursu w następstwie zawieszenia swego członkostwa w Europejskiej Unii Nadawców[35][36].

Finał

[edytuj | edytuj kod]

EBU udostępniła kolejność startową występów w finale 5 grudnia. Wcześniej, w trakcie ceremonii otwarcia konkursu wylosowany został pierwszy i ostatni występ oraz numer startowy kraju-gospodarza (Armenii)[37].

Uczestnicy Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2022[38]
Lp. Kraj Wykonawca Utwór Język Miejsce Punkty
1  Holandia Luna[39] „La festa”[39] niderlandzki, angielski[a] 7 128
2  Polska Laura[40][41] „To the Moon”[41] polski, angielski 10 95
3  Kazachstan Dawid Czarlin[42] „Żer-Ana (Mother Earth)” (Жер-Ана) kazachski, angielski 15 47
4  Malta Gaia Gambuzza[43] „Diamonds in the Skies”[43] angielski 16 43
5  Włochy Chanel Dilecta[44] „Bla Bla Bla”[44] włoski, angielski 11 95
6  Francja Lissandro[45] Oh Maman![45] francuski[b] 1 203
7  Albania Kejtlin Gjata[46] „Pakëz diell”[46] albański 12 94
8  Gruzja Mariam Bigwawa[47] „I Believe” gruziński, angielski 3 161
9  Irlandia Sophie Lennon[48] „Solas” irlandzki 4 150
10  Macedonia Północna Lara, Jowan i Irina[49][50] „Żiwotot e pred mene” (Животот е пред мене)[50] macedoński, angielski 14 54
11  Hiszpania Carlos Higes[51] „Señorita” hiszpański[c] 6 137
12  Wielka Brytania Freya Skye[52] „Lose My Head”[53] angielski 5 146
13  Portugalia Nicolas Alves[54] „Anos 70” portugalski brazylijski 8 121
14  Serbia Katarina Savić[55] „Svet bez granica”[55] serbski 13 92
15  Armenia Nare[56] „Dance!” ormiański, angielski 2 180
16  Ukraina Złata Dziuńka[57] „Nezłamna (Unbreakable)” (Незламна)[57] ukraiński, angielski 9 111

Wyniki

[edytuj | edytuj kod]

Głosowanie

[edytuj | edytuj kod]
Uczestnicy Suma punktów Punkty
od telewidzów
Punkty od jury
Holandia Polska Kazachstan Malta Włochy Francja Albania Gruzja Irlandia Macedonia Północna Hiszpania Wielka Brytania Portugalia Serbia Armenia Ukraina
Holandia 128 70 3 8 3 7 4 3 8 7 6 6 3
Polska 95 53 2 5 5 8 3 4 2 7 6
Kazachstan 47 42 4 1
Malta 43 33 1 5 3 1
Włochy 95 53 4 2 2 12 12 6 3 1
Francja 203 71 12 5 8 12 10 10 12 10 6 10 12 10 10 5
Albania 94 43 6 6 7 3 8 4 7 4 1 5
Gruzja 161 47 8 12 7 6 10 5 2 2 8 10 5 10 7 12 10
Irlandia 150 62 7 10 12 6 10 2 7 3 6 4 12 2 7
Macedonia Północna 54 42 1 5 4 2
Hiszpania 137 78 3 1 2 10 1 4 4 1 1 5 12 2 1 8 4
Wielka Brytania 146 80 6 3 1 1 8 7 6 8 2 4 3 5 12
Portugalia 121 70 4 4 5 7 6 7 6 7 1 4
Serbia 92 51 10 8 2 3 8 1 1 3 5
Armenia 180 70 5 2 12 4 12 5 5 10 12 12 8 7 8 8
Ukraina 111 64 7 10 3 3 6 6 2 8 2

Pozostałe kraje

[edytuj | edytuj kod]

Aby kraj kwalifikował się do potencjalnego udziału w Konkursie Piosenki Eurowizji Junior, musi być aktywnym członkiem Europejskiej Unii Nadawców. Nie wiadomo, czy Europejska Unia Nadawców wysyła zaproszenia do udziału wszystkim pięćdziesięciu sześciu aktywnym członkom, tak jak ma to miejsce w kwestii Konkursu Piosenki Eurowizji[58].

Aktywni członkowie EBU

[edytuj | edytuj kod]
 •  Azerbejdżan – 13 stycznia 2022 roku Eldar Rasulov, członek azerskiej delegacji na Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci wypowiadając się na temat udziału kraju w konkursie w 2022 powiedział; nieważne gdzie odbywa się konkurs, Azerbejdżan musi wziąć udział i pracować nad uzyskaniem jeszcze lepszego wyniku[59][60]. Azerbejdżan nie znalazł się na liście państw uczestniczących w konkursie[4], a 26 września azerski nadawca İctimai Televiziya və Radio Yayımları Şirkəti (İTV) wydał oświadczenie, w którym wyjaśniając przyczyny rezygnacji powołał się na brak kolejnego sezonu azerskiej odsłony The Voice Kids, którego zwycięzca mógłby zostać wybrany wewnętrznie na reprezentanta kraju w konkursie. Przedstawiciele stacji stwierdzili też, że nikt się z nimi nie skontaktował z propozycją reprezentowania Azerbejdżanu w konkursie[61].
 •  Belgia – 27 maja 2022 flamandzki nadawca VRT skomentował, że nie planuje wracać do udziału w konkursie ponieważ kilka lat temu ich kanał dziecięcy Ketnet zmienił strategię i dzięki rezygnacji z udziału w konkursie są oni w stanie skupić się na promowaniu młodych lokalnych talentów w kraju[62]. Nadawca RTBF nie skomentował możliwości udziału. Belgia nie znalazła się na liście państw uczestniczących w konkursie[4].
 •  Bułgaria – 9 grudnia 2021 eurowizyne konto na Twitterze, które w przeszłości należało do bułgarskiego nadawcy Byłgarska nacionałna telewizija (BNT) na zapytanie czy weźmie udział w konkursie odpowiedziało, że obecnie szuka metody wybrania swojego reprezentanta[63], jednak we wrześniu 2022 to samo konto zaczęło informować, że jednak nie weźmie udziału w konkursie bez podania przyczyny[64]. Samo konto po zmianie delegacji prawdopodobnie przestało należeć do nadawcy. Bułgaria nie znalazła się na liście państw uczestniczących w konkursie[4].
 •  Czarnogóra – 29 maja 2022 czarnogórski nadawca RTCG potwierdził swój brak uczestnictwa w konkursie z powodu braku środków finansowych i chęci skupienia się na Konkursie Piosenki Eurowizji[65].
 •  Estonia – 8 czerwca 2021 dział prasowy estońskiej delegacji na Konkursie Piosenki Eurowizji potwierdził, że kraj nie zadebiutuje podczas konkursu w 2021 roku z powodu wysokich kosztów uczestnictwa, lecz nadawca Eesti Rahvusringhääling (ERR) nie wykluczył swojego debiutu w przyszłości. Jednak 27 maja 2022 nadawca potwierdził, że nie zadebiutuje w 2022 z tego samego powodu, lecz nie zamyka drzwi na udział w przyszłości[66].
 •  Finlandia – 20 maja 2022 Teija Rantala, szefowa działu rozrywki fińskiego nadawcy Yle informując, że kraj nie planuje debiutu w konkursie skomentowała to następująco; nie chcemy brać udziału w Konkursie Piosenki dla Dzieci z różnych powodów, ale jednym z nich jest to, że nie chcemy tworzyć nowych dziecięcych gwiazd i czuć się niekomfortowo z tym, że dzieci tam ze sobą rywalizują[67].
 •  Izrael – 1 czerwca 2022 izraelski nadawca Israeli Public Broadcasting Corporation (IPBC) potwierdził, że nie powróci do udziału w konkursie dla dzieci, gdyż chce się skupić na Konkursie Piosenki Eurowizji[68].
 •  Niemcy – niemiecki nadawca Kika odpowiadający za udział kraju w wydarzeniu pierwotnie poinformował, że weźmie udział w konkursie w 2022, jednak 20 maja 2022 wycofał się z tej decyzji twierdząc, że takowa nie została jeszcze podjęta[69]. 2 sierpnia 2022 niemiecki nadawca Norddeutscher Rundfunk (NDR) potwierdził, że wraz z Kika podjęli oni decyzję o wycofaniu się z udziału w konkursie ze względu na „przerwę twórczą” i częściowe ostrzeżenia dotyczące podróży do Armenii wydane przez federalne ministerstwo zagraniczne Niemiec[70]. Nadawca zapewnił jednak, że będzie transmitować konkurs i ma nadzieję na powrót w przyszłym roku[71].
 •  Norwegia – 26 maja 2022 norweski nadawca Norsk Rikskringkasting (NRK) poinformował, że nie planuje powracać do udziału w konkursie[72], a 28 maja stacja wyjaśniła, że powodem jest fakt, iż zarząd stacji jasno stoi przy swoim stanowisku, że nie chcą oni dopuszczać do rywalizacji dzieci między sobą[73]. 2 sierpnia 2022 drugi norweski nadawca TV2 potwierdził, że nie weźmie udziału w konkursie, a do tego, że nawet tego nie rozważano[74].
 •  Słowenia – mimo początkowo rozważania powrotu do konkursu, w maju 2022 słoweński nadawca RTVSLO ostatecznie ujawnił, że kraj nie weźmie udziału w konkursie, ponieważ nie znajduje się on w jego „programowym planie produkcji”[75].
 •  Szwajcaria – 30 maja 2022 niemieckojęzyczny nadawca Schweizer Radio und Fernsehen (SRF) potwierdził, że nie planuje brać udziału w konkursie nie podając przy tym powodu[76]. 5 czerwca 2022 Joanne Holder, szefowa działu produkcji muzycznych i akustyki włoskojęzycznej stacji Radiotelevisione svizzera (RSI) potwierdziła, że nie planują organizować powrotu kraju do udziału w konkursie, podając jako przyczynę fakt, że nie byliby w stanie samodzielnie (bez pomocy pozostałych oddziałów SRG SSR) wziąć udziału oraz, że posiadają inne priorytety strategiczne, które nie obejmują konkursu. Kończąc komentarz stwierdziła; „Kto wie, może w przyszłości coś się zmieni”[77]. Szwajcaria nie znalazła się na liście państw uczestniczących w konkursie[4].

Poniższe kraje potwierdziły, że nie planują powrócić do udziału w konkursie w 2022 bez podania przyczyny:

Poniższe kraje potwierdziły, że nie planują debiutować w konkursie w 2022 bez podania przyczyny:

Stowarzyszeni członkowie EBU

[edytuj | edytuj kod]
 •  Australia – 18 kwietnia 2022 roku australijski nadawca Australian Broadcasting Corporation (ABC) poinformował, że nie zajmie się organizacją powrotu kraju do udziału w konkursie w 2022 nie podając przy tym powodu swojej decyzji[90]. 4 sierpnia 2022 Special Broadcasting Service (SBS) poinformował, że także nie planuje wziąć udziału w konkursie nie podając przy tym powodu swojej decyzji[91].

Członkowie spoza EBU

[edytuj | edytuj kod]
 •  Białoruś – białoruski nadawca Biełteleradyjokampanija (BTRC) 1 lipca 2021 został wykluczony z Europejskiej Unii Nadawców na okres trzech lat[92][93][94], co powoduje, że BTRC będzie mogła wziąć udział najwcześniej w 2024, chyba że EBU zdecyduje się na wcześniejsze przywrócenie członkostwa[95].
 •  Rosja – 13 lutego 2022 kraj potwierdził udział w konkursie[35], jednak 26 lutego rosyjska stacja Wszechrosyjska Państwowa Kompania Telewizyjna i Radiowa (RTR) poinformowała, że zawiesiła swoje członkostwo w Europejskiej Unii Nadawców ze względu na „wzrost upolitycznienia w aktywności organizacji”, przez co kraj nie ma już nadawcy, który mógłby go reprezentować w wydarzeniu.

Sekretarze, nadawcy publiczni i komentatorzy

[edytuj | edytuj kod]

Sekretarze

[edytuj | edytuj kod]

Punkty krajów, które nie dostarczyły własnych rzeczników, zostały ogłoszone przez dotychczasowych zwycięzców konkursu[96].

 1.  HolandiaRalf Mackenbach (zwycięzca konkursu w 2009 roku)[97]
 2.  PolskaViki Gabor (zwyciężczyni konkursu w 2019 roku)[98]
 3.  Kazachstan – Hallasz
 4.  MaltaGaia Cauchi (zwycięzczyni konkursu w 2013 roku)[99]
 5.  WłochyVincenzo Cantiello (zwycięzca konkursu w 2014 roku)[100]
 6.  FrancjaValentina (zwyciężczyni konkursu w 2020 roku)[101]
 7.  Albania – Mariam Gwaladze (zwyciężczyni konkursu w 2011 roku)
 8.  Gruzja – Niko Kajaia (reprezentant Gruzji w 2021 roku)[102]
 9.  Irlandia – Hollie Lennon
 10.  Macedonia PółnocnaMariam Mamadaszwili (zwyciężczyni konkursu w 2016 roku)[53]
 11.  Hiszpania – Juan Diego Álvarez[103]
 12.  Wielka Brytania – Tabitha Joy
 13.  Portugalia – Emily Alves[104]
 14.  Serbia – Petar Aničić (reprezentant Serbii w 2020 roku)[105]
 15.  ArmeniaMaléna (zwycięzczyni konkursu w 2021 roku)[106]
 16.  Ukraina – Mykoła Olinyk[53]

Komentatorzy

[edytuj | edytuj kod]

Tabela ukazuje komentatorów oraz nadawców publicznych państw, którzy biorą udział w konkursie:

Kraje uczestniczące w konkursie
Kraje nieuczestniczące w konkursie

Oglądalność

[edytuj | edytuj kod]

Konkurs dotarł do łącznie 33 milionów widzów na 13 mierzonych rynkach. Średnia widownia telewizyjna programu wzrosła o blisko 500 tysięcy rok do roku, osiągając 7,9 miliona, trzecią co do wielkości widownię od 2011 roku. Średnio 12,8% wszystkich telewidzów oglądało konkurs, a większość uczestniczących nadawców odnotowała wzrost oglądalności w porównaniu z edycją z 2021 roku. Organizacja konkursu miała ogromny wpływ na oglądalność w Armenii. Prawie 4 na 10 Ormian oglądało jakąś część wydarzenia, a program przyciągał średnio 2 na 3 telewidzów w Armenii.

We Włoszech, Hiszpanii i Francji średnia liczba widzów przekroczyła 1 milion. Ogółem, na 10 z 13 rynków zgromadzono większą widownię niż zwykle osiągana przez kanały w tym samym czasie. Konkurs uzyskał 18,5% udziału w oglądalności wśród dzieci w wieku od 4 do 14 lat, ponad dwukrotnie więcej niż średni wynik osiągany normalnie przez tę samą grupę kanałów telewizyjnych. 2,5-godzinne wydarzenie przyniosło również 14,2% oglądalność wśród osób w wieku od 15 do 24 lat, czyli dwa razy więcej niż średni wynik normalnie osiągany przez tę samą grupę. W Internecie konkurs zgromadził 500 000 widzów na oficjalnym kanale Eurowizji Junior w serwisie YouTube[124].

Polska odnotowała najniższą oglądalność Eurowizji Junior od 2018 roku, czyli od czasu, gdy Roksana Węgiel wygrała konkurs w Mińsku z piosenką „Anyone I Want To Be”. Według MOR, konkurs oglądało średnio 2,1 mln widzów w TVP1, TVP ABC i TVP Polonia, z udziałem na poziomie 15,1% oglądalności. W szczytowym momencie konkurs oglądało 3,2 miliona widzów, co oznacza spadek ze szczytu 4,9 miliona w 2021 roku. Według EBU Polska po raz czwarty z rzędu zgromadziła największą widownię z 1,9 mln widzów[125].

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]
 1. Zawiera trzy powtarzane frazy w języku włoskim
 2. Zawiera jedną powtarzaną frazę w języku angielskim
 3. Zawiera trzy powtarzające się frazy w języku angielskim

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
 1. Martin Österdahl Appointed Eurovision Executive Supervisor [online], Eurovoix, 20 stycznia 2020 [dostęp 2020-01-27] (ang.).
 2. a b c Laura Ibrayeva, 🇦🇲 Yerevan to Host Junior Eurovision 2022 [online], Eurovoix, 21 lutego 2022 [dostęp 2022-02-21] (ang.).
 3. a b c Armenia to host 20th Junior Eurovision in 2022 🇦🇲 [online], junioreurovision.tv, 21 grudnia 2021 [dostęp 2021-12-21] (ang.).
 4. a b c d e f 16 countries heading to Yerevan for Junior Eurovision 2022 [online], junioreurovision.tv, 26 września 2022 [dostęp 2022-09-26] (ang.).
 5. Maciej Blazewicz, Eurowizja Junior: Pierwsza próba generalna. Sara James ponownie zachwyciła na scenie · Spojlery i ciekawostki z przebiegu show. Zobacz zdjęcia! [online], Dziennik-Eurowizyjny.pl, 18 grudnia 2021 [dostęp 2021-12-18] (pol.).
 6. Press Conference with the winner – Junior Eurovision 2021. [dostęp 2021-12-19].
 7. Eurowizja Junior 2022 w Armenii? Zwycięzcy chcą organizować konkurs! [online], Eurowizja.org - najwięcej o Eurowizji, 19 grudnia 2021 [dostęp 2021-12-19] (pol.).
 8. Armenian Representative Malena wins “Junior Eurovision 2021” International Song Contest [online], www.1lurer.am [dostęp 2021-12-20] (ang.).
 9. Հոբելյանական՝ 20-րդ «Մանկական Եվրատեսիլի» նախապատրաստական աշխատանքները սկսվել են [online], www.1lurer.am [dostęp 2022-02-14] (orm.).
 10. Laura Ibrayeva, 🇦🇲 Preparations For Junior Eurovision 2022 Have Begun [online], Eurovoix, 13 lutego 2022 [dostęp 2022-02-13] (ang.).
 11. Yerevan announced as Host City for the 20th Junior Eurovision 🇦🇲 [online], junioreurovision.tv, 6 kwietnia 2022 [dostęp 2022-04-06] (ang.).
 12. Երևանում «Մանկական Եվրատեսիլի» կազմակերպման ընդհանուր արժեքը գնահատվում է մոտ 12,65մլն դոլար [online], newsarmenia.am [dostęp 2022-11-08].
 13. Fernando Nicolás Vidal, La prensa armenia desvela que el coste de la organización de Eurovisión Junior 2022 ascendería a casi 13 millones de euros [online], ESCplus España, 7 listopada 2022 [dostęp 2022-11-08] (hiszp.).
 14. Anthony Granger, 🇦🇲 Junior Eurovision 2022: 13 Million Euros Spent on This Year’s Contest [online], Eurovoix, 13 listopada 2022 [dostęp 2022-11-13] (ang.).
 15. Hosts of Junior Eurovision 2022 revealed! [online], junioreurovision.tv, 18 listopada 2022 [dostęp 2022-11-18] (ang.).
 16. Eurowizja Junior 2022: oto prowadzący! Kto przywita widzów w Erywaniu? [online], Eurowizja.org - najwięcej o Eurowizji, 18 listopada 2022 [dostęp 2022-11-18] (pol.).
 17. Robin the Robot joins Junior Eurovision! [online], junioreurovision.tv, 1 grudnia 2022 [dostęp 2022-12-01] (ang.).
 18. a b c ‘Spin The Magic’ revealed as Junior Eurovision 2022 theme [online], junioreurovision.tv, 26 września 2022 [dostęp 2022-09-26] (ang.).
 19. Helix Consulting LLC, «Պտտի՛ր հրաշքը». 16 երկիր կհամախմբվի «Մանկական Եվրատեսիլի» 20-րդ պտույտի շուրջ [online], www.eurovision.am [dostęp 2022-09-26] (ang.).
 20. Eurowizja Junior 2022: tak prezentuje się projekt sceny! [online], Eurowizja.org - najwięcej o Eurowizji, 11 października 2022 [dostęp 2022-10-11] (pol.).
 21. Maciej Blazewicz, Eurowizja Junior: Dziś Ceremonia Otwarcia! Gdzie i o której oglądać? Co się będzie działo? • Kolejność startowa: Sprawdź statystyki! • Sanremo 2023: Powraca Marco Mengoni [online], DZIENNIK-EUROWIZYJNY.pl, 5 grudnia 2022 [dostęp 2022-12-09] (pol.).
 22. 🇭🇷 The first winner of the Junior Eurovision Dino Jelusick (Croatia 2003) informed us that he would not go to the celebration of the 20th anniversary of the contest in Yerevan. [online], Twitter [dostęp 2022-12-09] (pol.).
 23. Emily Grace, 🇪🇸 Spain: María Isabel Won’t Be In Yerevan for Past Junior Eurovision Winners Performance [online], Eurovoix, 31 października 2022 [dostęp 2022-12-09] (ang.).
 24. Anthony Granger, 🇵🇱 Poland: Roksana Węgiel Will Not Appear at Junior Eurovision 2022 [online], Eurovoix, 1 grudnia 2022 [dostęp 2022-12-09] (ang.).
 25. Junior Eurovision 2022: 11 Champions will perform in Yerevan! [online], junioreurovision.tv, 2 grudnia 2022 [dostęp 2022-12-09] (ang.).
 26. Anthony Granger, 🇦🇲 Junior Eurovision 2022: Organisers Reiterate Invite to All Past Winners to Perform in Yerevan [online], Eurovoix, 8 grudnia 2022 [dostęp 2022-12-09] (ang.).
 27. Maciej Blazewicz, Eurowizja Junior: Siedem państw już po pierwszych próbach. Co udało się wywnioskować z oszczędnej dawki materiału na oficjalnej stronie? [online], DZIENNIK-EUROWIZYJNY.pl, 6 grudnia 2022 [dostęp 2022-12-09] (pol.).
 28. Maciej Blazewicz, Eurowizja Junior: upadek ze sceny i zachorowania • Czy finał wróci do sobotniego slotu? • Chorwaci mają stawkę selekcji i pytają „Kim są ci ludzie?” • Julia Wieniawa nie weźmie udziału w „Tu bije serce Europy” [online], DZIENNIK-EUROWIZYJNY.pl, 9 grudnia 2022 [dostęp 2022-12-09] (pol.).
 29. Maciej Blazewicz, Eurowizja Junior: Trwają próby generalne i walka z niedyspozycją głosową części reprezentantów • Głosowanie online na JESC: Wspieramy swoich faworytów • Kim są uczestnicy chorwackiej Dory? [online], DZIENNIK-EUROWIZYJNY.pl, 10 grudnia 2022 [dostęp 2022-12-10] (pol.).
 30. Anthony Granger, 🇬🇧 United Kingdom: Freya Skye Will Not Perform in the Junior Eurovision 2022 Jury Show [online], Eurovoix, 10 grudnia 2022 [dostęp 2022-12-10] (ang.).
 31. Statement on Serbia’s performance in the Live Show of the Junior Eurovision Song Contest 2022 [online], junioreurovision.tv, 11 grudnia 2022 [dostęp 2022-12-11] (ang.).
 32. Anthony Granger, 🇷🇸 Serbia: Katarina Savić Will Not Perform in Junior Eurovision 2022 Final [online], Eurovoix, 11 grudnia 2022 [dostęp 2022-12-11] (ang.).
 33. Eurowizja Junior, o której chcemy szybko zapomnieć [online], eurowizja.org [dostęp 2024-04-23].
 34. United Kingdom returns to Junior Eurovision [online], junioreurovision.tv, 25 sierpnia 2022 [dostęp 2023-08-03] (ang.).
 35. a b Anthony Granger, 🇷🇺 Russia: Junior Eurovision 2022 Participation Confirmed [online], Eurovoix, 13 lutego 2022 [dostęp 2022-02-13] (ang.).
 36. David Andriyasov, ВГТРК, Первый канал, Радио дом „Останкино” приостановили членство в ЕВС [online], РИА Новости, 2022 [dostęp 2022-02-26] (ros.).
 37. Netherlands to Open, Armenia and Ukraine to Close [online], junioreurovision.tv, 5 grudnia 2022 [dostęp 2022-12-05] (ang.).
 38. Final of Yerevan 2022 - Eurovision Song Contest [online], junioreurovision.tv [dostęp 2023-07-04].
 39. a b The Netherland’s Luna to bring ‘the party’ to Yerevan [online], junioreurovision.tv, 25 września 2022 [dostęp 2022-10-28] (ang.).
 40. Eurowizja Junior 2022: Laura Bączkiewicz reprezentantką Polski! [online], Eurowizja.org - najwięcej o Eurowizji, 25 września 2022 [dostęp 2022-09-25] (pol.).
 41. a b Poland’s Laura wins ticket to Junior Eurovision [online], junioreurovision.tv, 25 września 2022 [dostęp 2022-10-28] (ang.).
 42. David Charlin will rock Junior Eurovision! [online], junioreurovision.tv, 16 sierpnia 2022 [dostęp 2022-10-28] (ang.).
 43. a b Gaia Gambuzza [online], junioreurovision.tv [dostęp 2022-10-29] (ang.).
 44. a b It's Chanel Dilecta for Italy! [online], junioreurovision.tv, 3 listopada 2022 [dostęp 2023-07-04] (ang.).
 45. a b France presents Lissandro for Junior Eurovision [online], junioreurovision.tv, 28 października 2022 [dostęp 2022-10-28] (ang.).
 46. a b Kejtlin Gjata wins 'Junior Fest' and will represent Albania [online], junioreurovision.tv, 25 października 2022 [dostęp 2022-10-25] (ang.).
 47. It's Mariam for Yerevan! [online], junioreurovision.tv, 20 lipca 2022 [dostęp 2022-08-10] (ang.).
 48. Sophie Lennon will represent Ireland [online], junioreurovision.tv, 23 października 2022 [dostęp 2022-10-28] (ang.).
 49. Lara & Irina will represent North Macedonia in Yerevan [online], junioreurovision.tv, 12 lipca 2022 [dostęp 2023-07-04] (ang.).
 50. a b Lara feat. Jovan & Irina release “Životot E Pred Mene” [online], ESCXTRA.com, 5 listopada 2022 [dostęp 2023-07-04] (ang.).
 51. Carlos Higes picked for Spain [online], junioreurovision.tv, 4 października 2022 [dostęp 2022-10-28] (ang.).
 52. BBC - Media Centre Clips, Freya Skye - Junior Eurovision reveal with Lucie Jones [online], BBC [dostęp 2022-11-03] (ang.).
 53. a b c Anthony Granger, 🇦🇲 Junior Eurovision 2022: Who are the Spokespersons [online], Eurovoix, 11 grudnia 2022 [dostęp 2022-12-11] (ang.).
 54. Nicolas Alves all set to represent Portugal [online], junioreurovision.tv, 17 sierpnia 2022 [dostęp 2022-10-28] (ang.).
 55. a b Katarina Savić hits the right notes for Serbia [online], junioreurovision.tv, 10 października 2022 [dostęp 2022-10-10] (ang.).
 56. AMPTV announces Nare for Armenia and reveals show news! [online], junioreurovision.tv, 28 października 2022 [dostęp 2022-10-28] (ang.).
 57. a b Zlata wins exciting final in Ukraine [online], junioreurovision.tv, 19 września 2022 [dostęp 2022-10-28] (ang.).
 58. EBU – Junior Eurovision Song Contest Steering Group [online], web.archive.org, 28 maja 2014 [dostęp 2019-10-05] [zarchiwizowane z adresu 2014-05-28].
 59. James Washak, 🇦🇿 Azerbaijan: Delegation Member States That The Country Must Participate Regardless of Where Junior Eurovision is Held [online], Eurovoix, 14 stycznia 2022 [dostęp 2022-01-14] (ang.).
 60. David Carros, Azerbaiyán apuesta por participar en Eurovisión Junior 2022 en Armenia [online], ESCplus España, 14 stycznia 2022 [dostęp 2022-01-14] (hiszp.).
 61. Elvin Jabbarov, Azərbaycanin Uşaq Avrovi̇zi̇yasindan İmti̇na Səbəbi̇ Bəlli̇ Oldu [online], 12xal.com, 26 września 2022 [dostęp 2022-09-26] (azer.).
 62. Laura Ibrayeva, 🇧🇪 Belgium: VRT Rules Out Junior Eurovision 2022 Participation [online], Eurovoix, 27 maja 2022 [dostęp 2022-05-27].
 63. José David López, Bulgaria: Junior Eurovision 2022 Participation Confirmed [online], ESCplus, 9 grudnia 2021 [dostęp 2022-09-25] (ang.).
 64. BNT Eurovision 🇧🇬 na Twitterze: „Thank you for your enquiry. Bulgaria is not taking part in the contest. Best regards.” [online], Twitter, 25 września 2022 [dostęp 2022-09-25] (ang.).
 65. Laura Ibrayeva, 🇲🇪 Montenegro: Will Not Participate in Junior Eurovision 2022 [online], Eurovoix, 30 maja 2022 [dostęp 2022-05-30] (ang.).
 66. Laura Ibrayeva, 🇪🇪 Estonia: Will Not Debut at Junior Eurovision 2022 [online], Eurovoix, 27 maja 2022 [dostęp 2022-05-27] (ang.).
 67. Laura Ibrayeva, 🇫🇮 Finland: YLE Will Not Debut at Junior Eurovision 2022 [online], Eurovoix, 20 maja 2022 [dostęp 2022-05-20] (ang.).
 68. Laura Ibrayeva, 🇮🇱 Israel: IPBC Rules Out Junior Eurovision 2022 Participation [online], Eurovoix, 1 czerwca 2022 [dostęp 2022-06-01] (ang.).
 69. Update: 🇩🇪 Kika (kanał telewizyjny)|Kika has confirmed to Eurovoix that they are yet to determine their participation in #JuniorEurovision 2022, as a result our previous article has now been removed. [online], Twitter, 20 maja 2022 [dostęp 2022-05-20] (ang.).
 70. Junior ESC: Deutschland setzt ein Jahr aus [online], www.eurovision.de, 2 sierpnia 2022 [dostęp 2022-08-03] (niem.).
 71. Laura Ibrayeva, 🇩🇪 Germany: Withdraws From Junior Eurovision [online], Eurovoix, 2 sierpnia 2022 [dostęp 2022-08-03] (ang.).
 72. a b Laura Ibrayeva, 🇦🇲 Junior Eurovision 2022: 🇦🇹 Austria and 🇳🇴 Norway Will Not Participate in This Year’s Contest [online], Eurovoix, 26 maja 2022 [dostęp 2022-05-28] (ang.).
 73. Fernando Nicolás Vidal, David Carros, Noruega se mantiene firme en su postura de no tomar parte en Eurovisión Junior mientras celebra su tradicional MGP Junior esta noche [online], ESCplus España, 28 maja 2022 [dostęp 2022-05-28] (hiszp.).
 74. Eurofestivales: Noruega: TV 2 descarta participar en Eurovisión Junior 2022 [online], Eurofestivales, 2 sierpnia 2022 [dostęp 2022-08-02].
 75. Alesz Maatko, Ali bo RTV Slovenija sodelovala na Otroški Evroviziji 2022? Tu je odgovor! [online], Evrovizija.com, 28 maja 2022 [dostęp 2022-05-28] (słoweń.).
 76. Laura Ibrayeva, 🇨🇭 Switzerland: SRF Will Not Participate in Junior Eurovision 2022 [online], Eurovoix, 30 maja 2022 [dostęp 2022-06-05] (ang.).
 77. Laura Ibrayeva, 🇨🇭 Switzerland: RSI Rules Out Junior Eurovision Return in 2022 [online], Eurovoix, 6 czerwca 2022 [dostęp 2022-06-06] (ang.).
 78. Anthony Granger, 🇨🇾 Cyprus: CyBC Rules Out Junior Eurovision Return in 2022 [online], Eurovoix, 31 lipca 2022 [dostęp 2022-07-31] (ang.).
 79. Laura Ibrayeva, Three Countries Rule Out Junior Eurovision 2022 Participation [online], Eurovoix, 24 maja 2022 [dostęp 2022-05-25].
 80. Giannis Argyriou, Greece: Will not return to Junior Eurovision in 2022 | EXCLUSIVE [online], Eurovision Fun, 24 czerwca 2022 [dostęp 2022-06-24] (ang.).
 81. Nick van Lith, Lithuania confirm they will not return to Junior Eurovision 2022 [online], ESCXTRA.com, 25 maja 2022 [dostęp 2022-05-25] (ang.).
 82. Fernando Nicolás Vidal, Letonia descarta un retorno a Eurovisión Junior a corto plazo [online], ESCplus España, 24 maja 2022 [dostęp 2022-05-24] (hiszp.).
 83. Fernando Nicolás Vidal, Moldavia dice no a participar en Eurovisión Junior 2022 pero no cierra la puerta a volver en el futuro [online], ESCplus España, 24 maja 2022 [dostęp 2022-05-24] (hiszp.).
 84. Emily Grace, 🇷🇴 Romania: TVR Rules Out Junior Eurovision Return in 2022 [online], Eurovoix, 1 czerwca 2022 [dostęp 2022-06-01] (ang.).
 85. Jose David Lopez, San Marino decide no participar en Eurovisión Junior 2022 [online], ESCPlus, 15 czerwca 2022 [dostęp 2022-06-15] (hiszp.).
 86. Laura Ibrayeva, 🇸🇪 Sweden: SVT Will Not Participate in Junior Eurovision 2022 [online], Eurovoix, 3 czerwca 2022 [dostęp 2022-06-04] (ang.).
 87. Laura Ibrayeva, 🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿 Wales: S4C Rules Out Junior Eurovision 2022 Participation [online], Eurovoix, 4 lutego 2022 [dostęp 2022-02-04] (ang.).
 88. Ahmad Halloun na Twitterze: Since I’ve been approached by media the last few weeks… I regret to inform you that Czech Republic won’t debut in the Junior Eurovision Song Contest to take place in Yerevan. [online], Twitter, 8 czerwca 2022 [dostęp 2022-06-08] (ang.).
 89. Anthony Granger, 🇮🇸 Iceland: RÚV Rules Out Junior Eurovision 2022 Participation [online], Eurovoix, 7 lipca 2022 [dostęp 2022-07-07] (ang.).
 90. David Carros, La ABC australiana no participará en Eurovisión Junior 2022 y pasa la pelota al tejado de la SBS [online], ESCplus España, 18 kwietnia 2022 [dostęp 2022-04-18] (hiszp.).
 91. Rory Gannon, 🇦🇺 Australia rules out Junior Eurovision 2022 participation [online], That Eurovision Site, 4 sierpnia 2022 [dostęp 2022-08-04] (ang.).
 92. José David López, Bielorrusia excluida definitivamente de la Unión Europea de Radiodifusión a partir de mañana [online], ESCplus España, 30 czerwca 2021 [dostęp 2021-07-01] (hiszp.).
 93. Белтэлерадыёкампанію выключылі з Еўрапейскага вяшчальнага саюза [online], Навіны Беларусі | euroradio.fm [dostęp 2021-06-30] (biał.).
 94. Belarus: EBU Suspends BTRC’s Membership [online], Eurovoix, 1 lipca 2021 [dostęp 2021-07-01] (ang.).
 95. José David López, La BTRC de Bielorrusia será readmitida en la UER y ya tienen fecha. ¡Conoce cuándo se producirá! [online], ESCplus España, 26 sierpnia 2021 [dostęp 2021-11-22] (hiszp.).
 96. Anthony Granger, 🇦🇲 Junior Eurovision 2022: Who are the Spokespersons [online], Eurovoix, 11 grudnia 2022 [dostęp 2022-12-11] (ang.).
 97. Anthony Granger, 🇳🇱 Netherlands: Ralf Mackenbach Spokesperson for Junior Eurovision 2022 [online], Eurovoix, 10 grudnia 2022 [dostęp 2022-12-10] (ang.).
 98. Maciej Blazewicz, Eurowizja Junior 2022 dziś o 16:00. Kto ją wygra? Mamy typowania fanów • Jak głosować w Internecie? • Viki Gabor poda polskie punkty jurorskie • Trzymamy kciuki za Laurę! [online], DZIENNIK-EUROWIZYJNY.pl, 11 grudnia 2022 [dostęp 2022-12-11] (pol.).
 99. Anthony Granger, 🇲🇹 Malta: Gaia Cauchi Spokesperson for Junior Eurovision 2022 [online], Eurovoix, 10 grudnia 2022 [dostęp 2022-12-10] (ang.).
 100. Anthony Granger, 🇮🇹 Italy: Vincenzo Cantiello Spokesperson for Junior Eurovision 2022 [online], Eurovoix, 10 grudnia 2022 [dostęp 2022-12-10] (ang.).
 101. Anthony Granger, 🇫🇷 France: Valentina Spokesperson for Junior Eurovision 2022 [online], Eurovoix, 11 grudnia 2022 [dostęp 2022-12-11] (ang.).
 102. Anthony Granger, 🇬🇪 Georgia: Niko Kajaia Announced As Spokesperson For Junior Eurovision 2022 [online], Eurovoix, 13 listopada 2022 [dostęp 2022-11-13] (ang.).
 103. José Miguel Mancheño, Juan Diego Álvarez será el portavoz de España en Eurovisión Junior 2022 [online], ESCplus España [dostęp 2022-12-03] (hiszp.).
 104. Anthony Granger, 🇵🇹 Portugal: Spokesperson for Junior Eurovision 2022 Revealed [online], Eurovoix, 10 grudnia 2022 [dostęp 2022-12-10] (ang.).
 105. Anthony Granger, 🇷🇸 Serbia: Petar Aničić Spokesperson for Junior Eurovision 2022 [online], Eurovoix, 10 grudnia 2022 [dostęp 2022-12-10] (ang.).
 106. Anthony Granger, 🇦🇲 Armenia: Maléna Spokesperson for Junior Eurovision 2022 [online], Eurovoix, 11 grudnia 2022 [dostęp 2022-12-11] (ang.).
 107. Anthony Granger, 🇦🇱 Albania: Andri Xhahu Commentator for Junior Eurovision 2022 [online], Eurovoix, 10 grudnia 2022 [dostęp 2022-12-10] (ang.).
 108. Anthony Granger, 🇫🇷 France: Stéphane Bern and Carla To Commentate On Junior Eurovision 2022 [online], Eurovoix, 24 listopada 2022 [dostęp 2022-11-25] (ang.).
 109. პირველი არხი – 1TV [online], web.archive.org, 5 grudnia 2022 [dostęp 2022-12-10] [zarchiwizowane z adresu 2022-12-05].
 110. Beatriz Cano Alcalá, Tony Aguilar y Julia Varela comentarán Eurovisión Junior 2022 en La 1 de TVE [online], ESCplus España, 1 grudnia 2022 [dostęp 2022-12-10] (hiszp.).
 111. David Carros, Eurovisión Junior 2022 se podrá ver en todo el mundo a través de TVE Internacional [online], ESCplus España, 28 listopada 2022 [dostęp 2022-12-10] (hiszp.).
 112. Luna vertegenwoordigt Nederland tijdens het Junior Eurovisie Songfestival [online], AVROTROS.nl, 25 września 2022 [dostęp 2022-10-28] (niderl.).
 113. Sceideal an Lae [online], TG4 [dostęp 2022-12-10] (irl.).
 114. Программа для СМИ [online], khabar.kz [dostęp 2022-12-10] (ros.).
 115. Happy to be the official commentator of @KhabarTV on #JuniorEurovision 2022! This is a dream come true (you all know how I love Eurovision, so I’m coming for you baby😁) 🇰🇿 couldn’t win this year but we love & support our very own David Charlin. We’ll be back stronger than ever! [online], Twitter [dostęp 2022-12-12] (pol.).
 116. Kamil Polewski, Eurowizja Junior 2022 już dziś! Gdzie oglądać finał? [online], eurowizja.org, 11 grudnia 2022 [dostęp 2022-12-11] (pol.).
 117. Festival Eurovisão Júnior da Canção – Musicais – RTP [online], web.archive.org, 30 listopada 2022 [dostęp 2022-12-10] [zarchiwizowane z adresu 2022-11-30].
 118. Anthony Granger, 🇵🇹 Portugal: Nuno Galopim & Iolanda Ferreira Commentating on Junior Eurovision 2022 [online], Eurovoix, 9 grudnia 2022 [dostęp 2022-12-10] (ang.).
 119. RTS, Radio televizija Srbije, Radio Television of Serbia, Dečja pesma Evrovizije 2022 [online], www.rts.rs [dostęp 2022-12-10].
 120. Anthony Granger, 🇺🇦 Ukraine: Timur Miroshnychenko Commentator For Junior Eurovision 2022 [online], Eurovoix, 10 grudnia 2022 [dostęp 2022-12-10] (ang.).
 121. Neil Farren, 🇬🇧 United Kingdom: Lauren Layfield and HRVY to Commentate on Junior Eurovision 2022 [online], Eurovoix, 21 listopada 2022 [dostęp 2022-11-21] (ang.).
 122. Alistair Brown, 🇮🇹 Italy: Commentators Revealed For Junior Eurovision 2022 [online], Eurovoix, 3 listopada 2022 [dostęp 2022-11-11] (ang.).
 123. Alistair Brown, 🇩🇪 Germany: Commentator Revealed For Junior Eurovision 2022 [online], Eurovoix, 3 listopada 2022 [dostęp 2022-12-02] (ang.).
 124. Eurowizja Junior 2022: 33 miliony osób oglądały konkurs! [online], Eurowizja.org - najwięcej o Eurowizji, 21 grudnia 2022 [dostęp 2023-03-11] (pol.).
 125. Eurowizja Junior 2022: 33 miliony osób oglądały konkurs! [online], Eurowizja.org - najwięcej o Eurowizji, 21 grudnia 2022 [dostęp 2023-03-11] (pol.).